E-Ticaret Pazarlama Kanalları Kapsamlı Rehberi 2021

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 26 Nisan 2023

Merhaba, yine bir rehber ile karşınızdayız. E-Ticaret Pazarlama Kanalları ve neden bu kadar önemli olduklarını adım adım inceleyeceğimiz bu rehberde.

Eğer bir işletmeniz varsa ve bu işletme e-ticaret ise (kabul edelim son dönemlerde en çok tercih edilen işletmeler internet üzerinden yürütülenler olmaya başladı) ticaretinizi desteklemek için bazı yollara başvurmanız gerekecek.

Özellikle internet üzerinden yürüttüğünüz her şeyi insanların en çok kullandığı kanallarda tanıtmalı, pazarlama stratejinizi bu kanallara göre ayarlamalısınız.

Günümüzde onlarca yıldır global firmalar arasında olan birçok ünlü markanın e-ticaret taraflarına ağırlık verdiğini görmekteyiz. Özellikle internet siteleri üzerinden online satış mağazalarını öne çıkarmak için çeşitli kampanyalarda yapan firmalar aslında bunu tek bir nedenden yapıyor.

İnsanlar artık normal yaşantılarının büyük bir bölümünü online yaşamaya başladılar.

Alışveriş yaparken bir mağazaya gidip zaman kaybetmek istemeyen ve hatta mağaza fiyatlarını yüksek bulan potansiyel müşteriler online e-ticaret sitelerinin tüm imkanlarından faydalanmaktadır.

Bu şekilde alışveriş yapma nedenleri arasında yoğun iş tempoları arasında hızlı ve kolay bir şekilde alışveriş yapmak ve uygun kampanyalardan faydalanmak geliyor.

İşte tam da bu noktada internette birçok e-ticaret sitesi oluşmaya başladı ve doğal olarak da bir rekabet ortamı oluştu.

Bu rekabet ortamından ürünlerinizin kalitesi ya da uygun fiyatlarınız sayesinde öne geçebilirsiniz. Tabi bunu duyurabildiğiniz ve potansiyel müşteri kitlenize ulaşabildiğiniz sürece.

Bu nokta da E-Ticaret pazarlama kanalları devreye giriyor.

Sosyal medya, mail, internet reklamları ve çok daha fazlası pazarlama stratejilerinden yerini alıyor ve rekabeti körüklüyor.

Sizde bu yarışın içinde işletmeniz ve markanız için bir yer arıyorsanız, başvurmanız gereken en önemli yöntemleri bu rehberde inceledik.

Eğer kahvenizi aldınız ve arkanıza yaslandıysanız başlayalım.

E-Ticaret Pazarlama Kanalları Nelerdir

e ticaret pazarlama kanalları

E-ticaret mağazanızı rakiplerinizden ayırmanın en iyi yollarından biri işinizi nasıl etkili bir şekilde pazarlayacağınızı öğrenmektir.

Her bir e-ticaret pazarlama kanalları arasında birçok farklı giriş ve çıkış vardır ve ne kadar çok şey bilirseniz, yaklaşımınızı işletme hedeflerinize ulaşmak için o kadar iyi uyarlayabilirsiniz.

Ne kadar stratejinin içine girerseniz o kadar rakiplerinizin önüne geçer ve e-ticaret sitenizi ilerletebilirsiniz.

Aşağıda yer alan görselde kullanabileceğiniz pazarlama kanallarını sıralanmış olarak göreceksiniz.

pazarlama kanalları

Tabi bunların bazıları e-ticaret pazarlama kanalları içerisinde çok daha önde olanlar.

Ve işletmeler arasında farklılıklar gösterilebilir faydaları vardır.

Eğer işletmenizi ve hedef kitlenizi çok iyi tanıyorsanız, bu kanallardan hangisini kullanmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuzdur.

Bu rehber, Facebook, Instagram, e-posta, Reddit, Google Adwords ve Twitter gibi günümüzün en çok kullanılan pazarlama platformlarına başlamak için nüansları ortaya koymaktadır.

Biraz bilgi birikimi ve strateji ile birleştirildiğinde, her biri çevrimiçi mağazanızı yeni boyutlara taşımanıza yardımcı olabilir.

Bu e-ticaret pazarlama kanallarını seçmemizin en önemli nedenleri ise her işletme için bu kanalların oldukça yararlı olmasıdır.

e-ticaret Marketing kanalları facebook

E-Ticaret Pazarlama Kanalları – Facebook Reklamları

İyi yerleştirilmiş bir Facebook Reklamı tam hedefinizi veya niş hedef kitlenizi çekebilir ve bu nedenle doğru insanları sitenize çekerek sonuçta daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.

Facebook, kullanıcılarının ilgi alanlarını, demografilerini (yaş, cinsiyet), konum ve davranışlarıyla ilgili ayrıntılı bilgileri kaydeder.

Bu nedenlerle ve daha fazlası için, Facebook Ads sağlam bir yatırım getirisi (YG) sağlayabilir.

Ayrıca, zamanınızı ve paranızı onlara yatırmaya değip değmeyeceğini görmek için reklamlarınızı kısa aralıklarla test etmeniz de mümkündür. Bu size bütçenizin nasıl kullanıldığına dair iyi bir kontrol sağlar.

İlk reklam kampanyanızı bu kanalla başlatmanızı öneririz, çünkü diğer kampanyaları nasıl kullanabileceğinizi anlamak için harika bir başlangıç ​​noktası sağlar.

Günümüzde Facebook’u kullanmayan çok ama çok küçük bir kitle kalmıştır.

Büyük olasılıkla potansiyel kitlenizin büyük bir kısmı Facebook’da bir profile sahiptir ve Facebook’un segmentleri ve hedef kitle oluşturma araçları sayesinde bu kitleye çok hızlı, kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Facebook Reklamları Nasıl Çalışır?

Facebook Reklamları, reklam verenlerin belirli bir kitleyi hedefleyen belirli bir sayfada görüntülemek için alan için rekabet ettiği bir teklif sistemi üzerinde çalışır.

Başka bir deyişle, etmen olması gereken iki değişken vardır: seyirci ve yerleştirme. 1000 gösterim başına maliyet ve tıklama başına maliyet dahil farklı boyutlara dayalı olarak teklif verebilirsiniz.

Yerleşim için, Mobil ve Masaüstü reklamları arasında seçim yaparak başlayabilirsiniz.

Mobil reklamlar, rakiplerinden daha yüksek bir tıklama oranına (TO) sahiptir. Bununla birlikte, mobil uyumlu bir siteniz varsa, yalnızca amaçlarınız için yararlı olduklarını unutmayın.

Mağazanız bir Shopify temasıyla çalışıyorsa, mobil kullanımda olduğundan emin olabilirsiniz.

Masaüstü reklamları iki çeşit halinde gelir:

Haber akışı ve Kenar çubuğu.

AdEspresso tarafından toplanan verilere göre, Haber Akışı reklamları daha fazla ilgi çekmeye devam etmektedir.

Ancak bir Facebook sayfanız olması gerekiyor bu durumda.

Bu arada, Kenar Çubuğu reklamları genellikle daha fazla sınırlama ile birlikte gelir.

Facebook’un otomatik optimizasyon ayarları nedeniyle bunlardan birine odaklanmak en iyisidir.

Bunlar, başka bir reklam yerleşimi ile aynı anda yayınlanıyorsa, genellikle Mobil reklamları tercih etmelisiniz.

Çünkü kullanıcılar Facebook’u günlük olarak her an mobil cihazlardan ulaşarak kullanmaktadır ve yan tarafta çıkan bu reklamlar mobil cihazlara uyumlu olmalıdır.

Ayrıca, genel anlamda, profilsiz Facebook Reklamları oluşturmak mümkün olsa da, bu senaryoda daha az özgürlüğünüz olduğunu unutmayın.

Birincisi, Facebook’ta yalnızca sağ sütunda görüntüleyebilir, reklam biçiminiz olarak tek bir resim kullanabilir ve Trafik’i tek reklam hedefiniz olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca, seyirci ağı ayarını devre dışı bırakmayı da düşünebilirsiniz, çünkü Oberlo blog yazarı ve Facebook reklam tutkunu Adomas Baltagalvis’e göre, “Facebook’un dışındaki üçüncü taraf uygulamaları ve web sitelerini içeriyorlar ve genellikle istediğiniz sonuçları vermiyorlar. Daha da kötüsü, bu web sitelerinin içeriğini kontrol edemezsiniz, bu nedenle reklamınız doğru hedef kitleye gösteriliyor, ancak çok garip bir içerik parçası üzerinde gösteriliyor olabilir. ” şimdilik, bu özelliğin hala geliştirilme aşamasında olduğunu kabul edeceğiz.

Kampanyanızı İlk Defa Oluşturma:

Bu noktada, şu türlere ayrılan Haber Kaynağı ve Mobil reklamlarına odaklanacağız: bağlantı, fotoğraf, sayfa yayınlama reklamları, çok ürünlü / atlıkarınca reklamları ve video reklamlar.

Sayfa Gönderileri, tıpkı bir arkadaşın durum güncellemesinde olduğu gibi kullanıcıların haber bültenlerinde görünmeleri bakımından kişisel bir Facebook gönderisine benzer.

Çoklu ürün / carousel (döngü) reklamları, tek bir reklamda birden fazla öğe ve fotoğraf içerdiklerinden biraz daha dinamiktir.

Adından da anlaşılacağı gibi, video reklamlar, bir kullanıcı kasıtlı olarak tıklamadıkça, haber bülteninde ses olmadan çalan otomatik bir video klip içerir.

facebook reklam modelleri

Hedeflerinizi Belirleyin

Her bir reklam türü için, Web Sitesine Tıklamalar, Sayfa Sonrası Katılımı ve Web Sitesi Dönüşümleri dahil 15 hedef arasından seçim yapabilirsiniz.

İkincisi, genellikle sitenizle ilgili e-posta kaydolma ve satın alma sayısını artırmak için en iyisidir.

Facebook Reklamlarının güzelliği, platformun, reklamlarınızı seçtiğiniz hedefe göre optimize etmesini, istediğiniz şekilde yanıt vermesi en muhtemel kullanıcılara etkili bir şekilde göstermesidir.

Baltagalvis ayrıca, “Bir çevrimiçi mağazayı tanıtıyorsanız, Facebook’u website dönüşümleri için otomatik olarak optimize edeceğinden, İnsanları Web Sitenize Gönder veya Dönüşümleri Artırma hedefini seçmek isteyeceksiniz.” diye de eklemektedir.

Facebook Reklamlarının gelişmiş reklam verme amaçları sayesinde bunlardan birini seçerek direk web sitenize trafik ve potansiyel müşteri çekebilmeniz oldukça hızlı ve kolay olacaktır.

facebook reklam

Hedef Kitlenizi Seçin

Dikkate alınacak bir sonraki şey, hedef kitlenizdir.

Bu, Facebook reklamcılığının en önemli özelliği olabilir.

Facebook Reklamları, reklamınıza maruz kalacak kişilerin demografik ayrıntılarını düzenlemenizi sağlar.

Cinsiyete, yere, yaşa, dile, ilgi alanlarına ve daha fazlasına göre ayarlama yapabilirsiniz.

Aynı gruptaki farklı grupları hedeflemeye çalışmak yerine, birden fazla belirli reklam yapmanızı öneririz.

Ayrıca, doğa, spor veya yemek gibi genel kategorilerden kaçınmak en iyisidir.

Başlangıçta, hedef kitlenizin ilgi alanlarını tanımanız çok önemlidir, ancak demografik özellikleri hakkında varsayımlarda bulunmamaya dikkat edin.

hedef kitle belirleme

Tabii ki, yaklaşımınızın sattığınız ürüne bağlı olarak değişeceğini unutmayın.

Örneğin, diyet hapları satıyorsanız, “ilaç” veya “ilaç” gibi kategorileri seçmemeniz önerilir.

Bu durumda, “kilo kaybı”, “diyet” ve “diyet” gibi daha spesifik kategorilere daralmanızı öneririz.

Bununla birlikte “teatox ”,“ garcinia cambogia ”ve“ green coffee coffee ” gibi şeylerle ilgili güncel konu başlıkları kullanabilirsiniz.

Reklam kampanyanıza günde yüzlerce harcama yapmayı planlamazsanız, geniş taktikler kullanmak muhtemelen işe yaramaz.

Genel bir kural olarak, farklı ilgi alanları arasında seçim yaparken, izleyici boyutu gibi daha belirli kategorileri seçmeyi deneyin.

Bir e-ticaret mağazasının amaçları için en uygun kitle boyutu yaklaşık 500.000’dir.

Hedef kitlenizin kim olduğunu ve onlara nerede ulaşacağınızı anlamaya çalışırken, aşağıdaki yedi soru metodolojisi, hedeflemek istediğiniz kitleyi anlamada sizi takip etmenize yardımcı olacaktır:

 1. Nişenizdeki otorite figürleri, düşünce liderleri veya büyük markalar kimler?
 2. İdeal müşteriniz hangi kitapları, dergileri ve gazeteleri okuyorlar?
 3. Hangi etkinliklere katılıyorlar?
 4. Hangi web sitelerini sık kullanıyorlar?
 5. Nerelerde yaşıyorlar?
 6. Hangi araçları kullanıyorlar?
 7. Bu grup hakkında tamamen birbirinden benzersiz olan nedir?

Reklamlarınızı yayınladıktan sonra, hangi hedef grupların amaçlarınız için uygun olduğunu keşfetmek için Kitle Trendleri aracını kullandığınızdan emin olun.

Ayrıca, hedef kitlenin ilgi alanlarını, Facebook’taki davranışını ve demografik bilgilerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

İlgi Alanlarını Daralt özelliği, ayrıntılı hedefleme bölümünde belirlediklerinize ek ilgi göstererek hedef gruplara ulaşmanıza da olanak sağlar.

hedef kitle çeşitlendirme

İlanınızı Yaratın

İlanınızı Yükseltmek, Power Editor ve Reklam Yöneticisi dahil olmak üzere, reklamınızı oluşturmanın birkaç farklı yolu vardır.

 1. Gönderinizi Arttırın en kolay ancak en az hedefleme seçeneğine sahip
 2. Power Editor, Facebook Reklamlarıyla yeni başlayanlar için en gelişmiş olan ancak genellikle çok karmaşık olan
 3. Reklam Yöneticisi, aralarında bir yere düşüyor, bu yüzden bu e-Kitapta buna bağlı kalacağız.

Amaçlarımız için, en sık kullanılan seçenek olduğu için Reklam Yöneticisine devam edelim.

Başlamak için, Facebook hesabınıza giriş yapın, Ayarlarınıza gidin ve ekranın sağ alt tarafındaki Reklam Yöneticisi düğmesini seçin.

Reklam hesabınızı ayarlayın, ardından sizden işletme bilgilerinizi ve reklam tercihlerinizi girmeniz istenir. Ayrıca, bu bölümdeki reklam ayarlarına erişebilecek diğer kişileri de belirleyebilirsiniz.

Kampanyalarınızın ayrı ayrı reklam kümelerine ayrıldığını ve kampanyanızın farklı bileşenlerini ayarlamanızı sağladığını unutmayın.

Sürecin bu aşaması, altı adede kadar ürün fotoğrafı veya video içeriği yükleme ve başlık metninizi ve posta metninizi tasarlama zamanı geldiğinde de gerçekleşir.

Burada da bir haber akışı bağlantısı açıklaması girdiğinizden emin olun.

Bu sayede kitle sitenize geri dönebilir.

Son olarak, reklam menüsünün altındaki harekete geçirme ifadesi (CTA) düğmesini seçin.

Carousel seçeneği, aynı kategoriye giren birden fazla ürünü tanıtmak için ideal iken, Sayfa Gönderi seçeneği tekil öğeler için daha iyidir.

Biraz daha gelişmiş olmak isteyenler için, Power Editor, ustalık yapmak için biraz pratik gerektirse de, olasılık dışında değildir.

Göreve biraz zaman ve çaba harcamak, parmaklarınızın ucunda daha fazla kişiselleştirilebilir özellik katacaktır.

reklam örneği

Bütçenize Karar Verin

Ardından, fatura bilgilerinizi doldurma ve bütçenizi belirleme zamanı gelmiştir.

Hangi reklamların belirli bir ürün için en uygun olduğunu belirlerken, çok sayıda deneme ve yanılma gerektirdiğinden Facebook Facebook kampanyanızda ne kadar para harcamanız gerektiğine ya da harcamamanız gerektiğine dair altın bir kural yoktur.

Hemen hemen her kaynak size farklı bir önerilen bütçe söyleyecektir, ancak olanaklarınız göz önüne alındığında rahatça harcayacağınız miktarla gitmenizi öneririz.

Başlamak için, manuel olarak yapmaya çalışmak yerine, varsayılan otomatik teklif seçeneğini de kullanın.

Ayrıca, bazıları bütçeleme kararlarınızı tıklama başı maliyet (TBM) etrafında yönlendirmenizi tavsiye etse de, bu ölçüm aslında reklamlarınızın gerçek başarısının en iyi değerlendirmesi değildir.

Bu nedenle, bunun yerine tıklama oranı (TO) ve işlem başına maliyete (EBM) odaklanmanızı öneririz.

Bunun nedeni, bir reklamı tıklayan kişilerin sayısının mutlaka satışlarınız üzerinde fazla bir etkiye sahip olmaması, TO ve EBM’lerin yaptığınız satışların sayısıyla doğrudan bağlantılı olmasıdır.

Sonuçta, asıl amacınız reklamlardan dönüşüm elde etmek, sadece tıklama değil.

Reklam kampanyanız varsayılan olarak sürekli olarak yayınlanır ve en az birkaç gün gösterildikten sonra reklamın performansı hakkında veri odaklı kararlar verinceye kadar bu şekilde bırakmanızı öneririz.

bütçe

Başarı Ölçümü:

Son olarak, reklamlarınızı yayınlamaya başladıktan sonra, ne kadar iyi olduklarını değerlendirmek için her iki günde bir tekrar kontrol ettiğinizden emin olun.

Size iyi performans göstermeyen reklamları kapatmaktan çekinmeyin, böylece size gerçekten sunulanlara daha fazla yatırım yapabilirsiniz.

Bunu, Facebook Reklam raporlarını kontrol ederek ve analiz etmek istediğiniz tohum izleyicisine girerek yapın.

Bir bakışta, reklamlarınızın iyi performans gösterip göstermediğini anlamak zor olabilir, bu yüzden bu metriği birbirleriyle karşılaştırarak belirlemenizi öneririz.

Genel bir kural olarak, Masaüstü ve Haber Akışı reklamlarında en az % 1 ve Mobil Haber Yayını reklamlarında % 2’lik bir tıklama elde etmeyi hedefleyin.

Göz önünde bulundurmaya değer boyutlar, dönüşümler (istediğiniz eylemi kaç kişi gerçekleştirdi), erişim (reklamınıza kaç kişi maruz kaldı), maliyet (işlem veya dönüşüm başına), sıklık (reklamınızın belirli bir Facebook kullanıcısına ne sıklıkta gösterildiği) ve tıklama oranı (reklamınızdaki kişilerin ne kadarı tıklandı). Kullandığınız resimlere de dikkat edin, çünkü bu genellikle reklam performansının belirleyici bir başka faktörüdür.

Reklamlarınızın çeşitli demografik özelliklere göre nasıl performans gösterdiğini değerlendirmek için Arıza açılır menüsünü keşfetmenizde fayda vardır.

görsel belirlemeleri

İşlem başına maliyet / dönüşüm ölçümleri için Facebook piksel özelliğini uygulamanız gerekir. Bunu yapmak için ayrıntılı talimatları burada bulabilirsiniz.

facebook pixel

e-ticaret Marketing kanalları instagram

E-Ticaret Pazarlama Kanalları – Instagram

Facebook genellikle ürünlerini tanıtmak isteyen e-ticaret girişimcileri için hazırlanırken, Instagram kesinlikle en popüler ve en önemli e-ticaret pazarlama kanalları arasından en önemlilerinden biri olarak yükselişe geçti.

Instagram, fotoğraf ve video içeriğinin paylaşılmasına adanmış bir sosyal ağ haline geldi.

Instagram göz alıcı bir site, güzel görsellerle dolu ve fotoğraf çekerken nefes alıyor.

Bu sosyal uygulama bugünlerde 800 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Ancak Instagram, harika fotoğraflar koleksiyonundan çok daha fazlası.

Uygulamanın şimdi bir çok iş dijital pazarlama stratejisinin bir parçası haline gelmiş durumda.

Dijital pazarlama, ana pazarlama stratejilerinin ana bileşenidir. İnsanlar artık daha dijital içeriklerle ilgileniyor.

Dijital pazarlama oldukça verimlidir. Sosyal medya pazarlaması unsurlardan biridir ve sosyal medya pazarlamada hayati bir rol oynamaktadır.

Piyasa, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarına kıyasla hala nispeten doymamış durumda olduğundan, bu kaynaktan yararlanmak için harika bir zaman oldu.

Dahası, 2017 itibariyle, Instagram kullanıcılarının % 70’i bu platform üzerinden bir şirket aradılar ve % 62’si en az bir şirketin profilini takip ediyor.

Instagram pazarlama, görsel olarak canlandırıcı içerik aracılığıyla müşterilerinizle iletişim kurmanın harika bir yoludur.

700 + milyon kişiden fazlası Instagram kullanıcısı, bu açıda Instagram hem kullanıcılar ve markalar arasındaki en yüksek katılım düzeylerinin birine sahip.

Görsel odak, mağazanızdaki ürünleri tanıtmanın ve markanızı müşterilerinizin kafasında sağlamlaştırmanın harika bir yoludur.

Instagram, daha çok kamuoyuna güvenen işletmeler için ürünlerini ve hizmetlerini satmak için kullanılan bir araçtır.

Günümüzün dijital çağında Markalaşma, izleyicilere düz metinden daha çekici gelebilecekleri ve videolar gibi görsel ortamlara büyük ölçüde bağımlıdır ve eylemlere yol açan duyguları artırabilir.

Instagram’ı pazarlama için kullanmaya göre araştırmaya göre, yorumlarla etkileşim olasılığını artırabilir ve yalnızca metin mesajlarına kıyasla yaklaşık% 40 oranında artırabilirsiniz.

İşletmeniz veya markanız için Instagram kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler aşağıdadır.

Instagram Nasıl Çalışır

Görsel olarak hoş içerik yayınlamanın yanı sıra, müşterilerin haber akışısında yer alarak, çekilişler, avantajlar vererek ve size özel, marka bağlılığı bir topluluğu oluşturmak için kullanıcılara hashtag kullanımı kampanyaları yürütebilirsiniz.

Instagram ayrıca, hedef kitlenize organik pazarlama yöntemleriyle influencer pazarlama yoluyla ulaşma fırsatını da davet ediyor.

Instagram Reklamları, 2015 yılında bir seçenek haline gelmeden önce, influencer pazarlama, ürünleri bu sosyal medya platformunda tanıtmanın birincil yolu olarak üstün geldi.

Instagram’da reklam yapma seçeneklerinin sayısı artarken, influencer pazarlama hala hedef kitlenize ulaşmada kesintisiz bir yol sağlar.

Bununla birlikte, genellikle söz konusu influencer hesabındaki bir girişimin karşılığında ücretsiz olarak dağıtmak için başlangıç ​​sermayesi veya ürünlerinizin olmasını gerektirir.

Üstelik bahsedilmeden geçmememiz gereken nokta, influencer’ınızın eline ürün geçtikten sonra oldukça güçlü bir kampanyayı yönetebilir olursunuz.

fenomen görseli

Bu arada, Instagram Reklamları hızla influencer pazarlamaya bir alternatif olarak ivme kazanıyor.

Facebook Reklam ayarlarından, aynı hesabın bu platformda da görünmesine neden olacak Instagram hesabınızı senkronize edebilirsiniz.

Ayrıca, Facebook’un Instagram’ın sahibi olması, Instagram’ın kendi reklam sisteminin oldukça benzer bir şekilde çalıştığını gösteriyor; bu, çalışmasının kanıtlandığı ve pazarlama kampanyalarınızı bu alana genişletmenin kolay olduğu anlamına geliyor.

E-Ticaret Pazarlama Kanalları : Instagram Kampanyasını Oluşturma

Instagram reklamcılığına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birinin, web sitenizin mobil kullanımına uygun olduğundan emin olmak olduğunu, çünkü Instagram’dan gelen trafiğin büyük çoğunluğunun mobil kullanıcılardan olacağını unutmayın.

Organize Bir Takip Oluşturun

Ayrıca, bu platformda organik bir topluluk oluşturmaktan kaynaklanan reklam fırsatlarından yararlanmak için Instagram hesabı da isteyebilirsiniz.

Profil bilgilerini doldurun ve özet akışınızı sık kullanılan etiketleri kullanan fotoğraflarla güncelleyin.

Fotoğrafları düzenli olarak beğenip yorumlayarak diğer hesaplarla ve müşterilerle etkileşim kurun.

Instagram’ınızı web sitenize bağladığınızdan emin olun.

E-Ticaret Pazarlama Kanalları İçinde Instagram’da Reklam Vermek

Instagram’da ücretli reklamları kullanmaya başlamak için, sadece İşletme Yöneticinize ekleyebileceğiniz bir Facebook hesabına ihtiyacınız var.

Buradan, reklam oluşturma işlemi Facebook’ta bulacağınız şeye çok benzer. Sayfanın sol tarafındaki menüden Instagram Reklamlar bölümüne giderek Instagram hesabınızı Facebook Reklam ayarlarında Facebook sayfanıza bağlayarak başlayın.

Ardından tek yapmanız gereken “Hesap Ekle” yi seçmek.

Instagram, reklam için şu anda 4 seçenek olduğunu unutmayın: fotoğraf, video, atlıkarınca ve hikayeler.

Buradan, hesap bilgilerinizi girmek için talimatları izleyin. Bu temelleri attığınızda, kampanyanızı oluşturmaya hazırsınız.

Yine, bu süreç aslında Facebook Reklamları ile aynı.

instagram reklamları

Hedeflerinizi Belirleyin

İlk olarak, pazarlama hedefinizi aşağıdaki seçeneklerden seçin:

 • Marka bilinirliği
 • Yerel farkındalık
 • Erişim
 • Trafik
 • Etkileşim
 • Uygulama yüklemesi
 • Video görünümleri
 • Hedefleme

Dönüşümler

 • Ürün katalog satışı
 • Mağaza ziyaretleri *

Yıldızlı seçeneklerin* Facebook Piksel gerektirdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Büyük olasılıkla, dönüşüm satışlarını hedefiniz olarak kullanmak isteyeceksiniz, çünkü bunlar satışlara en yakın olanlardan dönüşümleri göstermektedir.

Buradan, hangi dönüşüm türlerini özellikle hedeflediğinizi seçebilirsiniz. (örn: Satın Alma)

Hedef Kitlenizi Seçin

Ardından, hedef kitlenizi seçme zamanı.

Bu kısım neredeyse Facebook ile aynı.

Elbette, markanızla zaten etkileşimde bulunan kişilere, web sitenize, Facebook hesabınıza, e-posta listenize abone olmaya göre özel bir hedef kitle belirlemek de mümkündür.

Buna ulaşmak istiyorsanız, buradan özel hedef kitlenizi seçin.

İlanınızı Yaratın

Şimdi, tıpkı Facebook’ta olduğu gibi, reklamınızın Instagram platformuna yerleştirilmesine karar vermenin zamanı geldi.

Feed veya Hikayeler arasında seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda Mağaza ve Keşif bölümlerinde de reklamlar çıkabilirsiniz.

Bunların yanı sıra profilinizde görünmesini ya da görünmemesini seçebilirsiniz. Instagram özellike son dönemler reklamları alanında çok fazla güncelleme yapmaktadır.

Bunun en önemli nedeni ise dijital pazarlamanın bu sosyal medya ağına doğru kaymasıdır.

Bütçenize Karar Verin

Instagram Reklamınızın oluşturulmasını sonlandırmak için bütçenizi belirleyin ve yayınlarınızı planlayın.

Facebook Reklamları gibi, başlangıçta, hangi reklamların en iyi performansı gösterdiğini değerlendirirken daha düşük bir bütçeyle başlamanızı öneririz.

Devam et düğmesine tıklayın ve reklamlarınızın olmasını istediğiniz formatı seçin.

Carousel (Döngü), tek görüntü, tek video, slayt gösterisi veya tuval arasından seçim yapın (fotoğraf ve video içeriğini karıştırmanıza olanak sağlar).

instagram reklam örneği

Başarı Ölçümü:

Her bir reklamın ne kadar iyi çalıştığını takip etmek, Reklam Yöneticisi araçlarının yardımı ile kolaydır.

Aynı zamanda hem Instagram’ın gönderilerinden kolay bir şekilde analitik bilgilerini görebilirsiniz hem de Facebook’un Reklam Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz.

Eğer reklamlarınızı Instagram uygulaması üzerinden çıkıyorsanız reklam verilerine yine uygulama üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabildiğinizi görebilirsiniz.

Ancak reklamlarınızı Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden çıkıyorsanız bu verilere sadece oradan ulaşabilirsiniz.

e-ticaret Marketing kanalları e mail marketing

E-Ticaret Pazarlama Kanalları –  E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, markanıza ilgi duyduğunu ifade etmiş kişilerle bağlantıda kalmanın temel kanallarından biridir.

Sitenizi tekrar ziyaret etmelerini ve ek alışverişler yapmaları için teşvik edebilecek güncellemeler ve satışlarla doğrudan bu kişilere erişebilirsiniz.

Ne de olsa, mevcut müşterilerden satış yapmak yenilerden daha ucuzdur.

E-posta pazarlamasına sayısız yaklaşım ve e-posta listenizdekilerle iletişim kurmak için eşit derecede neden var.

Örneğin, alışveriş sepetlerini terk eden kişilere sitenizde otomatik bir e-posta gönderebilir veya uyarlanmış bir kampanya başlatabilir, böylece doğrudan müşterilerinizin gelen kutularına uyarlanmış içerik sunabilirsiniz.

email pazarlama

E-posta pazarlamanın güzelliği, hedef kitlenizi size isteyerek e-postalarını işinize ilgisi olmayan kişilere daralttığınızdır.

E-postanın neden tüm e-ticaret pazarlama kanalları arasında en yüksek yatırım getirisine sahip olduğu hiç şaşırtıcı değil.

Ayrıca, dünya genelinde yaklaşık 3 milyar insanın e-posta hesapları var, bu da Facebook’un kullanıcı tabanını aşıyor.

E-posta pazarlamasının tıklama oranları (TO), Facebook veya Twitter’dakilerden önemli ölçüde yüksektir; örneğin, sonuncusu % 0,2’nin altına düştüğünde sıkışıklığı % 3,42 civarındadır.

mailchip

Bu, olağanüstü yüksek bir YG’ye sahip en kazançlı reklam kanallarından biridir.

Doğru stratejiler kullanıldığında.

Bahsetmiyorum bile, en ucuz pazarlama seçeneklerinden biridir ve Constant Contact, MadMimi ve Campaign Monitor dahil olmak üzere düzenli kalmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz ve kolay araç ve hizmet bulunmaktadır.

E-posta listenizde, yalnızca profili olan bir kullanıcı olduğunuz diğer platformlarda bulunmadığınız bir şekilde sahiplenebilirsiniz, bu, sizin kontrolünüz dışında daha az faktörün, özellikle oluşturduğunuz kitleye erişiminizin daha güçlü olduğu bir kanaldır.

Çünkü e-posta rehberinizi korumak için her zaman bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

E-Ticaret Pazarlama Kanalları içerisinde e-mail pazarlama son dönemlerde çok fazla önemsenmese de birçok marka halen e-ticaret pazarlama kanalları arasından bunu kullanmaktadır.

Bu potansiyel müşterilerinize karşı can sıkan bir pazarlama yolu olma konusunda ön sıralarda olması da işin cabası olabiliyor.

Bu yüzden E-Ticaret Pazarlama Kanalları kullanırken de dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de e-posta pazarlama için çok önemlidir: İnsanları sıkmayın!

E Mail Pazarlama Nasıl Çalışır

Birinin e-postasını edindikten sonra, dönüşüm üretme konusunda zaten bir adımınız olduğunu biliyorsunuz.

E-posta listenize abone oldular çünkü en azından sattığınız ürünle en az bir şekilde ilgileniyorlardı.

Bu harika bir şey ve e-posta pazarlama kampanyası stratejilerinizi uyarlamanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kampanyaların hedef kitlenizle mümkün olduğunca alakalı olmasını sağlamak için, abone olunan kişilerin son birkaç ay içinde markanızla ilgilendiklerinden emin olarak, e-posta listenize bir göz atın.

Bu, daha az kişiye e-posta gönderiyor olsanız bile, teslimat oranlarınızı artıracaktır.

Bunu sağlamanın en iyi yollarından biri bülteninize abone olan kişilerin listesini oluşturmaktır.

En iyi e-posta pazarlamacıları, müşterilerin duygularına en uygun olanı (özellikle konu satırlarınızda) harekete geçirilebilir mesajlaşma ile doğru zamanlarda nasıl göndereceğinizi bilir.

E-posta pazarlama içeriği oluştururken kendinize aşağıdaki soruları sorun:

“Ürününüz müşterinizin ne yapmasına izin veriyor? Kullandıkları gibi nasıl hissederlerdi? ”

E-Ticaret Pazarlama Kanalları Arasında Yer Alan Instagram’da Kampanyanızı Oluşturma

Kitlenizi Bölümlendirin

Öncelikle, “bölümleme” olarak bilinen müşterilerinizi farklı amaçlara uyan daha kişiselleştirilmiş e-posta pazarlama kampanyaları oluşturabilmeniz için sıralayın.

Bunu, öncelikle “alıcının yolculuğu” olarak bilinen, müşterinizin mağazanızla olan ilişkisinin yaşam döngüsündeki farklı aşamalarını belirleyerek yapın.

Belki de abone oldular çünkü satın almak için yeni ürünlerle ilgili indirim veya güncellemeler almak isteyen müşteriler var.

Belki de taahhütte bulunmadan önce arabalarını terk eden potansiyel müşterilerdi veya dükkanınızı bir arkadaşınıza önermek için bir ürün indirimi ile ödüllendirmek istediğiniz ilk alıcılardır.

Bu farklı grupları keşfederek, gerçekleştirmelerini istediğiniz davranışlara dayanarak e-postalar oluşturabilirsiniz.

mailchip ana tasarım

Bir E-posta Sağlayıcısı Tercih Edin

Buradan, belirlediğiniz ölçütlere dayanan birden fazla kampanya oluşturmak için Constant Contact gibi e-posta sistemlerini kullanabilirsiniz.

Farklı müşterileri, satın alma geçmişi ya da müşterinin en son satın aldığı zaman noktası gibi çeşitli faktörlere göre segmentlere ayırın.

Ayrıca, bir e-posta sağlayıcısının kullanılmasının e-posta hemen çıkma oranınızı, dağıtımınızı ve mobil hazırlığınızı artıracağını unutmayın.

Bu sistemler, e-postalarınızı otomatik olarak biçimlendirmenize yardımcı olur; böylece tasarımı kendinizle ilgilenmekten veya e-posta istemcilerinin kendilerine (örneğin, gmail, Yahoo) güvenerek) endişelenmenize gerek kalmaz.

E-postalarınızı Yazmak

E-ticaret pazarlama kanalları arasında yer alan bu kanalda kullanılan birçok farklı e-posta çeşidi vardır, ancak en popüler olanları:

 • Hoşgeldin e-postaları
 • Sepeti Terkedenlere e-posta
 • Geri kazanma / ödüllendirme e-postaları
 • Sezonluk / promosyon / satış e-postaları
 • Tetiklenen e-posta serisi
 • İşlem e-postaları

E-postalarınızı oluştururken akılda tutulması gereken en önemli iki şey, konu satırı ve harekete geçirme ifadesi düğmesidir.

 • Konu satırları, e-posta pazarlama kampanyanızın başarısı için kesinlikle çok önemlidir. Birçoğumuz düzinelerce e-posta listesine abone olduk ve insanların gerçekten açmasını istiyorsanız, e-postalarınızın diğerlerinden uzak durması zorunludur. Kendinizinkini yazarken aşağıdaki yararlı ipuçlarını uygulayın:
  • Konu başlığını 50 karakterin altında tutun, böylece mobil cihazlarda kesilmeleri olmaz.
  • Okuyucuyu baştan çıkarıcı bir çizgiyle çizin (komik ya da gizemli olabilir).
  • Konu satırında işlem yapılabilir dil kullanın.
  • Kişiselleştirme belirteçleri ekleyin (tıklama oranlarını arttırdığı gösterildiği için alıcının adını da ekleyin). Aksi takdirde, doğum günlerinde e-posta gönderin veya e-postalarınızı müşterilere özel hale getirmek için yaratıcı yollar bulun.
  • Spam görünümlü görünmemesine dikkat edin (çok fazla ünlem işareti, tüm büyük harfler, satış buzzwords ile çok kalın koymak).
 • İlgili Harekete Geçirme Düğmesi, e-postada en az bir veya iki büyük olanları eklemeyi unutmayın. Muhtemelen, insanlar e-postanızın her bir kelimesini okumak için zaman ayırmayacaklardır. Bu nedenle, harekete geçirme ifadesi düğmesi açık, etkileşimli ve dikkat çekici olmalıdır. “Şimdi alışveriş yapın”, “daha ​​fazla bilgi edinin”, “buraya tıklayın”, “satışa bakın” veya “bugün mor çiçek al” veya “% 50 al yalnızca bugün.”

mail chip iç tasarım

Süslü e-posta biçimlendirmesinin mesajlarınızı görsel olarak daha çekici hale getirmesine rağmen, verilerin başarılı bir e-posta kampanyası üzerindeki etkisinin, içeriğin kendisiyle karşılaştırıldığında önemsiz olduğunu öne sürdüğünü unutmayın.

Bu, e-posta pazarlama stratejinizin bu yönüne aşırı derecede kapılmanıza gerek olmadığı anlamına gelir; en azından yeni başladığınızda.

asos

E-postalarınızın Sıklığını Ayarlama

Son olarak, belirli bir kampanyada oluşturulan e-postaların sıklığını ve zamanlamasını göz önünde bulundurmanın zamanı geldi.

Belirli bir ay içinde çok az veya çok fazla e-posta gönderemediğiniz o tatlı noktayı bulmak önemlidir.

mail sıklığı

Bir kampanyaya dahil edilen e-postaların sıklığının, izleyicilerin aynı anda işlemsel ve boş el arabası hatırlatma e-postaları alıp almadığını dikkate alması gerektiğini unutmayın.

Ayrıca, tatillerin harika promosyon fırsatları sunduğunu unutmayın.

zaman ayarlama

Başarı Ölçümü:

Mad Mimi veya Campaign Monitor gibi iyi bir postalama servisi, önyükleme için özelleştirilebilir seçeneklerle, panolarında ihtiyacınız olan tüm bilgi ölçümlerine sahiptir.

İzlenecek bazı metrikler:

mail rapor

 • Açık oran (piyasada ortalama % 16.92)
 • Tıklama oranı (piyasada ortalama % 2,61)
 • Satış  (her bir promosyon e-postası için ortalama gelir $ 0.02)
 • Hemen çıkma oranı (piyasada ortalama % 0.27)
 • Abonelikten çıkma oranı (piyasada ortalama % 0.21)

e-ticaret Marketing kanalları reddit

E-Ticaret Pazarlama Kanalları – Reddit

İnternet hayatımızın daha yaygın bir parçası haline geldiğinde, çevrimiçi pazarlamacıların İnternete ‘yaşam tarzları’ ve hedef kitlelerinin personeline hitap etmesi gerektiği anlamına geliyor.

Tipik banner reklam kampanyalarının ötesinde yaratıcı olmaya istekli olanlar için çok büyük bir fırsat var.

Bunu yapmak, e-ticaret işinizin öne çıkmasını sağlarken, sitenize tam doğru trafiği çeker.

Reddit, özellikle teklif etmeniz gerekenlere yatırım yapmış olan bir müşteri kitlesini hedeflemek için daha ideal bir ortam olamazdı.

reddit

Reddit, tartışma akışlarının hemen hemen güneş altındaki her konuya odaklanan yayınlardan yayıldığı büyük bir forum ağı olarak işlev gören bir web sitesidir.

İplikler tipik olarak bir soru veya bağlantıdan başka bir siteye, resme veya videoya dayanır.

Yıllık 71 milyar sayfalık görüntüleme sayısıyla Reddit kesinlikle bir e-ticaret işi olarak fark edilmek için kullanılmayan başka bir kaynaktır.

Yeni açılan ve henüz en büyük müşteri kitlesine ya da sosyal medya varlığına sahip olmayanlar için başlamak için özellikle mükemmel bir yer.

Reddit, sizinki gibi ürünlere olan ilgilerine dayanarak, önceden belirlenmiş olan kitlelere doğrudan temas ve maruz kalma sağlar.

Reddit her ne kadar Türkiye için çok kullanışlı bir sosyal ağ ve e-ticaret pazarlama kanalı olmasa da eğer yurt dışına satış yapıyorsanız dikkate almanız gereken bir yerdir.

Reddit Pazarlama Nasıl Çalışır

Araştırmanızı yapmazsanız Reddit’i kolayca başarısız bir deneme olarak yazabilirsiniz.

Redditörler, ‘Reddit pazarlamacılarını’ ve kendi kendini geliştirenleri dağıtma konusunda ünlüdür.

Reddit sitesi, “Bir web sitesine sahip bir Redditor olmak gayet iyi, bir Reddit hesabına sahip bir web sitesi olmak uygun değil.” diye ifade edilmektedir.

Yanlış adımlar feed’i izleyen potansiyel müşterilerle güvenilirliğinize zarar verebilir.

Bununla birlikte, bu sanal arazide başarılı bir şekilde gezinmeyi öğrenmek de yine de kazanılmaya değer bir yerdir.

Aslında, iş stratejisti Ariel Rosenstein, “Shopify tarafından yapılan araştırmaya göre, Facebook herhangi bir sosyal ağ sitesinden daha fazla satış yapmasına rağmen, Reddit elektronik ve ev aletleri e-ticaretine hakim olmakta ve sosyal medya tarafından yönlendirilen elektronik satışların% 31’ini elinde tutmaktadır” diye belirtmektedir.

Öyleyse, Reddit pazarlamasının yararlarını nasıl elde edersiniz, aynı zamanda tuzaklardan da kaçınırsınız?

Kampanyanızı Oluşturma

Diğer içerik pazarlaması türleri gibi, yayınlarınızın okuyucularınız için yararlı olmasını istersiniz ve dürüst olalım; basitçe kendini tanıtmak diğer Redditörler için fazla bir şey yapmıyor.

Tipik Reddit görgü kurallarına uygun olarak disiplinli olmak, bir pazarlamacı değil, düzenli bir kullanıcı olarak güvenilirliği geliştirmenin anahtarlarından biridir.

Onlardan biri olun… Çok basit gibi gelebilir ama Reddit kullanıcısı dışarıdan birinin içlerine sadece marka pazarlaması yapması için girmesini sevmez. Onlardan olmanızı bekler. Reddit’i gerçekten kullanıyor olmanızı ister.

Düşünceli, onlardan biri olarak görülmeye başlasanız bile anında pazarlama adımlarını atmak için adım atmayın.

İnsanlar, dikkat çektiğiniz sitenize gitmek için ya da sizinle gerçekten etkileşime girip girmemek için  yayın geçmişinizi kontrol eder ve bu sizin için iyi değlidir.

Her zaman kim olduğunuz konusunda açık olun. Bunu yapmanın basit bir yolu, sizi ve markanızı doğru bir şekilde temsil eden bir kullanıcı adı seçmektir.

Hesabınızı kurduğunuzda, sürecin bu bölümü ile eğlenin ve insanların e-ticaret işinizle en çok ilgilenebilecekleri ilgili alt dizinleri araştırın.

Bunun da tamamen tüketilen bir proje olması gerekmediğine dikkat edin. Sadece birkaç dakikanızı Reddit’te geçirmeniz olumlu sonuç verecektir.

Bir Gönderi Hazırlama

Reddit ile başarılı bir şekilde pazarlamanın bir sonraki adımı, yazınızı oluşturmaktır.

Bir yaklaşım, mevcut altreddit görüşmenizdeki boşlukları doldurmak, e-ticaret sitenizin güvenilirliğini kanıtlamak ve konuyla ilgili kendi uzmanlığınızı göstermektir.

Bunu, eldeki konu hakkında faydalı tavsiye ve bilgilere katkıda bulunarak yapın.

Bu stratejiyi uygulayabilir ve web siteniz hakkında Reddit’in “AMA” bölümünde kendi başlığınızı başlatabilirsiniz.

Bu, bir e-ticaret işletmesinin sahibi olarak bakış açınıza göre şeffaf olmanın mükemmel bir yoludur.

Örneğin, güzellik ürünleri satıyorsanız, insanların size farklı maskara markaları hakkında sorular sorduğu bir AMA açabilirsiniz.

Fiyatları, kaliteyi karşılaştırmak ve piyasada mevcut olan çeşitli tiplerin gücünü korumak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz.

Burada, yorumcuları sitenize yönlendirmek uygun olacaktır, çünkü tartışılan maskaraları satın almanız gerekir, çünkü sunduğunuz şey hakkında dürüstlüğünüz ve bilgi tabanınızla bunları zaten kazanmış olacaksınız.

reddit içeriik

Diğer Redditörlere değerli bir şey sağlamanın bir başka yolu da Reddit postalarınız aracılığıyla promosyon kodlarını ve satışlarını duyurmaktır.

Bu teknik aynı zamanda, satışınızı mevcut alt dizinlere bağlamak yerine kendi iş parçanızı oluşturduğunuzda en iyi sonucu verir, ancak bu her zaman kararınızı kullanmaktan ibarettir.

Lojistik bir notta, yayınlarınızı yoğun trafik zamanları için programlayın.

Reddit’de pazar akşamları ve öğleden sonra saat 4.00’de EST bulunur.

Sitede Etkileşim

Kendi gönderilerinizi oluşturmanın veya alt metinlere içerik eklemenin yanı sıra, kişiliğinizi sağlamlaştırmanın ve sitenize daha fazla kişi çekmenin başka yolları da vardır.

Diğer Redditor’un yayınlarınızla ilgili yorumlarını ve sorularını yanıtladığınızdan emin olun.

Aldığınız eleştiriler bile geribildirimlere alçakgönüllülük ve alıcılık göstermek için harika bir fırsat olabilir.

Ayrıca, kişilerin yorumlarını yanıtlamak, yayınınızın aldığı etkinliği birleştirir.

Reddit pazarlamacılığının, uyuyan köpeklerin yalan söylemesine istekli olmanız durumunda en iyi sonucu verdiğini unutmayın.

İdeal senaryo, alt üyelerin oylarınızı alması ve yayınlarınızı sizin için paylaşmasıdır. Kim bilir, belki de içeriğiniz diğer Reddit kullanıcıları sayesinde sitenin “Öne Çıkanlar” gösterilecektir.

reddit hot

Başarı Ölçümü:

Reddit pazarlamacılığının son adımı, mümkün olan en iyi sonuçları alıp almadığınızı değerlendirmenin en iyi yolunu bulmaktır.

Birçok Reddit yanlısı pazarlamacı, Reddit’e gönderdikleri zaman ile sitelerinde aldığı trafiğin artması arasındaki korelasyonu basitçe gözlemler.

Daha da iyisi, bunu sık sık bülteninize kaydolan veya hatta orada alışveriş yapmaya başlayan kişi sayısında ölçebilirsiniz.

Google AdWords

E-Ticaret Pazarlama Kanalları – Google AdWords

Google, yılda her saniye 1,2 trilyon arama yapan toplam 40 bin arama sorgusu alıyor. Şaşırdınız mı? Bence hayır.

Tüm bu arama kapasitesine sahip olan Google’ın en önemli kozlarından birisi de doğal olarak Google Adwords oluyor. Google Adwords, arama motorunun sitenize gelen ziyaretçi sayısını daha hızlı artırmaya yardımcı olan ücretli web trafiği için kendi reklamcılık hizmetidir.

Temel olarak, Adwords ile belirli bir kullanıcı Google’a belirli terimler girdiğinde ve arama sorguları girdiğinde sitenizin bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) görünmesi için para ödeyebilirsiniz.

Bu trafiğin küçük bir bölümünü bile kullanarak insanları web sitenize çekebilir ve sonunda daha fazla satış elde edebilirsiniz.

Google AdWords E-Ticaret Pazarlama Kanalları Nasıl Çalışır

Reklamları ara ve Reklamları göster arasından seçim yapın. Arama ağı reklamları, aranan sayfada küçük bir reklam simgesiyle görünür.

Bunlar, ne kadar fazla ödeme yaparsanız, reklamınızın arama sonuçlarının en üstünde görünme olasılığı o kadar rekabetçidir.

Bu arada, Görüntülü reklamlar, Google Adsense programına katılan üçüncü taraf web sitelerinde afiş konumlarını gösterir.

Adword Bidding ile Google’a reklamınızın kaç kez tıklandığına bağlı olarak ödeme yaparsınız.

AdWords kampanyanızı ayarladığınızda, tıklama başına ödemek istediğiniz fiyat aralığını seçersiniz.

Adwords üzerindeki otomatik ayarları seçerseniz, bu esasen Google’ın, belirlediğiniz bütçeye uygun teklif tutarını seçeceği ve ardından algoritması sayesinde, bütçeniz dahilinde aldığınız tıklamaların sayısını, reklam yerleştirildi.

Sizinle aynı anahtar kelimeleri seçmiş olan diğer reklam verenlerle rekabet edeceksiniz, bu yüzden akıllıca seçim yapın!

Neyse ki, Google Anahtar Kelime Planlayıcı dahil, hangi kelimelerin seçileceğini belirlemenize yardımcı olacak, alakalı terimler arasında mutlu bir ortam bulma ve aşırı rekabetçi olmayan bir araç bulma konusunda birçok araç var.

Kalite puanı, akılda tutulması gereken bir şeydir; bu, Google Adwords’i saf bir teklif modelinden biraz daha karmaşık hale getirir.

Bu ölçüm, tıklama oranına ve karşılık gelen anahtar kelimelerle alaka düzeyine dayanır.

Örneğin, bir Nike Air reklamı sizi gerçekten Nike Airs satan bir sayfaya götürür!

Kampanyanızı Oluşturma

Bir AdWords Hesabı Oluştur

Bir AdWords kampanyası oluşturmanın ilk adımı, hesabınızı ayarlamaktır.

Bu adım, başka herhangi bir platformda kurmak kadar basittir.

Başlamak için, sadece Adwords sayfasına gidin ve sol alt köşedeki “Şimdi Başlayın” düğmesine basın.

Bilgi istemlerini takip edin ve tüm ilgili bilgileri girin.

Bütçe oluşturma, hedef kitle, teklif ve reklam bölümleri söz konusu olduğunda özel dikkat gösterin.

Bununla birlikte, bu bölümleri aşağıdaki gibi ayrıntılı olarak ele alacağımızdan korkmayın.

Bütçenizi Belirleyin

Bütçenizi belirlemeye gelince, birlikte çalışmanız gereken finansal kaynaklara dayanarak ne kadar harcama yapacağınızı değerlendirmek size kalmıştır.

Bununla birlikte, tıklanma fiyatlandırması için sektör ölçütünün 0,88 dolar civarında olduğunu ve bu nedenle en az 5 TL / gün ayırmak isteyeceğinizi unutmayın.

Bu miktar hala 150 aylık görüşün biraz üzerinde olacak, ki bu da mükemmel! Aldığınız web trafiği miktarını etkilemek istiyorsanız, bu muhtemelen biraz daha makul olduğundan, 10 ABD Doları / gün’ü seçmenizi öneririz.

Ayrıca, bu rakamların, söz konusu ülke ve pazara bağlı olarak büyük ölçüde değiştiğini ve çok katı alınmaması gerektiğini unutmayın.

Örneğin Hindistan’da, ABD’de aynı anahtar kelime kullanıldığında Hindistan’da tıklanma oranı fiyatı yalnızca 0,01 ABD doları iken ABD’nin fiyatı ise 1,00 ABD dolar olabiliyor.

Tabi Türkiye’de çıkarken bu rakamları Türk Lirası olarak göreceğinizi de ekleyelim.

Bu nedenle, Google Adwords kampanyanıza ne kadar para ayrılması gerektiğine karar verirken bu konuda kendi araştırmalarınızı yapmanız en iyisidir.

Hedef Kitlenizi Seçin

Hedef kitlenizi belirlemek için, şeyleri çeşitli faktörlere göre bölümlendirmeniz gerekir.

Bunlardan ilki ülkedir ve uzmanların çoğu, bu piyasaya daha kişisel hale getirmek için her bir reklam kampanyası için tek bir ülke seçilmesini önerir.

Daha sonra, dikkatinizi Ağlar bölümünün altındaki Arama Ağı seçeneğine odaklamanızı öneririz.

kampanya oluşturma

Anahtar Kelime Araştırma Bölümü 1

Satmak istediğiniz ürünlerle alakalı 15-20 anahtar kelime belirleyin.

Tüm bu alanlarda, her zaman geri dönüp bunları daha sonra ayarlayabileceğinizi unutmayın.

Devam etmeden önce, farklı anahtar kelime eşleme seçeneklerini biraz daha ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Listenin tamamını burada da bulabilirsiniz.

En genel anlamda, reklam hedeflemenizle ne kadar dar gitmek istediğinize bağlı olarak geniş, öbek ve tam anahtar kelime eşlemeleri arasından seçim yapabileceğinizi unutmayın.

Geniş eşlemeler, ilgili kelimeleri ve cümleleri içeren aramaları gösterir.

Örneğin, anahtar kelimeniz “kadınların koşu ayakkabısı” ise, geniş eşlemede ayrıca “bayan koşu ayakkabıları” gibi bir değişiklik bulunan aramalar da yer alır.

Genellikle bu seçenekle daha fazla trafik alırsınız.

Satın alma işlemi yapması daha muhtemel olabilecek belirli bir kitleye ulaşmak istediğinizde tam eşleşmeleri kullanmayı düşünün.

Bütçeniz kısıtlıysa bu en uygun seçimdir. Çoğunlukla, reklam verenlerin daha küçük bir kitleye sığınmak için belirli bir nedeniniz olmadığı sürece geniş eşlemelerle kalmasını öneriyoruz.

Çünkü geniş eşlemeli Google Adwords web sitesine göre, “Potansiyel müşterileri kaçırmamanız için, reklamlarınızın gösterilme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için, öbeklerinizin yakın varyasyonları ve tam eşlemeli anahtar kelimeler için reklamları göstereceğiz.

Yakın değişiklikler, yanlış yazımları, tekil formları, çoğul formları, kısaltmaları, kökleri (döşeme ve döşeme gibi), kısaltmaları ve vurguları içerir. Dolayısıyla, anahtar kelimeler olarak ayrı ayrı yakın varyasyonlar eklemenize gerek yok.

İfade eşlemesi, ikisi arasında bir yere düşer. Cümleler herhangi bir sorguyu kendi cümleleriyle eşleştirir ancak daha geniş aramalar içerebilir.

Örneğin, “kadın koşu ayakkabısı” girerseniz, cümle eşleşmesi, “kırmızı kadın koşu ayakkabısı” veya “kadın koşu ayakkabısı Adidas” gibi seçenekler de içerir;

Oyunda, bu aşamada manuel olarak yönetmeye çalışmak yerine, Adwords altındaki “Teklif Ver” seçeneğine bağlı kalmanızı öneririz. Şimdilik, “Metin Reklam” kutusuna yer tutucu olarak bir miktar metin ekleyin.

Buna daha sonra döneceğiz.

Ardından, ödeme bilgilerinizi girin ve işte! İlk AdWords kampanyanızı oluşturma yolundasınız.

Anahtar Kelime Araştırma Bölümü 2

Artık ana ayarlar tamamlandı ve kampanyanız işler hale geldi, biraz eski moda bir araştırma yaparak anahtar kelimelerinizi sağlamlaştırma zamanı geldi.

Ancak, bunu yapmadan önce, alakalı anahtar kelimeleri beyin fırtınası yapmak ve bir kağıda not etmek için biraz zaman ayırın.

Biz gelene kadar bekliyor nedeni sonra Google’ın Kelime Planlayıcı’yı erişebilmek için önce AdWords’te kaydolmuş olması nedeniyle profil kurmak olmasıdır.

Listenizdeki öğeler, anahtar kelime planlayıcısında test edeceğiniz değişkenler olarak işlev görür. Anahtar kelimelerinizi takın ve “Fikir Alın” düğmesine tıklayın.

En popüler anahtar kelime kombinasyonlarını ve girdiğinizlerle ilgili en alakalı olanları ayrıntılandıran “Reklam Grubu Fikirleri” sekmesinden başlamaktan çekinmeyin.

Buraya göz attıktan sonra, “Anahtar Kelime Fikirleri” sekmesine geri dönün ve “Tümünü Ekle” yi ve ardından “İndir” i tıklayın.

Bunu yaptıktan sonra, anahtar kelimeleri aylık arama sayısına göre değerlendirmek için Excel’i açın.

En iyi aranan anahtar kelimeleri seçmek çok akıllıca görünebilir, ancak çok hızlı olmayabilir.

Gerçekçi olarak, bütçenizin içine giren kelimeleri seçmek istiyorsunuz, bu nedenle listenizde biraz daha aşağı sıradaki terimlerin bazılarını seçin.

Başlangıç ​​için geniş eşleme seçeneğine bağlı kalmayı ve daha sonra diğer anahtar kelime eşleme türlerini denemeyi unutmayın.

Her bir reklam grubunu en az 20 anahtar kelime olarak tutmaya çalışın.

anahtar kelime

İlanınızı Yaratın

Reklamlarınızda yazmayı tercih ettiğiniz ifadeleri bildirmek için bu yönergeleri kullanın.

 • Başlık (sadece 25 karakter unutmayın!)
 • Görünen URL (anahtar kelimeleri kullanın)
 • Metin (2 satır, her biri 35 karakter)
 • Harekete geçirme ifadesi (harekete geçirici bir dil kullanın)

reklam ön izlemesi

Birinin reklamınızı tıklamasını başardıktan sonra, yönlendirilecekleri açılış sayfasına bazı düşünceler eklemeniz son derece önemlidir.

Her zaman, her zaman, her zaman, bu konuda ana sayfanızı değil ürün sayfanızı seçin.

Ayrıca, reklamınızda kullanılan anahtar kelimeleri açılış sayfasında da taklit ettiğinizden emin olun, böylece burada yönlendirilme amacı potansiyel alıcı için tamamen açıktır.

Harekete geçirme düğmesi aynı derecede doğrudan ve sezgisel olmalıdır.

E-posta gibi diğer e-ticaret pazarlama kanalları ile de gördüğümüz gibi, satın almaya odaklanmanın amacı açıkça belli olsun.

google ads

Bütçenize Karar Verin

Adwords hesabınızı ayarlarken daha önce fatura bilgilerinize girmiş olsanız da, şimdi bütçenizi gerçeğe uygun hale getirme zamanı geldi.

Bunu, ortalama brüt kârınıza ve dönüşüm oranınıza dayanması gereken maksimum tıklama başı maliyetinize (TBM) karar vererek yapın.

Temel olarak, TBM’nizi gerçek kârınızdan daha düşük yapmak isteyeceksiniz, böylece sonunda bir miktar gelir elde edeceksiniz ve yalnızca tüm kazancınızı reklamlarınıza geri döndürmeyeceksiniz.

Başarı Ölçümü:

Yaklaşık bir hafta bekleyin veya yaklaşık 1000 gösterim elde edene kadar bekleyin. Ardından sonuçlarınızı AdWords gösterge panosunda listelenen ölçümlere göre değerlendirin.

Tüm kampanyaları temel alarak analiz edebilir, tek tek reklamlara odaklanabilir veya belirli bir anahtar kelimelerin performansına en başından takip edebilirsiniz.

bütçenize karar verin

E-ticaret pazarlama kanalları arasında yer alan Google Adwords’ün güzelliği, her bir anahtar kelimeyi çevreleyen verilerin şeffaflığındadır.

Örneğin, anahtar kelimelerin gelirleriniz üzerindeki etkilerini ve bunların her birinin kazandığı belirli etkileşim türlerini izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, kampanya genel bakışı, her bir anahtar kelimenin nasıl performans gösterdiğini anlamak için birçok farklı istatistikleri listeler.

E-Ticaret Pazarlama Kanalları arasında yer alan Facebook Ads’te olduğu gibi, tıklama oranına (TO) ve işlem başına maliyete (EBM) özel dikkat göstermenizi öneririz.

Twitter

E-Ticaret Pazarlama Kanalları – Twitter

Aylık 330 milyondan fazla kullanıcısı olan Twitter, hiç şüphesiz oradaki en popüler sosyal medya platformlarından biri ve herhangi bir e-ticaret girişimcisi, en azından bir e-ticaret pazarlama kanalları arasında olarak gördüğünde buradan fayda sağlayacaktır.

Etkileşim ve reklam amaçlı promosyon kampanyalarını sürmek için mükemmeldir.

Demokratik modelin kendisi doğrudan müşterilerle konuşmayı ve markanızı oluşturmayı kolaylaştırır.

Sprout Social’dan Dominique Jackson’a göre, “Twitter iletişimden uzaklaşıyor.”

Twitter, işletmelerin ürün ve hizmetlerini tanıtmaları için yepyeni bir yoldur.

business2community.com, “pazarlamacıların % 93’ünün iş için sosyal medya kullandığını” belirtmektedir.

İşletmelerin modaya uygun ve güncel görünmelerini ve ürünlerine ilgi duyanlara ulaşmalarını sağlar.

Ünlü bir kişi ya da etkileyici bir işletmeyi ya da ürününü tweetlediğinde ya da etiketlediğinde, anında satış elde edilebilir ve bu da daha fazla satışa yol açabilir.

Twitter’ı dijital çağda kullanmak, her işletmenin dahil etmesi gereken sağlam bir iş uygulamasıdır.

Bir işletme sosyal medya dünyasında ivme kazanmak istiyorsa, Twitter’ın anahtar kelime sistemini kullanarak bunu en kolay şekilde yapabilir.

Twitter’daki anahtar kelimeler, bir kelimenin önünde “#” simgesiyle temsil edilen etiketlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Bir işletme, ürün adlarını ve marka adlarını içeren uygun etiketlerden faydalanarak, bir işletme markaları hakkında kimin konuştuğunu yayıp izleyebilir, aynı zamanda marka ile ilgili konuşmaları birbirine bağlı tutabilir ve böylece artan yatırım getirisi için insanları marka web sitesine geri yönlendirebilir.

Bu hashtaglerle, markalar küresel veya yerel bir varlık oluşturabilir ve internet pazarlama dünyasında kolayca yer edinebilir.

Bu hashtag’leri analitik araştırmalarla birleştirilecek şekilde kullanmak önemlidir.

Twitter E-Ticaret Pazarlama Kanalları Nasıl Çalışır

Twitter’da pazarlamaya yaklaşmanın iki ana yolu vardır:

 • Organik etkileşimler / Topluluk Yapı
 • Ücretli reklamlar

Organik Etkileşim / Toplumsal Yapı

Bu taktik, takiplerinizi büyütmeyi ve kullanıcılarla ürünlerinizi ve markanızı platformdaki varlığınız ve faaliyetlerinizle tanıtmalarına yardımcı olacak şekilde bağlantı kurmayı içerir.

Twitter’ı bu konuda e-ticaret pazarlama kanalları olarak kullanmanın en iyi yolu, müşterileri Twitter sohbetlerine çekmektir.

Gerçek etkileşimin önemini yeterince vurgulayamayız. Önemli olan, Reddit pazarlamacılığında olduğu gibi, konuşmanın diğer üyelerine yararlı bilgiler sunarak kendinizi farklılaştırmaktır.

Jackson, “Tweet’leriniz yalnızca bir bağlantı, ilham verici alıntılar veya komik ifadeler içeren başlıklardan oluşmamalıdır. İletişim ve konuşma için kapıyı açmalılar. ”

Ücretli Reklamcılık

Twitter’da ücretli reklamlar da öne çıkıyor. Facebook ve Instagram’daki ücretli reklam sistemlerine benzer şekilde çalışır.

Twitter reklamları diğer kanallarda olduğu gibi optimize edildi, böylece alakalı kitlelere görünmeleri sağlandı.

Üç ana tür vardır:

 • Öne Çıkarılan Tweet
 • Öne Çıkarılan Hesap
 • Öne Çıkarılan Hashtag

Ayrıca farklı reklam çeşitlerinin de olduğunu unutmayın!

Aşağıdaki bölümlerde, Twitter reklam kampanyalarınızı her ikisine de dayandırmak için yararlı ipuçları ve püf noktaları ele alınacaktır.

E-Ticaret Pazarlama Kanalları : Kampanyayı oluştururken dikkat edilmesi gerekenler

Organik Etkileşim / Toplumsal Yapı

twitter etkileşim

Uzmanlar, organik etkileşimi ve topluluk inşasını, henüz ele geçirilmemiş bir pazarlama kaynağı olarak görüyorlar.

Daha fazla organik Twitter pazarlama stratejisine yaklaşmanın en az bir yolu, sektörünüzle ilgili Twitter sohbetlerine katılmak veya satmakta olduğunuz niş ürünlere dayanarak kendi başınıza başlamaktır.

Gerçekten aktif olan ve yaptığınız şeyle ilgilenen Twitter kullanıcılarıyla iletişim kurmak için harika bir yol.

Kendi Twitter sohbetinize de başlayarak endüstrinizdeki eksik nişleri doldurun.

Bu bağlamda, sadece kendini tanıtmamaya dikkat edin.

Bunun yerine, görüşmeye değerli bilgiler ve katma değerli içerik ekleyin.

Uzmanlığınızı ve diğer kullanıcılara sunmak için yararlı bir şeyiniz olduğunu göstererek güvenilirliğinizi geliştirin.

Bunu, AMA tarzı gönderileri sorularla oluşturarak yapın ve konunuza mesaj gönderen veya Tweet’lerinizi yanıtlayan kişilerle takip ettiğinizden emin olun.

Önceki e-ticaret pazarlama kanalları başlıklarında da (örneğin, e-posta pazarlaması) belirttiğimiz gibi, aslında daha büyük olanlardan daha küçük bir kitleye sahip olmak daha iyidir.

Hatta bu kişilerin bir listesini tutmak ve içeriğini beğenmek / tweetlemek ve gelecekte onlarla etkileşime geçmek isteyebilirsiniz. Kitlenizi oluşturmanın anahtarı budur.

Tweet’lerin kendilerini oluştururken ise basit metin yerine infografik, resim veya videoları seçin ve linkleri tekrar tweetlediğinizde biraz yorum ekleyin.

Ayrıca, Twitter’ı organik olarak bir topluluk oluşturmak için kullanma yaklaşımınızı stratejilerinizde zamanlamanın önemini de küçümsemediğinizden emin olun.

Farklı günler için önceden planlanmış özel Tweet’lere ve içeriğe sahip olun.

Twitter gönderilerini OwnTheMoment ve ViralPost gibi faydalı araçlar kullanarak ne zaman Tweet’i yayınlayacağınızı belirlemenize yardımcı olur.

Trend hashtag’lerin avantajlarından yararlanın ve tanıtım içeriğiyle etkileşimde bulunun. Paylaşım yaptığınız tweetlerin topluluğunuz tarafından retweetlenmesini teşvik edin.

Twitter’da Ücretli Reklam

twitter ücretli reklam

Yukarıda belirtildiği gibi, Twitter’ın ücretli reklam sistemi diğer pazarlama kanallarınınkilerle benzer şekilde çalışır.

Hesabınızı kurduğunuzda, reklam kampanyanızı hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin

Kampanyanızı başlatmanın ilk adımı hedeflerinizi belirlemektir. Twitter reklamcılığının güzelliği, yalnızca seçtiğiniz metrikler için ödeme yapmanız gerektiğidir.

İstediğiniz sonuçlara en uygun hedef listesinden seçim yapın.

Bu, örneğin, kampanya hedefiniz olarak yalnızca web sitesi dönüşümlerini seçerseniz, içeriğinizde aynı anda çok fazla beğenme ve paylaşım elde etseniz bile, bu ölçüm arttığında ödeme yapacağınız anlamına gelir.

Bu, kampanyalarınızın gereksinimlerinize göre özelleştirilebilir olmasını sağlar.

Hedef Kitlenizi Seçin

Aşağıdaki kategorilere göre hedef kitlenizi seçin:

 • Dil
 • Cinsiyet
 • Faiz
 • İzleyiciler
 • Cihaz
 • Davranış
 • Özel kitle
 • Kelime
 • Coğrafya

Anahtar kelimelere, ilgi alanlarına veya demografik özelliklere göre hedefleyin ve ardından benzer konularla ilgilenen ve arama sonuçlarında açılan hesapların takipçileri ile benzer davranışlar gösteren takipçileri olan hesaplardan seçim yapın.

e-ticaret pazarlama kanalları twitter kitle oluşturma

Burada, ellerinizi kirletmek ve ilerledikçe farklı şeyleri test etmekten korkmamak en iyisidir.

Reklamlarınızı yayınlayana ve hangi demografinin en iyi yanıt verdiğini anlamak için verilere sahip olana kadar izleyicilerinizle ilgili varsayımlarda bulunmayın.

Kampanyanızı başlattıktan sonra, kontrol panelindeki Kampanya Düzenle bölümüne giderek hedef kitlenizin parametrelerini her zaman geri alabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bütçenize Karar Verin

twitter bütçe

Twitter ayrıca, kampanyanızın sürekli olarak mı yoksa aşağıdaki seçeneklerinden birini seçtiğiniz belirli bir zaman diliminde mi yayınlanacağını seçebileceğiniz bir teklif sistemi üzerinde çalışır:

 • Toplam (isteğe bağlı)
 • Günlük maksimum. (Bütçe harcandıktan sonra reklamlar gösterilmez)
  • Günlük maksimum daha sonra iki parçaya bölünür: standart teslimat (varsayılan) ve hızlandırılmış teslimat.
  • Standart yayında, reklamlar gün boyunca eşit bir hızda görüntülenir.
 • Öte yandan, hızlandırılmış dağıtım, bütçenizi en kısa sürede azamileştirmeniz için tasarlanmıştır. Bu seçenek, sınırlı süreli tanıtımlara veya tatiller gibi belirli etkinliklerle ilgili olan zamana duyarlı reklamlar için iyidir. Bu seçenek için başlangıç ​​ve bitiş tarihlerinizi seçmeniz gerekir.

twitter reklam takibi

Ayrıca, maksimum teklif tutarınızın ne olmasını istediğinizi de düşünebilirsiniz.

Bu, sözleşme başına fiyat tavanını belirlemeye yardımcı olacak ve böylece Twitter bütçe aralığınızdaki en olası gösterimleri alacaktır.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, platformun önerdiği teklif aracına göz atın.

Reklamlarınızı yayınladıktan sonra teklif ayarlarınızı, zaman diliminizi ve bütçenizi ayarlamak için toplu düzenleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, Twitter’ın belirlediğiniz hedeflere dayanarak en iyi sonuçları elde etmek için bütçenizi optimize edeceği varsayılan otomatik teklif seçeneğine her zaman devam edebilirsiniz.

Başarı Ölçümü:

Kampanya panosunu kullanarak aşağıdaki ölçümleri kontrol edin:

Meta (tüm kampanyalarda)
 • Gösterimler
 • Sonuçlar
 • Etkileşim oranı
 • Sonuç başına maliyet
Ayrılma segmentleri:
 • Nesneler
 • Kampanya
 • Bireysel tweetler
 • Hedefleme ölçütleri
 • Kampanyaları izle

Sonuç olarak

Tebrikler! Artık bu E-Ticaret Pazarlama Kanalları rehberini tamaladığınıza göre hangi e-ticaret pazarlama kanalları ile işletmeniz için en iyi olduğunu değerlendirmek için ihtiyacınız olan araçlara sahipsiniz demektir.

Kollarınızı sıvamanın, ellerinizi kirletmenin ve biraz deneme yapma zamanı geldi.

Burada sunulan pazarlama ipuçlarının sizin rehberiniz olmasına izin verin ve aşağıdaki kurallara uymanız kalıyor.

Bu rehberinde size gösterdiği yolda yürümeye başlarsanız kısa süre içerisinde E-Ticaret Pazarlama Kanalları konusunda uzman olabilir ve rakiplerinizin önüne çok kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Çevrimiçi olarak işaretlemek için kanallardan farklı stratejiler sunmaya odaklanın.

Örneğin, diğer E-Ticaret Pazarlama Kanalları taşınırken performans ölçütlerini ve Facebook e-ticaret pazarlama kanalları yolu ile analiz etmeyi öğrenin.

Yaptığınız şeye çok az ilgi duyan insanlarla daha büyük bir kitle için çabalamak yerine daha küçük ve daha rafine bir kitleyi hedefleyin.

Saf, düzenlemesiz, kendini tanıtmanın ötesinde katma değerli içerik sunun.

Son olarak, suları test etmekten ve pazarlamaya yeni yaklaşımlar denemekten korkmayın, veri odaklı kararlar almak için her zaman elinizden gelenin en iyisini yapın.

Harika bir e-ticaret pazarlama kanalları ile yürüteceğiniz başarılı bir pazarlama kampanyası, işletmenizin rakiplerinizden öne çıkmasını sağlamanın anahtarıdır ve elinden gelenin en iyisini yaptığınıza eminiz!

Sonraki yazı: Amazon Satış Ortaklığı Programı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 Yorum
 1. Fırat Taş dedi ki:

  Bende sizden e-ticaret danışmanlığı almak istiyorum, seo ve dijital reklamlarda ustasınız belli.

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Tabi Fırat bey, danışmanlığınızı yapmaktan mutluluk duyarız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.