E-Ticaret Pazarlama Stratejileri: İndirim ve Kuponlar

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 27 Nisan 2023

Büyük promosyon teklifleri karşısında direnmek zor, bunu inkar edemem. Tüketicilerin büyük çoğunluğu için, indirimler, kuponlar ve diğer fırsatları keşfetmek, genel alışveriş deneyiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

E-ticaret pazarlama stratejileri içinde yer alan indirim ve kuponlar işte buna göre Hawk Incentives araştırmasında, tüketicilerin % 97’sinin (e-Ticaret ve diğerleri) alışveriş yaparken fırsatları aradıklarını,% 92’sinin ise her zaman promosyon teklifleri aradıklarını söyledi.

Bu verileri destekleyen PRRI , tüketicilerin% 92’sinin kupon kullandığını veya 2017 yılında bir indirim veya tekliften yararlandığını söyledi.

Bu makalede, katılımı ve dönüşümleri teşvik eden ve markan için büyük bir büyümeye yol açan etkili bir tanıtım kampanyası oluşturmak için en iyi uygulamaları derinlemesine inceleyeceğim.

E-Ticaret Pazarlama Stratejileri:

Kuponlar ve İndirimler Arasındaki Farklar


Bazen birbirlerinin yerine kullanılsalar da, “kupon” ve “indirim” terimleri iki spesifik şeyi ifade eder.

Muhtemelen başlığı okuduğunda “Ama bunlar aynı şey” diye bir tepki verdin.

İşte bu nedenle e-ticaret pazarlama stratejileri içersinde bunların iki farklı şey olduğunu an başta anlatmam çok daha doğru olacaktır.

Kupon, belirli bir hedef kitleye ulaşmak için kullanılabilen paylaşılabilir bir koddur.

E-Ticarette, müşteriler ödeme sırasında belirli bir indirim almak için kupon kodlarını girer. Bu, bireyin indirimi nereden aldığını bilerek şirketin müşterinin satın alma yolunu daha iyi anlamasını sağlar.

İndirim ise belirli ürünlerin normalden daha düşük bir fiyata sunulduğu bir promosyon satışıdır. Örneğin, bu hafta sonu Gratis’de % 20 indirim var gibi!

İndirimler belirli kitle segmentlerine daha fazla hedeflenebilse de, genellikle mağazanın tüm müşterileri için geçerlidir.

Ancak kuponları indirimden ayıran en büyük özelliklerden biri de bu. Kuponlar herkes için değil verilen kişi için belirli koşulları yerine getirerek kullanılabilir.

Dijital Kuponlar Nedir?

Dijital kuponlar, perakendeciler tarafından mevcut veya potansiyel müşterilere sunulan indirimler ve promosyonlardır.

Dijital kuponlar genellikle belirli bir yüzde indirimi, ücretsiz gönderim veya başka bir indirim sunarak bir tüketiciyi perakendecinin web sitesinde satın almaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Fiziksel vs Dijital Kuponlar

Amaçları öncelikle aynı olmasına rağmen, fiziksel kuponlar ve dijital versiyonlar arasında birkaç küçük fark vardır.

Fiziksel kuponların pazarlama stratejine dahil edilmesi çok daha pahalıdır.

Fiziksel kuponlar baskı, ekleme ve dağıtım maliyetlerine neden olurken, dijital kuponlar metin, e-posta ve otomatik olarak oluşturulan iletişim yoluyla gönderilebilir.

Dijital kuponların gönderilmesi inanılmaz derecede kolaydır, ancak çoğu gelen kutusunun günlük olarak karşılaştığı e-postaların denizinde kaybolabilir.

Yine de Dijital kuponlar özellikle e-ticaret pazarlama stratejileri içinde oldukça güçlü bir taktik olmaya devam etmektedir.

 • Tüketicilerin % 90’ı kupon kullanmaktadır

Tüketiciler sanki bir ‘anlaşma’ almış gibi hissetmeyi severler. Bir indirim veya teşvik uygulanmış bir işlemi tamamlamak (tüketici için kârlı olmasa bile) olumlu bir his ve güven vericidir.

 • 2022 yılına kadar dijital kupon itfaları 90 milyar doları aşacak

Kupon kullanımının bugün daha kolay ve hızlı hale getirilmesi için büyük çaba harcanmaktadır. Tüketicilere mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak perakendeciler için çok önemlidir.

Güvenilir bir perakendeci olarak itibar ve tanınma buna bağlıdır.

Mobil cihazlar için kullanıcı arayüzü tasarımındaki ilerlemelerle birlikte, bu sayı sadece mobil alışveriş işlemleri için telefonlarını kullanarak giderek daha fazla tüketici rahatça büyüdükçe artmaya devam etmelidir.

 • Alışveriş yapanların % 63’ü kuponların daha kullanılabilir olmasını istediklerini söylüyor

Ve kim yapmıyor?

Ayrıca, kuponlar düzenli olarak sunan perakendeciler, müşterilerden tekrar satın almak için pahalı olabilecek ve bu tür bir tedaviyi, indirimler ve ayrıcalıklı teşvikler şeklinde almaya alışmış olan tekrar iş görüyorlar.

 • Kuponlu e-postalarda, e-posta başına gelir % 48 oranında artar

Bu bir sürpriz değil, e-posta, kişiselleştirilmiş içeriği zamanında sunmanın oldukça etkili bir aracı haline geldi.

Geçmiş tarama veya satın alma geçmişine dayanan içerik veya ürün önerileri gibi temel bir kişiselleştirme düzeyini bile içeren pazarlama stratejileri genellikle daha genel mesajlaşmalardan çok daha iyi performans gösterir.

Böyle bir teklife bir kupon bağlamak, alıcı, teklif, zamanlama ve ürün karması doğru olduğunda etkinliğini önemli ölçüde artırabilir.

Dijital Kupon Çeşitleri

Çok sayıda şekilde uygulanabilen birçok kupon olmasına rağmen, bunlar en yaygın olanlardır. Perakendeciler her zaman misafirleri eğlendirmek ve web sitelerinde daha uzun süre tutmak için yeni yollar ararlar.

Bu, bir sonraki satın alımlarında uygulanabilecek bir kupon şeklinde bir ödül veya teşvik içerebilir.

Perakendeciler ayrıca bu değer için bilgi biçiminde bir ticaret talep edebilirler.

E-posta adresiniz, anket tamamlamalarınız veya alışveriş deneyimini daha iyi uyarlamak için kullanabilecekleri diğer bilgiler karşılığında, perakendeciler siz taleplerini tamamlayana kadar kuponu saklayacak veya “kapatacaklar”.

Bunu bir pop-up veya ekran anketi şeklinde görmek nadir değildir.

 • İndirilebilir Kuponlar

Bu tür kuponlara birkaç farklı yerden tüketiciler erişebilir.

Müşteriler kuponları bir şirketin web sitesinden, doğrudan bir e-postadan veya sosyal medya aracılığıyla indirir. Çoğu zaman, bu kuponlara mobil cihazlardan da erişilebilir.

 • Mobil Kuponlar

Mobil uygulamaları faaliyetlerine entegre eden e -ticaret platformları , bu kanalda daha fazla satış sağlamak için yalnızca mobil kuponlar sunar.

 • Promosyon Kodları

E-ticaretin artan popülaritesi promosyon kodlarının yükselmesine büyük katkıda bulunmuştur . Bu indirim şekli kupon indirmekten daha hızlıdır ve müşterinin satış noktasında tamamlaması daha kolaydır.

Bu kodlar, markaya özgü rakamların ve harflerin birleşiminden oluşur ve genellikle ödeme işlemi sırasında uygulanır.

Bir kerelik kullanım, bir kişi için kişiselleştirilmiş veya paylaşılabilen genel bir kod olabilir.

 • Otomatik İndirimler

Kasada otomatik olarak uygulanan indirimler popülerlik kazanmaktadır, çünkü tüketici indirim almak için hiçbir şey yapmak zorunda değildir.

Çevrimiçi perakendeciler, müşterilere indirim teklifiyle cazip olduklarından, alışveriş sepeti terk etme ve kayıp oranını düşürdüğü için, bunlar e-ticaret şirketleri için iyi çalışır.

İndirimlerin E-Ticaret Pazarlama Stratejileri İçindeki Avantajları Ve Dezavantajları


Çok sık indirimler sunan markaları görmemizin nedeni oldukça basittir:

Markalara inanılmaz avantajlar sağlarlar.

Ama yine de burada dikkat etmen gereken nokta, her ne kadar işe yarayan e-ticaret pazarlama stratejileri içinde olsalar da sonuçlar her zaman için garanti değildir.

İşletmen stratejik olarak uygulanan bir indirim teklifinden kesinlikle faydalanabilse de, dikkatli değilsen bu tür kampanyalar kolayca izlenebilir.

Bununla birlikte, bir e-Ticaret tanıtımı yapmanın ana artı ve eksileri vardır, diğer her şeyde olduğu gibi.

Hadi bunlar nelermiş yakından inceleyelim.

infografik e-ticaret pazarlama stratejileri

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 1: Artan Dönüşüm Sayısı

Basit ifadeyle: İndirimler ve promosyon teklifleri sağlamak tüketicilerin dönüşüm sağlama olasılığını artırır.

Shopify tarafından Unite 2017’de bildirildiği gibi, müşterilere aktif olarak indirim kodları sunan e-ticaret sağlayıcılarının satış yapma olasılığı, satış yapmayanlara göre 8 kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, RetailMeNot , tüketicilerin % 67’sinin bir indirim teklifi sunulduktan sonra beklenmedik bir satın alma yaptığını söyledi.

Bu belki de, ilk etapta bir indirim sunmak için ana nedendir:

Miktarları ipuçları ve müşterileri geri kazanmak için bir indirim yapmak.

Birçok e-ticaret markası özellikle giyim markalarının satışları düştüğü dönemlerde ya da bir ittirici güç almak istediklerinde indirim yoluna gittikleri görülmüştür.

Bu kesinlikle bir avantaj olarak düşünülebilir.

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 2: Artan Müşteri Kazanımı

İndirimler sunmak, yepyeni müşterileri markana çekmenin önemli bir yoludur.

Aslında, RetailMeNot tarafından yukarıda belirtilen anket, ilk kez müşterilerin % 80’inin bir tür hedefli bir indirim ile kazanıldığını ortaya koymuştur.

Yeni gelecek müşterileri adaylarına indirimler ve diğer teklifler sunarak, markana dahil etmekten alıkoyabilecek bazı risk faktörlerini ortadan kaldırırsın. Riski sadece “ortadan kaldırmaktan” öte, aslında yeni müşterilerin için yeni bir rol üstleneceksin.

İşlerinin artması karşılığında zararda satmandan bahsediyorum elbette.

Buna karşılık, bu yeni başlayanların markana olan güvenini güçlendirmeye yardımcı olacak ve uzun süreli ilişkinin geleceği için zemin hazırlayacak. İnsanlar fiyatların nedeni ile ya da daha önce markanı tanımadığı için belki de satın almıyordur.

Ancak indirim döneminde ürününü satın alarak sana bağlanması demek, sadık bir müşteri kazanmış olduğunun bir göstergesi demektir.

Bununla birlikte indirim dönemin dışında da sana geri dönecekler demektir.

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 3: Artan Müşteri Tutma Oranı

Sadık müşteri kazanımı demişken bu başlığa geçmemiz çok daha doğru olacaktır.

Uzun süreli ilişkilerden bahsetmek, sadık müşterilerine indirim sunmak, sürekli destekleri için onlara teşekkür etmenin ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamanın etkili bir yoludur.

Merkle’nin 2019 Sadakat Barometresi Raporunda açıkladığı gibi;

“Tüketicilerin % 61’i bir markanın onlarla etkileşimde bulunabilmesinin en önemli yolunun, sadece müşteri olmak için teklifler veya hediyelerle şaşırtmak olduğunu söylüyor. ”

Bu elbette, indirim ve diğer fiziksel hediyeleri dahil etmek için alınabilirken, en değerli müşterilerine hedefli indirimler ve teklifler sunmanın önemi azımsanamaz. İster yapılandırılmış sadakat programları aracılığıyla ister daha dağınık bir temelde yap, en iyi müşterilerin yeni bir promosyon kampanyası oluştururken aklına gelen ilk kişiler arasında olmalıdır.

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 4: Minimize Edilmiş Kayıplar

İndirimler ve benzer teklifler sunmanın bir diğer önemli yararı, satılmayan envanterden kaynaklanan kayıpları en aza indirmene izin vermesidir.

Bunu gerçek dünyada her zaman görüyoruz:

 • Yeni model geldiğinde “eski yıl” otomobil modelleri hemen fiyatını düşürüyor
 • Yakında son kullanma tarihi sona erecek olan et ve  diğer ürünler kasap ve marketlerde satışa çıkıyor
 • Az satan ürünler maliyetine fiyatlardan satılıyor.

Belirli fiyatları indirimli olarak sunarak, kayıplarını azaltabilir ve belki de bazılarını telafi edebilirsin.

Bu, daha sonra yeni ve daha fazla talep edilen ürünlerle doldurulabilen değerli envanter alanını boşaltmana da olanak tanır.

İndirimlerin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır.

Eğer markan indirim yapmaya karar verdiyse bu eksileri de bilmen gerekecek.

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 1: Azalan Kar Marjı

Açıkçası, indirimli olarak ürün satıyorsan veya herhangi bir tür hediye sağlıyorsan, tam fiyattan satarak işlem başına yaptığın kadar çok kar elde edemeyeceksin.

O halde amaç, kampanyanın hem anında hem de uzun vadede işe yaramasını sağlamak için bu doğal kaybı telafi etmektir.

Anında getiri açısından, promosyona atfedilen dönüşümlerdeki artış umarım müşteri başına gelirdeki geçici düşüşü telafi edecektir.

İdeal olarak, müşterilerin satın alımlarının en azından bazılarında indirimli bir fiyat aldıklarını bilerek daha da fazla harcama yaparlar.

Uzun vadeli stratejin açısından, promosyon kampanyaların ideal olarak müşterilerini geleceğe taşımalıdır. Onlara vereceğin başka promosyonlar olsun veya olmasın.

Temel olarak, müşterilerine sunduğun indirimler, işletmene gelecekteki değerlerine bir yatırım olarak görülmelidir.

Ön plandaki küçük bir kayıp, büyük kazanımların ilerlemesine yol açabilir.

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 2: Yanlış Müşteri Çekmek

Ne yazık ki, indirimler ve diğer teklifler sunmak bazen yanlış türdeki tüketicileri çekebilir. Bu da işine yolda çok fazla değer sağlamayacaktır.

Bulabilecekleri herhangi bir tekliften yararlanmak için her şeyi yapan müşterilerden bahsediyorum, daha sonra sadece iyi bir indirim ortaya çıktığında ortaya çıkacak olan müşterilerden.

Farkındayım, bu biraz dramatik, değil mi?

Şaka bir yana, bir promosyon kampanyası yürüttüğün her an, bir şekilde yararlanma riskiyle karşı karşıyasın demektir.

Birazdan tartışacağımız gibi, kampanyalarının hedef odaklı olması ve açık bir şekilde tanımlanması gerekir.

E-ticaret Pazarlama Stratejileri # 3: Düşen Algılanan Değer

Arada bir satış ve indirimler sunmak, etkileşimi ve dönüşümleri teşvik etmene yardımcı olabilirken, bu tür tekliflerle kitleni fazlasıyla denetlemek, ürünlerinin ve markanın imajının algılanan değerini tamamen azaltabilir.

Şöyle düşün:

Bir öğe her zaman % 50 indirimli olarak listeleniyorsa, belirli bir mağazada her gördüğünde, ürünün ilk etapta orijinal fiyatına değmediği oldukça açıktır.

Temel olarak, müşterilerin ürünlerini satışta görmeye alışırsa, belirli bir tanıtımın süresi dolduğunda bunun için tam fiyat ödemeyi düşünmeyeceklerdir.

Markanın imajıyla ilgili olarak, bir promosyon stratejisi olarak indirimlere çok fazla güvenmek, yanlışlıkla şirketinin ürünlerinin müşterinin gözünde “ucuz” görünmesine neden olabilir.

Fiyatlandırma stratejisi hakkında çok fazla konuşmaya gerek kalmadan, indirimlerin kullanılması yoluyla rekabetini azaltmak, özellikle sürekli olarak yapılması gereken en iyi eylem yolu değildir.

Bu artıları ve eksileri göz önünde bulundurarak, şimdi bir e-Ticaret promosyon teklifinin temel bileşenlerine bir göz atalım mı?

Başarılı Bir E-ticaret İndirimi ve Kupon E-ticaret Pazarlama Stratejileri Anatomisi

Genel olarak, çoğu promosyon teklifinin yapısı oldukça basit görünür:

Müşteri A yapar, bu yüzden B alır.

Bu, en sık karşılaştığımız tekliflerin özeti olsa da, bir şirketi belirli bir zamanda belirli bir kitleye belirli bir teklif sunmaya yönlendiren sahnelerin arkasında çok şey olur.

adımlar

Bir promosyon teklifi oluştururken göz önünde bulundurman gereken her şeye bir göz atalım.

 1. Doğru Kitleyi Hedefleme

Tüm e-ticaret pazarlama stratejileri girişimlerinde olduğu gibi, bu promosyon teklifiyle kimi hedeflediğin konusunda net bir fikrin olmalıdır.

Evet, bazı durumlarda kitle çapında bir teklif oluşturmayı tercih edersin, ancak bu seçeneğin “varsayılan” seçimin olması gerektiği anlamına gelmez.

İster tüm kitleni, ister yalnızca belirli bir segmenti hedeflemeye karar ver, bu kampanyanın hedeflerine göre bilinçli bir karar olması gerekir.

Bu mutlaka hedef kitlenin dışında kalanları hariç tutman gerektiği anlamına gelmez.

Örneğin, Migros’un “Okula Dönüş” satışı lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olsa da, sağlanan indirimler tüm Migros müşterileri için geçerlidir.

Ancak, yalnızca belirli müşterilerin belirli bir tekliften yararlanmasına izin verme seçeneğin de vardır.

Örneğin, üniversite öğrencileri, ordu mensupları ve / veya yaşlılar için sürekli indirimler sağlayabilirsin ya da belirli müşterilere genel katılım düzeylerine göre özel teklifler sunabilirsin.

Bu makalede daha sonra ele alacağımız gibi, ilk kez müşterilerine, sadık takipçilerine ve neredeyse gecikmiş müşterilerine alakalı teklifler sunmak, markanla daha da etkileşimde bulunmalarına yardımcı olabilir.

 1. E-ticaret Pazarlama Stratejileri Promosyonun Zamanlaması

E-ticaret pazarlama stratejileri teklifinle kitle etkileşimini optimize etmek için, onunla etkileşim kurmak isteyecekleri bir zamanda sunman gerekir.

Basit durumlarda, bu genellikle dönüşümleri teşvik eden etkinliklerden ve tatillerden yararlanmak anlamına gelir.

Örneğin, Temmuz ve Ağustos aylarında okula dönüş satışı yapmak, ailelerin çocuklarını Eylül ayında yeni öğretim yılına hazırlamasına olanak tanıdığı için, mantıklıdır.

Aynı şey Black Friday ve bunu izleyen tatil sezonunun yanı sıra yılın daha yoğun tüketici zamanlarında da geçerli olduğu gibi.

Etkinliklere veya tatillere bağlı olmayan tanıtım kampanyaları oluştururken zamanlama da önemlidir.

İster iki haftalık bir kampanya, ister 24 saatlik bir hızlı satış gerçekleştir, etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için tanıtımlarını stratejik olarak zamanlaman önemlidir.

Yine, genel işletme hedeflerine ulaşma şansını optimize etmek için belirli bir kampanyanın zamanlaması her zaman dikkatli olarak seçilmelidir.

 1. E-ticaret Pazarlama Stratejileri Şart Ve Koşullarının Belirlenmesi

Bir e-ticaret promosyonunun koşulları, teklifi tam olarak açıklamaya hizmet etmelidir.

Genellikle, bir promosyonun koşulları şunları tanımlar:

 • Teklif kime uygulanır?
 • Müşterinin teklife erişmek için yapması gerekenler.
 • Promosyonun müşteriye yönelik programı.

Örneğin, bir perakendeci, 31 Temmuz’a kadar 50 ₺ veya daha fazla ürün satın alan ilk müşterilere % 10 indirim sunabilir.

Koşullar, aynı zamanda geçerli olabilecek istisnaları da belirler.

Yukarıdaki örnek kullanılarak perakendeci, belirli markaların söz konusu % 10 indirime tabi olmayacağını belirten terimler içerebilir.

Müşterilerinin teklifinden nasıl yararlanabileceklerini tam olarak bildiklerini bilmelerini sağladığından, promosyonunun koşullarını açıkça tanımlamak çok önemlidir.

Buna karşılık, tam olarak hedeflediğin kitleyi çekmen daha olasıdır.

 1. Eylemler

Günlük olarak gördüğümüz tipik teklifleri düşün:

 • “Bir tane alana, bir tane bedava ”
 • “Mail listemize kaydolun ve ilk satın alma işleminizde % 10 indirim kazanın ”
 • “Ücretsiz gönderim almak için 50 ₺ veya daha fazla harcama yap ”

“Eylem”, müşterinin sözleşmenin koşullarını yerine getirmesinden sonra şirketten aldığı her şeydir.

Belirli bir tanıtım boyunca vermeyi seçtiğin teklif, hem müşteriyle hem de iş hedeflerinle ilgili olmalıdır.

 1. Katmanlama, Ölçeklendirme ve Durdurma

Katmanlar, ölçeklendirme ve durdurmalar, bir e-Ticaret tanıtımı oluştururken tanımlanacak koşulların bir parçasıdır.

Katmanlama, bir indirim değerinin müşterinin harcadığı miktara bağlı olarak nasıl değiştiği anlamına gelir.

Örneğin farklı skalada satın alım yaptığında farklı miktarlarda indirim kazanacağını görmen gibidir.

Kupon

Ölçekleme, bir teklifin birden fazla kez (ayrı ayrı veya aynı anda) uygulanabileceğini veya her müşteri için yalnızca tek bir satın alma işlemine uygulanıp uygulanamayacağını tanımlar .

Örneğin, “Bir veya daha fazla x satın alın,% 50 indirim kazanın” teklifi, ilk öğeden kaç tane aldıklarına bakılmaksızın (bir tane satın aldıkları sürece) müşterinin ikinci öğeden yalnızca% 50 indirim alacağı anlamına gelir. Ancak, “Bir x satın alın,% 50 indirim kazanın” teklifi, müşteri x ürününü satın aldığında her y öğeden% 50 indirim alacağı anlamına gelir.

Durdurma, müşterinin belirli bir limiti aşan “istifleme” yeteneğine sınırlar getirir. Yukarıdaki örneği kullanarak şirket, müşterilerin beş x ve y satın alımına “bir x satın al, % 50 indirim kazanın” indirimini uygulamalarına izin verebilir; bu indirim artık altıncı veya daha fazla satın alım için geçerli değildir.

 1. Tekliflerin Kombinasyonu ve Önceliklendirilmesi

Ne kadar çok promosyon kampanyası yayınlarsan, bir şekilde örtüşme olasılıkları o kadar yüksek olur.

Eşzamanlı tekliflerin etkin olduğunda, her birini birleştirme ve öncelik sırasına koyma terimlerini tanımlaman çok önemlidir.

Bir promosyon için kombinasyon kuralları belirlerken, bir müşterinin geçerli teklifi şu anda sağladığın farklı bir teklifle birlikte kullanıp kullanamayacağını belirleyebilirsin.

Tipik olarak, en iyi eylem şekli, aksi takdirde ortaya çıkabilecek sayısız sorunlardan kaçınmak için promosyon tekliflerini ayrı tutmaktır.

Bu konudaki bir sonraki adım, etkin tanıtımlarının her birine öncelik vermektir. Temel olarak, teknik olarak birden fazla teklif geçerliyse, belirli bir satın alma işlemine hangi teklifin uygulanacağını tanımlaman gerekir.

Durum ne olursa olsun, önceliğe sahip olan teklif her zaman müşterine en yüksek değeri sağlayan ve iş hedeflerine ulaşmanı sağlayan teklif olmalıdır.

Bu yönleri göz önünde bulundurarak, şimdi bir e-Ticaret tanıtım kampanyası oluştururken izlenecek en iyi uygulamaları inceleyelim mi?

E-ticaret Pazarlama Stratejileri:

Kuponlar ve İndirimler İçin En İyi Uygulamalar


Bu makalede şimdiye kadar bu en iyi E-ticaret pazarlama stratejileri uygulamalardan bazılarını daha genel anlamda anlatmaya çalıştık. Yukarıda birçoğunun üzerinden geçtik ama yeterli olmayabilir. Bu nedenle hepsini açarak incelemenin zamanı geldiğini düşünüyorum.

Hazırsan arkana yaslan. Başlıyoruz.

 1. Akılda Net ve Belirli Hedefler Olmalıdır

Bir E-ticaret pazarlama stratejileri teklifi planlamaya başladığın andan itibaren, bunu yaparak neyi başarmayı umduğun konusunda net bir fikre sahip olman gerekir.

Asla bir indirim ya da “sadece işe yarayıp yaramadığını görmek için” başka bir hediye teklif etmek istemezsin. Böyle gelişigüzel bir yaklaşım, buraya girmeye değmeyecek tonlarca engel ve tuzağa yol açabilir.

Hatta denemenin sonu hüsran ile bitebilir.

Bir promosyon kampanyası için net hedefler belirlemek, hedeflemeyi planladığın kişileri ve bu kampanyalarla nasıl etkileşimde bulunmayı planladığını daraltmana olanak tanır.

n11

Örneğin, yeni müşteriler edinmeyi hedefliyorsan, ilk satın alma işlemini gerçekleştirmemiş olanları hedefleyen bir teklif oluşturursun.

Müşterilerinin ortalama sipariş değerini artırmaya çalışıyorsan, kademeli, limit tabanlı teklifler sunabilirsin. Amacın artan saklama ve / veya satın alma sıklığı ise müşterilerine sadakat müşteri kartı (fiziksel veya dijital) sunabilirsin. Amaç elbette, müşterilerinin alışkanlıkla sitenize geri gelmesini sağlamak ve bunu daha sık yapmasını sağlamaktır.

indirimler

Biraz daha ileri gidersen, müşterilerin markanla daha fazla etkileşim kurmaya ve ondan daha fazla alışveriş yapmaya teşvik edildiği tamamen güçlü bir sadakat veya üyelik programı da geliştirebilirsin.

REI’nin Co-Op Üyeleri, kendi başına bir hayat sürdüğü gibi, şirketin iş dünyasının dışındaki hedeflere bile ulaşmasını sağladı:

Promosyon kampanyaların ve tekliflerin için net bir amaç belirleyerek, hem şirketinin hem de müşterilerinin etkileşimden yararlanmalarını sağlayabilirsin.

 1. LTV ve Kâr Marjlarını Bil

Promosyon kampanyaların yoluyla geliştirmeyi umduğun temel performans göstergelerinide net olarak anlamak önemlidir. Bu nedenle, bu alanlardaki hedeflerin, belirli bir tanıtım yoluyla müşterilerine sunduğun değeri belirleyecektir.

Müşterilerini bir şekilde meşgul etmek sadece gerçek sonun için bir araçtır.

Bu işlemin gerçekleştirilmemesi iki yoldan biriyle zararlı olabilir. Bir yandan, müşteriden almak için beklediğinden daha değerli bir teklif sunmak işletmen için bir zarara yol açacaktır. Öte yandan, hedef müşterilerine çok az değerli bir teklif sunmak, büyük olasılıkla onları etkilemez.

Bununla birlikte, en uygun indirimi veya sunmayı teklif etmek için oluşturduğun her promosyon kampanyasındaki sayıları ayrıntılı olarak incelemen çok önemlidir.

Bu noktayı açıklamak için aşağıdaki örneklere göz atalım:

kuponE-Ticaret Pazarlama Stratejileri: İndirim ve Kuponlar Resim

Teklif edilen tutarlar arasındaki tutarsızlığa dikkat ettin mi?

Müşterinin bakış açısından, değer ilişkisi ile eşleştir: Yeni müşteri, senin cömert % 20 teklifinle mutlu olabilir, daha sadık müşterilerin için bu indirim çokta dikkat çekici olmayacaktır.

Şirket için indirim, müşterinin değeri ile işletmeye eşleşiyor: Nispeten bilinmeyen bir LTV’ye sahip yeni müşteri, markanın daha sadık ve daha değerli müşterilerinden daha küçük bir teşvik alıyor.

Tabii ki, bu, indiriminin değerinin müşterilerinin değeriyle nasıl eşleştirileceğinin sadece bir örneğidir. Ayrıca, kullanılan belirli yüzdelerin kendi kampanyalarında kullanılacak değerler olduğunu söylemek mantıklı değildir.

Paket servis, işletmenin tam olarak nerede olmasını istediğini bilmen ve ardından promosyon kampanyalarının bu hedeflere ulaşmana olanak tanıyacak şekilde nasıl ayarlanacağını belirlemen gerektiğidir.

 1. Farklı Müşteri Segmentlerine Farklı İndirimler ve Kuponlar Gönder

Şimdiye kadar, belirli müşterileri değer ve katılım düzeylerine göre hedeflemenin öneminden bahsettik. Ancak, aynı değer segmentine ait olan herkes birbirine benzemez.

Örneğin, İstanbul’a ilk kez gelen müşterilerin, belki de Ankara’daki ilk alıcıların gibi değildir; her biri kendi ihtiyaçları ve beklentileri (ve potansiyel gelecekteki değeri!) ile şirketine geleceklerdir.

Emin olmak için bu, yalnızca bireysel müşterilerinin farklılıkları açısından sorun yaratıyor. Mesele şu ki, müşterilerine E-ticaret pazarlama stratejileri indirimler ve diğer teklifler sunarken, tüm müşterileri dikkate almak önemlidir.

canva kupon oluşturucu

Canva Kupon Oluşturucusu gibi araçları kullanarak fırsatlar, E-ticaret pazarlama stratejileri indirimleri veya ücretsiz bir bilgi oluşturabilirsin.

Bu gibi uygulamalar markanı iyi temsil eden göz alıcı kuponlar oluşturmana ve bunları sadece birkaç tıklama ile müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlamana yardımcı olabilir.

Kitlenin belirli ayrıntılarına bağlı olarak, aşağıdakileri gibi kampanyalar oluşturmaya karar verebilirsin:

 • Belirli bir segment için bir ürün grubunda ve diğeri için farklı bir öğe grubunda indirimler
 • Çeşitli faktörlere (coğrafi konum, segment AOV vb.) dayalı farklı değer indirimleri
 • VIP müşteriler için birden fazla ödül seçeneğine sahip bir sadakat programı gibi özerklik

Müşterilerine herkes için geçerli, genel, mağaza çapında % 20 indirim sunmak bir şeydir. Ancak, bireysel müşterinin en değerli buldukları ürünlerin % 20’si için bir teklif aldığında, teklifi çok daha fazla takdir edeceklerdir.

Müşterilerin bir şey satın almasının tüm nedenlerinden dolayı, paradan tasarruf etmek listenin en başındadır. Bu tasarruf ihtiyacı, indirim kuponlarının neden başarılı bir e-ticaret işi yürütmenin daha büyük bir parçası haline geldiğidir.

Çalışmalar, müşterilerin kupon ile bir kupon olmadan % 25 daha fazla para harcadığını gösteriyor. Kuponla yüzlerce ürün satın alırken insanları takip eden popüler bir TV şovu bile var.

kupon çılgınlığı

Kuponlar e-ticaret için değerlidir, çünkü müşterileri harekete geçmeye teşvik ederler.

Aslında, müşterilerin % 48’i kupon aldığında daha erken satın alır ve müşterilerin % 37’si normalde olduğundan daha fazla satın alır.

İnsanlar, haftalık el ilanları, kuponlar kırpma ve düzenleme ya da kupon bulmak ve yazdırmak için kupon siteleri ovmak saatlerce harcamak zorunda değildir.

Doğru kupon pazarlama stratejisiyle, müşterileri zaten çevrimiçi zaman geçirdikleri yerlere hedefleyebilirsin: e-posta, metin ve sosyal medya.

Daha fazla e-ticaret perakendecisi ürünlerini satmaya yardımcı olmak için dijital kuponlara yöneldikçe, kuponlarını paylaşmanın yeni yollarını keşfetmenin zamanı gelmiş demektir.

İndirimlerin kitlenle paylaşılmasının, aynı tür kuponları tekrar tekrar göndermekten daha stratejik olduğunu unutmamalısın.

Maruziyeti ve müşteri takibini en üst düzeye çıkarmak için alaka düzeyi, zamanındalık ve algılanan değer olmalıdır.

4.Aday Formlara İndirimler Ekle

Adından da anlaşılacağı gibi, aday formaları e-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde yeni potansiyel müşteriler çekmek için kullanılan yararlı bir araçtır.

Bu aday formları esnektir ve iş türüne ve müşterilerin tercihlerine göre çeşitli teşvikler sunmana izin verir.

Örneğin, aboneler e-posta adreslerini paylaşmak karşılığında bir e-kitap, bir web seminerine, bir kontrol listesine, bir kaynak kılavuzuna ve hatta içeriden bilgi içeren bir videoya erişebilirler.

En popüler aday formları türlerinden biri indirim teklifidir.

Aboneler gelecekteki bir satın alma işleminde yüzde veya fiyat tutarında tasarruf sağlayabilir.

üyelere özel indirim

Müşterilerden sonra aday formları web sitende otomatik olarak açılır:

 • Mağazana göz atarak biraz zaman ayır
 • Bulundukları sayfayı aşağı kaydır
 • Sayfayı kapatmak için harekete geç

Buradaki fikir, bir teşvik sunarak kullanıcıların sitede daha uzun süre kalmalarını sağlamaktır.

Potansiyel aday formları, iş hedeflerinden biri e-posta listeni büyütmekse özellikle işe yarar.

Müşterilerin % 76’sı , özel bir teklif almak anlamına gelirse e-posta adreslerini paylaşmak istemektedir.

Müşterilerin geri gelmesini sağlamak için, müşteriler her zaman yeni ve yeni fırsatlar aradıklarından kupon tekliflerinizi zaman zaman güncelle.

Kitleniz için önemli olan şeylere dayanarak tekliflerinizin alakalı olduğundan emin ol.

Bu şekilde, yeni e-posta adreslerin olduğunda, potansiyel müşterilerini geliştirebilir ve genel halkın erişemeyeceği özel teklifleri paylaşabilirsin.

5. Sınırlı Süreli Teklifleri Kullan

Sınırlı süreli teklif, müşterilerin belirli bir süre için erişebileceği bir indirimdir. Örneğin, kullanılabilirliği birkaç saat veya birkaç gün olarak ayarlayabilirsin. Amaç, erişimi sınırlandırarak müşterilerin daha erken harekete geçmelerini sağlamaktır. Çalışmalar, bin yılların özellikle sınırlı süreli tekliflere açık olduğunu gösteriyor. Üstelik % 50’si bu teklifleri çekici bulduklarını söylüyor.

Sınırlı süreli teklifler, ürün lansmanları veya tatil günleri gibi yılın özel zamanlarında ortaya çıkma eğilimindedir.

Bu yaklaşım aynı zamanda müşteri yolculuklarının dikkate alınması aşamasında olan müşterileri çekmek için de işe yarar.

Araştırmayı yaptılar ve seçeneklerini daralttılar. Sitene inip teklifi gördüklerinde, sunduğun değeri anlarlar, ayrıca istediklerini ve indirimli olarak alırlar.

sınırlı süreli teklifler

Teklifini yarışmalardan farklı kılmak için, diğer perakendecilerin ne tür tekliflere sahip olduğunu görmek için biraz araştırma yap. Sonra bir adım daha ileri gitmenin bir yolunu bul.

Örneğin, müşterilere ilk alışverişlerinde % 10 indirim sunuyorlarsa, aynısını yap, ancak ücretsiz gönderim de eklemeyi unutma.

Abonelerin için sınırlı süreli teklifleri akılda tutmak amacıyla e-posta pazarlamasını kullan.

Müşterilere, gözledikleri ürünü satın almalarının zamanının geçtiğini hatırlatmak için e-postalarına bir geri sayım sayacı ekleyerek hareket etme aciliyeti hissi ekleyebilirsin.

6. Ne Tür Teklifler Sunacağını Stratejele

Yüzde ve TL miktarı, çalıştıkları için popüler indirim seçenekleridir. Ancak kendini sadece bu türlerle sınırlaman gerektiğini düşünme. Sunduğun indirim, maliyeti finansal olarak yönetme yeteneğine bağlıdır.

İlk kez alıcılara 20 ₺ indirim vermek bir şey, ancak bu sonuç olarak nasıl etkilenecek mi? Hala kar mı yapacaksın yoksa para kaybedecek misin?

İndirimini başlatmadan önce kitlen için nelerin önemli olduğunu düşün. Müşterilerine daha önce anket yaptıysan, daha fazla bilgi edinmek için kullanışlı veri analizlerine sahipsin.

İşletmeler yapılan önerileri takip ederse veya önerileri bir fark yaratırsa müşterilerin % 86’sı ankete katılmayı sever.

indirmler

Anket sonuçlarına ve müşteri yorumlarına dayanarak, diğer indirim seçenekleri şunları içerir:

 • Ücretsiz kargo
 • Terk edilmiş alışveriş sepeti tasarrufu
 • Satın alma ile ücretsiz hediye — yeni müşteri ilişkisinin tonunu belirleyen ucuz ama değerli bir şey sun
 • Bir hediye kazanma şansı — birden fazla kişi kaydoluyor, ancak yalnızca az sayıda ürünü veriyorsun
 • Yönlendirmeyi paylaş – etkilidir çünkü birçok müşteri trend belirleyici olarak görülmek ister

Zaman içinde, müşteri tercihlerin ağlarındaki yeni ilgi alanları, deneyimler ve tavsiyeler nedeniyle değişebilir, bu nedenle paylaştığınız teklif türlerini denemelisin.

Örneğin, olası satış e-ticaret pazarlama stratejileri tekliflerini yönetmek için farklı bir araç kullanıyorsan, dönüşüm oranlarını ölçmek için yerleşik analitiği kullan.

Açılır pencerelerinin kaç kez göründüğünü ve kaç kez olası satışların bir e-posta adresi gönderdiğini kontrol etmelisin. Dönüşümde tutarlı bir düşüş görmeye başladığında, kupon pazarlama stratejinde değişiklik yapma zamanı gelmiş demektir.

7. Farklı Dağıtım Kanalları Kullan

Kuponları e-posta ile göndermenin oldukça güçlü gücü vardır; aslında, iş yapanların gelirlerinde % 48 artış var.

Ancak e-postalar her zaman hemen açılmadığından, erişimini en üst düzeye çıkarmak ve olası satışlarını artırmak için diğer kanallarla deneme yapmanda fayda var.

Örneğin, metinler için açık ücret e-postalardan bile daha yüksek olduğu için indirimleri paylaşmak için Rich Media Messaging’i kullanabilirsin.

Ayrıca, müşterilerin % 53’ü kuponlarının mobil olarak dijital olarak teslim edilmesini istediğini söylüyor.

Kupon pazarlama stratejine mobil bir seçenek eklemek önemlidir, çünkü e-ticaretin % 72’si 2021 yılına kadar cep telefonlarında ve tabletlerde gerçekleşecektir.

7. Farklı Dağıtım Kanalları Kullan

Müşterilerin % 71’i kupon almak için markaları takip ettiğinden ve % 74’ü bir şey satın alıp almayacağına karar vermek için sosyal medyayı kullandığından, kupon pazarlama stratejine sosyal medyayı da eklemelisin.

Instagram, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya kanallarında milyarlarca kullanıcı var, bu nedenle stratejin düzenli olarak indirimlerin paylaşılmasını içermelidir.

Bu maruz kalma miktarı fark edilmene ve birçok farklı müşteri türünü çekmene bağlıdır.

Kuponları aşırı kullanmaya dikkat et.

Ürünleriniz her zaman satışa çıkarsa, daha az değerli hissetmeye başlarlar ve e-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde sadece e-posta veya daha fazla takipçi almak için bir pazarlama manevrası gibi hissederler.

İndirimlerinizi özel etkinlikler, müşteri yıldönümleri veya tatiller etrafında planla. Bunlar, müşterilerin yine de daha fazla alışveriş yapma eğiliminde oldukları zamanlardır ve bunları farklı kanallarda hedeflemek mantıklıdır.

8. Yaratıcı Görseller Kullan

Özünde, kuponlar temel olarak müşterilerin bir şey satın almaları için bir taleptir.

Sonuç olarak, kupon kodları düz metin mesajları olarak kolayca gönderilebilir.

Ama buradaki eğlence nerede?

Müşteriler çekici görselleri takdir eder, bu nedenle göz alıcı grafikler, renkler ve metinleri dahil etmek için indirim teklifini kullan.

yaratıcı görseller

Sonuçta, teklifinin müşterileri heyecanlandırmasını istiyorsun, değil mi?

Kupon pazarlama stratejinin bir parçası olarak bir e-posta kampanyası kullanıyorsan, görselleri müşteri segmentlerine dayanabilir.

9.Teklifini Açıkça Belirt

E-ticaret pazarlama stratejileri tekliflerin ne kadar cazip olursa olsun, müşterilerin var olduklarını bilmiyorlarsa onlarla etkileşime giremezler. Ayrıca, müşterilerine erişilemezse tekliflerinle de etkileşimde bulunma olasılığı düşük olacaktır.

Kesin hedeflemeye geri dönerek, tanıtımlarını, hedeflemeyi hedeflediğin kitle için doğru kanallarda ve platformlarda ilettiğinizden emin olman gerekir.

Promosyonlarının görünür olması gereken üç temel alan şunları içerir:

 • E -Ticaret web siten
 • Sosyal medya profillerin
 • E-posta içeriğin

Söylemeye gerek yok, mağazanın web sitesi çeşitli indirimlerini tanıtmak için en önemli noktadır:

Sosyal medya sayfalarındaki tanıtımları açıklayarak, bu kitleleri hedefleyebilir ve onlara özellikle bunlarla birlikte yankı bulacak teklifler sunabilirsin.

enis arıkan

Takipçilerine indirim kodları sağlayın, benzer kitlelere indirim sağlamak için PPC reklamları oluştur veya bir indirim kampanyasını tanıtmak için Influencerlar ile ortaklık yap.

Sosyal medya da bu şekilde farklı E-ticaret pazarlama stratejileri izlemek e-ticaret şirketine bir çok seçenek sunacaktır.

Son olarak, e-posta bireysel müşterilerine doğrudan bir bağlantı sağlar. Her birine benzersiz değer sağlayan son derece alakalı teklifler ve promosyonlar sunmana olanak tanır.

Tabii ki, markanın müşterilerinle en iyi etkileşime girmesinin çeşitli yolları vardır.

Amacın, yalnızca teklifini almakla kalmayıp aynı zamanda bundan kolayca yararlanabilmelerini sağlamak için kitlenin en çok kullanılan platformlarını nasıl kullanacağını bulmaktır.

Kullanabileceğin 10 Kopyala ve Yapıştır E-ticaret Pazarlama Stratejileri


Şimdiye kadar, etkili tanıtım kampanyaları oluşturmanın bir açılış sayfasında “% 10 indirim” başlığını anlatmaktan ve ne olduğunu görmekten daha fazlası olduğunu açıkça belirttiğimi düşünüyorum. 🙂

Ancak bu, sunduğun her promosyonda tekerleği yeniden keşfetmen gerektiği anlamına gelmez.

Eşsiz bir E-ticaret pazarlama stratejileri teklifi bulmaya çalışmak için çok fazla zaman ve enerji harcamak için, zaten etkili olduğu kanıtlanmış olanlarla başlamalısın.

Bunun için biraz yardıma ihtiyacın varsa senin için şu anda markana uyarlayabileceğin on farklı e-ticaret pazarlama stratejisi oluşturabilirim.

 1. Takipçiler Veya Aboneler İçin Özel İndirimler

Çoğu tüketicinin özel bir teklifi sevdiği bir sır değildir.

Teklifin gerçek değerinin yanı sıra, özel indirimler ve promosyonlar alıcıya ait olma hissini arttırır.

Bir adım daha ileri giderek, sadece belirli bir gruba ait oldukları için bu tür özel teklifler alan tüketiciler, ödüllerini kazandıklarını hissedecek ve markanın cömertliğini daha da takdir edecektir.

E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde yer alan özel fırsatlar ve indirimler sağlamak da yeni kayıt işlemlerini teşvik eder.

Temel olarak, takipçilerin olmayanlar sayfanı takip etmekten veya posta listene kaydolmaktan ekstra değer alacaklarının farkındaysa, bunu yapma olasılıkları daha yüksektir.

indirimlerü

Biraz daha yaratıcı olmak, takipçilerine ürünlerin için bir indirim kodu sağlayacak bir Influencer ile ortak çalışabilirsin.

Hugh Beaulac’da dediği gibi, SMM Müdürü ve İçerik Stratejisti MC2 açıklıyor:

Müşterilerin % 87’si, sosyal medyanın ne satın alacağına karar vermelerine yardımcı olduğunu ve % 92’sinin ağızdan ağıza önerilere güvendiğini söylediğinden, özel teklifleri paylaşmak için sosyal medya niş etkileyicileriyle işbirliği yapmak harika bir fikir. Örneğin Velvet Caviar, Instagram’da Elorabee olarak da bilinen moda blog yazarı Ellen ile birlikte çalışarak, takipçilere işbirliği için YG’yi izleme fırsatı veren özel bir ‘ELLEN’ koduyla% 10 indirim sağladı. Daha sadık ve katılımlı bir takiple, fikir liderleri topluluk üzerinde bir etkiye sahiptir, bu yüzden takipçilerinin anlaşmadan en iyi şekilde yararlanma ve bu nedenle e-ticaret satışlarınızı artırma olasılığı daha yüksektir.

 1. Yalnızca Mobil Veya Uygulama İçi İndirimler

E-Ticaret şirketin müşterilerine bir uygulama veya benzersiz bir mobil deneyim sunuyorsa, hedef tüketicilerin uygulamayı ilk etapta kullanmasını sağlamak için E-ticaret pazarlama stratejileri içinde önemli yere sahip olan indirimlerden yararlanabilirsin.

Bu yine, promosyon teklifinle bir ayrıcalık duygusu oluşturmayı içerir:

Hedef kitlenin uygulamanı indirmesini sağlayarak, onlarla etkileşim kurmak için sayısız olanaklara kapı açıyorsun.

Doğrudan promosyonlar ve satış fırsatlarının yanı sıra, uygulamanı müşterilerinin markanla ilgili genel deneyimine değer katmak için kullanabilirsin.

UYGULAMA İNDİRİMİ

Yalnızca uygulama için indirimler sunarken, ilk indirim teklifinin yanı sıra bu ek değeri göstermek de önemlidir.

Bir anlamda indirimi “yem” olarak kullanacak olsan da, kullanıcıların yalnızca indirimi almak için uygulamayı indirmesini istemezsin. Yalnızca teklifinden yararlandıktan sonra uygulamayı kaldırman gerekir.

 1. Etkinlik Veya Belirli Tarihe Özel İndirimler

Bu taktiğe nasıl baktığınıza bağlı olarak, size özel olanı teşvik etmenin başka bir yolu olarak veya markanızın geniş bir ağ kullanmasının bir yolu olarak kullanılabilir.

Bir yandan, belirli etkinliklerin etrafında dönen promosyonlar, doğal olarak söz konusu etkinliklere katılan veya kutlananları çekecektir.

Bu kötü bir şey değil elbette; aradıklarını bildiğin tam teklifi sunarak hedef kitlene hedef odaklı olmanı sağlar.

anneler gününe özel

Örneğin, Anneler günü ve 23 Nisan için n11, hepsiburada.com gibi e-ticaret siteleri özel indirimler vermektedir.

Ya da Black Friday yaklaşınca hedef kitlene herkesin yaptığından daha farklı bir indirim seçeneğiyle gidebilir ve onları şaşırtabilirsin.

 1. Yalnızca Çalışanlara Özel İndirimler

En iyi ekip üyelerinin de en iyi müşterilerinden biri olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyelim.

Çalışanlarına oldukça büyük indirimler sağlamak E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde,  markana çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir:

Her şeyden önce bu e-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde seçeceğin taktik ile şirketin için daha fazla iş yaratacaksın. Bunu yapmak daha kârlı olmasa bile.

Daha önce de belirttiğimiz gibi: herhangi bir işletme için, envanterinde çok fazla ürün olması aslında çok iyi değildir bunları indirimlerle ya da hediye ederek kurtulma senin yararına olacaktır.

İkincisi, çalışanlarının ürünlerini gerçekten kullanmasını sağlamak E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde önemli bir yere sahip olan sosyal kanıt için çok büyük olabilir.

Birincisi, çalışanlarının ağlarında bulunanlar ürünlerini “çalışırken” görmek için daha fazla fırsata sahip olacaklar.

Dahası, çalışanlarına bu tür indirimler sunmak, kitlene, işletmenin büyümesine yardımcı olan kişilere gerçekten değer verdiğini gösterecektir.

Stanley-PMI, şirket çalışanlarına hesaplarında oturum açtıklarında alışveriş sepetlerine otomatik olarak uygulanan % 50’lik bir indirim sunuyor örneğin.

 1. Öğrenci İndirimleri

Çoğu lise ve üniversite öğrencisinin çok fazla bütçesi yoktur.

Yine de, okulla ilgili ekipman, kıyafet veya yatak odası / yatak odası dekoru olsun, sattığın bazı ürünlerde sahip oldukları parayı ödemeleri gerekebilir.

Bu nedenle, E-ticaret pazarlama stratejileri konusundaki garip bir bükülme ile, okul çağındaki kitlene ürünlerinizi tam fiyatı karşılayamamaları temelinde büyük indirimler sunmaya karar verebilirsin.

Üstelik e-ticaret pazarlama stratejileri olarak yapan ilk şirkette sen olmayacaksın.

Sattığın ürünlere ve kitlenin kim olduğuna bağlı olarak, burada geniş veya özel bir yaklaşım benimseyebilirsin.

Örneğin, sattığın ürünler genellikle belirli eğitim programlarında öğrenciler tarafından kullanılıyorsa, söz konusu kitleye indirim uygulayabilirsin.

Ya da daha fazla genel ilgi alanı ürünü satıyorsan, indirimi doğru kimliğe sahip herhangi bir öğrenciye uygulayabilirsin.

 1. Kredi İndirimleri

Daha yeni sürümler veya modeller piyasaya sunulduğunda rutin olarak daha az değerli (veya eski) ürünler satarsan, müşterilerine sürekli takas indirimleri sunmayı düşünebilirsin.

KREDİ İNDİRİMLERİ

Temel olarak, bu tür tanıtımlar, onlarla etkileşimde bulunanların, şirketinle en azından öngörülebilir gelecek için iş yapmaya devam etmesini sağlar.

Müşteri gerçek nakit yerine mağaza kredisi aldığından, takas işlemlerinden yararlanmak için markana geri dönmeleri gerekir.

E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde çok kullanılmayan bu taktik aslında keşfedilmeyi bekleyen önemli bir hazinedir.

Dahası, bu sana değiştirilmekte olan ürünü yenileme ve satma fırsatı sunar. Bunu yaparken fazladan gelir elde etmeyecek olsan da, karşılığında hiçbir şey almadan sadece bir indirim teklif edeceğinden daha fazla kazanacaksın.

 1. Mevsime Özel indirimler

Mevsime özgü indirimler, çeşitli kaynaklardan müşteri trafiği oluşturmak için harika bir yol sağladığı için e-ticaret alanında oldukça yaygındır.

Teknolojiyi kullanarak, e-ticaret şirketlerinin artık tüm dünyadaki müşterilere bulundukları bölgeye özgü mevsim ya da sadece hava durumuna özgü indirimler ve promosyonlar sunması mümkün.

Tabii ki, çok daha basit tutabilir, belirli bir sezonda bölgenin genel iklimine odaklanan promosyonlar oluşturabilirsin. Ancak hava durumuna özgü indirim kesinlikle dikkat çekici olacaktır.

O gün hava yağmurluysa ve potansiyel müşterin senin sitene girdiğinde yağmurlu havalarda giyebileceği bir şey bulduysa, üstelik CTA’sı tamamen kişiselleştirilmiş bir metinse o zaman dönüşümü tahmin edebilirsin değil mi? 🙂

 1. Kilometre Taşına Özel İndirimler

E-ticaret markaları için, müşterilerinle birlikte kutlamaya değer kilometre taşları sıkıntısı yoktur.

İçeriye baktığında, şirketinin yıldönümü, ürün çıkış tarihleri ​​ve hatta markalı ortaklıkların yıldönümleri gibi etkinlikleri kutlamak isteyebilirsin.

Müşterilerin için hem zamanın geçmesini hem de başarılarını kutlayacaksın.

Markanla doğum günleri veya yıldönümleri gibi etkinlikler kesinlikle kutlamaya değerdir ancak markanla ilgili özel deneyimlerine de dikkat çekmek isteyebilirsin.

özel güne özel indirimler

Örneğin, sadakat programı üyelerine, ömürleri boyunca belirli sayıda puan topladıktan sonra (bu puanları zaten “harcamış olsalar bile) indirim kodu gönderebilirsin.

Bu, gelenekleri için bir “teşekkür” görevi görecek ve markanın müşterinin hayatına sürekli olarak değer kattığını hatırlatacaktır.

 1. Geri Kazanım İndirimleri

Belirli bir müşteriyi kaybetme riskiyle karşı karşıyaysan, iyi zamanlı ve teslim edilmiş bir indirim teklifi, tekrar yola çıkmak için ihtiyaç duydukları şey olabilir.

E-ticaret pazarlama stratejileri, geri kazanma kampanyalarında  indirim veya benzeri bir teklif sunmak istesen de, müşterilerinin bir kez daha geri gelmesinin tek nedeni olmasını istemezsin.

Yukarıdaki örnekte gösterildiği gibi, risk altındaki müşterilerine neyi kaçırdıklarını ve gelecekte neyi kaçırmamaları gerektiğini hatırlatmak isteyebilirsin.

 1. Sadece Üyelere Özel İndirimler

Daha önce sosyal medya takipçilerine ve posta listesi abonelerine özel indirimler sağlama hakkında konuştuk.

E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha hatırlatma da yer var.

Ancak, abonelerin belirli anlaşmalara, indirimlere ve diğer avantajlara özel olmak için ücret ödediği üyelik programları oluşturarak bu fikri daha da ileriye götürebilirsin.

Örneğin, Yves Rocher’in programı üyelerine E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde sosyal medya üyelerine yönelik teklifleri bir çok kazanım sağlar:

indirim üyeler

Daha da ileri gidebilir ve kademeli üyelik seviyeleri oluşturabilir, böylece her kitleye buna göre farklı E-ticaret pazarlama stratejileri indirimler ve teklifler sunabilirsin.

Promosyonların ve indirimlerinle birinci sınıf bir değer sağlamak istesen de, karşılığında bir şey almadan çok fazla şey vermek de istemezsin.

Ödül programları, müşteri sadakatini teşvik etmenin harika bir yoludur.

Müşterilerinizi sürekli olarak yarışmalar üzerinden satın almayı seçmeleri karşılığında müşteriler, değer sunan ve tasarruf etmelerini sağlayan özel teklifler alırlar.

Müşteriler ne kadar uzun süre sadık kalırlarsa, ömür boyu değerleri (YBD) ve geliriniz de o kadar yüksek olur .

Tüm hesaplara göre, ödül programları çalışıyor gibi görünüyor.

Araştırmalar , müşterilerin % 84’ünün bir tür ödül programı sunan markalara sadık olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Özel indirimler sunarak müşteri sadakatini ödüllendirin. Müşteriler belirli kilometre taşlarına çarptığında ücretsiz bir ürün gibi ekstra avantajlar bile atabilirsiniz.

Örneğin, müşteriler bir yıllık yıldönümlerini gerçekleştirdiklerinde bir teşekkür ürünü gönderin.

Cazip bir ödül programı oluşturmanın ilk adımı, kitlenizin ne istediğini bulmaktır.

Bu onlar hakkında bildiklerinize dayanır.

Kendinize müşterilerin ne tür ürünleri tekrarladığını ve en çok hangi tür ödülleri kullandıklarını (yüzde indirim veya dolar tasarrufları gibi) kendinize sorun.

Ardından, müşterilerinizi gruplara ayırın, böylece belirli müşteri türleri için belirli programlar ve mesajlar oluşturabilirsiniz.

Örneğin, erkeklere ve kadınlara hitap eden bir giyim markanız olduğunu varsayalım.

Her bölümün belirli satın alımlarda kullanmak üzere ödül, puan vb. Biriktirmesine olanak veren bir ödül programı oluşturun.

Sonuç Olarak


Müşterilerine indirim ve diğer promosyon teklifleri sunmak, herhangi bir süreç için yeni bir e-ticaret pazarlama stratejileri taktiği değildir.

Ve emin ol, hala her zamanki gibi etkili bir taktiktir.

Yine de:

E-ticaret pazarlama stratejileri, yalnızca kitlenin beklentilerine ve şirketinin genel işletme hedeflerine göre uyarlanırsa etkili olur.

Bu iki şeyi aklında bulundur ve tanıtım kampanyaların markan için büyük bir büyümeye yol açmaya devam edecektir.

E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde kuponların ve indirimlerin hacmi ve satışları artırmak için kesinlikle cazip bir yoldur.

Bunları pazarlama karışımına dahil etmek, müşteri dosyanı hızlı bir şekilde oluşturabilir ve dönüşüm oranlarını geçici olarak artırabilir.

Kaliteli ürünler ve adil fiyatlandırma sağlamak için gerçek bir ikame olmasa da, kuponlar rekabet ısındığında veya tüketici beklentisi bunu gerektirdiğinde bu çabaları destekleyen iyi bir iş çıkarır.

İyi planla ve bütçeyi buna göre yap, çünkü indirimlere ve kuponlara bağımlı olmak birçok işletmenin karşılayamayacağı çok maliyetli ve sürdürülemez bir strateji olabilir.

Yalnızca indirimler ve kuponlar marka değerini oluşturmaz, ancak akıllı kupon stratejisi ve kaliteli bir ürünle çok daha üstün bir deneyim sunar.

E-ticaret pazarlama stratejileri içerisinde kullanabileceğin tüm hepsinin yanı sıra indirim ve kuponlar dönemsel olarak markana ekstra hız kazandıracaktır.

Eğer bu yollardan birini denediysen ya da denemeye karar verdiysen bize ulaşabilir ya da sorularını yoruma bırakabilirsin.

O zaman bizden bu kadar. 🙂

Sonraki yazı: Amazon Satış Ortaklığı Programı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6 Yorum
 1. Ahmet dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. teşekkürler. Ayrıca e-ticaret sitelerinin indirim kuponlarını kupon sitelerinde bulabilirsiniz.

 2. Cihan Haktan dedi ki:

  E-ticarette güzel kampanyalar yapmanın farklı bir şekli, teşekkürler

 3. ibo gül dedi ki:

  E-ticarete başlamadan önce bu makaleye denk geldiğim iyi oldu.
  Gayet net ve açık bir yazı olmuş elinize sağlık

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.