Dijital Pazarlama

Email Marketing 101: Adım-Adım E-Posta Pazarlama Rehberi

Bu rehber email marketing'i öğrenmek isteyen pazarlamacılar ve işletme sahipleri için hazırlanmıştır

Email marketing, potansiyel müşterilere e-posta göndermenin oldukça etkili ve işe yarayan haline çevirilmiş dijital pazarlama stratejisidir. Doğru ve etkili bir email marketing stratejisi, potansiyel müşterileri tek seferlik ürün alımı yapacak kullanıcılardan ziyade, sadık ve daimi gerçek birer müşterilere dönüştürür.

Bu rehber oldukça ayrıntılıdır, bu yüzden aşağıdaki Yazı İçeriği bölümündeki bağlantılara tıklayarak özellikle ilgilendiğin ve bilgi alabileceğin farklı bölümlere ulaşabilirsin.

Yazı içeriği bölümünden istediğin konuya hızlı bir şekilde erişebilir, merak ettiğin sorunun cevabını bulabilirsin.

Bu Basit ve Açıklayıcı Rehberde Aşağıdaki Konulara Göz Atacağız:

 • Potansiyel müşterilerle dolu bir e-posta listesi oluşturma
 • E-postalarını en yüksek açılış oranları ve tıklama oranları için optimize etme
 • Potansiyel müşterilerinizi bilgilendirme ve müşteriye dönüştürme sürecini otomatikleştirme

Öyleyse, internetteki email marketing’e yönelik en kapsamlı Türkçe rehberimize bir an önce başlayalım.

Yazı İçeriği Göster

Email Marketing Stratejisinin Önemi

Email Marketing Nedir? Adım Adım Rehber

Bu konuda ilk sorulması gereken soru olan “E-mail marketing nedir?” sorusunu ele aldım, tabi buradan sonra email marketing yapmanın işin için neden önemli olduğunu anlatacağım, ama ilk önce Email marketing konusunu biraz açıp irdeleyelim.

Sosyal medyanın bir ivme kazanmasına, üstelik istenmeyen spam e-postalarının yükselişine rağmen (bu arada spamlama asla iyi bir pazarlama stratejisi değildir), e-mail marketing stratejisi, müşterilerle iyi ilişkiler kurmanın ve potansiyel müşterilerinizi gerçek birer müşterilere dönüştürmenin en etkili yolu olmaya devam etmektedir.

Email marketing özellikle E-ticaret için çok önemlidir, eğer bir E-ticaret siteniz yoksa sizin için oluşturabiliriz.

Email Marketing Yapman İçin 3 Neden

Email marketing stratejisini ticari ve dijital pazarlama stratejilerinin içinde öncelikli konulardan biri haline getirmen için birçok nedeni vardır, Fakat ilk 3 tanesi çok fazla önem arz eder.

En önemli ilk 3 madde:

1.Email Hala 1 Numaralı İletişim Kanalıdır

Tüketicilerin en az % 75’inin e-postalarını günlük olarak kontrol ettiğini biliyor muydun?

İnsanlar arasında bu kadar takip edilen bir başka mecra yoktur, o halde bu durum başka bir iletişim kanalı için söylenemez ve biz bunu kendi yararımıza çok iyi bir şekilde kullanabiliriz.

2.Kendi Email Marketing Stratejin İçin Kendi Listene Sahip Olursun

Herhangi bir sosyal medya platformunda, hesabın (tüm takipçilerin ve gönderilerin ile birlikte) herhangi bir zamanda, herhangi bir nedenle, önceden haber vermeksizin askıya alınabilir veya silinebilir.

Bu durum senin kontrolün altında olmadan gerçekleşmektedir. Fakat kendi e-mail marketing(eposta pazarlama) listenin sahibi yalnız sensin ve tüm kontrol sende.

Kimse bu kadar potansiyel müşteriyi senden alamaz, tabi sen satmadıkça :)

3.Email, İyi Bir Dönüşüm Oranına (Conversion Rate) Sahiptir

E-posta yoluyla pazarlanan ürünleri satın alan kişiler, e-posta teklifi almayanlardan % 138 daha fazla harcama yapar. Email marketing % 4400’lük bir Yatırım Getirisine sahiptir.

Bu çok büyük bir orandır zira Email marketing tamamen bedavadır, her geri dönüş %100 potansiyel kâr içerir.

Sosyal medyanın daha iyi dönüşüm sağlayabileceğini düşünüyorsan söyleyelim; Bir email’in ortalama sipariş değeri, sosyal medyadan en az üç kat daha yüksektir.

E-posta pazarlama stratejisi, internetten satış yapmanın en iyi yoludur.

Öyle ki Google Analytics E-postalardan gelen website trafiğini özel olarak takip etmektedir, Google Analytics altında e-posta trafiği menüsü var, Gördüğünüz gibi Google bile bu konuya değer veriyor.

Email Marketing Nasıl Yapılır?

Email Marketing Nasıl Yapılır

Eğer buraya kadar okuduysan, Email marketing’e nasıl başlayacağını merak ediyorsun demektir, birlikte bakalım.

Email marketing birkaç önemli bölümden oluşur, ancak bu onun karmaşık olması gerektiği anlamına gelmez.

Bu bölümlerin üstesinden gelmenin yolları:

 • Email Listenizi Oluşturarak Başlayın

Çeşitli email marketing entegrasyonları, müşteri adayları toplamayı pazarlamacılar için çok kolay bir hale getirmiştir.

E-posta listeni anında oluşturmaya başlayabilir ve hatta potansiyel müşterilerini kendi listenin içinde güvenli bir şekilde saklarken, diğer potansiyel müşterilerden kayıt almaya ve onlara ulaşmaya bile başlayabilirsin.

Üstelik bu durum sen ne zaman istersen gerçekleşir, yani yeni bir ürün ya hizmeti piyasaya sürüyorsan, e-posta listendeki 10 bin (umarım) e-postaya bilgilendirici ve yönlendirici bir e-posta gönderebilirsiniz.

 • Bir Email Marketing Servisi Bulun

Bir ton email marketing aracı var, ancak biz burada bir kaç tanesini de inceleyerek sizin ve hedefleriniz için doğru olanı seçmeyi gerçekten kolaylaştıracağız.

Bu iki adımdan sonra, listelerinizi ve mesajlaşmalarınızı düzenlemek kolay bir iş haline geliyor, böylece insanlara (ki bu insanlar potansiyel birer müşteridir) ulaşır ve onlarla gerçekten bağlantı kurabilir, iletişim halinde kalabilirsiniz.

Ayrıca, e-posta hizmetinizde sizin için işleri daha da kolaylaştıracak bazı otomasyonlar da kullanabilirsiniz.

Başlamaya hazır mısınız? Hadi başlayalım o zaman!

 • E-posta Listesini Her Zaman Büyütün

Çoğu firma ve web site sahibi bir e-posta listesi oluşturmak istediğinde, web sitelerine bir tercih formu koyuyor ve başka bir şey yapmadan sadece insanların kaydolmasını bekliyor.

Ne yazık ki, bu strateji genellikle pek işe yaramıyor. E-posta listeni büyütmek için faydalı bir teklifle insanları kendine çekmen gerekir. Bunun için de senin bir lead magnet’ine ihtiyacın var.

Lead Magnet Nedir?

lead magnet Email Marketing

Lead magnet basitçe insanların size bilgi vermesi için oluşturduğun bedava bir hizmettir.

Örneğin bu yazının pdf’ine, SEO analizi sayfamdaki analiz raporuna ulaşmak için e-postanızı vermeniz gerekir.

İşte bu lead magnettir, veri sağlayan mıknatıs da diyebilirsiniz.

Daha detaylı bakalım;

Lead magnet, bir e-posta adresi karşılığında ücretsiz verdiğin herhangi bir şey olabilir. Lead magneti oluşturmak için hiçbir şey ödemene gerek yok; çünkü Lead magnet genellik, PDF’ler, MP3 ses dosyaları veya ücretsiz olarak kendin oluşturabileceğin videolar gibi dijital malzemelerdir.

Ziyaretçilerine ücretsiz olarak değer sağladığın sürece kesinlikle istediğin herhangi bir şeyi insanlara sunabilirsin, anahtar nokta şu; Değer Kat!

Bu Lead Magnetlerden popüler olanlarının bazılarını sizin için seçtim:

 • E-kitap
 • Çeşitli ipuçları veya konu ile ilgili kaynaklar
 • Resmi evraklar veya konu ile ilgili çalışmalar
 • Bir web semineri (Webinar)
 • Ücretsiz denemeler veya örnekler
 • Ücretsiz bir teklif veya danışmanlık seçeneği (Email aracılığı ile soruları cevaplamak)
 • Kısa sınavlar veya değerlendirme seçeneği
 • Bir indirim kuponu

Olanaklar sen istediğin sürece sonsuzdur, mutlaka kendi stratejini oluştur, önemli olan müşterilerinin ne istediği olmalıdır.

Etkili Lead Magnet Oluşturmak İçin 5 Kriter:

Lead Magnet ile ücretsiz olarak nasıl değer sağlaması gerektiğini artık biliyorsun. Ancak, Lead Magnet stratejinin etkili olmasını istiyorsan, işte göz önünde mutlaka bulundurmanız gereken 5 kriter:

 1. Kolayca Tüketilebilmeli

Lead magnetler, yalnızca insanlar kullandığında etkili bir strateji olmaktadır, bu nedenle 300 sayfalık sıkıcı bir manifesto sunarsan, başarı elde etme şansın oldukça düşüktür.

 1. Yarar Sağlamalı

Lead magnetlerin insanların uygulayabileceği, uygulanabilir bir araç, beceri seti veya faydalı bilgiler sağlaması gerekir.

 1. Kayda Değer Gelişme Oluşturmalı

İnsanlar eğer bilgiler işe yarıyorsa ürün ve hizmetlerini almaya devam eder.

Aksi halde ürünlerin müşteriler için pek ilgi çekici olmayacaktır, ürün ve hizmetlerin ne kadar iyi çalışırsa Lead magnetler de o kadar başarılı olacaktır.

 1. Amacına Uygun Olmalı:

Eğer beklentilerin ile ilgili çalışmanı iyi yapmış isen, problemleri çözen bir lead magnet konusunu bulmakta sorun yaşamazsın, problem çözen bir bilgi yada ürün sunduğunun bilgisini de e-posta pazarlama stratejinde uygularsan, bingo!

 1. Anında Ulaşılabilir Olmalı

İnsanlar istediği bir hizmeti anında görmeye bayılırlar, o zaman onlara hızlı ve anında hizmet vermelisiniz.

Potansiyel müşteriler e-postanızı gördüler ve açıp okudular, bunun sonunda bir de yönlendiren linki koymalısın, öyle ki müşteri harekete geçsin.

Şimdi de gerçek hayattaki lead magnet örneklerine bir göz atalım.

Şimdi seninle, ürün veya hizmetini satın almaktan vazgeçmiş ziyaretçileri abonelere dönüştürmek için kanıtlanmış 12 stratejinin bir listesini paylaşıyorum.

Ayırca online bir işletmeyi büyütmek için araçlar ve kaynaklar listesi de bulacaksın.

email marketing pop up

Burada belirli bir blog gönderisine dair zamanı olmayanlar ve çevirimdışı okuma yapmak isteyenler için kullandığım bir diğer lead magnet örneği var.

kişi adını  ve epostasını verdiğinde e-posta adresine bu içeriğin bir pdf’ini göndereceğim, daha da önemlisi listemi büyüteceğim.

Artık lead magnet’in ne olduğunu ve etkili bir şekilde nasıl oluşturulduğunu bildiğine göre, sıradaki önemli bir konuya geçmen, bir lead (form) oluşturman gerekiyor.

Dönüşüm Oranı Yüksek Lead Nasıl Oluşturulur?

Formunun amacı, lead magnet’in büyük avantajını iletmektir.

Web sitesi ziyaretçilerin, lead magnet stratejilerine kendileri isteyerek dahil olacaklar çünkü değer katıyorsun, bunu almak için e-posta bültenine abone olacaklardır.

Lead magnet stratejin her zaman ilgi çekici olmalı ve bedava bir şey sunmalı, ilgi çekici lead magnet formunu nasıl oluşturacağını inceleyelim.

 1. İlgi Çeken Başlık

Başlığın lead magnet’in büyük faydasını açık bir şekilde tanımladığından emin olmalısın.

Örneğin; “%50 indirim!” Kısa ama güçlü bir başlık.

 1. Yararlı Açıklama

Açıklaman kısa, açık ve net mi? Okuyucunun gözünün alacağı şeyi hızlıca bulmasına yardımcı olmak için madde işaretlerini kullan.

Böylece okuyucular vereceğin yardımcı açıklamanın ilgisine odaklanmakta sorun yaşamayacaklardır.

 1. Çekici Görseller

Yapabiliyorsan, lead magnet’ine bir görüntü ekle. (e-kitabının örnek bir kapak fotografı, firma logon yada  başka güzel bir görsel) Lead’e bakan bir kişiyi içerikle birlikte bir fotografla da karşılaman geri dönüşümleri artırmak için etkili bir yol olarak sayılmaktadır.

 1. Basit Biçim

Bir ad ve e-posta adresinden daha fazlasını istemeyi dahi deneme. Hemen çok fazla bilgi istemek potansiyel müşterilerini kaybetmene neden olur. Facebook üzerindeki Potansiyel müşteri formu reklamlarında da bunu yapanların kaybettiğini görüyoruz.

Facebook reklamları hakkında daha fazla bilgi almak için dijital pazarlama kategorimize göz atabilir, ya da profesyonel bir hizmet almak için Facebook reklamları sayfamızı ziyaret edebilirsin.
 1. Zorunlu Abone Ol Butonu

Abone ol butonun için parlak, güçlü bir renk kullandığınızdan emin olmalısınız, böylece sayfada daha belirgin görünecek ve insanların ilgisini çekecektir. Ayrıca, insanları hemen tıklamaya teşvik eden ve abone olmak için takla atmaları gerekmeyen e-posta şablonu kullanın.

Lead magnetini oluşturduktan sonra, sitene yüklemen gerekir.

Lead’leri oluşturmak için 14 yüksek dönüşüm bölümü bulunur:

 • Sayfa açılış ekranı
 • Hoş geldin yazısı
 • Dikkat çekici küçük etiketler
 • Sitenin başlığı
 • Blog arşiv sayfası
 • Blog yayınlarındakiler
 • Kenar çubuğu
 • Zamanlanmış bir lightbox açılır penceresi
 • Pencere halinde açıklayıcı metinler
 • Sayfanın en altındaki siteye ait bilgiler
 • Sayfan hakkında bilgiler
 • Kaynakça sayfaları
 • Çıkan kayıt olma penceresi
 • Siteden çıkarken bilgi veren açılır pencere

Mümkün olduğunca çok sayıda abone edinmek istiyorsan, bunlardan birisi kesinlikle kullanmalısın.

Siteden çıkarken bilgi veren açılır pencereye exit-intent açılır penceresi denmektedir.

Bir exit-intent açılır penceresi, kullanıcının web sitenden ayrılmak üzere olduğu zamanda ortaya çıkar.

Burada bir js kullanıcının mouse hareketini izliyordur, kapatma butonuna yaklaştığında karşısına e-postalarını alabileceğin bir teklif gösterirsin.

Bu gibi bir açılır pencere okuma deneyimini kesintiye uğratmaz ve yalnızca kullanıcı web sitenden ayrılırken ortaya çıkar. Bu, abone olmalarını istemek için mükemmel bir zaman çünkü içeriğini okudular ve siteni faydalı buldular.

exit-intent® pop-up

Bir çıkış penceresini kullanmak inanılmaz derecede işe yarıyor ve müşterilerin bu önemli sonuçlar ile çıkış zamanındaki faydayı sürekli olarak görüyorlar.

Bir müşterimize uyguladığımız exit-intent pop-up stratejisi ile e-posta listesi 2 ayda %125 büyüdü.

Email Marketing Servisi Seçmek

Birine e-posta göndermeden önce onların e-postalarına ve izinlerine ihtiyacın vardır. İyi bir email marketing altyapı hizmeti ile başlarsan, bu izni aldın sayabilirsin.

Bu, izinli email marketing’i iyi yapan şeydir. Fakat bir form kullanarak e-postaları toplamadıysanız, bu işlem sizi biraz daha zorlayacaktır.

E-posta listeleri satın almak iyi bir kısayol gibi görünse de aslında öyle değildir. Bunu kesinlikle önermiyorum.

Elimizde 700 bin e-posta var, hiç kullanmadık ve kullanmayı düşünmüyoruz.

Ayrıca, konferanslarda topladığın kişilerin kartvizitlerinden e-postalarını almanı da önermiyorum. Onlara e-posta gönderme konusunda açıkça iznin yoksa, e-postaların birer spam olarak tanımlanır bu da kesinlikle bir işine yaramayacaktır.

Buradaki anahtar nokta kendi rızalarını alarak e-posta bültenlerine üye olmalarıdır, eğer Gmail kutularına izin verilmeyen bir e-posta gelirse bunu spam olarak işaretleyeceklerdir ve 100lerce spam işaretlemesi Gmail tarafından gönderdiğiniz e-maillerin tamamına spam muamelesi yaptıracaktır.

Özellikle e-posta listeni kabul etmeyen kişileri aynı zamanda sizinle iş yapmayacak kişiler olarak görmen gerekmektedir. Onlara herhangi bir şey göndermek, zaman ve para zaman açısından tam bir israf olacaktır.

Bu stratejiye doğru şekilde başlamak için ihtiyacınız olan 2 şey vardır:

 1.  Bülten Formu
 2.  Email Marketing Hizmeti

Bazı email marketing hizmetleri daha yararlı formlar oluşturmana ve bir yazılımcı işe almadan A/B testi yapmana yardımcı oluyorlar.

Bu gibi email marketing araçları ile sitende istediğin yere yerleştirilebilecek dinamik, hedefli ve kişiselleştirilmiş formları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsin.

Ayrıca, sitene olan geri dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için sitende dolaşan kişilere belirli zamanlarda görünmelerini sağlama seçeneğin de vardır. Bir sonraki bölümde, yüksek dönüşüm sağlayan formların nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla konuşacağız.

Şimdi email marketing araçlarına bi göz atalım.

En İyi 7 Email marketing Aracı

E-posta göndermek için sana önerdiğim en iyi email marketing araçlarından birkaçı:

Constant Contact

email marketing constant contact

Constant Contact, dünyanın en büyük e-posta pazarlama hizmetlerinden biridir. Abonelerini istediğin gibi yönetmene, şablonlar ve sürükle bırak gibi daha birçok düzenleme araçları ile profesyonel e-postalar oluşturmana yardımcı olur.

Ayrıca, sabit iletişim listeleri kullanarak yeni abonelere otomatik e-posta gönderebilir ve performansları takip edebilirsin.

ConstantContact’ı 60 günlüğüne ücretsiz deneyebilirsin. Ücretsiz deneme süresinden sonra aylık 20 dolar bir fiyatı var.

WPBeginner ConstantContact’ı 2019’un en iyi email marketing aracı seçti.

Sendinblue

e-mail marketing araçları sending blue

Sendinblue sadece işletmeler için eksiksiz bir e-posta pazarlama yazılımı değil, aynı zamanda bir SMS pazarlama yazılımıdır.

Sendinblue hepsi içinde araçlarla oldukça ilgi çekici e-postalar oluşturmak, otomatikleştirilmiş iş mailleri oluşturmak ve kullanıcıları çeşitli bölümlere ayırmak için kullanabileceğin sürükle ve bırak gibi araçlara sahip kullanımı oldukça kolay bir platformdur.

Sendinblue ile günde 300 adete kadar ücretsiz e-posta gönderebilirsin. Ücretli paketler ayda 25 ABD Dolar’ından başlar ve gönderim ihtiyaçlarına bağlı olarak ek bir ücret karşılığında SMS eklemene olanak sağlar.

AWeber

email marketing araçları aweber

AWeber, otomatik bir şekilde cevaplama yapabilen, çeşitli bölümler oluşturulabilen, e-posta oluşturucu ve bunlar gibi daha birçok çeşitli araçlar sunan bir başka popüler e-posta pazarlama hizmetidir. İyi bir müşteri destek hatları vardır ve Aweber Listeler kullanarak yüksek oranda başarı sağlayan, hedeflenmiş e-postalar gönderebilirsin.

Ücretleri ayda 19 Dolar’dan başlıyor. Bunda da 30 Günlük ücretsiz deneyim hakkın var.

Drip

email marketing araçları drip

Drip, kullanıcılara gelişmiş iş akışları otomasyonlarını oluşturmasına izin veren otomatikleştirilmiş bir pazarlama sistemidir. Kampanyalar, iş akışları ve insanların ekranına aniden çıkan pencereler iyi bir şekilde düzenlenmiştir.  Drip, istediğine göre basit ya da karmaşık hareket edebilir. Drip kullanarak liste oluşturmak ve müşteri adaylarına erişmek daha da kolaydır.

Drip planları, her ikisi de 14 günlük deneme süresi olan 2.500 $ ‘lık abone için Temel paketi ile ayda 49 $, Profesyonel paketi ile ayda 99$ ve 5.000 abone ile başlar.

Kurumsal kullanıcıların (5.000’den fazla aboneye sahip olanlar) fiyat teklifi alması gerekir.

ConvertKit

email marketing araçları convertkit

ConvertKit kullanmaya yeni başlıyor isen bu iyi bir seçimdir, ileride karmaşık otomatik yanıtlayıcılar (otomatik bir şekilde yanıt veren e-posta hizmeti) kullanmak yerine ConvertKit Tags kullanarak oldukça kolay bir şekilde yapabilirsin.

Buna bir tür müşteri hizmetleri diyebiliriz (Yine yüksek bir ücret ödemeden bunu da sağlayacaktır).

ConvertKit, profesyonel blogcular, yazarlar ve konuşmacıları hedef müşteri almaktadır. Fiyatlandırma, 1.000 abone için aylık 29 $ ‘dan başlıyor ve oradan aşamalı olarak artıyor.

Mailchimp

email marketing araçları MailChimp

Mailchimp popüler bir başka e-posta pazarlama yazılımıdır. Kurulumu oldukça kolay ve güzel bir kullanıcı ara yüz sağladığı için yeni başlayanlar için en iyi tercihlerden birisi olma konumundadır.

Mailchimp Groups uygulamasını kullanarak özel bölümler oluşturabilir ve bu bölümlere yeni aboneler ekleyebilirsin.

Mailchimp’in 2.000 aboneye kadar ücretsiz bir abonelik paketi vardır. Bununla birlikte, otomatik cevaplayıcıları veya diğer güçlü özellikleri kullanmak istiyorsan, ücretli bir pakete geçmen gerekecektir.

Ücretli paketler ayda 15 dolardan başlayarak, 2500 abonede 30 dolara kadar çıkabilir. Bu da liste boyutun ne kadar büyükse, o kadar fazla ödeme yapacağın anlamına gelmektedir.

GetResponse

email marketing araçları getresponse

GetResponse, yerleşik A/B testi özelliğine sahip otomatik cevaplayıcılar oluşturmana olanak tanır. GetResponse Campaigns uygulamasını kullanarak belirli aboneleri hedef alarak e-postalar da gönderebilirsiniz.

1.000 liste büyüklüğü için ayda 15 $ ile başlar ve kurumsal kullanıcılar için ayda 1.199 $ kadar çıkar.

ActiveCampaign

email marketing araçları ActiveCampaign

ActiveCampaign, daha çok pazarlama otomasyonuna yönelik bir email marketing yazılımıdır. Abonelerinizin eylem ve davranışlarına bağlı olarak, Active Campaign Lead Tags + OptinMonster’ı kullanarak profillerine daha fazla etiketler ekleyebilirsiniz.

2.500 kişi için paketler 39 $ ‘dan başlar ve kurumsal kullanıcılar için 229 $’ a kadar çıkar.

HubSpot

email marketing araçları HubSpot

HubSpot, email marketing’in çok ötesine geçmiş hepsi bir arada diyebileceğimiz bir pazarlama yazılımıdır. Orta ve büyük ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır, çünkü SEO‘ya da yardım eder, müşterileri sana çeker, onları koruması altına alır ve gerçek birer müşterilere dönüştürür.

HubSpot Listeleri özelliğini kullanarak oldukça alakalı e-postalar gönderebilirsin.

1000 kişiyle başlayan başlangıç paketi ayda 50 ABD Doları ile başlayan bildirimsiz (her 1000 kişi için + 20 ABD Doları / ay).

Veya yine 1000 kişi ile ayda 800 dolardan başlayan Profesyonel paketi kullanarak ve ek kişiler için aynı eklenti ücretini kullanarak, inboud marketing kampanyalarını otomasyonlaştırarak çalıştırabilirsin.

Formunu ve email marketing hizmetini yerine getirdikten sonra, e-posta listeni oluşturmaya ve satış yapmaya hazır hale gelmişsiniz demektir.

Email Marketing Listesini Bölümlere Ayırma ve Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Email Marketing Listesini Bölümlere Ayırma ve Kişiselleştirilmiş Pazarlama

Çoğu pazarlama uzmanı size bir e-posta listesi oluşturmanızı söyleyecektir. Ancak söylemedikleri şey, e-posta listenin uygun bir bölümlendirme olmadan aslında etkili olamayacağıdır.

Tıraş makinesi alan bir kişiye yeni gelen makyaj malzemeleri ile ilgili bir e-posta göndermek istemezsin.

Email Marketing Listesinde Bölümlere Ayırma Nasıl Yapılır?

Email Marketing listesi bölümlere ayırma, abonelerini belirli ölçütlere göre daha küçük gruplara bölme işlemi olarak adlandırılabilir; böylece onlara yani abonelerine daha kişisel ve daha alâkalı e-postalar gönderebilmenin yolunu açabilirsin.

Bölümlere ayırma işlemi bir e-postayı tüm e-posta listene göndermek yerine, email marketing listene bölümlendirme yaparak belirli bir içeriği yalnızca bu içeriğe en çok ilgi duyacağını düşündüğün abonelere göndermenize olanak sağlar ve daha yüksek geri dönüşümler elde etmenize yarar.

Neden E-posta Listenizi Bölümlendirmeniz Gerekiyor?

E-posta listeni bölümlendirmenin e-posta görüntülemelerini açık bir şekilde artırdığı, ayrıca tıklama oranlarınını da artırdığı ve abonelikten ayrılma oranlarını bariz bir şekilde düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Bu nedenle akıllı e-posta pazarlama yapan kişiler, email marketing kampanyalarının etkinliğini önemli ölçüde artırmak için segmentasyonu yani bölümlendirmeyi kullanıyorlar.

Abonelerini farklı bölümlerde özelliklerine göre etiketledikten sonra, potansiyel müşterilerine göre otomatik olarak gönderilen ve potansiyel müşterilerine satış yapmak için kullanabileceğin e-postalar gönderebilirsin.

Bunların yanında listelerin otomatik yanıtlayıcılar için de kullanılabilir.

Otomasyon bölümündeki otomatik cevaplayıcılar hakkında daha fazla konuşacağız.

Bölümlendirmeler (bir diğer adı ile segmentasyon) kullanıcıları, e-posta kampanyalarını açmak ve etkileşimde bulunmak için hangi satırları ve mesajları yazmayı seçeceğini, bu sayede kullanıcıları nasıl ikna edeceğini bilmeni çok kolaylaştırır.

Bölümlendirmenin amacı, ilk etapta kullanıcının e-posta listene nasıl girdiğini bulmak olmalıdır.

Bir ürün mü satın almışlar? Belirli bir sayfayı ziyaret mi etmek istemişler? Bir lead magnet’i mi indirmişler?

Listeni dilimlere ayırmanın ve daha sonra onları parçalara ayırmak, olayları daha kolay anlamana yarayacaktır.

İşte Başlamanız İçin Seçtiğimiz Birkaç Yol:

 • Yeni Aboneler İçin

Yeni abonelere hoş geldin e-posta karşılama yazısı veya hoş geldiniz tarzında mail gönderir.

 • Tercihler:

Satış bildirimleri yanında blog yazılarınız ve yenilikler/gelişmeler için de bilgi edinmek isteyen aboneler.

 • İlgi Alanları:

Klasik müziği seven, popu seven aboneler gibi, bunları kategorilerden otomatik çekebilirsiniz.

 • Konum:

Bölgede yaşayan aboneleri yerel etkinliğiniz hakkında bilgilendirin. Böylece kişiselleştirme taktiği ile müşteriler ve aranızdaki sınır daha da incelecektir.

 • Tıklama Oranı:

Daha fazla tıklama oranı olan aboneleri ayır ve sadece onlar için özel bir teklifle ödüllendir.

 • Etkin Olmama Durumu:

Bir süredir aktif olmayan abonelere, atmasını istediğin bir sonraki adımı hatırlatır.

 • Lead Magnet:

Seçtikleri magnet konusuna göre hedeflenmiş e-postalar gönderir ve ilgi çekme oranını artırır.

 • Alışveriş Sepeti Vazgeçme:

Sepetlerine attıkları ürünlerini henüz satın almayan abonelerine küçük bir hatırlatma yap.

Profesyonel Bir İpucu: İletişim formları, potansiyel müşterilerinden mesajlar oluşturmak için kullanılabilecek bilgileri toplamanın kolay bir yoludur.

İletişim formları kullanarak müşterilerinizi daha iyi tanıyabilir, onlar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir ve ürün satışı için hedef çalışması yapabilirsiniz.

E-posta Görüntüleme Oranlarını Artırma

Email marketing Görüntüleme Oranlarını Artırma

Bu bölüm her dijital pazarlamacı için oldukça önemli, çünkü e-posta listenizi büyütmek ve bölümlere ayırmak için yapmış olduğun tüm sıkı çalışmalar olsa dahi, e-postaların insanlar tarafından gerçekten açılmadığı sürece hiçbirinden faydalanamazsın ve bunların hiçbir anlamı kalmaz.

E-posta Tıklama Oranını Artıran faktörler

E-postaların insanlar tarafından açılıp açılmamasında rol oynayan birkaç faktör var, bunlar sırasıyla;

1.Spam Filtrelerinden Kaçının

Muhtemelen en belirgin sorun, e-postanın abonenin spam klasörüne gönderilmesi olacaktır.

E-posta göndermek için zaten izin aldığın ve önerilen email marketing sağlayıcılarından birini seçtiğin için, iyi bir başlangıç yaptın.

Bu sayede henüz başlangıçta iken bile email marketing çalışman için yolladığın e-posta güvenilir sayılacak ve spam klasörüne düşmeyecektir.

E-postaların spam klasörlerine düşmesini engellemenin yolları:

 • Tüm alıcıların e-postalarını almayı istediğinden emin ol, çünkü bu hassas ve bir o kadar da önemli noktadır. Kullanıcılar e-postanı sık sık spam olarak işaretliyorsa daha sonra göndereceğin tüm postalar iyi yada kötü ayırt edilmeksizin spam klasörüne düşecektir.
 • E-posta kampanyanı iyi bir IP adresinden gönder. Bu, geçmişte spam göndermiş ya da bir başkası tarafından kullanılmamış bir IP adresi olmalıdır. Aksi halde spamlar ile ilgili tekrar sorunlar yaşama ihtimalin vardır.
 • Doğrulanmış domainlerden e-posta gönder.
 • Eğer E-postan için HTML kullanıyorsan E-posta şablon kodunu temiz tut, gereksiz linklemelerden kaçın.
 • E-posta kampanyanın “Kime:” alanını kişiselleştirmek için birleştirme etiketlerini kullan.
 • Abonelere e-postalarını nasıl şekilde listeleyeceklerini göster ve onlardan seni adres defterlerine eklemelerini için ricada bulun.
 • “Satış” dilini aşırı kullanmaktan kaçının. Bunlar “satın alma”, “ürün”, “indirim” veya “nakit” gibi spam tetikleyici kelimeler olarak görülmekte ve sayılmaktadır.
 • Aldatıcı konu satırları kullanarak “bait and switch” aldatmaları yapmayın. Kendi konumunuz da dâhil olarak, bunu yapmak sadece abonelerinin ya da potansiyel müşterilerinin senden uzaklaşmasına sebep olur.
 • Abonelerin e-postalarını listenizden çıkarabilmeleri için kolay bir yol ekleyin. Böylece onları zorlamadığınızı anlayacaklar ve bu da abonelerin ile aranızdaki ilişkilerinizin güçlenmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca e-posta listenizden kendi isteğiyle çıkması, her seferinde e-postanızı spam olarak işaretlemesinden daha iyidir.

İyi bir email marketing servisini seçtiğinde bunların neredeyse tümü ele alınmaktadır.

2. Listenizi Taze Tutmak için Etkin Olmayan Aboneleri Silmek

Abonelerine istikrarlı bir şekilde e-posta göndermek önemlidir, bu sayede listen tabiri caiz ise bayatlamaz.

Buna rağmen, zamanla e-posta aboneleri kendi isteğin dışında etkin aktif olamayabiliyorlar.

Bazı insanlar e-posta hesaplarını değiştirmiş olabilir veya belki de artık markanla ilgilenmiyor olabilirler. Bu yüzden listeni yeni tutmak ve senin ürünlerin ile ilgili abonelerle dolu bir listeye sahip olmak için, etkin olmayan aboneleri periyodik olarak kaldırmak iyidir.

Aktif olmayan bir abone, son 6 ay içinde veya daha fazla e-posta ile meşgul olmayan herhangi bir kişi olabilir.

Ancak onları silmeden önce son şans olarak, aktif olmayan abonelerin yeniden ilgisini çekmek için bir tane daha e-posta kampanyası göndermeyi deneyin.

Örneğin, geçen bir müşterimizin listesini temizlemek için, aktif olmayan abonelerine “Sizi sıkıyor muyum?” Yazan ve hala abone olmak isteyip istemediklerini soran son bir çare, son bir çaba gösteren e-posta gönderdik. Bazı insanlar yanıt verdi, bazıları vermedi. Cevap vermeyenleri temizledik.

Listeni yeni tutmanın bir başka yolu da, bilgilerini ve tercihlerini güncellemek isteyip istemediklerini sormak için, arada sırada abonelerinle birebir görüşmen olacaktır.

Bu şekilde onlara seninle nasıl bağlantı kurmak istediklerini kontrol altına alabilecekleri hatırlatılır. Bu da sana sadık bir müşteri kazanma yolunda güzel bir adım attırır.

3. Zamanlamanı İyi Yap

Zamanlamanın abonelerinin e-postalarını açıp tıklayıp tıklamamaları üzerinde çok büyük bir etkisi olabilir, bu nedenle e-postalarını hangi saat ve günde gönderdiğini dikkatlice düşün.

Mükemmel zamanı hemen anlayamazsın ancak deneme yanılma yöntemi ile zaman içinde hangi zaman dilimlerin en iyi olduğunu belirleyebilir ya da gelecekteki kampanyalardakileri keşfetmek için bazı A/B testleri uygulayabilirsin.

Hatta merak da ediyor olabilirsin, başka biri yararlanabileceğin bazı testler yapmış mı?

Evet.

GetResponse tarafından yapılan bir çalışmada, Salı günlerinin en yüksek e-postaya bakma ve tıklama oranlarına sahip olduğu bulundu:

email marketing zamanları

Bununla birlikte, Yes Marketing’ten bir çalışma, cumartesi günlerinin E-ticaret dönüşümleri için en iyi günler olduğunu buldu:

email marketing zamanları

E-posta gönderme zamanındaki en önemli nokta şudur: belirli bir kitlenin hayatında bir gün hayal et.

Sabah, öğleden sonra ve akşam ne yapıyorlar? İş günleri nasıl görünüyor? Geceleri ne kadar geç uyurlar? Sabahları ne kadar erken kendilerine geliyorlar?

Tüm bu sorular e-postalarını göndermek için en iyi zaman için karar almana yardımcı olacaktır.

4.Konu Ana Fikrini Öne Çıkar

E-posta açma ve tıklama oranlarına gelince, konu satırların her şeydir. İşin, konu çizgilerini öne çıkarmaktır.

Yaratıcı konu satırlarını oluşturmak için bazı ipuçları:

Meraklı, ancak fazla akıllı olmayın.

E-postalarını açmak ve linklerine tıklamak için yeterince meraklı hale getirmek istiyor olabilirsiniz, ancak abonenin neden bahsettiğin hakkında hiç bir fikri yok ise e-postan spam kutusuna doğru uçuyor olur, avantajlarından bahset ve link’e çekip ürün ve hizmetini incelemesini sağla.

Numaraları ve istatistikleri eğer varsa dahil et. Sayılar genellikle ilgi çekicidir.

Arkadaşça bir yazı formu kullan.

Abonelerinin arkadaşlarıyla konuşurken kendi kullandıkları dilde ve tarzda konuş.

5. Sadece Bir Kişiye Yazıyor Gibi Yaz

Konu satırını ve mesaj içeriğini hazırladığınızda, e-postanı almak üzere olan binlerce kişiyi düşünmek doğaldır.

Ancak, kişisel bir konu satırı ve kişisel bir mesajla, bir kişiyle konuşuyormuş gibi yazmak çok daha etkilidir.

Bu şekilde yazmak için, alıcı kişini gerçekten iyi tanıman gerekir. Sorunlarını, isteklerini, değerlerini, beğenilerini ve hoşlanmadıklarını anlamanız gerekir.

Bununla ilgili sorun yaşıyorsan, beş dakikalık sohbet isteyen bir e-posta gönder. Aramada, abonelerin ihtiyaçlarının ne olduğunu ve nasıl düşündüklerini anlamanıza yardımcı olacak sorular sorabilirsin.

Bir veya iki gününü abonelerinle konuşarak geçirmen işin için kaliteli zaman anlamına gelecektir.

Bu sana çok yardımcı olacaktır: bu konuşma ve geri dönüşler sana sadece mesajları için değil, aynı zamanda ürün ve hizmetlerini oluştururken veya geliştirirken de yardımcı olacaktır.

6. Arkadaşına Yazar Gibi Yaz

E-postalarını yazarken, kurumsal şapkanı bir kenara koy ve bir arkadaş gibi yaz.

Abonelerinize gerçekten hitap etmenin ve e-postalarınızı açıp tıklamalarını sağlamanın tek yolu budur.

Örneğin, “Müşterilerimize tasarruf sağlıyoruz!” Gibi kurumsal bir ifade, samimiyetsiz olarak ortaya çıkıyor.

Daha arkadaşça bir alternatif, “Tasarruf sağlayabilirsin!” gibi bir şey olabilir.

Bu, e-postanın çok daha kişisel görünmesini sağlar ve alıcılarının mesajını silip hayatına devam olasılığını azaltır.

Unutma: Bu bilgi çağında, herkes e-postalarını göz ardı etmek için bir neden arıyor, okumak için bir sebep aramıyorlar.

Eğer buna itiraz ediyorsan ve daha fazlasını yaratabileceksen, mutlaka e-postalarını iyi yazmalısın.

7. Her Zaman Etkili İçerik Yaz

Bir abone e-postanı açtığında, aslında herşeyi hallettiğini düşünüyor olabilirsin.

Ancak, e-postanın gerçek içeriği de tıklama oranı kadar önemli bir rol oynar.

Nedeni, abonelerin içeriğinden memnunsa, e-postalarını gelecekte açmaları daha olasıdır.

Hatta e-postalarını hevesle tahmin etmeye başlayabilirler.

Diğer taraftan, eğer bir abone e-postanıza girdiğinden memnun değilse, muhtemelen e-postalarınızı tekrar açmayacak ve hatta abonelikten çıkacaktır.

Peki abonelerin e-posta içeriğinden memnun olmalarından nasıl emin olabilirsin?

İyi Bir İçerik Yaz!

Ücretsiz e-Kitap, iyi bir blog yazısı veya bir web semineri gibi inanılmaz değerli kaynaklara bağlantı verin.

Önemli olan, yalnızca e-posta göndermek için e-posta göndermediğinizden emin olmaktır.

Listenizi her e-postayla gönderdiğinizde, gerçek değeri olan bir şey göndermeniz gerekir.

Yazdığınız her e-postanın değeri ne kadar yüksek olursa, aboneleriniz o kadar sadık olur ve görüntülenmeniz artar.

8.Biraz Mizah Katın

Mizah, insanlarla güçlü ve anında bağlantı kurma gücüne sahiptir. İnsanların zihninde kişisel, eğlenceli ve üstelik dışarıda kalıyor.

Ama ya çok komik biri değilsen?

Akıllı ve komik olarak düşüncelerini bir e-posta konu satırının dar sınırlarına sığdırmaya çalışmak her zaman kolay değildir.

Neyse ki, komik yada ilgi çekici, samimi bir e-posta göndermek için bir komedyen olmak zorunda değilsiniz. Alıcılarınızı ve neye cevap vereceklerini gerçekten bilmek daha önemlidir.

Sevdikleri ve hoşlanmadıkları şeyleri biliyorsanız, bir şaka yapmak veya bir dilde yorum yapmak çok daha kolay olacaktır.

Bir süre etkin olmayan abonelere gönderilen komik bir e-posta örneği.

Hey [isim], [değer önerisi] ile ilgili olarak sizinle iletişime geçmeye çalıştım ama bir cevap alamadım.

Lütfen şu şekilde cevapla;

 1. Hepiniz gayet iyi durumdasınız ve seni rahatsız etmeyi bırakmalıyım.
 2. İlgilendin fakat henüz yanıtlamadın.
 3. İlerleyen zamanlarda bakacaksın.

Ayrıca e-postalarına komik animasyonlu GIF’ler veya komik bir video ekleyebilirsin. Yine, e-postalarına mizah ve kişilik eklemek için bir komedyen olmaya gerek yok, sadece e-posta kutusunun dışında, daha geniş bir şekilde düşünmen gerekir.

9.Mobil için Optimize Etme

Mobil e-posta, hedef kitlene, ürününe ve e-posta türüne bağlı olarak tüm e-postaların % 67’sini oluşturur.

Mobil kullanıcılarını görmezden gelmeyi göze alamazsın, onlara hitap etmen gerekir.

E-postanız duyarlı ve kolayca yüklenebilir bir medya içerdiğinden emin olun. Ayrıca mobil ekranların daha küçük olduğunu ve bu nedenle uzun konu satırlarının mobil cihazlarda kesilebileceğini göz önünde bulundur.

Mobil kullanıcılara hitap etmek için birkaç ipucu:

 • Biçimlendirmeyi basit (tek sütun), 600 piksel genişliğinde tutun.
 • Daha büyük bir font kullanın. Küçük fontların mobil cihazda okunması zor.
 • Görüntülendiğinden emin olun, küçük bir test yapın(Android, görüntüleri varsayılan olarak kapatır).
 • Yükleme süresini azaltmak için daha küçük boyutlu resimler kullanın.
 • Büyük bir harekete geçirme ifadesini büyük bir butonda kullanın. Büyük düğmelere dokunmak daha kolaydır.
 • İki bağlantıyı yan yana veya üst üste yerleştirmeyin. Bu şekilde, kullanıcı yanlışlıkla yanlış olana dokunmaz.

Bu ipuçlarının tümü, herhangi bir kampanyanın daha iyi dönüşüm oranları almasına yardımcı olabilir, ancak hemen bir geri dönüş görmüyorsan cesaretin kırılmasın.

Email marketing bir dijital pazarlama stratejisi olduğundan, işin ve abonelerin için en iyi hangi taktiklerin işe yaradığını bulmak ve denemek için kendine biraz zaman tanı, sonuçta kimse bu işi annesinin karnında öğrenmedi, kendi kitleni tanımak için kendine zaman ver!

Email Marketing’i Otomatik Yanıtlayıcılarla Otomatikleştirme

email-marketing-otomatiklestirme

Bu kesin rehberin 5. ve son bölümü, zaman ayırıp okuduğun ve öğrendiğin için tebrik ederim, uzun bir yazıdan geldin.

Baştan beri takip ediyorsan, e-posta listeni nasıl büyüteceğini öğrendin, e-postalarının her bir abone için oldukça alakalı olması için listeniz paylaştınız ve nasıl yapılacağını öğrendiniz.

Açık oranı yüksek, inanılmaz derecede etkili e-postalar göndermeye, süreci otomatikleştirmeye ve kampanyalarınızı para kazanma makinelerine dönüştürmeye hazırsınız!

Otomatik yanıtlayıcı sistemi, tartışmasız bir pazarlamacının satış yapması için en güçlü araçtır.

Bu otomatik yanıtlayıcılar e-posta listeni başarılı bir şekilde kullanmana, iyi ilişkiler kurmana ve potansiyel müşterileri gerçek birer alıcılara dönüştürmene yardımcı olur.

En iyi kısmı ise bir kere ayarladıktan ve işini bitirdikten sonra başka şeylere odaklanabilirsin.

Otomatik Email Cevaplayıcı Nedir?

Bir otomatik cevaplayıcı, e-posta listendeki insanlara otomatik olarak gönderilen ve e-posta listesi aboneliğili, sitende yeni bir içeriği okuma, alışverişten vazgeçme, bir PDF indirmek veya bir ürün satın almak gibi belirli bir etkinlik tarafından tetiklenen bir e-posta dizisidir.

Bir e-posta otomatik yanıtlayıcı serisinin içeriği önceden oluşturulur ve email marketing yazılımının yardımı ile uygun zamanda gönderilecek şekilde ayarlanır.

Her çevrimiçi işletmenin iki ana sebepten dolayı bir otomatik cevaplayıcı sistemine ihtiyacı vardır:

 1. Müşterilerine değerli bilgiler ve görüşler sağlamanın yanı sıra, otomatik bir başlama sürecinde nasıl daha iyi kararlar alabileceklerini göstererek onlara bilgiler verirsin.
 2. Satışı istemeden önce, “bilmek, beğenmek ve güvenmek” için sana yardımcı olarak potansiyel müşterileri dönüştürürler. Bunun ardından attığın e-postalar daha samimi gelir ve dönüşüm oluşturma oranı yüksek olur.

Peki, oldukça etkili bir otomatik cevaplayıcı sistemini nasıl oluşturuyorsun?

Bunun için 4 temel adım vardır:

Adım 1: Otomatik Cevaplama İçin Bir Hedef Seç

Otomatik yanıtlayıcın için sahip olabileceğin birçok farklı hedef var, ancak işte en yaygın 4 tanesi.

Otomatik yanıtlayıcı sistemin için oluşturmadan önce aşağıdaki hedeflerden birini veya bir kombinasyonunu seç.

 • Yeni abonelere “hoş geldiniz” dizisi gönderin. Bu, insanlara e-posta listene abone olduktan hemen sonra gönderdiğin mesajdır. Kolayca indirmek için müşteri adayına bir bağlantı, abone olduğunuz için teşekkür ederim veya belki de en popüler blog yayınlarınızı kontrol etmek için bir harekete geçirme ifadesi içerebilir. Her e-posta listesinin hoş bir e-posta dizisine ihtiyacı var: yeni abonelerinizi “etkilemek” ve onları sadık hayranlara dönüştürmek için bu fırsatı kaçırmayın.
 • Bir Lead magnet kullanın. Bir otomatik cevaplayıcıyı, yeni aboneleri e-posta listenize çekmek için ana mıknatıs olarak da kullanabilirsiniz.
 • Otomatik şekilde satış yapın. Bir e-posta otomatik yanıtlayıcı içinde bir satış akışı oluşturmak, bilgi pazarlamacıları tarafından kullanılan, yaygın olarak benimsenen bir stratejidir, ancak yazılım şirketleri, e-ticaret şirketleri ve servis sağlayıcılar tarafından da kullanılabilir. E-Ticaret işletmeleri için, satış sıranızda abonenizin web sitenizde henüz gördüğü ürünler için promosyon teklifleri de bulunabilir.
 • Satışları artırmak için çapraz ateş. Satın aldıktan sonra birileri için otomatik cevaplayıcı dizisi ayarlayabilir ve önceden satış yaptığınız müşterileri tekrar satış yapabilirsiniz. Sattığınız ürünlere bağlı olarak, bir satış yapabilir veya ilgili ürünleri çapraz bir şekilde satabilirsiniz. Örneğin, bir müşteri bir dijital kamera satın alırsa, gönderilmeden önce siparişlerine bir lens, tripod ve diğer aksesuarları eklemeyi önerebilirsiniz. Veya, insanların sık satın aldıkları ürünleri (yiyecek veya tek kullanımlık eşyalar gibi, çocuk bezleri gibi) satıyorsanız, başka bir sipariş için zamanı biliyorsanız  otomatik olarak yeni ürünler için teklifler gönderebilirsiniz.
Facebook, Instagram ve Google reklamları için daha önce satın alma yapmış olanların bir e-postasını toplayın ve özel hedef kitle oluşturun, sonra lokasyona göre bu email kullanıcılarına en çok benzeyen insanlara reklam gösterimi yapın. Satışlar inanılmaz olacaktır.

Adım 2: Tüm E-posta Sıralarınızı Gösterin

Bu adımda, dizininiz için bir taslak çizeceksiniz, ama önce dizininizin ne kadar sürmesini istediğinizi çözmeniz gerekir. Kaç gün? Kaç tane e-posta var?

E-posta sıranızda tam olarak kaç e-postaya ihtiyacınız olduğuna gelince, evrensel bir kural yoktur. Sıralamanız, hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak kadar uzun ya da daha fazla değil, daha az olmalıdır. Bu yüzden uzunluğu, amacı, bölümleriniz, abonenin tercihleri vb.

Ardından, her bir e-postanın ne kadar uzağa gönderileceğini bulmanız gerekir.

Her iki günde bir eğitim e-postaları için bir e-posta göndermek ve bitmek üzere olan büyük bir satış yaptığınız günlerde bir günde üç ila dört e-posta göndermek sorun değil. Tamamen dizininizin hedefine bağlıdır (işte bu yüzden bunu 1. Adımda seçtiniz).

“Değerli” e-postalarınız ve “teklif” (satışlarınız) e-posta adresiniz arasında sağlıklı bir denge bulmanız gerekir.

Gönderdiğiniz satış e-postalarından daha fazla değerli e-posta gönderdiğiniz sürece e-postalarınızın tam sayısı önemli değildir. Bu, listenizin yanmamasına yardımcı olur.

İşleri kolaylaştırmak için 80/20 kuralını kullanabilirsiniz: e-postalarınızın% 80’i değerli olurken, e-postalarınızın yalnızca % 20’si satış yapmakla ilgili olmalıdır.

Ardından, her e-postanın hangi konuları kapsayacağını ve her bir e-posta için harekete geçirme ifadesinin ne olduğunu açıklayan baştan sona dizininizin bir taslağını yazın. Harekete geçirme ifadeniz bir bağlantıya tıklamak, blog gönderinizi sosyal medyada paylaşmak, e-postanıza cevap vermek veya ürününüzü satın almak olabilir.

Bir bilgi ürününü piyasaya sürmeye yönelik bir dizinin örneği:

 • E-posta 1: Giriş tanıtımı ve abone olduğunuz için teşekkürler yazısı.
 • E-posta 2: Belirli bir konunun/sorunun neden önemli olduğunu açıklayın. Bu, ürününüze olan talebin artmasına yardımcı olur.
 • E-posta 3: Belirli bir sorunu çözmek yada yapmanız gerekenleri gerçekleştirmek için neler yapmanız gerektiğini açıklayın. Bu size güvenilirlik sağlar ve insanlara erkenden yardım edebilme avantajı verir.
 • E-posta 4: Sorunun tam olarak nasıl daha ayrıntılı bir şekilde çözüleceğini açıklayın. Satışa geçiş yapın ve birkaç gün içinde yeni bir ürün / program başlattığınızı belirtin.
 • E-posta 5: Ürününüzü işleme başlatın. Listenize, ürünün işlemde olduğunu ve önümüzdeki birkaç gün içinde satın alınabileceğini söyleyin. Bundan sonra, alışveriş sepetinizi kapatacaksınız ve artık mevcut olmayacak.
 • E-posta 6: Abonelerinize ürün hakkında bilgi verin. Şu ana kadar kaç kişi tarafından satın alındığını, başkalarının ne düşündüğünü ve ne kadar ürününüzün kaldığını paylaşın.
 • E-posta 7: Kapanmadan önceki son günün ilk e-postası. Abonelerinize 24 saat kaldığını ve bundan sonra ürününüzün kullanıma sunulmayacağını söyleyin. Onlara programınızda ne öğreneceklerini ve faydalarının neler olduğunu hatırlatın.
 • E-posta 8: Kapatılmadan önceki son gün, ikinci e-posta. Zaman giderek daralıyor ve ürünleriniz azalıyor, sadece birkaç saat kaldı. Bundan sonra, ürününüz kullanılamaz.
 • E-posta 9: Kapanmadan iki saat önce. Burası çok az ürünün kaldığı en kritik kısım ve insanların yaşamlarında yapmak istedikleri değişime odaklandığınız yer. Sorunlarını gerçekten çözmeyi / hedeflerine ulaşmayı ne kadar istiyorlar?
 • E-posta 10: Sepet kapatıldı. Ürünün artık mevcut olmadığını kullanıcılara açıklamak için bir e-posta gönderin. Programınıza kaç kişinin girdiğiyle ilgili sayıları paylaşın. Herkese destekleri için teşekkür edin.

Adım 3: Geri dönüşüm sağlayan bir otomatik yanıtlayıcı sistemi oluşturun

Otomatik yanıtlayıcı serisinin e-postalarını yazmak bu işin en zor kısmı olabilir.

Hatta profesyonel bir metin yazarı için dış kaynak kullanmak isteyebilirsiniz.

Yine de kendiniz nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gerekenler:

 • Önce okuyucuya odaklanın: E-postalarınızı her zaman kendiniz için değil, abonelerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için yazmalısınız. Sorunlarını çözmenin yollarını sunun, sadece ürünlerinizden ve ne kadar mükemmel olduklarından bahsetmeyin. Kendinize sorun, aboneleriminin en büyük ihtiyacı nedir? Mevcut sorunlarını bu e-postada nasıl çözebilirim?
 • Kişiselleştirme kullanın: E-postalarınızın içeriğini kişiselleştirmek, onu onlar için daha alakalı ve değerli hale getirecektir. Kişiselleştirme, abonenizin ilk adını e-postaya eklemenin ötesine geçer. Gereksinimlerini karşılamak için e-postanın gerçek içeriğini uyarlamanız gerekir. Örneğin biz e-posta gönderirken E-ticaret ile ilgili bir kişiye “E-Ticaret mağazanız için backlink oluşturma” başlıklı bir e-posta göndermek isteriz, bu yalnızca “Backlink oluşturma” başlığından çok daha değerli olacaktır.
 • Harika bir konu satırı yazın: David Ogilvy adında çok sevdiğim bir dijital pazarlamacı bir keresinde 1 doların 80 sentinin başlıklar yazmak için harcanması gerektiğini söyledi. E-postalarda konu satırı aynı derecede önemlidir. Dikkatinizi çekmezse, açmayacaksınız. Bu yüzden zamanınızın çoğunu konu satırınızı yazıp parlatarak geçirin. Harika bir e-posta konusu, e-postanın içeriği ile ilgili merak uyandırır. Aynı zamanda kişiseldir ve alıcıyla oldukça ilgilidir.

Adım 4: İzleme ve İyileştirme

Çoğunlukla otomatik şekilde halledilen şeyler olmasına rağmen, bir e-posta otomatik yanıtlayıcı sistemi sadece bir gün için geçerlidir.

Ertesi gün tekrar oluşturmanız gerekmektedir.

En iyi sonuçları elde etmek için ya da iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için e-postalarınızın performansını izleyin.

Daha sonra, bu iyileştirmeleri yapmak için A/B testiyle bazı değişiklikler yapıp performansı iyileştirme imkanı olup olmadığını inceleyin.

Otomatik yanıtlayıcı kampanyalarınızı analiz ederken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Görüntülenme: Görüntülenmeleriniz istediğiniz yerde değilse, aşağıdakileri göz önünde bulundurun: Bu otomatik yanıtlayıcı, listenizle alakalı mı? Konu satırlarınız olabildiğince iyi mi? E-postalarınızı en iyi zamanda mı gönderiyorsunuz?
 • Tıklanma oranları: Aboneleriniz e-postanızı açtıktan sonra, gerçekleştirmeleri gereken işlemleri gerçekten yapıyorlar mı? Tıklanma oranınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız, kılavuzumuzda belirttiğimiz bazı şeyleri gerektiği kadar etkili yapmamış olabilirsiniz.
 • Aşağıdakileri göz önünde bulundurun: E-postanızın kopyası konu satırına uygun mu? E-postadaki abonelerinize gerçekten değer verdiniz mi? Harekete geçirme çağrınız yeterince açık mı? Bağlantıyı bulmak kolay mı?
 • Abonelikten çıkma oranı: Abonelikten çıkanlar ne olursa olsun her zaman olacak ve bu genellikle sorun değil çünkü bu insanlar muhtemelen sizden zaten satın almazlardı. Ancak abonelikten çıkma oranınızın yüksek olması, potansiyel müşterilerinizi kaybettiğinizi gösterebilir.
 • Bu başlıkları kontrol edin: Neden insanlar en başta listenize abone oldular ve bir söz veriyor musunuz? Otomatik cevaplayıcınızın içeriği, gönderildiği bölümle yüksek oranda alakalı mı? Çok düşük değerli e-postalara sahip çok fazla satış e-postası mı gönderiyorsunuz? (Önerilen okuma: 5 Sebep Neden E-posta Listenizden Abonelikten Çıktınız?)

Artık email marketing kampanyaların her birini otomatikleştirip hedefleyebildiğin için, bu kampanyaları adeta birer satış makinesine dönüştürebilirsin.

ÖZET

Bu kılavuzun etkili bir email marketing kampanyası oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Bu kılavuzda, aşağıdaki öğeleri ayrıntılı olarak paylaştım:

 • Email Marketing’in Önemi
 • Email Marketing’e Nasıl Başlanır
 • Email Marketing Listeni büyütmek
 • Email Marketing Servisini seçmek
 • Email Marketing Listeni Bölme
 • E-postanın Açma ve Tıklama Oranlarını Artırma
 • Otomatik Yanıtlayıcılarla Otomasyon

E-posta listeni oluştururken, e-posta kayıt formları eklemek için bu 14 yüksek dönüşüm alanını kullanmaya dikkat et.

Abonelerin ilgisini çekmek için e-postanın bir kopyasını aldığından ve gönderdiğin e-postaya okunmaya değer şeyler yazdığından emin ol.

Email Marketing ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular SSS

Email marketing hakkında en sık sorulan sorulardan bazıları. Bu bilgilerin bir kısmı bu makalede ele alınmıştır, ancak fazla zamanı olmayanlar için SSS üzerinde de cevaplayalım.

Bu SSS(Sıklıkla Sorulan Sorular)’yi kesinlikle güncelleyeceğimiz için ara ara ziyaret edip son sorulara bakabilirsin.

Email marketing e-postalarını ne sıklıkla göndermeliyim?

Pazarlama e-postalarının ne sıklıkla gönderileceğinden bahsederken zor ya da hızlı bir kural yoktur, bu nedenle abonelerinize sizden ne sıklıkta haber almak istediklerini sormanızı öneririz.

Hangi frekansın en iyi performansa sahip olduğunu görmek için bazı A / B testlerini de yapabilirsiniz.

Genel olarak, sizi tanımaya başladıklarından, yeni abonelere daha sık ulaşmak isteyeceksiniz.

Ancak, bunun ötesinde, yalnızca kurduğunuz takvime göre e-posta gönderin, daha fazlasını değil.

Email marketing e-postalarını ne zaman göndermeliyim?

Zamanlama, listenize bağlı olarak büyük ölçüde değişebilen bir şeydir.

Tavsiyemiz bu konuyu denemek ve aboneleriniz için size en iyi sonuçları veren şeyleri görmektir.

Abonelerinizin en aktif olduklarını öğrenmek ve o zaman e-postalarınızı göndermek için Google Analytics’e göz atabilirsin.

Google Analytics’in ne olduğunu, nasıl kullanıldığını bilmiyorsan şu linkteki yazıya gidebilirsin

Hangi e-posta ölçümlerini izlemeliyim?

E-posta pazarlaması için izlenecek ilk 3 ölçüm:

Teslim edilebilirlik: Teslim edilebilirlik oranınız, hedef alıcının e-postasında başarılı bir şekilde yapılan e-posta sayısıdır.

Görüntülenme: Görüntülenme oranı, e-postanızı açan alıcı sayısını gösterir.

Tıklanma Oranı: Tıklanma oranı, e-postanızda bir bağlantıyı tıklayan abonelerin yüzdesini gösterir.

Tekli giriş ve çiftli giriş arasındaki fark nedir?

Tekli giriş, bir ziyaretçinin “abone ol” butonuna tıkladığında listenizde olduğunu gösterendir.

Eğer bu email marketing/e-posta pazarlama ile ilgili makaleyi beğendiysen bizim için bir iyilik yapabilir ve arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Aklına her hangi bir soru takıldıysa hiç çekinmeden bir yorum bırak, sana yardımcı olacağımdan emin olabilirsin.

Bu yazıyı beğendiyseniz bunu arkadaşlarınızla Facebook, Twitter ve LinkedIn profilinizde paylaşabilir, bize destek olabilirsiniz!

Adım-Adım Google Ads Rehberi (2019) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Photo of Oğuzhan Bilişik

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, SEO, Dijital Pazarlama ve Yazılım, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı