E-ticaret Sitelerinde Ürün Sayfalarına Nasıl Dikkat Çekilir?

E-ticaret aslında klasik ticaretin online olarak yapılmasıdır. İnternetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren e-ticaretin artık çok önemli bir konumu vardır. E-ticaret, günümüzde pazarlama anlayışına yeni bir soluk getirmiştir. E-ticaretin firmalara ve tüketicilere sağladığı faydalar sayesinde tüketiciler artık daha rahat alışveriş yapabilirken firmalarda daha az risk alarak ticaret hayatına atılabiliyor. Ancak e-ticaret firmalarının tüketicilerin dikkatini çekebilmek ve ürünlerinin satışını yapabilmek için dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktalardan bir tanesi de ürün fotoğraflarıdır. Çünkü ürün fotoğrafları tüketicilerin o ürünü satın almasını etkileyen en önemli unsurdur. Bir ürünün fotoğrafını koymadan satmanız neredeyse imkânsızdır. Ayrıca fotoğrafların SEO içinde önemi büyüktür. E-ticaret siteleri için SEO olmazsa olmaz reklam çalışmalarından biridir. Başarılı bir SEO çalışması içinde en önemli noktalardan biri fotoğraflardır. Peki, tüketicilerin etkileyecek olan bu ürün sayfaları nasıl olmalıdır? Gelin inceleyelim.

Dikkat Çekici Fotoğraflar

Sitenizi bir reklam mecrası hatta bir televizyon olarak düşünebilirsiniz. Nasıl ki televizyonlardaki reklamlarda ürünlere dair en ilgi çekici görseller kullanılıyorsa web sitenizde de aynı derecede ilgi çekici görseller kullanmalısınız. Çünkü tüketicinin vakti kıymetlidir ve ürününüzü detaylı incelemez. Ancak ilgi çekici bir fotoğraf ile tüketicilerin web sitenizi ziyaret ederek ürünlerinizi incelemesini ve hatta ürünü satın almasını sağlayabilirsiniz. Ürünün en önemli, en dikkat çekici ve tüketicilerin en çok görmesini istediğiniz fotoğrafını ön plana çıkartın. Sayfaya ilk giriş anında kullanıcılar tarafından görsellerin görünmesini sağlayın.

Tüketicilerin İhtiyaçlarını Anlayın

Tüketicilerin ihtiyaç, istek ve taleplerini anlayarak bu ihtiyaç, istek ve arzuları karşılayabilecek olan görselleri web sitenizde kullanabilirsiniz. Bu nedenle hedef kitlenizin ihtiyaçlarını iyi analiz etmeli ve bu analizlerin sonucunu başarılı bir şekilde uygulamalısınız. Tüketiciler ihtiyaçlarını anlayan, isteklerini bilen ve taleplerini karşılayabilen fotoğraflara karşı dikkat kesilirler. Ancak bu noktada görsel tek başına yeterli olmayabilir. Ürün açıklamaları ile görseldeki ürünü, ürünün özelliklerini ve müşterilerin hangi ihtiyaçlarını karşıladığını detaylı bir şekilde yazmalısınız. Böylelikle tüketicilerin firmanıza karşı duydukları korku ve endişe hissini de bir nebze azalmış olursunuz. Garanti bilgileri, ödeme seçenekleri gibi genel detaylara da ürün açıklamasında yer vererek güven duygusu oluşturabilirsiniz.

Eyleme Geçirici İfadeler Kullanın

Tüketicilerin harekete geçmesini sağlayacak kelimeler ile tüketicilerin ilgisini çekebilir ve harekete geçmelerini sağlayabilirsiniz. ‘sepete ekle’, ‘bu fırsatı kaçırma’, ‘kampanyadan yararlan’ gibi cümleler tüketicilerin etkilenmesini ve harekete geçmesini sağlayabilmektedir.

Sitenize Canlı Destek Ekleyin

Ürün sayfalarındaki açıklamalar bazen ziyaretçilerinize yetersiz gelebilir. Kişi, aklına takılan bir soruyu firmaya sormak isteyebilir. Böyle bir durumda firmayı aramak yerine varsa canlı destekten yazmak ister. Çünkü müşteri hizmetlerini aramak herkesin üşendiği bir durumdur. Müşteri hizmetlerine bağlanma süreci de oldukça can sıkıcı bir durum. Ancak anında cevap alabildikleri canlı destek kısmı müşterilere çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Kişiler bu sayede akıllarındaki soruya anında cevap alır ve satın alma kararını ona göre şekillendirir.

Ürün fotoğraflarını Gif ve Videolar İle Zenginleştirin

Fotoğraflar her ne kadar detaylı çekilse de gif ve videolar kadar bilgilendirici olamaz. Çarpıcı fotoğraflar kadar çarpıcı video ve gifler de ürünün satın alınmasında büyük rol oynar. Bu nedenle ürünlerinizi en detaylı şekilde gösterebilmek için ürün açıklamalarını video ve gifler ile yapabilirsiniz. Bu sayede tüketicilerin aklında ürününüz ile ilgili herhangi bir soru işareti kalmaz ve anında satın alma kararı verebilirler.

Kullanıcı Yorumlarına Yer Verin

Kullanıcı yorumları tüketicileri karar verme sürecinde çok etkiler. Eğer ürünleriniz ile ilgili olumlu kullanıcı yorumlarını sitenizde sergilerseniz müşterileriniz etkilenir ve satın alma kararını verir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu