Kullanabileceğiniz 15 Çevrimiçi Yönetim Uygulaması

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 28 Nisan 2023

Çevrimiçi yönetim uygulaması dediğimde hangilerinden bahsettiğimi bir an için düşünmüş olabilirsin. Bu çok doğal çünkü muhtemelen bunun için hiçbir zaman bir uygulamaya başvurmadın. İnternet öncesi çağdan büyük bir değişiklik, hakkınızda herkesin erişebildiği çok büyük miktardaki bilgidir. Bir şey çevrimiçi olduğunda, genellikle sonsuza dek orada kalır. Bu, çevrimiçi itibarınızı takip etmenizi ve kendinizle veya işletmenizle ilgili zararlı ifadeleri en aza indirgemek için elinizden geleni yapmanızı hayati hale getirir. Hem itibarınızı anlamanıza hem de daha sonra iyileştirmenize ve daha zararlı referansların tehlikelerini en aza indirmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz epeyce çevrimiçi yönetim uygulaması var.

Çevrimiçi itibar yönetimi, çevrimiçi olarak hakkınızdaki olumlu öğeleri vurguladığınızda, internette sizinle ilgili olumsuz duyguları vurguladığınızda geçmeniz gereken süreçtir.

Bazı durumlarda, çevrimiçi itibar yönetimi önemli miktarda çaba gerektirebilir. Neyse ki, çabalarınızı kolaylaştıracak bir dizi ücretli ve ücretsiz araç var.

Çevrimiçi itibar yönetimi uygulamaları, çevrimiçi olarak kendi adınıza baksanız da iş itibarınıza odaklansanız da aynıdır. Yakın zamanda tartıştığımız gibi, kişisel markalaşma , kurumsal markalaşma kadar çevrimiçi ortamda da önemlidir. Potansiyel işverenler Google iş adaylarının isimlerini internetin onlara ne söyleyebileceğini görmek için. Ve geçmişinizin kaybolmayı tercih edeceğiniz kısımlarına sahip olabilirsiniz. Sosyal hesaplarınız bile, özellikle gençliğinizde onlara çok “sosyal” davrandıysanız, bir sorun olabilir.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #1 : Brand 24

Brand24 ile projeler yaratarak başlarsın. Her bir proje, bir varlığın sosyal atıflarını izler. Daha yüksek seviyelerde, birden fazla markayı takip eden birden fazla Projeniz veya hatta bir markanın belirli kampanyaları olabilir.

Aramakta olduğunuz şey olmayanlardan bahsetmediğinizden emin olmak için, yalnızca bir anahtar kelime listesine yazarak veya dahil edilecek ve hariç tutulacak anahtar kelimeleri belirleyerek bir şeyler arayabilirsiniz.

Brand24, sadece sosyal medyadan bahsetmiyor. Hariç tutulmamış anahtar kelimelerinizin her bir oluşumunu arayarak tüm web’de gezinir. Sosyal ağlardan, haber sitelerinden, videolardan, bloglardan, web sitelerinden, tartışma forumlarından, google incelemelerinden ve diğer kaynaklardan herkese açık tüm sözler gerçek zamanlı olarak toplanır.

Brand24, verilerinizi filtrelemek için birden fazla yol sunar. Herhangi bir güne, haftaya veya aya kadar ayrıntıya inebilirsiniz. En önemli (ve en etkili) şampiyonlarınızın kim olduğunu belirlemenize yardımcı olması için kaynağa ve diğer ölçütlere göre filtreleyebilirsiniz. Hatta kimin seninle pis konuştuğunu görmek için duygularına göre filtre uygulayabilirsin. Ek olarak, verileri veri dolu bir raporla kolayca analiz edebilirsiniz.

Brand24’ün karşılaştırma aracı, tüm projelerinizin sonuçlarını yan yana karşılaştırmanıza olanak tanır.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #2 : YouScan

En basit haliyle YouScan, sosyal medyayı ve web’in geri kalanını marka sözleri için tarayabilen ve ardından bu sözlerin daha geniş sosyal etkisi için analiz edebilen bir dinleme aracıdır. İnceleyebileceğiniz milyarlarca veri noktasının yanı sıra bu verileri analiz etmenin birçok yolunu bulur. Gerçek cevheri, kullanıcıların görsel aramalarında dikkat çekici ölçüde spesifik olmalarını sağlayan görüntü tanıma özellikleridir.

İhtiyaç duyduğunuz verileri bulmak için Boolean aramaları kurarak başlayın. YouScan ‘, arama kriterlerinizi karşılayan bazı verileri belirledikten sonra, platformun topladığı ve bu kriterlere uyan tüm bahsedenleri gösteren bir sayfaya gidebilirsiniz. Yalnızca aramanızla alakalı olanı elde etmek için sonuçları birden çok şekilde filtreleyebilirsiniz. Visual Insights ile, ortaya çıkan tüm görüntülerde arama yaparken gerçekten spesifik olabilirsiniz – inanılmaz derecede hassas bir yapay zeka motoru görüntü tanımayı güçlendirir.

Analiz araçları, seçtiğiniz konularla ilgili tüm önemli eğilimleri gösteren etkileşimli grafikler ve çizelgeler içerir. Ayrıntılara inmek ve sayıların arkasındaki gönderileri görmek için grafiklerin herhangi bir yerine tıklayabilirsiniz.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #3 : BrandMentions

BrandMentions, dinlemeyi birkaç kanalla sınırlamaz. Her büyük sosyal medya platformu, haberler, bloglar ve inceleme siteleri gibi sosyal olmayan web siteleriyle birlikte burada temsil edilmektedir.

Önce izlediğiniz anahtar kelimeleri, yani çoğunlukla şirketinizin adını ve / veya sosyal kimliğini belirleyerek kapsamlı bir yapılandırmadan geçersiniz. Rakiplerinizin anahtar kelimelerini ve sosyal davranışlarını da izleyebilirsiniz. Sonuçlarınızda belirli anahtar kelimelerin görünmesini zorunlu kılarak veya hariç tutarak Projenizi kurabilirsiniz. Platform, her söz için duyarlılık analizi görüntüler ve sonuçlarınızı buna göre filtreleyebilirsiniz.

Projenizi oluşturduktan sonra, sözlerinizin dökümüne bakmanız bir dakikadan az sürer. Sonuçları birçok şekilde filtreleyebilir ve daha derinlemesine bir görünüm için herhangi bir özel sözü seçebilirsiniz. Sosyal gönderilerle, doğrudan BrandMention arayüzünden yanıt verebilirsiniz.

BrandMentions’ı kullanmaya devam ettikçe, veri havuzu büyümeye devam edecek.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #4 : Buzzsumo

Buzzsumo, bu listedeki diğer araçlara kıyasla biraz farklı şeyler ele alıyor. Arama teriminizi içeren herhangi bir içerik için web’i taramanıza olanak tanır. Bununla birlikte, temel ayrımı, her arama sonucuyla ilişkili etkileşim miktarını içermesidir.

Aşağıdaki filtreleri kullanarak arama yapabilirsiniz:

Tarih
B2B Yayıncıları
Ülke
Dil
Alan adı
İçerik türü
Sözcük sayısı
Yayıncı boyutu

BuzzSumo, Facebook, Twitter, Pinterest ve Reddit için etkileşim rakamları sağlar. Her arama sonucunun aldığı toplam bağlantı sayısını sağlar.

BuzzSumo, bir içerik analizi raporu sağlar. Bu, ağırlıklı olarak seçtiğiniz konuyla ilgili makalelere katılımla ilgili ayrıntılı grafikleri gösterir.

Çevrimiçi itibar yönetimi için belki de en önemlisi, Buzzsumo’da aşağıdakileri izlemek için uyarılar oluşturabilirsiniz:

Marka bahseder
Rakip bahseder
Bir web sitesinden içerik
Anahtar kelimeden bahseder
Geri bağlantılar
Bir yazar
Dahil etmeleri ve hariç tutmaları, bir uyarı almadan önce yerine getirilmesi gereken minimum bir katılım değeri ve uyarıları anında, günlük veya hiç alıp almayacağınızı ayarlayabilirsiniz.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #5 : Mention

Mention, markaların sosyal medyayı izlemelerine ve çevrimiçi sohbetlerde kendilerinden herhangi bir şekilde bahsetmelerine olanak tanır. Sosyal medya, forumlar, bloglar ve web’in geri kalanı dahil olmak üzere günlük 1 milyardan fazla kaynağı kolayca izleyebilirsiniz. Buradaki diğer bazı ürünlerde olduğu gibi, kesin pazar araştırması için markanıza, rakiplerinize ve müşterilerinize odaklanmanıza yardımcı olmak için Boole uyarılarını kullanabilirsiniz.

Mention’ın medya izleme ve sosyal dinleme, kriz yönetimi anlarının üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Marka adınızın ne zaman patladığını size bildirmek için nabız uyarıları ayarlayabilirsiniz. İyi ya da kötü habere uygun şekilde tepki vermenizi çok daha kolay hale getirir. Nitekim Twitter, Facebook ve Instagram entegrasyonları sayesinde doğrudan sosyal medya hesaplarınızdan cevap verebilirsiniz.

Mention, marka farkındalığını, hissiyatını ve markanızın veya rakiplerinizin itibarını izler. Duyarlılık analizi araçları, olumlu yorumları olumsuzdan hızla ayırmanıza yardımcı olur, böylece herhangi bir sorunu hızla tanımlayabilirsiniz.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #6 : Web Tarayıcın

Çevrimiçi yönetiminizi aktif olarak iyileştirmek istiyorsanız, o zaman ilk savunma aracı web tarayıcınızdır (Chrome, Firefox, Safari veya hangisini tercih ederseniz edin). Adınızı yazın ve arama sonuçlarının ilk birkaç sayfasına bakın. İlk sayfa en önemlisidir, çünkü çok az kişi bir aramada ikinci veya sonraki sayfalara tıklar.

Gizli arama yapmanız en iyisi olabilir, çünkü bazen tarayıcıların aramalarınızı özelleştirme alışkanlığı vardır ve bu da adınız için gerçek olmayan bir sonuç kümesi verir. Kendiniz veya şirketiniz olarak oturum açtığınızda bir Google araması yapmamanız önemlidir.

Her sonuca bakın ve önce sonucun size atıfta bulunup bulunmadığına karar verin. Her sonucu aşağıdaki kategorilerden birine bölün:

 • Olumsuz – sonuç sizinle ilgilidir ve sizi olumlu bir şekilde göstermez. Doğal olarak, suçlarla ilgili her türlü mahkeme raporu ve medya raporu burada görünecektir, ancak başka birçok olumsuz arama sonucu türü vardır. Eski ortaklarınızdan gelen sözler olabilirler. Mutsuz müşterilerden olumsuz sosyal yorumlar gelebilir. Bunlar geçmişinizden bir “hata” olabilir – üniversite günlerinizde izlediğiniz etiketli Facebook fotoğrafınız ya da genç bir içki aleminin ardından üzerinize penislerle komada yatarken. Hatta üzdüğünüz birinin yanlış ve çirkin bir iddiası bile olabilir.
 • Tarafsız – itibarınıza zarar vermeyen veya yardımcı olmayan sonuçlar. Bunlar, bir okul atletizm yarışındaki konumunuz, daha önce oynadığınız bir futbol oyununun incelemesi veya yerel bir kulübe üye olduğunuza ilişkin bir referans olabilir.
 • Başkası hakkında – kişisel adınızı arıyorsanız, sizinle aynı adı taşıyan kişiler için sonuçlarla karşılaşma olasılığınız çok yüksektir. Bu bir işletme için daha az olasıdır, ancak yine de daha genel isimleri olan firmalar için durumlar olacaktır. Örneğin, ABD’li web geliştiricisi Castle, Google’a kendi adlarını verdiyse, arama sonuçlarına Castle televizyon şovuna yapılan referansların hakim olacağını göreceklerdir.
 • Olumlu ve yararlı – umarım sizi iyi bir şekilde gösteren olumlu içerikler görürsünüz
  Google’ın 1 Numaralı sonucu sizinle ilgili değilse üzülmeyin. İnsanların yalnızca % 50’si kendi adları için ilk sonucun sahibi olduğunu iddia edebilir. Aslında, insanların yalnızca% 2’si arama sonuçlarının ilk sayfasındaki tüm öğeleri talep edebilir.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #7 : Google Alerts

İnternet her zaman değişiyor. Bu, herhangi birinin size referans veren bir şey gönderebileceği anlamına gelir. Adınız (kişisel adınız veya işletmeniz) için bir Google Uyarısı oluşturabilirsiniz.

Google, adınızın geçtiği yeni bir söz aldığında sizi bir e-posta ile uyaracaktır. Bu, ücretsiz olmaması durumunda harekete geçmenizi kolaylaştıracaktır.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #7 : The Brand Grader

İşletme itibarınızı kontrol ediyorsanız, The Brand Grader size markanızın çevrimiçi performansı hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir.

Ücretsiz ve kullanımı kolaydır. Tek yapmanız gereken markanızın adını girmek ve bir e-posta hesabı sağlamaktır.

Brand Grader size şirketiniz hakkında bir rapor gönderir. Markanın çevrimiçi varlığına hızlı bir genel bakış sağlar. Rapor, aşağıdakilerle ilgili son yedi güne ait ayrıntıları içerir:

 • En büyük web etkileyicileriniz – sizden bahseden bloglar ve haber siteleri
 • Başlıca kaynaklarınız – markanızdan en çok bahseden web ve sosyal kaynaklar
 • Duygu tespiti – sözlerinizin çoğu olumlu mu olumsuz mu?
 • Bahislere genel bakış – markanızın web sitelerinde, bloglarda ve forumlarda kaç kez bahsettiği
 • Belirtilen Konumlar – markanızla ilgili konuşmaların nereden geldiği
 • Sosyal Takip – takipçiniz farklı sosyal medya platformlarına güveniyor

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #8 : SimilarWeb

SimilarWeb, herhangi bir web sitesi veya uygulama için kapsamlı bir analiz sağlar. Çoğu işletme için ana müşteri yüzü olan siteniz hakkında size zengin bilgi sağlar.

Ayrıca size rakiplerinizin siteleri hakkında bilgi sağlar. Bu, web sitenizi rakiplerinizle karşılaştırmanın kolay bir yolunu sunar. Size sektörünüzle ilgili içgörüler gösterir ve bunlar markanıza nişiniz içinde ne kadar saygı duyulduğunun bir göstergesidir.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #9 : SocialMention

SocialMention, web’i izler ve gerçek zamanlı sosyal medya araması ve analizi alır. Marka adınızı girin, Bloglar, Mikro Bloglar, Yer İmleri, Görüntüler, Videolar, Sorular veya Tümü arasından seçim yapın ve ardından Ara’ya basın.

Son günden sözlerinizi, her sözün duygusuna ilişkin bir rehberle gündeme getirir. Ayrıca, duyarlılığı olumlu, olumsuz ve tarafsız sözlerle özetler ve en iyi anahtar kelimelerinizi, etiketlerinizi, kullanıcılarınızı ve kaynaklarınızı listeler.

SocialMention, güç, duygu, tutku ve erişim puanlarıyla sizinle ilgili genel istatistikler verir.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #10 : ReviewPush

Tüm çevrimiçi incelemelerinizi tek bir yerde toplamak için Review Push’u kullanabilirsiniz. Çoklu site izleme ve sınırsız konum sunar. Bu, farklı alanlarda şubeleri olan firmalar için özellikle yararlıdır.

Ayrıca, çok siteli işletmeler için yararlı olan, mağazalarınızın sıralamalarını birbirine göre karşılaştırma yeteneğidir.

İşletmeniz yeni bir inceleme aldığında, Review Push sizi e-posta yoluyla bilgilendirir. E-posta size çevrimiçi incelemelerinize yanıt verme seçeneği sunar.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #11 : Reputology

Reputology, işletmelerin çevrimiçi incelemeleri izlemesine, yanıtlamasına ve analiz etmesine yardımcı olan bir inceleme izleme ve yönetim platformudur.

Hem işletmenizle ilgili yorumları bulmanızı hem de bulduğunuz herhangi bir olumsuz düşünceye uygun bir şekilde yanıt vermenizi sağlayan bir araçtır.

Bu, özellikle Yelp, TripAdvisor, Facebook ve diğer önemli inceleme sitelerinde çevrimiçi incelemelere güvenen işletmeler için yararlıdır.

Reputology, yerel pazara satış yapan firmalar için özellikle önemli olan yere özgüdür.

Konumlarınız, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında yazılan incelemeleri izlemek için Reputology’yi kullanabilirsiniz.

Ancak Reputology, tüm incelemelerinizi tek bir panoda toplama şansından fazlasını sunar. Size yeni incelemelerin otomatik e-posta bildirimlerini gönderir ve doğrudan platformdan yanıt verebilirsiniz.

Yapılandırılmamış içeriği incelemelerden eyleme dönüştürülebilir verilere dönüştürmek için anlamsal analiz sağlar.

Reputology, olumsuz bir incelemeyi ele almak için genel senaryolarda size rehberlik edecek bir karar ağacı bile verir.

Ekibinizin yorumları nasıl takip ettiğini ve bunlara nasıl yanıt verdiğini izlemenize yardımcı olacak araçlar sağlar.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #12 : Gather Up

Beş yıldızlı incelemelerin değerini satan her işletme bilir. Sahip olduğunuz beş yıldızlı incelemeleriniz ne kadar fazlaysa, potansiyel müşterilere o kadar güvenilir görünürsünüz.

Hepsi çok iyi, ancak hizmetiniz ne kadar mükemmel olursa olsun müşterileri yorum bırakmaya teşvik etmek zor olabilir.

İyi işletmeler, yorum almayı kötü şirketlerden daha zor bulur. İnsanlar iltifat etmekten çok çevrimiçi olmaya ve şikayet etmeye meyillidir.

GatherUp, açıkça GetFiveStars adıyla anılırdı. Yeni isim kulağa daha etik geliyor.

GatherUp, daha fazla müşteri dönüştürmek için kullanabileceğiniz sürekli bir müşteri geri bildirimi ve inceleme döngüsü oluşturmanıza yardımcı olur. Müşterilerinizle e-posta veya metin yoluyla iletişim kurmanıza ve onlardan ürününüzü gözden geçirmelerini istemenize olanak tanır.

GatherUp ayrıca Google, Facebook, Trip Advisor ve BBB gibi 30’dan fazla inceleme sitesini de izliyor. Net Promoter Score’u, anket sorularını ve müşteri geri bildirimlerini alır. Yeni geri bildirim aldığınızda size e-posta gönderir.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #13 : Reputation.com

Reputation.com, daha çok büyük işletmeler ve kuruluşlar için tasarlanmış bir Çevrimiçi İtibar Yönetimi (ORM) aracıdır. Kapsamlı bir çözüm paketi aracılığıyla büyük kuruluşların çevrimiçi itibarlarını izlemelerine, yönetmelerine ve en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olurlar.

Hizmetleri şunları içerir:

Çevrimiçi incelemeler – yerel müşterilerden geri bildirim isteme
Anketler – derinlemesine müşteri geri bildirimi toplama
Sosyal paket – firmaların topluluklarıyla etkileşim kurmasına, itibarlarını artırmalarına ve satın alma kararlarını motive etmelerine olanak tanır
İşletme girişi – işletmelerin listelerini optimize etmelerine yardımcı olarak müşterilerin onları bulmasını kolaylaştırır
Toplanan verileri anlamlandırmak, ortaya çıkan sorunları, güçlü yönleri ve zayıf yönleri belirlemek ve olumlu incelemeler sağlayan hedefli operasyonel iyileştirmeler yapmak
Reputation Live – lokasyonlarınızdaki satış temsilcilerinin, müşteri etkileşimlerinin hemen ardından mobil cihazlarında çevrimiçi incelemeler talep etmesine olanak tanır.

Çevrimiçi Yönetim Uygulaması #14 : BrandYourself

BrandYourself , bireyler ve işletmeler için çevrimiçi itibar yönetimi yazılımıdır. BrandYourself, çevrimiçi olarak nasıl göründüğünüzü görebilmeniz için ücretsiz bir itibar raporu oluşturur. Puanınızı hesaplayarak sizi Çok Zayıf ve Mükemmel arasında bir seviyeye çıkarır.

Raporunuz, İtibar Puanınızı nasıl geliştirebileceğinizi size açıklar. Ayrıca risk faktörlerinizi de vurgular – işaretli sosyal sonuçlar, işaretli sosyal gönderiler ve işaretli resimler. Ayrıca kişisel markanıza ve onu etkileyen özelliklere de bakar.

Puanlarınızı iyileştirmek için bir eylem planı üzerinde çalışabilirsiniz.

Sonuçlarınızı kendiniz iyileştirme veya sizin için gerekli değişiklikleri yapması için BrandYourself’a ödeme yapma seçeneğiniz vardır. Bununla birlikte, ücretsiz raporla yalnızca sınırlı verilere erişebilirsiniz.

BrandYourself, çevrimiçi itibarınızı iyileştirmeye çalışırken 4 adımlı bir bastırma süreci kullanır:

Kaldırılabilecek tüm Google sonuçlarını kaldırın (bu nispeten nadirdir)
Google’daki olumsuz sonuçlarınızı bastırmak için etkileyici bir çevrimiçi varlık oluşturun
İyi adınızı gelecekteki herhangi bir zarardan korumak için sürekli olarak pozitif içerik oluşturun
Çevrimiçi varlığınızı izleyin ve kariyer fırsatlarınızı en üst düzeye çıkardığından emin olun
Bir marka bilinci oluşturma uzmanıyla çalışmanın maliyetli olabileceğini unutmayın – planlar ayda 599 dolardan başlar.

Yıllık 99,96 $ karşılığında BrandYourself Premium’a yükseltebilirsin, bu da işin çoğunu kendi başına yapmanı sağlar. Sınırsız özelliği bağlamanıza ve optimize etmenize, Google sonuçlarınızı olumlu özelliklerle doldurmanıza ve işaretli arama sonuçlarından kendinizi bastırmanıza ve bunlardan korumanıza olanak tanır.

Sonuç Olarak

Sonraki yazı: Video Düzenleme Programları: 2022 Yılının En İyileri

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.