E-Ticaret ile Başarı Nasıl Yakalanır?

Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımızın büyük bir alanında yer kaplaması ile beraber farklı kavramlar ortaya çıkmıştır. E-ticarette bu kavramlardan birisidir. E-ticaret değişen müşteri talepleri ve Pazar anlayışı ile birlikte pazarlama alanında büyük bir öneme sahip olmaya başlamıştır. Peki, nedir bu e-ticaret?

E-ticaret, firmaların ürün ya da hizmetlerini internet üzerinden müşterilerine sunması ve ulaştırmasıdır. E-ticaretin ortaya çıkması ile tüketiciler için lokasyon sorunu ortadan kalkmıştır. Çünkü firmaları e-ticaret ile birlikte ürünlerini Türkiye’nin her yerine gönderebilmektedir. Bu durum hem firmalar için hem de tüketiciler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Hatta bazı firmalar e-ticaret ile dünyanın farklı ülkelerine de satış yapabilmektedir. Peki, e-ticaret ile firmaların başarı yakalayabilmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

E-ticarette Başarıyı Yakalamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Web sitenizin profesyonelleştirin. Hiçbir tüketici amatör bir web sitesinden alışveriş yapmaz. Bu nedenle web sitenizin kurumsal bir imaj verdiğinden emin olmalısınız.
 • Ürünleriniz ile ilgili detaylı bilgiler vermelisiniz. Kişiler satın alacağı ürün ile ilgili detaylı bilgi göremezse satın alma kararından vazgeçebilir. Ürünlerin açıklama kısmında özelliklerinden, garanti süresinden, rengin vs. mutlaka bahsetmelisiniz. Ayrıca ürün fotoğrafları da ürün ile ilgili tüm detayları yansıtmalıdır.
 • Firmanız ile ilgili detaylı bilgiler verin. Satıcı ile bilgi sahibi olmak tüketicilerde güven duygusunu artırır. Ticari isim, çözüm ortakları, paydaşlar ve şirket profili gibi bilgileri müşterileriniz ile paylaşmanız halka açık bir işletme olduğunuzu göstererek güven duygusunu artırır.
 • Web sitenizde firmanızın adresine, telefon bilgilerine ve mail adresine mutlaka yer vermelisiniz. Müşterileriniz gerektiğinde sizinle kolaylıkla iletişime geçebilmeli. Bu da güven duygusunu artıracak bir unsurdur. Müşteriler satın aldıkları ürün ile ilgili bir sorun yaşadıklarında firma ile iletişime geçemeyeceklerini düşünürlerse o ürünü satın almaktan vazgeçebilir.
 • İade ve değişim işlemleri ile ilgili bilgileri web sitenizde yayınlayın. Müşterilerin kaç gün içerisinde iade ve değişim hakkı olduğunu, iade ve değişim yapmak istediklerinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini mutlaka detaylı bir şekilde açıklayın.
 • Müşterilerinizin sizinle iletişime geçebilmesi için canlı destek hattı oluşturabilirsiniz. Böylelikle müşterileriniz web sitenizden çıkmadan sorularına yanıt alır ve ürünü satın alma kararını o anda verebilir.
 • Sıkça sorulan sorular kısmı oluşturarak müşterilerinizin firmanız ile iletişime geçmeden bazı sorularınıza yanıt bulabilmesini sağlayın.
 • Ürünlerinizin hangi tarih aralığında kargo verileceği ile ilgili bilgiler sunun.
 • Stoğu tükenmiş ürünleri gösterimden kaldırın.
 • Müşterilerinizi ürünü satın aldıktan sonra mail atarak güven duygusu oluşturun. Aynı zamanda ürün kargoya verildiğinde de mail ya da SMS atın.
 • Kurduğunuzun web sitesinin isminin akılda kalıcı olduğuna dikkat edin. Çok zor ve akılda kalıcı olmayan bir isim müşterilerinizin tekrar sitenizi ziyaret etmesini engelleyebilir.
 • Mutlaka isim tescili alın. Başarılı olan her şey taklit edilir unutmayın. Bu nedenle haklarınızı koruyabilmek için mark isim tescili alın.
 • Eğer sattığınız ürün ön sipariş ile geliyorsa bunu ürün açıklamasında bildirin.
 • Kapıda nakit ödeme, kapıda kredi kartı ile ödeme, havale/EFT, sanal pos gibi ödeme seçeneklerini kullanın. Ödeme seçenekleriniz ne kadar çok olursa güven duygusu o denli artar.
 • Müşterilerinize kargo seçenekleri sunun. Kargo firmalarının hizmet kalitesi şubelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çalıştığınız kargo şirketi nedeni ile müşterilerinizin ürünü satın almaktan vazgeçmesine izin vermeyin. Farklı kargo seçenekleri ile müşterilerinizi memnun edin.
 • Eğer kargo seçeneğini sunmuyorsanız gönderim yapacağınız kargo şirketinin ismini mutlaka belirtin.
 • Mümkün olduğunca kargo bedava kampanyası ile ürün göndermeye çalışın. Çünkü kargo bedeli kişilere boşa ödenen para gibi gelmektedir. Kargo bedava olarak gönderilen ürünlerin daha çok satıldığını araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu