Elektrikli Scooter Nedir, Nasıl Kullanılır? 2023

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 20 Mayıs 2023

Dünya çapında, çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlayan elektrikli scooter hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte hayatımıza çok sayıda farklı araç giriş yaptı. Hiç kuşkusuz bunlardan bir tanesi de scooter.

Son yıllarda dünyada yaygınlaşmaya başlayan elektrikli scooter  modelleri ülkemizde de bir hayli popüler hale geldi.

Toplu taşıma araçlarını tercih etmeyen ya da araç park etme derdinden kurtulmak isteyen kişiler artık bu araçları tercih ediyor.

Kısa mesafe yolculuklar için son derece ekonomik bir seçenek olan bu araçlar her yaştan insan tarafından kullanılmaya başlandı.

Artık neredeyse her cadde üzerinde park etmiş durumda en az bir elektrikli scooter görebiliyoruz.

Bu araçları kiraladıktan sonra belirli bir ücret karşılığında gitmek istediğiniz yere ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra bireysel olarak da satın alabileceğiniz scooter modelleri mevcut.

Şimdi kısa sürede çok popüler hale gelen bu araçlar hakkında aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye başlayalım.

Elektrikli Scooter Nedir?

Küresel ısınmanın dünya üzerindeki negatif etkileri ile birlikte birçok ülke zararlı gazlar yaymayan ve çevre dostu olan araçlara yönelmeye başladı.

Uzun yıllar bisiklet kullanım oranının çok yüksek olmasıyla gündeme gelen Amsterdam dahi dünyadaki bu değişime uyarak bolca elektrikli scooter kullanmaya başladı.

Şarj dolum tekniği ile çalışan bu scooter modelleri çevre için de son derece duyarlı.

Özellikle büyük şehirlerde insanlar trafik sıkışıklığından kurtulmak adına küçük araçları kullanıyorlar.

Böyle durumlar için ilk olarak akla motosiklet geliyor olsa da bu araçların oldukça tehlikeli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Buna ek olarak dünyaya zarar veren zehirli gazlar, arabalara göre daha az olsa da motosikletlerden de çıkıyor.

Bütün bu sebepler bir araya geldiğinde insanların kalabalık şehirlerdeki favori araçları elektrikli scooter haline geldi.

Elektrikli Scooter

İstanbul gibi büyük şehirlerde rahatlıkla bulabileceğiniz scooterlar artık küçük kasabalarımızda dahi görülmeye başladı. Bu harika araçlar saatte 30 km. hızla gidebiliyor.

Kalabalık şehirlerde kiralama yönteminin çok yaygın olduğu bu araçlar kullanım sonrasında güvenli bir yere bırakılıyor ve dakikalar sonrasında farklı bir kullanıcı aracı kiralayarak yolculuğunu gerçekleştiriyor.

Tabi ki bu durum son birkaç yılda girişimcilerin dikkatini çekti. Şuan caddelerde ve sokaklarda birçok farklı markanın kiraladığını scooterları görmemiz mümkün.

Özellikle şehirlerin parkları, sahil şeritleri, sakin ve trafiksiz alanlarında çok daha fazla gördüğümüz bu araçlar günlük yaşantımızı önemli ölçüde kolaylaştırmakta.

Yaya olarak ulaşım sağlayacağınız bir yere bu araçları kullanarak giderseniz çok daha kısa sürede ve güvenli bir biçimde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Nasıl Kullanılır?

Düşünülenin aksine son derece kolay bir kullanımı olan scooterları kullanmak için en basit yöntem ilk olarak kiralamak.

Kiralama işlemleri için akıllı telefonlarınıza çeşitli uygulamaları indirmeniz gerekiyor.

Sizlere bu hizmeti veren çok sayıda farklı marka bulunmakta. Hali hazırda birçoğunu daha önceden duyduğunuzu tahmin ediyoruz.

Uygulamaları akıllı telefonunuza indirip giriş yaptıktan sonra uygulamada yer alan QR kod ile birlikte scooterı aktif hale getirebilirsiniz.

QR kod okutma işlemini yaptığınız an aracın kilidi açılacak ve sizin kullanımınız için hazır hale gelecektir. Uygulamalar kullandığınız her dakika için sizden bir ücret tahsil eder.

Scooter hareket etmese dahi ücret işlemeye devam edecektir.

Belirlenen noktalara aracı bıraktığınız anda ücretlendirme durur ve dijital olarak ödemenizi uygulama üzerinden gerçekleştirirsiniz.

Kiralama işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken işlem üzerine çıkıp tutamakları motosiklet mantığıyla kendinize doğru çevirmek.

Elektrikli scooter üzerinde duracağınız alan ince ve uzun bir alan.

Bu yüzden de ayaklarınızı yan yana koymanız mümkün değil. Bir ayağınızı arkaya atarak hem daha rahat olabilir hem de dengenizi kolayca sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Scooter Kullanmak İçin Ehliyet Gerekiyor mu?

Ülkemizde motorlu taşıtların önemli bir kısmını kullanmak için ehliyet gerekiyor. Ancak motor hacmi ve maksimum hızı düşük olan araçlar ehliyetsiz kullanılabilmekte.

Elektrikli scooter da ehliyetsiz olarak kullanılabilen araçlar arasında yer alıyor. Herhangi bir ehliyetiniz olmasa da bu kullanışlı araçları sürebiliyorsunuz. Ancak bu durum insanların hayatını tehlikeye atmakta.

Yeni dönemde yapılan çalışmalar ile birlikte bu araçlara belirli şartların getirilmesi gündemde. Yapılması düşünülen düzenlemelere göre minimum elektrikli scooter kullanım yaşı 16 olacak.

Ancak 16 ile 18 yaş aralığındaki kullanıcılarda A1 ya da M ehliyetinin olması istenecek. 18 yaşının üzerindeki kişiler içinse herhangi bir ehliyet talebinde bulunulmuyor.

Ayrıca scooter park alanlarının oluşturulması ve hız sınırının 50 km/saat seviyesinin aşan yollarda scooter kullanılmasının yasaklanması gibi maddeler de mevcut.

Bireysel Elektrikli Scooter Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu harika araçları birkaç defa denedikten sonra bireysel elektrikli scooter satın almaya karar verirseniz dikkat etmeniz gereken bazı etmenler bulunuyor.

Yaşadığınız heyecan ve mutlulukla hemen satış noktalarına hücum ederseniz hatalı kararlar verebilirsiniz. Bunu engellemek adına sizler için küçük bir rehber hazırlıyoruz.

Rehberimizi okumadan kendinize bir scooter almayın.

Şarj Süresine Dikkat

Otomobillerde de elektrikli araçların yaygınlaşmaya başlamasının ardından şarj, önemli bir konu haline geldi. Elektrikli scooter kullanıcıları için de şarj önemli bir ayrıntı.

Bu araçların ortalama 3-5 saat arasında değişen şarj süreleri bulunuyor. Bunun yanı sıra bataryası çıkarılabilen cihazlar da var.

Böylece şarj için tüm aracı taşımanıza gerek kalmaz. İsterseniz bataryanızı yedekleme şansına da sahip olursunuz.

Elektrikli Scooter

Ağırlık Kullanılabilirlikte Önemli

Daha önce yalnızca otomobil yolculukları yaptıysanız, motor kullanmadıysanız ya da çok fazla sevmiyorsanız aracın ağırlığının ne kadar önemli olduğunu bilemezsiniz.

Ancak motorlarda olduğu gibi scooter modellerinde de ağırlık son derece önemli.

Çok ağır ürünler satın alırsanız sağlamlığı üst düzeyde olsa da kullanımı oldukça zor olacaktır. Hem sürüş hem de taşıma anlarında kullanıcılar zorlanabilir.

Taşıma Kapasitesine Bakmadan Almayın

Satın alacağınız ürünlerde belirli taşıma kapasiteleri yer alıyor. Bu taşıma kapasiteleri aşıldığı anda elektrikli scooter hiç çalışmayabilir ya da düşük performans ile çalışır.

Genellikle scooter modelleri 100 kg. taşıma kapasitesi ile piyasaya sürülüyor. Ancak bu limitin daha yukarı seviyelerde olduğu araçlar da var. Kendi kilonuza göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Frenleme Sistemleri Kontrol Edilmeli

Scooter modelleri çok hızlı bir şekilde ilerlemediği için frenleme sistemleri göz ardı edilebiliyor. Kullanıcılar her halükarda rahatlıkla durabileceklerini düşünmekteler.

Ancak araçların çıkabildiği maksimum hız ve kullanım alanları düşünüldüğünde frenlerin çok önemli olmadığını söylemek doğru değil.

Farklı markaları karşılaştırırken her zaman kullanılan frenleme sistemlerini incelemeniz gerekli. Aksi halde sık bozulan ve sizin hayatınızı tehlikeye atan sistemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Alacağınız Scooter Ne Kadar Tırmanabilir?

Ülkemizin coğrafi yapısı düz platolardan oluşmuyor. Birçok şehrimiz dağlık bir yapı içerisinde karşımıza çıkmakta. Hal böyle olunca scooter modellerinin belirli dönemlerde yokuşları tırmanması gerekiyor.

Bu aşamada araçların gösterdikleri performanslar arasında çok büyük farklar olabiliyor.

Yokuşlarda aracınızı elle sürüklemek zorunda kalabilirsiniz. Bazen de kaliteli bir ürüne yönelerek hiçbir şekilde yokuşların sizi engellemesine izin vermeyeceksiniz. Karar tamamen sizlerin olacak.

Sonraki yazı: Akıllı Işıklandırma Nedir? Avantajları Neler? 2023

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.