Dropshipping Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 25 Nisan 2023

E- ticaret sistemi dönemimizin en önemli ticaret yollarından bir tanesi haline gelmişken sizin için dropshipping nedir sorusunun yanıtını araştırdık.

Bildiğiniz üzere ürünlerin internet ortamında satışa sunulması e-ticaret olarak tanımlanıyor. E-ticaret sistemi içerisinde stoksuz satıcı modeli ile çalışmak ise dropshipping olarak isimlendirilmekte. İngilizce bir tabir olan bu kelime dilimize “doğrudan nakliye” ya da “doğrudan gönderim” olarak çevrilebilir.

Özellikle ilk defa e-ticaret yapmaya başlayacak olan kişiler bu seçeneği değerlendiriyorlar. Ortaya çıkan bu sistem sayesinde insanlar e-ticaretin ilk dönemini daha kolay geçirirler. Buna ek olarak önemli bir tecrübe edinmeleri de söz konusu olacaktır. E-ticaretin önemli bir kısmını kapsayan bu yöntem sayesinde sizler de üretim, depolama ya da kargo gibi işlemler ile uğraşmadan e-ticaret yapabilirsiniz.

Karşımıza çıkan dropshipping yönteminde 3 temel taraf yer almaktadır. Bu taraflar, satıcı, alıcı ve tedarikçi olarak isimlendirilir. Bazı durumlarda yalnızca satıcı ve tedarikçi arasında alışverişler gerçekleşir ve bu durum da B2C ticareti olarak isimlendirilir.

İnternet üzerinden ürün satışı yapacak olan kişiler doğrudan nakliye metodunu kullanacaksa herhangi bir şekilde ürünü depolamaz. Satıcının satmak istediği ürünleri kendi sitesinde ya da farklı alışveriş sitelerinde liste halinde sunar.

Listelemenin ardından herhangi bir alıcı ürünü satın almaya karar verdiğinde ürün satıcıya ay da tedarikçiye bildirilmektedir. Sonrasında satıcı tarafından ürünü alan kişiye kargo ile ürünler gönderilir. İki kişi arasında köprü görevi gören kişi dropshipping yöntemi ile e-ticaret yapmış olacaktır.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Ek gelir elde etmek için dropshipping yöntemiyle e-ticaret yapmaya karar verirseniz doğru bir alışveriş ağı kurmanız gerekli olacaktır. Alışveriş ağının kurulmasında kendinize ait bir web sitesinin olması en önemli etmendir. Dilerseniz farklı alışveriş siteleri üzerinden profesyonel profiller oluşturarak buradan da satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sitenizde ya da profesyonel profilinizde ürünleri en iyi şekilde listelemeniz gerekli olur. Ürünlerin listelenmesi aşamasında hem net fotoğraflarının kullanılması hem de açıklama kısmında özelliklerinin yazılması gerekir. Ardından sitenize giren ya da profilinizi ziyaret eden kişiler alışverişlerini yaptıkları anda sizlere bildirimler gelir. Bu bildirimler ışığında satın alınan ürünü üreticiyi ya da satıcıya bildirmeniz gerekmektedir.

Ürünün satın alınmasının ardından iki farklı seçenek ortaya çıkar. İlk seçenek olarak dropshipping ile para kazanmayı hedefleyen kişiler ürünü satıcıya bildirip satıcıdan kargo işlemini yapmasını ister. Satıcı firma ile ürünün fiyatı konusunda yapılan anlaşmalar gereği ödemeler yapılır ve sonrasında aracı olan kişi sürece dahil olmaz. Ürünün alıcıya ulaştırılması satıcı tarafından gerçekleşir.

İkinci bir seçenek ise dropshipping işlemini yapan kişinin daha fazla sorumluluk aldığı durumdur. Kendi sitesine siparişler düştüğü anda kişiler satıcılardan ürünleri satın alırlar. Ürünler kendi eline ulaştıktan sonra siteden satın alan kişiye kargo işlemleri yapılır. Bu işlemlerde kargo maliyeti de e-ticaret yapan kişinin üzerinde olacağından ve daha fazla zaman ayrılması gerektiğinden birçok kişi bu seçeneği tercih etmez.

Dropshipping’e Nasıl Başlanır?

E-ticaret yaparak ek gelir elde etmek isteyen ve bunun için dropshipping yöntemini tercih eden kişilerin önünde oldukça uzun bir yol var. Kısa sürede büyük kazançlar elde etmeye başlayacağınızı düşünmeyin. Her zaman belirli zorlukları aşarak, tecrübe edinerek kazanç sağlamanız gerekiyor. Sürecin ilk aşaması da araştırma ve bilgi toplama aşaması.

İlk olarak hangi ürün ya da ürünlerin satışını yapacağınıza karar vermeniz gerekli. Yalnızca belirli bir ürüne odaklanabileceğiniz gibi farklı ürünlerden oluşan listeler oluşturabilirsiniz. Ürünlerin mevcut pazarını iyi araştırmanız gerekiyor. Rakip analizi bu aşamada çok önemli. Çok popüler olan ürünler hızlı satılırken çok sayıda satıcı bulunur. Zor satılan ürünlerde ise tekel olmayı başarabilirsiniz.

Dropshipping

Ürünlerin üretimi ya da depolanması aşamasında siz yer almayacağınız için üretici firmalar ile görüşmeniz gerekiyor. Ürünün mevcut satış fiyatlarını araştırmanız ve üreticilerden ne kadara temin edebileceğinizi öğrenmeniz gerekli. Tabi ki üreticiye kargo işlemlerini kendisinin yapacağını da belirtmeniz gerekiyor. Sürecin ekonomik kısmını tamamen öğrenerek analizlerini yapmanız gerekli. Ardından gereksinimlerinizi tamamlamaya başlayabilirsiniz.

Hangi ürünü, ne kadara satacağınıza karar verdikten sonra ikinci aşama kendinize ait bir web sitesine sahip olma aşaması. Bu aşamada profesyonel firmalardan yardım almanız son derece doğru bir tercih olacak. E-ticaret sitesinin ihtiyacı olan tüm işlemleri tek başına gerçekleştirebilen firmalar ile iletişime geçerek hayalinizdeki web sitesine kavuşabilirsiniz. Satış işlemleri yapmak için özgün, kullanışlı ve SEO yönünden kaliteli bir siteye sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Sitenizin yayına girişinin ardından siparişler gelmeye başlar. İlk dönemde temponun düşük olması düzenin rahatlıkla kurulmasını sağlayacaktır. Gelen siparişlerin üreticilere ya da satıcılara aktarılması ve ürünlerin alıcıya iletilip iletilmediğinin takibi son derece önemlidir. Eğer bu zincir doğru bir şekilde işlemeye başlarsa siparişler direkt olarak alıcılara iletilecektir.

Düzenli olarak satış yapılmaya başlanmasının ardından ürün gamının geliştirilmesi seçenekler arasındadır. Farklı ürün satıcıları zincire katılarak ürün çeşitliliği sağlanabilir. Buna ek olarak çeşitli kampanyalar ile birlikte ürün satışları arttırılmalıdır. Eğer dropshipping ile e-ticaret yapılıyorsa kesinlikle yılın önemli günlerine kampanyayla girilir. Böylece kısa süre içerisinde ciddi gelirler elde edilebilecektir.

Dropshipping Sisteminin Avantajları Neler?

  • Ürün depolamaya, depolama işlemi için geniş alanlara ya da işlemlerin gerçekleşmesi için işçilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Böylece dropshipping yöntemi ile satış gerçekleştirdiğinizde doğrudan bir kazanç elde etmiş olursunuz.
  • Doğrudan nakliye olarak dilimize çevrilen bu işlemde genellikle kargo işlemleri satıcı tarafından yapıldığı için size bir kargo bedeli yansımaz. Ayrıca ürün ile birlikte kargo şubelerine gitmenize de gerek olmayacaktır.
  • Bazı özel ürünlerde ürünün paketlenmesi en önemli aşamalardan bir tanesidir. Kırılabilen, hassas ürünler için özel paketleme cihazları kullanılır. Eğer dropshipping yöntemini tercih ederseniz bu cihazlar için para ödemenize gerek kalmaz.

Dropshipping

  • Kendi web siteniz üzerinden bu işlemi gerçekleştirebildiğiniz için alışveriş sitelerine bir komisyon ödemenize gerek kalmaz. Ayrıca ürün elinizde olmadığında ürünü listenizden kaldırmanıza da gerek olmayacaktır. Her zaman satışlara devam edebilirsiniz.
  • Satış işlemlerini yapmadan önce ürünü satın almanıza gerek olmaz. Bu sayede ürünün satılmaması durumunda elinizde kalması ve sizi maddi bir zarara uğratması söz konusu değildir.

Dropshipping Sisteminin Dezavantajları Neler?

  • Satış işlemleri direkt olarak satıcıdan alıcıya olmaz. İlk olarak alıcılar aracı kişinin web sitesi üzerinden ürünü satın alır. Ardından tüm bilgiler satıcıya aktarılır ve satıcı tarafından paketleme ve kargo işlemleri ile ürünler alıcıya ulaştırılır. Bütün bu işlemler zaman alacağından teslimat sürecinde gecikmeler yaşanabilir. Bu da müşteri memnuniyeti açıcından ciddi bir olumsuzluk anlamına gelir.
  • Ürünün kargo aşamasında yaşanan bir sorun sebebiyle alıcıya ulaşmaması durumunda alıcılar, dropshipping işlemini gerçekleştiren kişi ile irtibata geçerler. Ancak bu kişinin kargo konusunda yaşanan sorun hakkında bilgi alması mümkün olmaz. Sorunu satıcıya ileterek sorunu çözmeye çalışacaktır.
  • Depolama ya da kargo gibi masraflar bulunmadığından bu işlemi yapan çok sayıda kişi bulunur. Özellikle popüler ürünlerde büyük bir rekabet söz konusu olacaktır. Bu rekabet ortamında başarılı olmak son derece zordur.

Sonraki yazı: Sanal Sunucu Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.