Dolby Atmos Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 24 Nisan 2023

Evde sinema keyfini yaşamak isteyenler için üretilmiş olan Dolby Atmos nedir, hangi donanımlardan oluşur ve nasıl kullanılır sorularının yanıtları yazımızda.

Sinema keyfini evlere taşımak isteyen kişiler için tek etmen görüntü değil. Görüntünün yanında ses sisteminin de kusursuz bir şekilde oluşturulması gerekli. Teknolojiyi yakından takip eden kişiler görüntü aşamasında yaşanan gelişmelerin bir benzerinin ses konusunda da yaşandığını biliyor. Artık ses sistemleri de 5+1 ya da 7+1 gibi tabirlerden ibaret değil. Dolby Atmos gibi ses kalitesinde yeni dönemin en önemli unsurları insanlara sunuluyor.

Evde sinema ortamını oluşturmak isteyen herkes tarafından konuşulan Dolby Atmos kısaca, çevresel ses deneyimi sunan teknolojinin adıdır. Temelinde uzun süredir sahip olduğumuz ev sineması konsepti yer almakta. Ancak bu konseptin üzerine belli başlı eklemeler yapılarak alınan ses kalitesi çok daha yüksek bir seviyeye çekilmiş durumda. Özellikle bu sistemde iletilen sese yükseklik kanalları eklenmiş durumda.

Satın alacağınız bu sistemi basit bir örnekle açıklamak gerekirse yağmur ve helikopter sesi üzerinden yola çıkabiliriz. İzlediğiniz bir filmde yağmurlu havada helikopter kullanımı söz konusu ise size hem yağmurun hem de helikopterin sesi gelecektir. 5+1 ses sisteminde her iki ses de aynı yükseklik kanalından sizlere ulaşır. Ancak Dolby Atmos teknolojisi ile birlikte yağmur çok daha yüksek yerden düştüğünden helikopter sesiyle arasında bir yükseklik kanalı farklı bulunur. Hayatımıza giren bu teknoloji film izlerken sesler arasındaki bu farkı hissetmemizi sağlıyor.

Dolby Atmos İçin Gerekli Düzen Nasıl Kurulur?

Ev sinema sistemlerinde Dolby Atmos teknolojisi kullanılacaksa yine karşımıza 5+1 gibi tabirler çıkacaktır. Oluşturulan bu teknoloji daha önceki ses sistemlerinin tamamen ortadan kaldırılmasından çok onların üzerine doğru eklentiler yapılarak ses kalitesinin arttırılmasını hedef alır.

Atmos teknolojisinde bir odanın içerisine 5 adet hoparlör, 1 adet subwoofer ve 2 adet de yüksek kanallı hoparlör konmaktadır. Ortaya çıkan bu yeni düzen 5+1+2 şeklinde tanımlanabilir. Sahip olunan alanın büyüklüğü ya da bütçeye göre sistem 5+1+4, 7+1+2 ya da 7+1+4 şeklinde de kurulabilmektedir. Ekstra olarak düşük seviyede bir homurtu talep edilirse bu durumda ekstra bir subwoofer kullanımı da söz konusu olabilmektedir.

Dolby Atmos

Atmos teknolojisinin bu sayılar ile açıklanmaması gerektiğini unutmamalısınız. Dolby Atmos ortaya çıkan sayılardan çok bu sayılar içerisinde yer alan donanımların sürükleyici bir ses deneyimi sunmasını hedefleyen teknolojidir.

Evlerde bu teknoloji kurulacaksa tavan içi hoparlörler en doğru tercih olacaktır. Fakat bu sistem herkes için uygulanabilir değildir. Bu nedende de diğer seçenek biraz daha yaygın bir şekilde kullanılır. Tavan içi hoparlörlere alternatif olarak geliştirilen yöntem sesin önce tavana doğru gönderilmesi, ardından da oturma alanlarına yansıması ile Atmos teknolojisinin hayata geçirilmesidir. Günümüzde çok sayıda AV alıcısı, hoparlör ve soundbar üreticisi bu seçeneği tercih eder.

Hali hazırda evinizde bir ev sinema sistemi bulunuyorsa Dolby Atmos teknolojisine geçişiniz yükseltme modüllerinin eklenmesi anlamına gelecektir. Ülkemizde de satış işlemlerini gerçekleştiren üreticiler, mevcut sağ ve sol zemin stantlarının üzerine ya da yakınında yer alan AV standına yerleştirilen alıcılar sunuyorlar. Bu alıcılar yalnızca Atmos teknolojisine özeldir ve sesi tavandan yansıtarak oturan izleyicilerin üzerine yönlendirmektedir.

Bazı üreticiler sağ ve sol rafa ya da ayaklı hoparlörlerine güçlendiriciler yerleştirmeyi tercih ederler. Bu şekilde ses aynı cihazdan hem izleyicilere hem de yukarıya doğru gönderilir. Yukarıya doğru ulaşan sesin yansıması ve izleyicilere ulaşması daha uzun zaman alacağından bu ses direkt gelen sesten daha geç ulaşır ve istenen etki oluşturulmuş olur.

Türkiye’de Dolby Atmos Soundbar Satışı Var mı?

Evlerinizde bu düzenin kurulması için gerekli olan donanımlardan bahsederken güçlendiricilere sahip olan hoparlörlerin bulunduğunu söylemiştik. Bunlar Dolby Atmos soundbar olarak isimlendirilmektedir. İnsanlar tavan içi hoparlörleri kullanabilecek bir alana sahip değilse bu ürünleri kullanabilirler. Ancak bu ürünlere ulaşım biraz sıkıntılı olabilmektedir.

Diğer elektronik ürünlerde olduğu gibi Atmos soundbar ürünlerinin de ülkemizde satışı mevcuttur. Rahatlıkla birçok farklı siteden bu ürünler satın alınabilir. Burada önemli husus karşımıza çıkan yüksek fiyatlar olur.

Birkaç sene öncesine kadar soundbar ürünlerinin yalnızca üst seviye olanlarında Atmos uyumu olduğunu görebiliyorduk. Bu ürünler çok pahalı olduğundan insanlar tercih etmemekteydi. Ancak artık orta sınıf olarak tanımlanabilecek soundbar ürünlerinde de Atmos teknolojisine rastlanıyor. Bu sebeple de artık çok daha ekonomik bir şekilde istenen düzeneğin kurulması mümkün.

Dolby Atmos İçin Gerekli Donanımlar Nelerdir?

Evleriniz için Dolby Atmos düzeneği kurmaya karar verdiyseniz bunun için gerekli bazı donanımlar yer almaktadır. Bu donanımları hazır olarak satın alıp doğru bir şekilde kurulumunu yaparak istenen ses sistemine sahip olabilirsiniz.

Sistemin ihtiyacı olan donanımların başında tabi ki kaynak cihaz gelir. Bu teknolojinin kullanımı için uyumlu bir cihazdan sinyallerin hoparlörlere aktarılması gerekli. Kısacası filmleri izleyebileceğiniz ya da oyunları oynayabileceğiniz bir cihaza ihtiyacınız var. En yaygın seçenek tabi ki televizyonlar. UHD görüntü kalitesi sunan bir televizyon yeterli olabilir. Yeni dönemde 4K ya da 8K görüntü kalitesi sunan cihazlar da yer alır. Alternatif olarak Blu-ray oynatıcılar da tercih edilebilecektir.

Dolby Atmos

Televizyonlarınızı kullanırken izlediğiniz tüm görüntüleri Dolby Atmos teknolojisini kullanarak izleyemezsiniz. Size ulaşan yayının bu teknoloji ile uyumlu olması gerekmektedir. Televizyon kanallarını takip ederken en iyi düzeneğe sahip olsanız da bir fark elde edemezsiniz. Netflix ya da Amazon Prime gibi akıllı televizyon platformları sizlere bu imkanı tanıyacaktır.

Xbox ve Play Station modelleri de sizlere bu teknolojiyi kullanma fırsatı sunmaktadır. Bildiğiniz üzere bu cihazlar oyun odaklı cihazlardır. Ancak bu cihazlardan film izlenmesi de mümkündür. Bu cihazlara eklenecek olan filmlerin de Dolby Atmos teknolojisi ile izlenmesi mümkün olur. Buna alternatif olarak oynana oyunlardan bazılarında da bu ses sistemi teknolojisine uyum söz konusudur.

Dolby Atmos ile Hangi İçerikleri İzlemek Mümkün?

Görüntü ve ses sistemlerinde gelen teknolojiler direkt olarak tüm yayınlar ile uyumlu olmuyor. Geçmiş yıllarda hatırlarsanız HD televizyonlar hayatımıza girdiğinde birçok yayın bu kalitede sunulmadığından insanlar HD görüntü elde edemiyorlardı. Zamanla bu teknoloji yayıldı ve artık herkes tarafından kullanılabilir bir hale geldi.

Benzer bir durum Dolby Atmos için de geçerli. Şuanda karşımıza çıkan tüm filmlerde bu teknoloji mevcut değil. Üstelik eski filmleri gerekli donanıma sahip olsak da bu etkiyle birlikte izlememiz mümkün olmuyor. Filmin izlenmeye hazır hale getirildiği sırada bu düzenlemelerin yapılması gerekli.

Atmos sistemine uyumlu olarak bizlere sunulan filmlerden bir tanesi Transformers: Age of Extinction. Bu teknoloji ile uyumlu popüler filmlerin ilki olan bu yapımı çok sayıda farklı film takip etti. Artık birçok önemli filmde bu teknolojinin yer aldığını biliyoruz.

Daha önce bahsettiğimiz gibi Netflix ve Amazon Prime kullanıcılarının da Dolby Atmos teknolojisini kullanabilecekleri bir yapımı elde etmesi mümkün. Ancak bu platformlarda yer alan tüm yapımların bu özellikte olmadığının bilinmesi gerekli. Özellikle orijinal Netflix yapımlarının büyük bir kısmında bu teknoloji mevcut.

Sonraki yazı: Sanal Sunucu Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.