ePacket Nakliye Nedir? Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 25 Nisan 2023

ePacket Nakliye, Çin ve Hong Kong’dan ürün satışı yapan satıcılar tarafından sunulan en popüler nakliye yöntemlerinden biridir. e-Packet takip numaralarını China Post aracılığıyla izleme olanağına sahip olan uluslararası nakliye için en hızlı teslimat seçeneklerinden biridir. Eğer Aliexpress gibi dünyanın dört bir yanından kullanıcısı olan bir siteden bir şeyler aldıysan bu yolu çok iyi biliyorsun.

Çin’den satın alınan ürünler daha önce deniz yoluyla sevk ediliyordu. Bu, teslimatlar çoğu zaman sekiz haftadan fazla sürüyordu. Şimdi, ePacket ile çoğu siparişin 30 gün içinde teslim edildiğini görüyoruz. İnanılmaz ama değil mi?

Bir e-ticaret işletme sahibi olarak, değişen rekabet ortamından haberdar olmalısınız. Ve işin sürekli değişen bir yönü de nakliye.

ePacket nakliye, Çin’den ürün satın almayı çok daha kolaylaştırdı. Çin’deki satıcılara göre rekabet avantajı sağlamak için, ePacket sevkıyatının ne olduğunu ve neden Çin ve Hong Kong’dan popüler bir nakliye yöntemi haline geldiğini anlamak önemlidir.

EPacket düzenlemelerini, müşteri tabanınızın yerini ve ePacket teslimatlarını nasıl izleyeceğin dahil olmak üzere ePacket dağıtımından en iyi şekilde yararlanman için sana birkaç püf nokta vereceğim. Bu kılavuz bu konuları ve daha fazlasını kapsayacaktır.

E-Ticaret alanında biraz daha gelişmek istiyorsan E-Ticaret kategorisinde yer alan rehberlere göz atmak isteyebilirsin benden söylemesi. 😉

ePacket Nakliye Nedir?


ePacket teslimatı, Çin ve Hong Kong’daki satıcılar tarafından sunulan bir gönderim seçeneğidir. ABD Posta Servisi (USPS) ve Hong Kong Post arasında bir anlaşma olarak ortaya çıkan ve şimdi onlarca ülkeyi kapsayacak şekilde genişleyen bu sistem Çin ve Hong Kong’dan bir dizi ülkeye daha hızlı kargo teslimatı sağlar.

ePacket, Çin ve Hong Kong’daki üçüncü taraf lojistik sağlayıcıları ( 3PL ) tarafından sunulan bir nakliye seçeneğidir . Satıcıların hafif paketler için hızlı ve uygun fiyatlı bir nakliye seçeneği sunmasını sağlar.

2011 yılında ABD Posta Servisi, Hongkong Post ve eBay China ile yeni nakliye hizmetini ve anlaşmasını resmen açıkladı ve Çin ve Hong Kong’dan gelen paketlerin teslimat onay hizmetiyle birlikte USPS Birinci Sınıf Posta Hizmeti almasına izin verdi.

(“E” Paket) adından da anlaşılacağı gibi, nakliye hizmeti, e-ticaret için tüketicilerin satın alımlarını Çin ve Hong Kong’dan gönderilen çevrimiçi mağazalardan ve pazar yerlerinden almasını daha uygun ve hızlı hale getirmek için tasarlanmıştır.

Geçmişte, Çin EMS, tüketici ürünlerini yurtdışına müşterilere göndermek için tek uygun fiyatlı ve makul seçimdi. Ancak, müşterilerin satın alma işlemlerini almaları genellikle bir ay veya daha uzun sürer. Diğer daha hızlı seçenekler, özellikle küçük ve ucuz ürünler için çok pahalıydı.

ePacket teslimatı, Hong Kong’dan satış yapan Çinli tüccarlar ve ABD’ye gönderilecek tüccarlar için hızlı ve uygun fiyatlı bir nakliye çözümü olarak başladı. Yıllar içinde ePacket, Kanada ve Avustralya gibi 35 ülkeye yayıldı.

EPacket Nakliye izleme nasıl çalışır?

ems epacket nakliye

ePacket teslimatı, müşterilere ek bir ücret ödemeden uçtan uca izleme olanağını sunarak paketlerini EMS, USPS veya China Post gibi resmi web sitelerinde kolayca izlemelerine ve bulmalarına olanak tanır. Teslim edilemeyen postalar da ücretsiz olarak iade edilir.

EBacket’i Çin’den gelen satıcılar tarafından eBay, AliExpress ve Oberlo gibi web sitelerinde sunulan bir gönderim seçeneği olarak görürsün. Bununla birlikte, paket bir ePacket teslimatı gereksinimlerini karşılıyorsa, Çin ve Hong Kong’daki herhangi bir tüccar ePacket nakliye hizmeti sunabilir.

ePacket Nakliye Dağıtım Yöntemini Kullanmak için Gereksinimler Nelerdir?


USPS tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, ePacket teslimi kullanılarak gönderilen pakete göre karşılanması gereken birkaç gereksinim vardır. Bu gereksinimler, ürünün ağırlığı ile birlikte ürünün boyutları ile ilgilidir.

a)Ağırlık

Gönderilen ambalajın ağırlığı 2 kg’ı (4,4 lbs) geçemez. Bu ağırlık, ürünü, dolgu malzemesini, nakliye kutusunu ve diğer ambalaj malzemelerini içerir. Bu ağırlık kuralının tek istisnası, paketlerin 3 kg’a (6,6 lb) kadar olanı İsrail’e gönderilir.

b)Değer

Gönderilen herhangi bir ürünün değeri 400 $ ‘dan (ABD Doları) fazla olamaz ve Çin veya Hong Kong’dan ePacket teslimatı için uygun ülkelerden birine gönderilmelidir. Bu ülkeler daha ayrıntılı olarak aşağıda ele alacağız.

epacket nakliye

c)Minimum Paket Boyutu

Normal bir paketin uzunluğu 14 cm’den az ve genişliği 11 cm’den az olmamalıdır.

Toplanan bir paketin minimum uzunluğu 11 cm olmalıdır. Ek olarak, çapın iki katı artı uzunluk 17 cm’den fazla olmalıdır. Bundan daha küçük paketler için, satıcılar genellikle bu e-ticaret gönderim yönteminden yararlanmak için daha büyük bir kutu kullanır ve dolgu malzemesi ekler.

d)Maksimum Paket Boyutu

Normal bir paketin en uzun tarafı 60 cm’den fazla olmamalıdır. Ek olarak, uzunluk, genişlik ve yükseklik toplamı 90 cm’den fazla olmamalıdır. Sarılmış bir paketin en uzun tarafı 90 cm’den fazla olmamalıdır. Ek olarak, çapın iki katı artı uzunluk 104 cm’den fazla olmamalıdır.

ePacket Nakliye Kullanmanın Yararları Nelerdir?


“EPacket Nakliye” adından da anlaşılacağı gibi, e-ticaret amacıyla nakliye hizmeti, müşterilerin satın alımlarını Çin ve Hong Kong’dan gönderilen çevrimiçi mağazalardan ve pazar yerlerinden almasını hem daha hızlı hem de daha uygun hale getirmek için oluşturuldu.

ePacket Nakliye, ABD’de o kadar başarılı oldu ki, uluslararası alanda genişlemeye başladılar. E-Packet’e erişimi olan ülkelerin listesi sürekli artıyor. E-Packet dağıtımını kullanmanın birçok avantajı göz önüne alındığında bu şaşırtıcı değil.

 1. Daha hızlı: Çin’den dünyanın diğer bölgelerine standart nakliye yöntemleri genellikle aylar alır. e-Packet teslimatı size çok daha hızlı teslimat süreleri sağlar. Tabii ki, Amazon’un teslimat sürelerine hala ulaşamıyor, ancak teslimatınızın üç hafta içinde müşterinize ulaşmasını makul bir şekilde bekleyebilirsin.
 2. Daha ucuz: ePacket daha düşük nakliye ücretlerine sahiptir, böylece ürünlerini daha rekabetçi bir şekilde fiyatlandırabilirsin.
 3. Kapıdan kapıya Çin ePacket takibi: ePacket teslimatı, müşterilere ek maliyetler olmadan uçtan uca izleme seçeneği sunar. EMSve USPS gibi resmi web sitelerinde ePacket’i kolayca takip edebilmek müşterilere büyük bir fayda sağlıyor.
 4. Teslim edilemeyen ürünler için ücretsiz iade: Müşteriler için bir başka fayda da, teslim edilemeyen herhangi bir öğenin herhangi bir ek masraf olmadan iade edildiğini bilmenin güvenlik duygusudur. Bu, çevrimiçi satıcılar müşterilere başarıyla teslim edilmeyen paketler için geri ödeme sağlayabileceğinden, müşteri-satıcı ilişkisini geliştirir.
 5. Posta gümrüklerinin ödenmesi: Herhangi bir gümrük, resim ve / veya vergi, gönderinin alıcısı tarafından ödenmelidir. EPacket teslimatı düzenli gümrükleme yaptıkça, müşterilerin geçerli vergi ve harçları ödemeleri gerekebilir.

Bu arada e-posta bültenimize üye olmadıysan üye olabilirsin, en yeni makaleler geldikçe seni haberdar ediyor olacağım.

[newsletter_signup_form id=4]

EPacket’in piyasaya sunulmasından önce Çin EMS, müşteri ürünlerinin uygun maliyetli teslimatı için kullanılan en önemli alternatifti. Bunun dezavantajı, müşterilerin siparişlerini almasının genellikle bir aydan fazla sürmesiydi. Diğer seçenekler, özellikle ürünün fiyatına kıyasla çok pahalıydı.

Tüm ürünlerde ücretsiz gönderim yapılmasının mümkün olmadığını unutmayın. Bazıları ePacket boyutuna veya ağırlık gereksinimlerine uymuyor. ePacket dağıtım yöntemi, Çin veya Hong Kong’dan gönderilmelidir, yani belirli dropshipping satıcılarının ABD’de nakliye ürünleri varsa, müşteriler bu özel durumda ePacket gönderiminden yararlanamaz.

dünyaya epacket nakliye

Hangi Ülkelerde ePacket Nakliye Gönderimi Var?

Uygun fiyatlı China Post’un e-Packet hizmetinden yararlanabilecek ülkelerin listesi:

 1. Avustralya
 2. Avusturya
 3. Belçika
 4. Brezilya
 5. Kanada
 6. Danimarka
 7. Finlandiya
 8. Fransa*
 9. Almanya
 10. Yunanistan
 11. Hong Kong
 12. Macaristan
 13. Endonezya (şu anda deneme sürümündedir)
 14. İrlanda
 15. İsrail
 16. İtalya
 17. Japonya
 18. Kazakistan (şu anda deneme sürümündedir)
 19. Kore
 20. Letonya
 21. Litvanya
 22. Lüksemburg
 23. Malezya
 24. Malta
 25. Meksika
 26. Hollanda
 27. Yeni Zelanda
 28. Norveç
 29. Polonya
 30. Portekiz
 31. Rusya
 32. Suudi Arabistan
 33. Singapur
 34. İspanya
 35. İsveç
 36. İsviçre
 37. Tayland
 38. Türkiye
 39. Ukrayna
 40. Birleşik Krallık**
 41. Amerika Birleşik Devletleri***
 42. Vietnam (şu anda deneme sürümündedir)

* Fransa: Paketler 01 ila 95 ile başlayan posta kodlarıyla Fransa anakarasına gönderilebilir. Paketler şu anda Korsika, Guadeloupe, Martinik, Fransız Guyanası, Reunion, St. Pierre ve Miquelon ve Mayotte gibi denizaşırı ülkelere gönderilemez.

** İngiltere: Paketler İngiltere anakarasına, Kanal Adaları’na ve Man Adası’na gönderilebilir.

*** Amerika Birleşik Devletleri: Paketler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm eyaletlere, bölgelere ve askeri adreslere gönderilebilir.

Ortalama ePacket Gönderim Süreleri

 • Brezilya: 20 ila 30 iş günü
 • Meksika: 20 iş günü
 • Vietnam: 5-7 iş günü
 • Rusya, Ukrayna ve Suudi Arabistan: 7-15 iş günü
 • Desteklenen diğer tüm ülkeler: 7-10 iş günü

ePacket Takibi – Çin’den ePacket Teslimatını Takip Etme


China Post’un ePacket nakliye hizmetini kullanmanın en büyük avantajlarından biri ePacket takip sistemidir. Özellikle aynı anda büyük miktarda nakliye yaparken tüm parsellerinizi takip etmek zor olabilir. Gümrük, yabancı posta hizmetleri ve diğer engeller, çok sayıda, tek bir öğenin izlenmesini engelleyebilir.

İzleme bilgileri, teslimatlarının yerini bilmek isteyen müşteriler için değerli olabilir. Bu ayrıca, dolandırıcılık konusunda herhangi bir müşterinin endişelerini önlemeye yardımcı olur, diyelim ki, paketleri belirtilen zaman dilimi içinde teslim edilmedi. ePacket sevkiyatı, ABD Posta Hizmeti ağında ePacket izleme ve teslimat onayına da sahiptir.

EPacket izleme kodları tedarikçinizden edinilmelidir. EPacket gönderilerini USPSePacket China Post veya 17track.net gibi siteleri kullanarak izleyebilirsin.

İzleme kodunu hangi sistemde olursan ol Siparişlerim’e giderek bulabilirsin. İzleme kodu, yerine getirilen tüm siparişlerinin yanında görülebilir.

Kullandığın sistemin “Temel” ya da “Premium” seçenekleri sana farklı izleme yöntemleri sunabilir. Eğer ücretsiz kullanıyorsan ve sistem sana hızlı bir şekilde takip etme konusunda yardımcı olmuyorsa bu durumda 17track.net kullanmanı öneririz.

17track

Gönderinin bir ePacket teslimatı olup olmadığını nasıl anlarım?

AliExpress üzerinden sipariş ediyorsanız, Siparişler’in altına bakın ve Ayrıntıyı Görüntüle’yi tıklayın. Lojistik Bilgileri altında bakıldığında, kullanılan nakliye yöntemi Uluslararası Nakliye Şirketi altında olacaktır. Paket gerçekten ePacket kullanılarak gönderildiyse, takip numarasıyla birlikte “ePacket” olmalıdır.

AliExpress sipariş ayrıntıları AliExpress’ten satın almıyorsanız, takip numarasına bakarak paketin nasıl gönderildiğini de belirleyebilirsiniz. ePacket takip numaraları genellikle “L” ile başlar. Takip numarası yoksa, paketin ePacket kullanılarak gönderilmemesi muhtemeldir.

Müşteri ePacket nakliye ile gümrük  / vergi ödemek zorunda kalacak mı?

ePacket teslimatları, müşterilerin varışta geçerli tüm vergileri ve vergileri ödemelerini gerektirebilecek geleneksel gümrük izinlerinden geçer. Ayrıca, ithal alımlarda ne zaman ve ne tür öğeler için vergi / vergi ödemek zorunda kalacağını öğrenmek için yerel yasalarına danışmak en iyisidir.

Varışta borçlu olunan herhangi bir görev veya vergi olup olmadığını da satıcıya öğeyi göndererek sormalısın. Ülkene nakliye konusunda çok fazla deneyime sahip olabilirler ve varışta görevlerin / vergilerin borçlu olup olmayacağı konusunda daha iyi bir fikre sahip olabilirler.

ePacket ve Dropshipping


Dropshipping söz konusu olduğunda, çoğu ürün Çin veya Hong Kong’da üretilmektedir, bu da birçok tedarikçinin dünyanın bu bölgesinde de bulunduğu anlamına gelmektedir.

E-Packet nakliye seçeneği, dropshipping ürünlerinin kaynak açısından nispeten ucuz olmasının nedenlerinden biridir. Pahalı nakliye ve uzun bekleme süreleri ile karşı karşıya kalırsa ucuz bir ürün satın almanın faydaları ihmal edilebilir.

Bu faktörler, çevrimiçi alışveriş yapanların kasada satın alma işlemlerini yeniden değerlendirmelerine neden olabilir. e-Packet teslimatı, dropshipping siparişleri için nakliye süresini önemli ölçüde azaltır. Daha hızlı teslimat, işletmenizin hem yeni hem de geri dönen müşterilerinle olan olumlu ilişkilerinin korunmasına yardımcı olur.

İnsanlar anında memnuniyet istiyor, bu nedenle nakliye sürelerini azaltmak yalnızca daha fazla satış yapmana yardımcı olacaktır.

Amazon’un diğer perakendeciler üzerindeki hakimiyetinin ardındaki temel neden, düşük nakliye sürelerine sahip bir ürün satın alma kolaylığıdır.

e-Packet sevkiyatı, teslimatı izleme avantajlarıyla müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğin anlamına gelir. E-Packet sevkiyatının işletmene sunduğu yadsınamaz faydalar sayesinde, hangi ürünlerin dropship olacağına karar verirken ssenin için ana hususlardan biri olmalıdır.

e-Packet, hem tüccarlar hem de müşteriler için çok güvenilir bir seçenektir. Müşterilerinin çoğunluğu yerel olarak oluşturulmuşsa, avantaj olarak kullanmak için teslimat hızına sahip olursun. Güvenilir ve zamanında teslimat, bir dropshipping işine başlarken önemli bir faktördür.

E-Packet teslimatı satıcılar tarafından eBay, AliExpress ve Oberlo gibi web sitelerinde Çin’den bir gönderim seçeneği olarak sunulmaktadır. Ancak, e-Packet sevkiyatı sadece bunlarla sınırlı değildir.

E-Packet izleme ve dağıtımını kullanmak, Çin tedarikçilerinden düşük maliyetle ürün satın almak isteyen e-ticaret girişimcileri için oyunu değiştirirken, müşterileri için hızlı nakliye sürelerini koruyor.

Dropship için AliExpress kullanırsam bu benim için ne anlama geliyor?

aliexpress

ePacket nakliye, AliExpress’ten hangi ürünlerin dropship olduğuna karar verirken en önemli faktör değilse, ana faktörlerden biri olmalıdır. ePacket sevkıyatı, müşterilerinizin satın alma işlemlerini makul bir zaman diliminde almasını sağlarken, beklerken siparişlerini takip etmelerini sağlar.

Ayrıca, tüccarlar ve müşteriler için en tutarlı seçenektir. Diğer nakliye seçenekleri, Çin ve Hong Kong’dan daha pahalı nakliye seçeneklerini düşünmediğiniz sürece, güvenilir olmayabilir.

E-Packet Nakliye ile Gümrük


Müşteriler, ürünleri üzerindeki gümrük veya vergileri ödemek zorunda kalabilir. Bu bir e-Packet gönderim sorunu değil, uluslararası bir gönderim sorunu. E-Packet teslimatı düzenli gümrükleme işlemlerinden geçer, bu nedenle müşterilerin geçerli vergi ve vergileri ödemeleri gerekebilir. En çok satan ürünler için, gümrük ücretleri hakkında bilgi edinmek üzere tedarikçilerinizle iletişime geçebilirsin.

Ek olarak, nakliye satıcısına varış noktasına vardıklarında ödenecek herhangi bir görev veya verginin farkında olup olmadıklarını sormak da yararlı olabilir. Oluşabilecek normal nakliye vergileri  hakkında önceden bir fikirleri olabilir.

Özellikle, ePacket’e Kanada veya diğer uluslararası ülkelere sahip ürünler, biraz daha yüksek nakliye ücretlerine ve daha uzun teslimat sürelerine sahip olabilir. Genellikle, ücretsiz ePacket nakliye sadece ABD içindir. EPacket izleme ve dağıtımının uluslararası olarak kullanılabilir olduğundan emin olmak için hizmet verdiğin ülkeleri araman gerekir. Bu nedenle, her zaman aynı ülkeleri hedefliyorsan, mağazanıza aktarmadan önce ePacket olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsin. Bu, “ePacket China Post Delivery” seçeneğinden yararlanabilecek her müşterinin sağlanmasına yardımcı olur.

2021’de ePacket Nakliye

Amerika Birleşik Devletleri , Evrensel Posta Birliği (UPU) anlaşmasından çıkma planlarını açıklayarak bunun ePacket sevkiyatı ve dağıtımını nasıl etkileyeceği hakkında bazı soruları gündeme getirdi.

Peki, bu dropshipping ve ePacket dağıtımı için ne anlama geliyor? Resmi çekilme henüz onaylanmadığından henüz yüzde 100 net değil. ABD, daha iyi oranlar üzerinde pazarlık yapmayı hedefleyeceğini söyledi. Bu yeni oranlar Çin’den ABD’ye nakliye ürünlerini daha pahalı hale getirebilir, ancak bu noktada kesin bir şey söylemek  imkansızdır. Elbette güncel olaylar her zaman bu kargolama durumunu etkileyebilir.

Son Olarak

Artık güçlü bir ePacket anlayışınız var! Artık bu dağıtım seçeneğini e-ticaret mağazanıza eklemeye hazırsın. Bunu yapmak büyük olasılıkla müşteri memnuniyetini ve konuşma oranlarını artırır.

E-ticaret sürecini geliştirmek için daha fazla ipucu ve püf noktası için sitemize göz atmaktan çekinme.

Sonraki yazı: Instagram İle Para Kazanmak İçin Neler Yapabilirsin?

6 Yorum
 1. furkan dedi ki:

  Çinden bir kargom epocket ile kargolandı 14 gün oldu hala ilkeye girmiş değil , ne zaman girecektir tahmininiz var mı acaba?

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Merhabalar, coronavirüs gibi belalı günlerden geçtiğimiz bu günlerde e-packet de dahil olmak üzere siparişlerin süresi hiç bir şekilde anlaşılamaz 🙁

   Umarım paketinize ulaşabilirsiniz 🙂

 2. mesut dedi ki:

  AliExpress Standard Shipping Mİ Epacket mi arkadaslar?

 3. yasin dedi ki:

  e-pocket türkiyeye geldiğinde ptt gümrüğüne mi ulaşıyor yoksa dhl,ups gibi firmalarınkine mi.ptt ile ulaşan kargolar gümrük işleriyle çok uğraştırıyor ups veya dhl/aramex kendi halledip sadece senden parasını talep ediyor.bilginiz var mı acaba?

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Gümrük sistemi her firma için aynıdır, dediğiniz gibi özel firmalar konu ile kendileri ilgilenip size ücretlendirme yapıyor olabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.