Cache Önbellek Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 3 Mayıs 2023

Cache önbellek nedir? Türkçe kelime anlamı önbellek olan cache bilgisayar ve akıllı cep telefonlarının elektronik sistemlerinde bulunan geçici bellek bölümüdür. Bilgisayar ve işletim sistemleri üzerinde yapılan işlemler öncelikle cachede yazılı olarak bekletilir.

Önbellek olarak bilinen cache verilerin geçici saklanmasına ve aynı işlemi tekrar yapmak istediğimizde cachede saklanan veri alınarak daha hızlı işlem yapma olanağı sağlamaktadır.

Örnek verecek olursak girmiş olduğunuz internet sitesinde tıkladığınız linkler ve kayıt altına alınmasını istediğiniz oturum açma kullanıcı adı ve şifreleri cache de saklanır. Aynı siteye tekrar girmek istediğiniz cachede saklanan bu veri açılarak siteye daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

Bir başka örnek verecek olursak Microsoft Word sisteminde yazı yazarken belgeyi kaydetmediğiniz halde yazılar cache önbellek alanına kopyalandığı için kaybolmazlar.

Siz belgenizi bir ortama kaydedinceye kadar bu veriler cache bölümüne kopyalanır ve bu aşamada bilgisayarın kapanıp tekrar açılması halinde belge cache bölümünde kopyalı olduğu için kayıp yaşamadan açılması sağlanır.

Cache Ne İşe Yarar?

Cache bir diğer adıyla önbellek web sitelerine yapmış olduğunuz giriş ve site içerisinde yer alan içerik ve görsellerin kopyalanmasını sağlayan bir yapıdır. Cache önbellek alanına kopyalanan veriler aynı site açılmak istendiğinde daha hızlı açılmasını ve görsel içeriklere daha hızlı ulaşmanızı sağlar.

Bilgisayar, tablet ya da akıllı cep telefonlarından açtığınız siteler ilk kez açıldığında yavaş açılacaktır. Açılan site içeriği hemen cache önbellekte kopya oluşturulacak ve siteyi tekrar açmak istediğinizde ilk açılışından çok daha hızlı olarak site açılacaktır.

Web sitelerinde izlemiş olduğunuz videolar direk cachede kopyalandığı için tekrar izlediğinizde cacheden açılarak videoyu daha hızlı ve takılmadan izleme olanağına sahip olacaksınız.

Cache belleklerinin belli bir kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasitenin dolması halinde cihazınızda yavaşlıklar meydana gelebilir. Bu sebeple cache bellek kapasitesi yüksek cihazları tercih etmeniz önerilmektedir.

Cache önbellek bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarının işlemci olarak bilinen ve bir diğer adıyla sistemin beyni olan elektronik aksamların içinde yer almaktadır. İşlemcilerin özelliklerine göre cache bellek bulunmaktadır.

Ayrıca RAM adı verilen bellek de cache’ye yardımcı olmakta ve sistemin daha hızlı ve rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Cache Önbelleğin Sağladığı Yararlar Nelerdir?

İnternet kullanıcıları ve site sahiplerinin en çok istedikleri şey sitenin çok hızlı açılmasıdır. Bir web sitesinin hızlı açılması hem kullanıcıları memnun ederken hem de site kurucularını da memnun etmektedir.

Sitenin hızlı açılmasını sağlayan etkenler arasında ise cache önbelleğin önemi hayli fazladır. Cache açmış olduğunuz siteyi tekrar yüklemek istediğinizde daha hızlı açmanızı sağlayacak ve kullanıcı deneyimini artıracaktır.

Ayrıca sitenin cacheden açılması ile sunucular fazlaca trafiği tolere edecektir. Böylelikle ağ maliyetleri de düşecektir. Sitenin hızlı açılması Google sıralamasında öne çıkacağı için SEO çalışmalarında önemli bir katkı sağlayacaktır.

Cihazlarınızdan açtığınız bir web sitesinin verilerinde değişiklik olması halinde cache önbellek alanında saklanan site içeriği temizlenerek yenilenmiş hali tekrar önbelleğe kayıt edilmekte böylelikle veri güncellenmesi de yapılmış olacaktır.

Cache Önbellek

Cache(Önbellek) Temizliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde her işlemlerde teknolojiden faydalanılıyor. Özellikle son yıllarda kullanımı artan ve neredeyse 7 yaşından 70 yaşına kadar her insanda bulunan akıllı cep telefonları sayesinde teknoloji her an yanımızda olmaktadır.

Bu kadar fazla kullanım alanı olan akıllı cep telefonlarından en sık yapılan işlemler ise internet kullanımıdır. Aklınıza takılan herhangi bir sorunda anında telefonunuzda bulunan internet uygulamalarına girer ve arama motorlarında arama yapmaktayız.

Bu işlemleri daha hızlı yapmak için cache önbellek temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Girmiş olduğunuz sitelerde yaptığınız her işlem cihazınızın ön belleğinde kopyalanmaktadır.

Cache adı verilen bu geçici önbellekte saklanan veriler girdiğiniz site içinde yer alan görsellerin ve videoların daha hızlı açmanızı sağlamaktadır. Fakat şunu unutmamak gerekir ki cache belleğin de bir kapasitesi olduğudur.

Cache belleğin temizliği yapılmaması halinde gereksiz çok fazla veri kopyası bulunmasından dolayı zamanla cihazınızda yavaşlama meydana gelebilir. Bu sebeple düzenli aralıklar ile cache belleğinizin temizlenmesi önem arz etmektedir.

Cache bellek temizleme işlemi cihazlara göre değişiklik gösterdiği gibi kullandığınız tarayıcı programına göre de değişmektedir. Ayrıca bazı internet sitelerinde ücretsiz cache önbellek temizleme programlarını indirip kullanabilirsiniz.

Bilgisayar ve akıllı cep telefonlarınızda dns verileri, internet site verileri, video verileri gibi uygulama dosyaları cache de saklanmakta her birinin belli aralıklarla temizlenmesi önemlidir.

DNS Cache (Önbellek) Temizleme Nasıl Yapılır?

DNS cache belleği girmiş olduğunuz web sitelerinin ip adreslerini kopyalayan ve saklayan bir sistem yapısıdır. Sitelerin her birinin kullanıcıların görmediği bir ip adresi bulunmakta ve bu adres ile site karşımıza gelmektedir.

DNS adreslerinin ön bellekten temizlenmesi belirli aralıklarla yapılması gereken durumdur. Kullanıcıların çok az giriş yaptıkları sitelere ait ip adreslerinin cache önbellek alanında kalması gereksiz yer işgali sağlayacağı için temizleme işlemi önem arz etmektedir.

Microsoft işletim sistemlerinde komut istemi kullanılarak cache önbelleğin temizlenmesi sağlanmaktadır. Yapılması gereken işlem için başlat menüsünde yer alan komut istemi ya da çalıştıra cmd yazılarak komut alanı açılması sağlanır.

Komut istemi alanına ipconfig/flushdns yazılarak enter yapılır. Sonrasında karşınıza “Windows IP configuration successfully flushed the DNS Resolver Cache” uyarısı gelir böylelikle dns cache belleğin temizlenmesi sağlanmış olur ve girmiş olduğunuz sitelere ait ip adresleri sisteminizden tamamen silinmiş olur.

Microsoft İnternet Explorer Cache (Önbellek) Temizleme Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük yazılım devi olan Microsoft firmasına ait olan Windows işletim sistemlerinde web tarayıcı olarak kullanılan İnternet Explorer da girmiş olduğunuz sitelerin verileri cache(önbellek) alanında saklanmaktadır. Belirli aralıklar ile temizleme yapılması tarayıcınızın hızlanmasını sağlayacaktır.

Internet Explorer tarayıcısında cache önbellek temizleme yapmak için tarayıcı sağ üst köşesinde yer alan Araçlar butonu tıklanır. Kısayolu alt x tuşlarıdır. Güvenlik sekmesi tıklanır ve gözaltı geçmişi temizle sekmesi tıklanır ve burada bulunan geçici internet dosyaları ve web sitesi dosyaları sil sekmesi işaretlenerek temizleme işlemi yapılır.

Cache Önbellek

Google Chrome Cache(Önbellek) Temizleme Nasıl Yapılır?

Google web sitesi tarayıcı programı olarak kullanılan Google Chrome cache temizleme işlemi yapmak için tarayıcınızın sağ üst köşesinde yer alan üç nokta butonu tıklanır ve Ayarlar sekmesi açılır. Açılan pencere içerisinde solda bulunan Güvenlik ve Gizlilik sekmesi tıklanır. Bu alanda karşısına gelen seçeneklerden tarama verilerini temizle seçeneği ile tüm cache önbellek temizleme işlemi yapılabilmektedir.

IOS Cache(Önbellek) Temizleme Nasıl Yapılır?

Akıllı cep telefonların hızı tamamen cache bellek ile alakalıdır. Önemsiz dosyaların cache önbellekte yer alması cihazınızın yavaşlamasına sebep verecektir.

Cihazınızın düzenli aralıklar ile temizlenmesi hem şarj süresini uzatacak hem de hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Yapmanız gereken işlem çok basittir. Ayarları açarak safari tarayıcısını açın. Geçmişi ve Web sitesi verilerini temizle alanı tıklanarak önbellek temizleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Android Uygulama Önbelleği Temizleme Nasıl Yapılır?

Android telefonlarınızda bulunan uygulamaların önbellek temizleme işlemi yapmak için uygulama ayarları açılır ve depolama butonuna basılır. Karşınıza gelen depolama alanlarından önbellek temizle yapılarak android uygulamanız daha hızlanmış olacaktır.

Sonraki yazı: Instagram İle Para Kazanmak İçin Neler Yapabilirsin?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.