E-Ticaret’de Sosyal Medya ve Internet Reklamları

Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte farklı iletişim kanalları ve farklı pazarlama araçları hayatımıza girmeye başlamıştır. E-ticarette bunlardan biridir. Lokasyon sorununu ortadan kaldıran, hem tüketicilere hem de firmalara büyük kolaylık sağlayan e-ticaret artık hemen hemen her işletme tarafından kullanılmaktadır. Hatta sadece e-ticaret ile ilgilenen fiziksel bir mağazaları olmayan işletmelerin sayısı da oldukça fazladır. Ancak e-ticaret firmalarının da satışlarını artırabilmek için izlemeleri gereken çeşitli yollar vardır. Bu yollardan en önemlisi sosyal medya ve internet reklamcılığıdır. Satışı internet üzerinden olan bir firmanın internet üzerinden reklam yapmaması neredeyse imkansızdır. Peki, sosyal medya ve internet reklamcılığı nedir?

Sosyal Medya ve İnternet Reklamcılığı

Sosyal medya reklamcılığı, kullandığımız sosyal medya platformları üzerinden yapılan reklamlardır. İnternet reklamcılığı ise sosyal medyayı da içine alan her türlü internet ortamında yapılan iletişim çalışmalarını kapsamaktadır. İnternetin ve sosyal medyanın hayatımızda büyük bir öneme sahip olması bu mecralar üzerinden reklam ve iletişim çalışmaları yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Firmalar bu mecralar üzerinden reklam yaparak pek çok fayda elde etmektedir. Diğer geleneksel reklam mecralarına göre tüketicilere daha hızlı ulaşım sağlayan ve daha az maliyete sahip olan sosyal medya ve internet reklamcılığı zaman geçtikçe daha büyük öneme sahip olmaya başlamıştır. Günümüzde sektör fark etmeksizin hemen hemen her firma bu reklamcılık çalışmalarını sürdürmektedir. E-ticaret firmaları bu sektörlerin başında gelmektedir. Peki, e-ticaret firmaları için sosyal medya ve internet reklamcılığının önemi nedir?

Sosyal Medya ve İnternet Reklamcılığının E-Ticaret Firmalarına Sağladığı Faydalar

E-ticaret firmaları dijital dünyayı takip eden ve dijitalleşmeye ayak uyduran firmalardır. Durum böyle olunca internet reklamlarına önem vermektedirler. E-ticaret firmaları internet reklamcılığı ve sosyal medya çalışmaları ile müşterilerine etkileyerek satışlarını artırmaya çalışmaktadır.

Sosyal medya platformlarında bulunan hesaplar her kullanıcının kimliğini yansıtmaktadır. Dolayısıyla sosyal medyada var olan firmaların kimliğini sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları belirlemektedir. Bu nedenle firmaların sosyal medya hesaplarında kurumsal renklerini, logolarını, sloganlarını, web sitesi adreslerini, iletişim bilgilerini ve diğer sosyal medya hesaplarının bağlantılarını bulundurmaları gerekmektedir.

Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden bir ürün satın almadan önce sosyal medya hesaplarını incelerler. Özellikle yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güvenilir olması gerekmektedir. Kullanıcılar güvenilir buldukları hesapların web sitelerinden ürün satın alabilirler. Ya da kullanıcılar banner reklamlarını gördüğü bir e-ticaret sitesine girerek de ürün satıl alabilir. Sosyal medya ve internet reklamları firmalar için güven temelini oluşturabilir. Ayrıca e-ticaret sitesinin hedef kitlesi dijital platformlarda fazla vakit geçiren ve dijital platformlar aracılığı ile ürün satın alan kullanıcılardır.Bu durum göz önüne alındığında , dijital reklamların ve sosyal ağların yoğun bir şekilde ele alınılması gerekmektedir.

Sosyal medya aracılığı ile markanızı yönetebilirsiniz. Kullanıcılar dijital ortamda yoğun ve etkili bir şekilde bulunan markanız hakkında bilgi almak için sosyal medya hesaplarınızı kontrol ettiğinde herhangi bir kriz ile ya da olumsuz paylaşım ve yorumlar ile karşılaşmazsa satın alma sürecini gerçekleştirebilir. Fakat kullanıcının sosyal medya da yaşayacağı olumsuz bir deneyim satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenli sosyal medya hesaplarının dijital pazarlama ya da sosyal medya uzmanları tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Oluşturulan etkin bir sosyal medya stratejisi ile belirlenen hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitleyi etkilemek gerekmektedir. Doğru bir şekilde oluşturulan ve stratejik bir şekilde yönetilen sosyal medya ve kaliteli bir biçimde hazırlanan internet reklamları sayesinde e-ticaret satışlarını artırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.

Kısacası, e-ticaret siteleri sosyal medya ve internet reklamları sayesinde daha fazla hedef kitleye ulaşarak satışlarını ve marka bilinirliğini artırabilir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu