Dijital Dönüşümün Gücü

Bazen hayat o kadar hızlı akıyor ki yetişemiyorum, diyenler vardır muhakkak etrafınızda belki de sizde söylüyorsunuzdur. Evet gerçekten dijital dönüşüm çağındayız ve hemen her şey o kadar hızlı gelişmekte ve değişmekte ki neredeyse yetişmek imkansız. Günümüzde karşımıza çıkan bütün iyileştirme ve geliştirme teknolojilerinin neredeyse tamamı dijitalleşme gelişmelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Peki teknolojik olarak karşımıza çıkan ve ayrılamadığımız bu trendler nelerdir?

Bu trendlerin en somut örnekleri bir türlü vazgeçemediğimiz özerk taşıtlar, uçaklar, telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, robotlar, 3D yazıcılar ve daha birçoğu olmaktadır. Burada özerk taşıtlar derken artık sıradan araçları kastetmiyorum bile, sürücüsüz araçlar, uzaktan kontrol edilebilen araçlar ve drone’ler asıl kastetmek istediklerim. Günümüzün en önemli dijital dönüşüm internet trendleri arasında yer alan gelişmelerinden bir tanesi de 3D yazıcılar olmaktadır. Bu yazıcılar malzemeyi alıp şablon olarak kullandığınızda üç boyutlu bir nesne olarak sizlere sunmaktadır.

Düşünün bu teknoloji sayesinde artık hemen her boyutta ve şekilde nesne çok kolay bir şekilde üretilmekte ve maliyetten müthiş bir kar edilmektedir. Her müşteriye özel olarak anında istenilen nesneyi üretebileceksiniz. Günümüzde 3D teknolojisi ile elektronik parçalar, insan dahil her canlının hücre ve organları dahi üretilebilmektedir. Anlayacağınız üretim kapasitesi noktasında çok geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır. Şimdilerde ise ortamdaki ısı ve nem parametrelerine göre kendini değiştirebilme özelliğine sahip ürünler için araştırılmalar yapıldığı söylenmekte ki buda dijital değişim 4D üretiminin projelendirilmesi demektir.

Dijital Dönüşümün Gücü İle Hayatımızdaki Değişiklikler

  • Dijital dönüşüm sayesinde hayatımızdaki tek değişiklik elbette ki sadece 3D yazıcıları olmamaktadır.
  • Özellikle son zamanlarda hemen her alanda etkinliğini gösteren teknolojilerden bir tanesi robotlar olmaktadır. Artık birçok iş gücü alanında insanların yerini robotlar almaktadır. Özellikle günümüzde kat edilen ileri sensör teknolojilerindeki mesafe nedeniyle robotlar çok daha iyi bir şekilde hareket edebilmektedirler. Yine günümüz internet trendi bulut teknolojileri sayesinde bu robotlar uzaktan kontrol edilebilmektedir.
  • Yapay zeka ise çok farklı ir teknoloji olup, makinelere bazı durumlar karşısında karar verme ve eyleme geçme komutları yüklenmektedir. Geleceğin teknolojisi gözüyle bakılmaktadır.
  • Dijital dönüşüm süreci ister kabul edelim ister etmeyelim hemen herkesi etkisi altına alacak. Sadece insanları değil marka ve kurumları da aynı şekilde etkisi altına alacaktır. Bu yüzden hemen her marka ve kişi kendisini dijital dönüşüm sürecine en kısa zamanda adapte etmelidir yoksa zamanla yok olmaya mahkumdur.
  • Günümüzde dijital dönüşüm sayesinde birçok sosyal medya platformları aktif hale geldi ve bunlardan Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamaların dünya genelinde yüz milyonlarca takipçisi bulunmaktadır. İnsanlar artık hemen her tür ihtiyaçlarını buralarda gördükleri ürün tanıtımlarından yararlanarak almakta. Bu yüzden internetten satış ve marka bilinirliği çok önemli olmaktadır.
  • Çünkü doğru ve kaliteli reklamlarla ürünleriniz bu tür uygulamalar aracılığıyla milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Günümüzde insanlar artık akıllı telefonlar ya da tabletler sayesinde günlerinin çoğu vaktini internet ortamında geçirmektedir. Dijital dönüşümün hayatımıza soktuğu en büyük değişikliklerden birisi de bu olmaktadır.
  • Marka bilinilirliğini size şöyle anlatacak olursak, siz ne kadar iyi bir satıcı olursanız olun, günümüzde insanlar size internet web site adresiniz üzerinden ulaşamazlarsa hakkınızda olumsuz düşünebileceklerdir. Bu yüzden de tercih edilme oranınız çok büyük oranda düşecektir. Bunun için internetten satış ve marka bilinilirliği hususunda kesinlikle firmanızı dijital dönüşüme ayak uydurmalı ve internet dünyasındaki yerinizi almalısınız.
  • Unutmayın ki günümüzde iyi bir pazarlama için hedef kitlenizi çok iyi tanımalısınız. Bu yüzden günümüz insanının % 70’e yakını vaktinin birçoğunu internet ortamında geçirmektedir. Bu yüzden bu potansiyel asla göz ardı edilmemelidir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu