Facebook Business Manager

Facebook nerdeyse dünyada en çok kullanıcısı olan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Normal kullanıcıların kullandığı Facebook dışında birde, klasik Facebook’tan daha farklı özelliklere sahip olan Facebook Business Manager bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm sadece firmaların işine yarayacak şekilde çalışmaktadır. Facebook Business bölümünde sosyal medya hesaplarınızı çok daha aktif bir şekilde kontrol edebilmektesiniz. Yine bu bölüm sayesinde sosyal medya hesaplarınız üzerinde çok daha rahat bir şekilde verimli sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.

Facebook Business’ın Farkları

  • Facebook Business le yapılan her türlü paylaşım ve beğeninin istatistikleri çok daha hızlı ve çok daha detaylı olarak gelmektedir.
  • Bu uygulama üzerinden alışanlarınızı çok rahat bir şekilde kontrol edebilmekte ve hemen her tür direktifi kolaylıkla verebilmektesiniz.
  • Facebook Business Manager kullanım açısından sizlere her tür kullanım kolaylığı sağlamakta olup, reklamlarınızı kolaylıkla yönetebilmektesiniz. Reklam direktifi verme yöneticisi çok daha aktif olarak çalışmakta ve tüm sayfalarınızı anında görebildiğiniz gibi analizlerini de inceleyebilmektesiniz.
  • Klasik Facebook’ta verilerinizi ancak haftalık olarak görebilmektesiniz. Buda yine en fazla 28 günlük veriler şeklinde olmaktadır. Facebook Business Manager’da ise veri incelemenizin hiçbir sınırı bulunmamaktadır. Günlük, haftalık, aylık olacak şekilde isteğinize göre inceleme imkânına sahipsiniz. Sizin haricinizde yine çalışanlarınızda reklamlarınızı kontrol edebilmekte ve birbirinden farklı olan reklam hesaplarınızın tamamını tek bir hesap üzerinden yönetebilmektesiniz.
  • Tüm bunların yanında Facebook Business Manager sizlere, Facebook sayfanızın haricinde Facebook uygulamalarınızı, reklam hesabınızı, ödemelerinizi, kişisel hesaplarınızı, hedef kitleleri, projeleri ve ürünleri yönetebilmektesiniz.
  • Bir diğer mükemmel özelliği ise Instagram sayfanızla Facebook sayfanızı burada birbirine entegre edebilmektesiniz. Yine aynı bölüm üzerinden reklam hizmetlerini de alabilmektesiniz.
  • Business uygulamasını kullanabilmek için; business.facebook.com adresi üzerinden işlemlerinizi yönetebilmektesiniz. Bu adres üzerinden siteye giriş yaptığınızda bundan sonra her şey business özelliklerinde devam etmektedir. Artık normal Facebook alanı ile bir alakanız kalmamış oluyor.

Facebook Business Manager Giriş Yapma

Normal Facebook uygulamasından daha farklı olan bu uygulamaya giriş yaparken de farklı bir kanalı kullanmaktasınız. Facebook Business Manager giriş için, ilk olarak business.facebook.com adresine bağlanarak kayıt oluşturmanız gerekmektedir. Bu bölümde sizin için kurumsal bir yapı oluşturulmaktadır. Tabi bu kurumsal yapı oluşturulurken sizlerden bazı bilgiler istemektedirler. Bu bilgiler; işletme adı, en az bir adet mail adresi, isim, soy isim gibi belli bilgiler olmaktadır. Vermiş olduğunuz bu bilgiler ışığında kayıt işlemine devam ediyorsunuz.

Giriş işleminizi tamamladıktan sonra artık Facebook Business özelliği sayesinde hızlı bir kurulum yapabilmekte ve yöneticisi olduğunuz bütün sayfaları kontrolünüze alabilmektesiniz.  Editörlüğünü yaptığınız sayfaları da çalışan olarak ekleyebilmektesiniz. Yine tabi bu seçenek sizin keyfinize kalmakta ama hızlı kurulum esnasında reklam hesaplarınızı da ekleyebilirsiniz. Facebook Business Manager özelliği sayesinde giriş yaparken Instagram hesabınızı da entegre edebilmektesiniz. Sizlere kullanmanız açısından gerçekten de birçok özellik ve imkân tanıyan bu bölüm tamamen işlerinizi çok daha kolay bir şekilde yürütebilmeniz için tasarlanmıştır. Hem çalışanlarınızı hem de işlerinizi çok kolay bir şekilde kontrol edebilme imkânına sahip olmaktasınız.

Bu özel bölüm sayesinde Facebook reklam sayfalarınızı yönetebilir ya da istediğiniz kişiyi yönetici olarak atayabilirsiniz. Facebook reklam hesaplarınızın entegre işlemlerini gerçekleştirdikten sona bütün detayları ve raporları en ince ayrıntısına kadar görebilmektesiniz. Facebook Business Manager pixel ile hedef kitlenizi belirleyebilir ve her türlü seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yine reklam yetkilerinizi belirleyebileceğiniz gibi hemen her tür projelerinizi de yetkilendirebilirsiniz. Eğer sizde çalışanlarınızı ve reklam hesaplarınızı kolay bir şekilde yönetmek istiyorsanız en kısa zamanda Facebook Business hesabı edinmelisiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu