Dijital Çağın Olmazsa Olmazı: Sosyal Medya

Sosyal medya, kullanıcıların kendi içeriklerini ürettikleri ve yayınladıkları online bir paylaşım ağıdır. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve yaşanan teknolojik gelişmeler sosyal medyanın da gelişmesine ve kişiler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmasına neden olmaktadır. Bu sayede sosyal medya kullanıcıları sosyal medyanın kullanıcılarına sunduğu faydalardan en iyi şekilde yararlanabilmektedir. Sosyal medyanın kullanıcılarına sunduğu faydalarının başında ise hızlı erişim kolaylığı bulunmaktadır. Bu sayede sosyal medya kullanıcıları bireysel kişiler ya da kurumsal firmalar dahi olsa iletişim kurma konusunda hiç zorluk yaşamıyorlar. Çünkü sosyal medyanın hızlı erişim özelliği kullanıcıların birbirleri ile en hızlı şekilde iletişim kurabilmesini sağlıyor. Sosyal medya da paylaşılan fotoğraflar, içerikler, haberler, makaleler, düşünceler ya da mesajlar kullanıcıların yoğun bir şekilde iletişimde kalabilmelerini sağlıyor. Sosyal medya ile ilgili en çok kullanılan terim ise paylaşmaktır. Aslında paylaşmak kelime anlamı ile bir kişiye ait olan bir şeyin diğer insanlar tarafından da kullanılması, görülmesi ya da duyulmasıdır. Sosyal medya da paylaşmakta tamamen bunu ifade etmektedir. Kişiler kendileri ile ilgili bilgileri, fotoğrafları, yazıları yani her türlü içeriği sosyal medyadaki diğer kişiler ile paylaşmaktadır. Bir kitle iletişime aracı olan sosyal medyayı geleneksel medyadan ve geleneksel iletişim araçlarından ayıran en temel özellikte budur. Peki, geleneksel medya nedir ve sosyal medya ile geleneksel medya arasındaki diğer farklar nelerdir? İşte cevapları…

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

Teknoloji hayatımızda büyük bir öneme sahip olmadan önce kişiler geleneksel medyayı ve geleneksel iletişim araçlarını kullanarak iletişim kurmaktaydı. Ancak teknolojinin bu denli gelişme göstermesi ve hayatımızda büyük bir öneme sahip olması nedeni ile sosyal medya kendini geliştirmiş ve kişilerin iletişim aracı konumuna gelmiştir. Peki, geleneksel medya nedir?

Geleneksel medya, olay ve haberlerin yazılı ve görsel basın aracılığı ile insanlara aktarıldığı medyadır. İnsanlar iletişim kurabilmek için uzun yılları geleneksel mecraları kullanmaktadır. Genellikle propaganda amacı ile kullanılan geleneksel mecra günümüzde yerini dijital mecralara bırakmaya başlasa da geleneksel mecra hala yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak günümüzde sosyal medya, geleneksel mecraya göre çok daha büyük avantajlara sahiptir. Bu nedenle insanlar ve firmalar sosyal medyaya yoğun bir ilgi göstermektedir. Günümüzde pek çok firma hedef kitlesine ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaktadır. Peki, sosyal medyanın sağladığı faydalar nelerdir?

Sosyal Medyanın Kişi ve Kurumlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  • Sosyal medyanın reklam hedeflemesi oldukça nettir. Sosyal medya kişilerin ve kurumların yalnızca kimliklerini değil her türlü bilgisini diğer kullanıcılara sunmaktadır. Bu da reklam vermek isteyen firmaların hedefleme yapabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
  • Bir şirket hedef kitlesini belirlemesi durumunda çeşitli sosyal ağlarda kolaylıkla bu hedef kitleye ulaşabilmektedir. Anca geleneksel mecrada belirlenen hedef kitleye ulaşabilmek için çok daha büyük bir emek sarf edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu hem zaman olarak hem de maddi olarak büyük bir kayıp yaşatmaktadır.
  • Firmalar ayırdıkları reklam bütçesi ile belirledikleri hedef kitleye en doğru şekilde ulaşabilmektedir. Sosyal medyanın maliyeti de oldukça düşük olduğu için küçük bir bütçe ayırarak hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Sosyal medya anında güncellenebilen bir yapıya sahiptir. Bu da meydana gelen olayların anında kişilere ulaştırılabiliyor olmasını sağlamaktadır. Ya d sosyal medya da meydana gelen krizler bu sayede çok büyümeden önlenebilmektedir.
  • Sosyal medyanın sunduğu diğer bir avantaj ise feedbacktir. Sosyal medya da kişiler ve kurumlar kolay bir şekilde iletişim kurabilmektedir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu