E-ticaret Sitesi Kurmak

Özellikle dijital değişimler sonrasında çok hızlı bir şekilde gelişim gösteren e-ticaret gerçekten son zamanların en popüler alışveriş yöntemi olmaktadır. Günümüzde artık birçok marka e-ticaret sitesi kurmak için kolları sıvamış, yine birçok marka da çoktan kurmuş bulunmaktadır. Artık güvenlik sorunlarının da çoğunlukla aşıldığı günümüzde artık kullanıcılar fiziki mağazalardan çok e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmaktadırlar.

Bu sektöre girmeyi düşünen birçok girişimci de, sektörün ömrünün ne kadar olacağını, yararlarını, zararlarını merak etmekte ve araştırmaktalar. Hemen her sektörde olduğu gibi muhakkak bu sektörde de olumlu ve olumsuz yönler bulunmaktadır. E-ticaret sitesi kurmak isteyenlere bu yazımızda faydaları e zararları ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

E-Ticaretin Faydaları Nelerdir?

 • Öncelikle bir web sitesi açarak elinizdeki ürünleri tezgâh tezgâh dolaşmadan ve kimseyle muhatap olmadan çok daha kolay bir şekilde satabilirsiniz. Böylece hem masraftan hem de beden yorgunluğunda kurtulmuş olursunuz.
 • E-ticaretin faydaları arasında yer alan bir diğer önemli nokta ise, mağazanın tatil günü gibi bir durum ortadan kalkmış olmakta ve haftanın her günü satış yapabilmektesiniz.
 • İnsanlar ürünleri alırken mağaza kapanmadan alayım gibi acele etmeye gerek duymazlar ve rahat rahat alırlar. Bunun yanında satıcılarda yılın 365 günü 24 saat rahatlıkla satış yapabilmektedirler. Bayram tatili, yılbaşı ya da daha başka tatil durumları onları hiçbir şekilde etkilemeyecektir.
 • Özellikle web sitenizin teknik altyapısı oldukça sağlamsa müşterilerinize günün her anı kesintisiz hizmet sunabilirsiniz. Yine Online mağazalar sayesinde mağaza açma ve eleman çalıştırma masraflarından da kurtulmaktasınız.
 • Dünyanın hemen her yerinden müşteri potansiyeline sahip olabilmenizde yine e-ticaretin faydaları arasında yer almaktadır.
 • Yine tüketici açısından da dünyanın her yerinden ürün alma imkânına sahip olabilmektesiniz.
 • Eğer Niş sektörlere ait bir e-ticaret web siteniz var ise, dünyanın her yerinden müşteri bulma olasılığınız çok daha fazla olmaktadır. Bu şekilde sitenizin ayrıca güvenilirliği ve tercih edilme oranı da oldukça artacaktır.
 • Size basit bir örnek verecek olursak bugün eBay sitesini bilmeyen yoktur. Bu sitenin ilk müşterisi site üzerinden bozuk bir lazer almıştır ve neden bozuk lazer aldınız diye sorulduğunda ise, bozuk lazer koleksiyonu yapıyorum demiştir.
 • Yani e-ticaret sayesinde hemen her şeyi satabilmeniz mümkün olmaktadır. Yine tüketiciler açısından da dışarıya çıkıp saatlerce alışveriş için uğraşmamaktadırlar. Kullanıcılar e-ticaretin faydaları sayesinde istedikleri ürünü çok kısa sürede bir sürü seçenek arasından beğenerek almaktadırlar.
 • Yine kullanıcılar e-ticaret sayesinde alacakları ürün hakkına anında bir sürü site üzerinden fiyat araştırması yapabilmektedir.

E-Ticaretin Zararları Nelerdir?

 • Müşterileriniz ile iletişim sorunu yaşayabilir ve çeşitli aksaklıklar meydana gelebilir. Fiziki mağazalarda olduğu gibi ürün tanıtımını yapma imkânınız olmamaktadır.
 • İnsanlar genellikle alışverişe eş dost ile çıkarlar oysa e-ticaret sitesi alışverişlerini yalnız yaparsınız. Yine aynı şekilde alacağınız ürünleri deneme imkânınız olmamaktadır.
 • Özellikle insanlar ayakkabı ve elbise noktasında e- ticaret sitelerini kullanmak istememektedirler. Çünkü bu gibi ürünleri alırken denemek ve olup olmadığını görmek istemekteler. Bu gibi durumlar e-ticaretin zararları arasında yer almaktadır.
 • Yine kargo bekleme, bazı durumlarda kargo ücreti ve kargoda yaşanılan sıkıntılar insanları e-ticaretten soğutabilmektedir.
 • Her ne kadar güvenlik önlemleri alınmış olsa da bazı haberlerde kart bilgileri çalınan insanlardan bahsedilmesi kullanıcıları e-ticarete karşı mesafeli durmaya itmektedir. Yine internetten alınan ürünlerin yanlış, kırık, bozuk ya da eksik gönderilmesi e-ticaretin zararları arasında gösterilen en önemli problemler olmaktadır.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu