Elektrikli Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır? (2023)

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 20 Mayıs 2023

Yeni dönemin en popüler araçlarından bir tanesi haline gelen elektrikli bisiklet hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.

Bisikletler çok uzun dönemdir kullandığımız ulaşım araçları arasında yer alıyor. İnsanları bir noktadan diğerine ulaştırırken fiziksel ve zihinsel yönden faydalar sağlayan bu araç sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz alışkanlıklar arasında yer alıyor.

Teknolojide yaşanan gelişmeler tüm ürünleri olduğu gibi bisikletleri de etkilemiş durumda. Standart bisiklet modellerinde çok farklı teknolojilere rastlamamız mümkün oluyor.

Bazı teknolojiler ise bambaşka bisiklet türlerinin ortaya çıkmasını sağlamakta. Elektrikli bisiklet olarak isimlendirilen ürünler de bu değişim ile ortaya çıktı. Biz de dışarıda sıklıkla görmeye başladığımız bu harika ürünler hakkında sizlere ayrıntılı bir yazı hazırladık.

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Pedalların çevrilmesine ihtiyaç duymadan yalnızca elektrik enerjisi ile hareket edebilen bisikletler elektrikli bisiklet olarak tanımlanıyor.

Bu bisiklet modellerinde elektrikli motorun yanı sıra standart pedal sistemi de bulunmakta. Bu sayede kullanıcılar bisikletlerin pilleri bittiğinde pedallarla yola devam edebiliyor.

Ayrıca eğimi çok yüksek olan yollarda elektrikli motor yeterli gelmezse pedal ile bisiklet desteklenebiliyor.

Dünyanın birçok ülkesinde popüler hale gelmeye başlayan bu bisiklet türü kısaca e-bisiklet olarak isimlendirilmekte. Elektrikli bir motora sahip olan bu bisiklet türleri 30-40 km/saat hıza ulaşma yeteneğine sahip. Bir yandan sporunuzu yapmaya devam edebileceğiniz bir yandan da dilediğiniz yere çok kolay bir şekilde sizleri götürecek olan bu bisikletleri kullanmaktan büyük bir keyif alacaksınız.

Elektrikli Bisiklet Nasıl Kullanılır?

Kalabalık şehirlerde trafiğe takılmadan, yeterli bir hızda gideceğiniz yere sizi götüren elektrikli bisiklet modellerinin kullanımı da hiç zor değil. Eğer standart bisiklet modellerini kullanabiliyorsanız bu ürünü kullanmaya başlayacağınız zaman endişeniz olmasına gerek yok.

E-bisikletleri standart bisikletler gibi pedallarını çevirerek kullanabilirsiniz. Bunu yapabiliyor olmanız e-bisikleti kullanmayı bilmeseniz dahi yolda kalmamanızı sağlıyor.

E-bisiklet kullanırken koldan herhangi bir gaz sistemi bulunmamakta. Elektrikli motorun gücünü almak için yine pedalları çevirmeye başlamanız gerekli.

Ancak pedalları çevirmeye başladığınız anda elektrikli motor da devreye girerek araca güç vermeye başlıyor. Haliyle normale göre çok daha hafif bir şekilde pedal çevirerek hızlı bir şekilde yolculuk yapabiliyorsunuz.

Elektrikli Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Elektrikli Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır?

E-bisiklet kullanmak isteyen kişiler için 16 yaş sınırı olduğunu hemen söyleyelim. Daha düşük yaşlardaki kişilerin bu cihazı kullanması mümkün değil. 16 yaşında olan kişilerin alacakları ürünlerde motor gücü 0.25 kWh seviyesinin üzerindeyse M sınıfı ehliyete sahip olunması gerekli.

Eğer kullanıcılar 18 yaşının üzerindeyse ve motor ya da otomobil ehliyetleri varsa ekstra bir ehliyete ihtiyaç duymadan elektrikli bisiklet modellerini kullanabiliyorlar.

Elektrikli Bisiklet Nasıl Şarj Edilir?

Tercih edeceğiniz elektrikli bisiklet modelinde piller lityum iyon ve lityum polimer pil olacaktır. Bu pillerin hem taşınması hem de şarj edilmesi son derece kolay.

Pil teknolojisinin son halkası olarak gösterilen bu pillerin ağırlıkları son derece az. Bunun yanı sıra bakımlarının yapılması da oldukça kolay oluyor. Bisikletleri satın alırken hangi pillerin kullanıldığına dikkat etmeniz gerekecek. Çünkü piller aracın ulaşabileceği maksimum menzilde ve bisikletin toplam ağırlığında önemli bir etmen.

Bisikletinizi şart etmek isterseniz rahatlıkla ev elektriğini kullanabilirsiniz. Sizlere verilen şarj cihazının bir ucunu prize, diğer ucunu da bisikletin şarj soketine bağladığınız anda bisikletiniz şarj olmaya başlayacaktır.

Şarjın tam olarak dolması bisikletin modeline göre farklılık gösteriyor olsa da genellikle 1 saat ile 10 saat arasında değişen sürelerde şarj tamamen doluyor. Pilin ömrünün daha uzun olmasını istiyorsanız pili tam olarak bitirdikten sonra şarj etmenizi öneriyoruz.

Elektrikli Bisiklet Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekli?

Şehir içerisinde elektrikli bisiklet kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı etmenler var. Hali hazırda bir bisiklet kullanıcısıysanız dikkat etmeniz gereken etmenlerin bazılarını biliyor olacaksınız.

Ancak bunlara ek olarak motorlu bir araç kullandığınızın bilincinde olarak ekstra dikkatli olmanız gereken konuların olduğunu unutmayın.

  • E-bisiklet kullanırken şeritlere, araç işaret ve levhalarına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bir yaya gibi hareket etmemeniz gerekiyor.
  • Bisikletler çok yüksek hızlara ulaşamıyor olsa da kask ve dizlik gibi koruyucu elemanları kullanmanız gerekli. Aksi halde basit kazalarda dahi ciddi yaralanmalar yaşayabilirsiniz.
  • Gece yolculukları elektrikli bisiklet kullanıcıları için her zaman riskli olmaktadır. Bisikletlerde ön kısmı aydınlatan ışıkların olması yeterli olmaz. Diğer araçların sizleri fark edebilmesi için ekstra led ışıkların kullanılması gerekli. Bisikletin yan kısmında ve arka kısmında led ürünler kullanarak bisikleti fark edilebilir hale getirebilirsiniz.
  • Geceleri sürüş yaparken koyu renkler yerine fosforlu kıyafetler giyerek yola çıkarsanız kendinizi en iyi şekilde korumuş olacaksınız.

Elektrikli Bisikletlerin Özellikleri Neler?

E-bisiklet modellerinin büyük bir kısmı 220 Watt seviyesinde standart bir motor gücüne sahip. Bu araçlar ortalama 25 km/saat hıza ulaşabiliyor. Durmadan 30 kilometre yol gitme kapasitesi bulunmakta.

Özellikle bu araçları şehir içerisinde kullanmayı düşünen kişiler için oldukça başarılı bir mesafe. Bisikletlerin bataryalarında 48V gücüne sahip olmakta. Bu da 7 saatte sıfırdan tam şarja ulaşabilen bir batarya türü.

Satın alacağınız elektrikli bisiklet modelinde bu ortalama özellikler değişebilir. Daha düşük güç ve hız üreten ancak daha uzun menzil gidebilen araçlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra daha yüksek güç ile yokuşları çok daha rahat çıkan ve hızlı bir ulaşım sunan araçlar da seçenekleriniz arasında yer alacak.

Elektrikli Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kendiniz ya da çocuklarınız için harika bir elektrikli bisiklet almaya karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken etmenleri bilmelisiniz.

Bisikletleri alırken satıcıların sizlere önerdiği ürünleri satın alırsanız kendiniz için hiç uygun olmayan bir bisiklet satın alabilirsiniz. Böyle bir durumda hem

araç size keyif vermeyecek hem de istediğiniz şekilde kullanmanız mümkün olmayacaktır. Gelin hep birlikte e-bisiklet satın alınırken dikkat edilmesi gereken etmenleri inceleyelim.

Elektrikli Bisiklet

Motor Gücüne Dikkat Edin

E-bisikletlerde en önemli etmen motor gücüdür. Daha önce bahsettiğimiz gibi 220 Watt güç üreten bir elektrikli motora sahip bisikletleri tercih edebileceğiniz gibi 500,1000 ya da 2000 Watt güç üreten ürünlere de yönelim gösterebilirsiniz.

Aracın motor gücü arttıkça hem ulaşabileceği maksimum hız değeri hem de menzili artacaktır. Ancak bir yandan ağırlığında da artışların meydana geleceğini unutmayın.

Kendi kullanım şeklinizin nasıl olacağına karar vermeniz çok önemli. Eğer küçük bir yerleşim yerinde yaşıyorsanız ve sosyal yaşantınızda bu araçları kullanacaksanız düşük güç seviyesindeki bir motor sizin için yeterli olabilir.

Ancak şehirler arası ulaşımda bu ürünü kullanacaksanız ya da günün çok önemli bir kısmını elektrikli bisiklet üzerinde geçirmeyi planlıyorsanız daha yüksek motor gücüne sahip ürünlere yönelebilirsiniz.

Batarya Tipi ve Özellikleri Önemli

Bisikletlerde batarya özelliklerine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Batarya türünde yaşanan değişim hem şarj kolaylığı sağlayabilir hem de menzilinizi arttırabilir.

Sürekli olarak bu araçları şarj edeceğinizi ve elektrik enerjisi harcayacağınızı unutmayın. Mümkün olduğunda tasarruflu ürünlere yönelmeniz gerekiyor.

Görünümde Farklı Seçenekleriniz Olduğunu Unutmayın

Son olarak elektrikli bisiklet satın alırken birçok farklı seçeneğinizi olduğunu bilmelisiniz. Klasik bir bisiklet görüntüsü içerisinde olan modeller olduğu gibi son derece spor duran bisikletler de bulunmakta. Kullanım alanına göre tekerler kalınlıkları da değişim gösterebiliyor. Tercih edeceğiniz yollara ve kullanım şeklinize göre aracınızı seçebilirsiniz.

Sonraki yazı: Elektrikli Scooter Nedir, Nasıl Kullanılır? 2023

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.