Dijital Cüzdan (E-cüzdan) Nedir? Ne İşe Yarar?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 27 Nisan 2023

İnternet üzerinden alışveriş yapanların sıklıkla kullandığı bir yöntem olan dijital cüzdan konusunda sizler için detaylı bir bilgilendirme yapacağız.

2000 yılı ile başlayan ve insanlar arasında tüm dünyada milenyum çağı olarak adlandırılan bu dönemle birlikte internet kullanımı hızla artışa geçmiştir. İnternet sayesinde teknoloji her geçen gün hızla ilerlemekte ve insanlara birçok yenilik ve değişiklikleri de beraberinde getirmektedir. Teknolojinin insanlara kattığı en büyük yeniliklerden birisi de internet sitelerinden alışveriş yapma imkânı sağlamasıdır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenli bir ödeme yöntemi ile satın alma işlemi yapabilmek için dijital cüzdan kullanılmaktadır. Online alışveriş yapan tüketiciler banka kartı ya da kredi kartı bilgilerini her alışverişte girmek zorunda kalıyorlar. Bu uygulama sayesinde alışverişlerde kullandıkları banka kartı ve kredi kartı bilgilerini e cüzdana kaydetmeleri halinde işlemlerini hızlıca tamamlayarak ürünleri satın alabilirler.

Dijital Cüzdan (E-cüzdan) Nasıl Kullanılır?

Günümüzde internet üzerinden ürün alışverişi yapmayan kullanıcı neredeyse yok denecek kadar azdır. Mobil internet ve yerel internetin tüm dünya ülkelerinde gelişim göstermesi sonucu internete her yerden girilebilir olmakta. Özellikle akıllı cep telefonu ve tabletler sayesinde internet her zaman çantamızda ya da cebimizde varlığını koruyor.

Tüketiciler internet yardımıyla oturdukları yerden dünyanın her yerinden ürün satın alma şansına sahipler. Alışverişlerini hızlı ve güvenirlik yapmak için birçok kullanıcı dijital cüzdan bir diğer adıyla e-cüzdan uygulamasını kullanmaktadır. E cüzdan kullanımı oldukça güvenli bir yöntemdir. Güçlü şifreleme yöntemleri içermesi ve üst düzey güvenlik önlemleri barındırması sebebiyle tüm dünyada insanlar tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Tüketicilerin alışveriş işlemlerini daha kolay ve daha kısa sürede yapmalarını sağlamaktadır.

Akıllı cep telefonlarında uygulama olarak yükleyebileceğiniz bu sistemi mobil internet ya da kablosuz internetin bulunduğu her yerden kullanabileceğinizi unutmayın. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin son zamanlarda çokça merak ettiği bu uygulama hakkında yazımızda tüm detaylarına yer vereceğimizi unutmayın. Yazımızın tamamını okuduğunuzda e cüzdan uygulamaları hakkında aklınızda bulunan tüm soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Dijital Cüzdan

Dijital cüzdan nasıl kullanılır sorusunun cevabını verecek olursak öncelikle akıllı cep telefonlarınıza Google Play Store ve ya App Store e cüzdan uygulamalarından dilediğini yüklemeniz gerekecektir. Uygulamayı aktif ettiğiniz alışverişlerinizde kullanmak istediğiniz banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kartlarınızı bir kereye mahsus tanımlamanız gerekmektedir. İstediğiniz kadar kart tanımlama imkânınız olduğunu unutmamalısınız.

Elektronik cüzdan olarak tanımlanan bu sistemin gerçek cüzdanlarda kart taşıyarak yaptığımız tüm ödeme işlemlerini bir tıklama ile yapma şansını elde etmemizi sağlamaktadır. 7 den 77 ye her yaştan insanın bir an olsun yanından ayırmadığı akıllı cep telefonları sayesinde artık para taşımak ya da birçok banka kartı ya da kredi kartı taşımanıza gerek kalmayacak.

Dijital Cüzdan (E-cüzdan) Kullanmak Güvenli Mi?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte internete ulaşım hayli kolay bir durum olmaya başladı. Gelişmiş ülkelerde mobil ağ ve kablosuz ağ yapılarının artması ile birlikte her yerden rahatlıkla internet erişimi elde edebilir duruma gelindi.

İnternet dünyasında yayın yapan milyonlarca web site ve milyonlarca da bu sitelerin kullanıcıları bulunmaktadır. Böylesi yüksek bir kullanıcı potansiyelinin bulunduğu ortamda ne kadar yararlı işlemler yapmaya çalışılsa da kötü amaçlı yazılım yapan korsanların da bu potansiyelden faydalanmak istedikleri bilinen bir gerçektir.

Web sitelerden ya da online uygulamalardan işlem yapmak isteyenler için maalesef hiçbir kurum ya da kuruluş yüzde yüz garanti vermemektedir. Siber güvenlik konusunda ülkeler büyük çalışmalar yapmakta ve ülkelerinde yaşayan insanların interneti güvenle kullanabilmeleri için yoğun çabalar içerisine girmektedirler.

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki dijital cüzdan uygulamasını bilindik bir markadan yüklemek gerekmektedir. Tüm banka kartı ve kredi kartı bilgilerinizi kaydedeceğiniz bu uygulamalara güvenmek için bilindik bankaların ya da bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu ve Türkiye cumhuriyeti merkez bankası tarafından yetki verilmiş kurumların uygulamalarını kullanmak gerekmektedir.

İnsanlar günümüzde ATM noktalarından bile işlem yaparken çekinceler içine girerken bir akıllı cep telefonu uygulamasına güvenerek bilgilerini paylaşmakta zorlanmaları anlaşılabilir bir durumdur. Fakat doğru ve gerekli izinleri almış markaların e cüzdan uygulamalarını kullanmanız halinde herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tüm dünyada çokça kullanılan bu ödeme yönteminde alışveriş yaptığınız sitelerde son derece önemlidir. Bilinmedik sitelerden ya da uygulamalardan online alışveriş yapmak oldukça tehlikeli olabilir.

Bu arada hatırlatmamız gereken önemli bir konu da internetin karanlık yüzü olarak bilinen dark web sitelerinden alışveriş yapmak isterseniz kesinlikle dijital cüzdan uygulamasını kullanmayın. Bu sitelere girmeyin bu sitelerden alışveriş yapmayın. Aksi halde tüm bilgileriniz yazılım korsanlarının eline geçebilir.

Dijital Cüzdan Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Tüm dünyada birçok alışveriş tutkunu tarafından kullanılmakta olan e cüzdan uygulamasının tüketicilere sağladığı birçok fayda olduğu bilinen bir gerçektir. Tabi kullanım sırasında bazı riskleri bulunmuyor değil ama avantajlarının çok daha fazla olduğu kesindir. Ayrıca sadece tüketiciler için değil aynı zamanda e-ticaret siteleri için de fazlaca faydaları olduğu bilinmektedir. Gelin şimdi hep birlikte dijital cüzdan kullanmanın sağladığı faydaları inceleyelim:

  • Uygulama içerisine tanımladığınız tüm banka ve kredi kart bilgilerinizi tek bir noktadan kontrol edebilirsiniz.
  • Fiziksel olarak çantanızda ya da cebinizde cüzdan ya da banka kartları taşımak zorunda kalmazsınız.
  • Sahip olduğunuz tüm kartların ekstrelerini ayrı ayrı görerek gelir gider hesaplamasını kolaylıkla yapabilirsiniz.
  • Bazı alışveriş siteleri tarafından e cüzdan ile ödeme yapılması halinde sağlanan indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz kredi kartı ya da banka kartlarınızın çalınma kaybolma gibi risklerin önüne geçmiş olursunuz.
  • Dilerseniz tüm kripto para işlemlerinizi bu uygulamalar yardımıyla yapabilirsiniz.

Dijital Cüzdan

  • Alışverişleriniz sırasında kart numaranızı, kart şifrenizi, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve doğrulama kodu girmek zorunda kalmazsınız ve alışveriş işleminizi tek tıkla hızlı bir biçimde yaparsınız.
  • Temassız ödeme ve NFC teknolojilerini kullanarak ödeme yapabilme şansınız bulunur.
  • Uluslar arası ödeme yapmayı destekleyen dijital cüzdan uygulamaları sayesinde dilerseniz yurt dışından alışveriş yapabilirsiniz.
  • Kartlarınız kaybolduğunda ya da çalındığında alışverişlerde başkaları tarafından kullanılmaması için hemen kapattırmanız gerekirken e cüzdan uygulamasında telefonunuz kaybolsa ya da çalınsa birçok güvenlik ve şifreleme adımı bulunması sebebiyle başkaları tarafından kullanılması mümkün değildir. Ayrıca parmak okuyucu şifreleme de yapabileceğiniz için sizin dışınızda kimse tarafından kullanılamaz.

Dijital Cüzdan Uygulamaları Hangileridir?

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen popüler dijital cüzdan uygulamaları Apple Pay, Google Pay, Paypal’ dır. Daha birçok elektronik cüzdan uygulaması bulunmakta fakat güvenilirlik konusunda bazı soru işaretleri barındırmaktadırlar. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yetki verilmeyen e cüzdan uygulamalarını kullanmak son derece yanlış bir işlem olacaktır. Ülkemizde ayrıca Paypal kullanımı alınan karar ile durdurulmuştur.

Blockchain Teknolojisi ile Dijital Cüzdan İlişkisi Nedir?

Kripto para sistemlerinde şifreleme ve hesap işlemlerinde kullanılan blockhain teknolojisi ile dijital cüzdan arasında yakın bir ilişki bulunduğu ve ilerleyen zamanda daha da yakınlaşma olacağı uzmanlar tarafından bildirilmektedir.

Sonraki yazı: Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality-AR) Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.