Dijital Ürün Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 4 Mayıs 2023

Bu yazımızda satın alma işlemi sadece internet üzerinden yapılabilen son kullanma tarihleri olmayan dijital ürün hakkında sizi bilgilendirmek istiyoruz.

İnternet kullanımı ve teknolojinin sürekli gelişmesi ile ürün satışlarında sürekli yenilikler ile karşılaşmaktayız.

İnternet sitelerinden satın alma işlemi gün geçtikçe artmakta ve işletmeler online alışveriş konusuna daha fazla zaman ayırmaya başladılar.

Özellikle 2020 yılında tüm dünyada yayılmaya başlayan ve hala etkisini gösteren Covid 19 pandemisi sebebiyle insanlar alışverişlerini online olarak gerçekleştirmeye başladılar.

İnternet üzerinden yapılan satışlara insanların daha çok rağbet etmeleri sonucu firmalar yeni arayışlar içine girerek karlılığı yüksek olan projeler geliştirmeye başladılar.

Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarının artması sebebiyle kargo masraflarının artması sonucu fiziki ürün satışı yerine firmalar dijital ürün satışı yapmaya başladılar.

Dijital bir fikri olan herkesin rahatlıkla üretim yapacağı bir noktada olan dijital ürünler her geçen gün satış sayılarını artırmaktadırlar.

Dijital ürünlerin herhangi bir son kullanma tarihleri bulunmaması, fiziksel olarak hiçbir yer kaplamaması sebebiyle satıcıların depo, kira, elektrik, personel giderleri ve kargo giderleri olmaması satıcılara yüksek karlılık getirmektedir.

Dijital Ürün Kategorileri Nelerdir?

Neredeyse hiçbir maliyet olmadan geliştirilen ve satışa sunulan dijital ürün seçenekleri her geçen gün artış göstermektedir.

Tamamen sizin fikirleriniz ile ortaya çıkan bu ürünlerin satışını yapabilmek için ihtiyacınız olan sadece bir E-ticaret sitesine sahip olmanız ve ürünlerini burada gösterime sunmaktır.

Geniş bir yelpazesi bulunan dijital ürünlerin hem satıcılar hem de alıcılar için birçok faydası bulunduğu gerçektir.

Satıcılar için yüksek karlılık getirisi olması alıcılar için ise hem zaman tasarrufu hem de uygun fiyatlar ile satın alma imkânı olması sebebiyle günümüzde çokça tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir.

İnternetin olduğu her yere ürünlerinizi ulaştırabileceğiniz mükemmel bir pazarı olan bu ürünler tüm dünyaya satış yapabilme imkanı sunmaktadır.

Bir dijital ürün fikrimi geliştirdiniz hemen elektronik ticaret sitenize yükleyin ve müşterilerin en kısa sürede geri dönüş sağlayacağını görmenin mutluluğunu yaşayın.

Peki nedir bu herkesin merak ettiği ve yoğun bir ilgi alanı bulunan bu ürünlerin kategorileri?

Sizlere en çok satış yapılan ve kullanıcıların talepleri doğrultusunda hazırladığım dijital ürünlere örnek verecek olursak;

 • Online eğitimler
 • Elektronik kitaplar
 • Dijital sanat ürünleri (illüstrasyonlar)
 • NFT görseller
 • Elektronik tablolar (Excel ya da Google ile hazırlanan tablolar)
 • Şablon dosyaları (eposta şablonu, özgeçmiş şablonları, rapor şablonları)
 • Planlayıcı şablonlar (ders programı, antrenman programı)
 • Podcastler
 • Online danışmanlık hizmetleri
 • Yazı tipleri
 • Müzik ve ses dosyaları

gibi daha birçok dijital fikir geliştirilebilir ve satışı yapılabilir.

Dijital Ürün

Dijital Ürün Satmanın Avantajları Nelerdir?

2000’ li yıllar sonrası artan teknolojik gelişmelere gün geçtikçe yenileri eklenmektedir. Birçok işlemin hayali bile kurulamazken şuan tüm dünya teknoloji nimetlerinden oldukça faydalanmaktadır.

Milenyum çağı olarak bilinen 2000’ li yılların başında telefonların çanta ve ceplerde taşınması ile başlayan bu süreç şimdilerde akıl almaz ilerlemeler kaydetti.

Teknolojinin gelişmesine yardımcı olan ana karakter ise her zaman internet olmuştur. İnternet kullanımı arttıkça yeni fikirler ortaya çıkmakta ve kullanıcılar artık tüm işlemlerini internet üzerinden yapar hale gelmekte.

İnternetin asıl amacı olan insan hayatını kolaylaştırma konusunda oldukça başarılı olduğu kesinlikle söylenebilir. İnternetin getirdiği yenilik ve kolaylıklardan birisi de dijital ürün satışı olmuştur.

Hiçbir maliyet gerektirmeden üretip geliştirdiğiniz dijital fikirlerinizi bu devasa pazarda satışa sunabilir ve kendinize bir gelir kapısı açabilirsiniz.

Dijital ürünleri satabilmek için öncelikle iyi bir Pazar araştırması yapmalı ve müşterilerin neye ihtiyaçları olduğuna karar vermek gerekiyor.

Bir projeye çok fazla ilgi duyulması aynısının yapılması iyi bir fikir olmayabilir.

O yüzden oluşturacağınız dijital ürünün daha önce benzeri olmaması ya da müşteri potansiyelinin fazla olacağı bir ürün olması tercih edilmelidir.

Dijital ürün satmanın işletmelere ve satıcılara sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Dilerseniz şimdi sizlere bu avantajların neler olduğunu maddeler halinde açıklamak isterim.

 • Dijital ürünleri yalnızca bir kere üretip sürekli satış yapma imkânınız olabilir.
 • Herhangi bir depo, kira, elektrik, fatura, personel gideri olmaması sebebiyle yüksek karlılık getirisi olabilir.
 • Üretim maliyeti olmadığı için sermaye gerektirmez.
 • Oluşturduğunuz bu ürünler geliştirilmeye açık olmaktadır.
 • Dijital pazarlama strateji geliştirerek daha fazla alıcıya ulaşma imkânı sağlayabilirsiniz.
 • Dijital ürünlerde taşıma maliyeti olmadığı için kargo firmaları ile anlaşma yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Hem yurt içine hem de yurt dışına satış yapma şansınız bulunmakta ve satış gerçekleştiği anda ücretinizi alır ürünü anında teslim edebilirsiniz. Kargo da kayboldu ya da kırıldı gibi durumlar ile karşılaşmazsınız.
 • Dijital ürünlerin son kullanma tarihi yoktur. Ürünlerin bozulma, ekşime, şekil değiştirme, yırtılma, beden uymaması gibi kullanıcı memnuniyetsizliği yaratan durumları yoktur.
 • Dijital ürün mağazaları açılış ve kapanış saatleri yoktur, 7 gün 24 saat açık durumdadır.

Sizlerde bu avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bir dijital fikir geliştirmeli, düşük maliyetli E-ticaret sitesi oluşturmalısınız.

Dijital Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet üzerinden satış yapmak çokça tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

Öncelikle kurumsal işletmeler ile başlayan online alışveriş sistemi giderek artış göstermekte ve her türlü ürün satışında tercih edilen bir platform olmakta.

Birçok kullanıcı tarafından internetten alışveriş yapmak kolay bir yol olması mağazalarda dolaşma zahmetinin olmaması ve taşıma durumları olmaması nedeniyle herkes tarafından tercih edilir oldu.

Fiziksel ürün satışlarının yanında işletmeler dijital ürün satışları da yapmaya başladılar.

Bu ürünlerin satışı yalnızca internet üzerinden yapılmaktadır. Geliştirdiğiniz bir dijital ürün var ise satış yapabilmek için isterseniz çok az maliyetler ile e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz.

İsterseniz site açmak yerine uluslararası pazarları olan ETYS gibi yurt dışı mağazalarında bu ürünleri satışa sunabilirler.

Öncelikle satış yapmadan önce geliştirmek istediğiniz ürün hakkında potansiyel alıcı grubu belirlemelisiniz. Alıcıların talepleri dikkate alınarak ihtiyaç duyulan ürünü geliştirmelisiniz.

Ürünü satmak istediğiniz alıcı kitlesi ile mutlaka iletişim halinde kalınmalı ve ürünün ne kadar Pazar payına sahip olacağı tahmin edilerek satışa sunulmalıdır.

Satış yapabilmek için şirket kurmanız gerektiğini unutmamalısınız. Satışlarınızı internet üzerinden yapsanız da devlete bir vergi ödemeniz gerekmekte ve bu nedenle şirket kurmalısınız.

Daha sonrasında şirketinize ait bir e-ticaret sitesi kurmalısınız. Genellikle dijital ürün satışı yapmak isteyen satıcılar hazır e-ticaret sitelerini kullandığı bilinen bir gerçektir.

Dijital Ürün

Dijital Ürün Satışı Yapılabilecek Siteler Hangileridir?

Dijital ürün satışı yapmak için dilerseniz kendi e-ticaret sitenizi kullanabileceğiniz gibi dilerseniz de daha fazla alıcı kitlesine ulaşabilmek için bu konuda hizmet veren diğer site platformlarını da kullanabilirsiniz.

İşte bu sitelerden birkaç tanesine örnek verecek olursak;

 • ETYS
 • OpenSea
 • Shutter Stock
 • UDEMY
 • Amazon

En bilinenleri olarak hizmet vermektedirler. Oluşturduğunuz dijital fikrinizi bu sitelerde kendinize ait bir mağaza profili açmalı, ürünlerinizi siteye yüklemeli ve yüksek satış yaparak gelir elde imkânı elde edebilirsiniz.

Sonraki yazı: Giyilebilir Teknoloji Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.