Bölüm 4: Dropshipping Ürün Seçimi

Stoksuz E-ticaret Rehberi - Bölüm 4: Bu bölümde, dropshipping'e başlarken seçtiğin niş pazar'da nasıl ürün bulacağını anlatacağım

Doğru dropshipping ürünlerini seçmek, işini planlamak için çok önemli ve zor bir adımdır. Hangi nişi seçeceğini bilsen bile, hangi ürünleri sunman gerektiğine dair hiçbir fikrin olmayabilir.

Çeşitli toptancıların sağladığı milyonlarca ürün yardımcı olmaz. Dahası, sadece listeleme alanını kapatacak ürünlerden kaçınırken, insanları sitene çekecek yüksek talep gören dropshipping ürünleri sunmak istersin.

Sonuçta, hedef kitlenin hangi ürünleri satman gerektiğine karar verecektir. Yeni müşteri tabanın ne aradığını göz önünde bulundurman ve gereksinimlerini karşılayan ürünler sunman gerekir.

Bu amaçla, bu bölümde hedef kitlenin ne aldığını ve hangi ürünlerin talebinin arttığını bulmak için farklı araçlar kullanacaksın. Bu bölümde, çevrimiçi ürün satmanın temellerini ve nişin için en iyi dropshipping ürünlerini nasıl bulacağını öğreneceksin.

Potansiyel ürünleri araştırma ve trend verilerini analiz etme yeteneği sana iyi hizmet edecektir ve bu becerileri SEO gibi diğer alanlara bile uygulayabilirsin. Temelleri gözden geçirerek başlayalım.

Arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgiler için SEO ilgili yazılarıma göz atabilirsin

İnternetten Ürün Satmanın Temelleri

dropshipping ürün bulma sayfa ici

Dropshipping ürünleri için geçerli bazı temel gerçekler vardır ve başarılı olmak istiyorsan bunların farkında olmalısın. Özellikle, ürünlerle para kazanmanın belirli yolları vardır ve bu stratejilerden en az birini (tercihen daha fazlasını) kullanman gerekir:

  • Dağıtım veya fiyatlandırma için lisans alın.

Kendi dropshipping ürünlerini üretemediğinden yapacağın en iyi şey, ürün dağıtımına veya fiyatlandırmasına özel erişim elde etmektir. Bir ürün sunan tek bir perakendeciysen (veya bu ürün için özel bir düşük fiyat), satış yapmak kolay olacaktır, çünkü o ürün veya fiyat noktasında bir tekelin olacaktır. Bunu başarmak her zaman kolay değildir, ancak başarabilirsen çok kazançlı olabilir.

  • Rakiplerinden daha düşük fiyatlarla satış yapın.

Bu,çoğu dropshippingcinin yaklaşımıdır: en düşük fiyatlarla ürünleri dropshipping yaparak rekabetin azalması. Ancak bu, sonunda başarısız olacak bir iş modelidir. Bir noktada, zarar vermeden bu kadar düşük fiyatlardan satış yapamazsın. Ve sadece diğer perakendecilerle, özellikle Amazon gibi devlerle rekabet etmek zorunda olduğunu düşünün. Pratik değil ve bunu yapmayı önermiyorum.

  • Değer katın.

Bunu zaten vurguladım, ama tekrar ediyorum. Çoğu dropshippingci, değer katmayı bile düşünmüyor, bu da bunu kullanmak için en iyi stratejilerden biri yapıyor. Alıcıların kılavuzları, profesyonel kalitede ürün resimleri veya nasıl yapılır videoları ile değer ekleyebilirsin. Ne yaparsan yap, müşterilerinin istediği dropshipping ürünlerinin yanı sıra bir miktar değer sunman da önemlidir. Dropshipping ürünleri söz konusu olduğunda, katma değer, başarılı olmanın en kesin yoludur. Aynı zamanda birçok bakımdan en kolay stratejidir.

Mağazana nasıl değer katacağını bilsen bile, yine de fiyatlandırma, pazarlama, ürün bulunabilirliği, ürün talebi ve rekabet gibi şeyleri düşünmelisin. Bu alanların her biri karmaşıktır ve devam etmeden önce iyice ele alınması gerekiyor.

Fiyatlandırma

Dropshipping Ürün Fiyatlandırma

Bu büyük bir olay. Açıkçası fiyatlandırma, ürünleri çevrimiçi ortamda satmak istiyorsan dikkatlice göz önünde bulundurman gereken bir şeydir, ancak birçok girişimci hak ettiği özeni göstermez. Dropshipping ürünleri söz konusu olduğunda, ürünlerini nasıl fiyatlandıracağını düşünmen gerekir.

Bunun nedeni, bazen ürünlerini nasıl fiyatlandırabileceğin konusunda bazı sınırlamalar olabilir. Birçok üretici minimum satış fiyatı (MAP) belirler. Bir ürünün bir MAP’ı varsa, satıcı olarak, ürünü bu fiyattan veya bu fiyatın üstünden fiyatlandırman gerekir.

Bu harika bir şey çünkü perakendecilerin ürünleri çok düşük fiyatlara düşürmeyi ve fiyat rekabetine başlamayı önlüyor. Aynı zamanda bu sadece satış yapmak için fiyatını düşürmen gerekmediği anlamına gelir. Ön tarafda, MAP’ler yapabileceğin kâr miktarını sınırlar, ancak bu MAP’lerin getirdiği faydalar için küçük bir anlaşmadır.

Bazı üreticiler, ürünleri için MAP ayarlamıyor, bu da satışları biraz daha zorlaştırıyor. Satışlarını kaybettiğini farkedebiliyorsun çünkü diğer bazı mağazalar aynı ürünü daha ucuza satıyor. Aynı zamanda, fiyatlarını düşürmek marjlarını daha da düşürecektir, bu yüzden kaybedilen bir durumdur. Genel olarak, MAP’li ürünler alt satırın için daha iyidir.

Ayrıca, teklif edeceğin ürünler için fiyat aralığını da düşünmek gerekiyor. En ucuz perakendeci olmak kötü bir strateji olsa da, rekabetçi bir şekilde fiyat elde etmek ve müşterilere erişilebilecek ürünler sunmalısın.

Bu, özellikle pahalı olan dropshipping ürünleri söz konusu olduğunda geçerlidir. Pahalı ürünler sunmaya karar vermek ek sorunlar sunabilir. Eşyaların daha pahalı ise ($ 500 ve üstü), potansiyel alıcılar mağazanın meşru olduğundan ve ürünün kendileri için uygun olduğundan emin olmak için sık sık bir satış temsilcisi ile konuşmak isteyecektir. Bu yüzden müşteri desteği için bütçe ayırman gerekecek, böylece müşterilerin sorularını yanıtlayabilir ve onlara gönül rahatlığı verebilirsin.

Her şeyi yalnızca bir dizüstü bilgisayarla halleden bir girişimci isen, bu müşteri desteği seviyesi her zaman pratik değildir. Bu nedenle 100 ila 200 ABD Doları aralığı genellikle dropshipping ürünlerin iyi bir noktası olarak kabul edilir. Müşteri desteği çözümlerine güzel bir kuruş harcamak zorunda kalmadan sağlam bir kâr elde edebilir ve müşterilerine cazip fiyatlar sunabilirsin.

Pazarlama

dropshipping ürün pazarlama

Dropshipping gelince, pazarlama çok önemlidir. Bir pazarlama ustası olmasan bile, bu hâlâ biraz zaman geçirmek için bir şey. Bu noktada ayrıntılı pazarlama stratejileri oluşturmak zorunda değilsin, ancak ürünlerini nasıl pazarlayacağın konusunda genel bir fikrin olmalı. Pazarlama için hangi kanalları kullanabilirsin? Diğer perakendeciler ne yapıyor? Dropshipping ürünlerini pazarda kullanmanın birçok yolu var mı, yoksa sınırlı mısın?

Hangi tür pazarlama stratejilerini kullandıklarını gördükten sonra hangilerinin senin için işe yarayabileceğini analiz ederek rakiplerin kitaplarından bir sayfa alabilirsin. Diğer perakendecilerden faydalı strateji ve teknikler seçmenin ne kadar kolay olduğuna şaşırabilirsin.

Dropshipping için pazarlama özellikle önemlidir, çünkü insanları mağazana böyle getireceksin. Eğer dropshipping ürünlerini pazarlamazsan, trafik almazsın. Shopify, Amazon veya eBay gibi çözümler kullanıyor olsan bile, pazarlamanın gücünden yararlanman gerekir.

Sadece sosyal medya pazarlamasına odaklanmak cazip gelmekle birlikte, dropshipping şirketleri de diğer pazarlama türlerinden faydalanmaktadır. Mağazanın etrafında bir e-posta pazarlama stratejisi kurabilir misin? Peki ya reklamlar? SEO ? Ayrıca, trafik oluşturmayı ve müşteri kazanmayı nasıl planlıyorsun?

Bu şeyler biraz korkutabilir, ancak artık tüm bunları düşünmek en iyisidir. Pazarlama konusunda proaktif olmak, mağazan açıldığında piyasaya çıkmana yardımcı olacaktır.

Ürün Erişilebilirliği

Erişebilirlik aslında hangi ürünleri sunacağına karar vermede oldukça büyük bir faktördür. Dropshipping ürünleri söz konusu olduğunda, çok kolay hazır olan ürünleri seçmemek önemlidir.

Bununla ne demek istiyorum? Peki, neden çoğu insan çevrimiçi ürün satın alıyor? Çünkü bu eşyaları başka hiçbir yerde bulamıyorlar. Yalnızca çevrimiçi olarak satılan ürünleri gönderiyorsan, en olası satışları elde etmek için mağazanı optimize edersin.

Öte yandan, yaygın olarak satılan ürünleri dropshipping yapıyorsan, insanların mağazandan satın alma konusunda çok az teşviği vardır. Bu özellikle, müşteriler yakındaki bir mağazadan bir şeyler bulabilirlerse geçerlidir. Eylemdeki kıtlık fikri budur ve satışları arttırmak için önemlidir.

Örneğin, bir müşterinin kağıt havlu veya el sabunu gibi ürünlere ihtiyacı varsa, büyük olasılıkla yerel büyük markete giderler. Ancak, yüksek kapasiteli bir SD kart veya özel bir telefon kılıfı için, muhtemelen internetten alacaklardır. Bu temelde kolaylık için aşağı kaynar; Müşterilerin çevrimiçi sipariş vermesi daha kolaysa, onlar da kullanacaktır.

Ürünleri çevrimiçi sattığında, USB şarj cihazları veya çatal bıçak takımı gibi ürünler sunmak her zaman kârlı değildir. Bunlar çoğu fiziki mağazada kolayca bulabileceğin ürünlerdir, bu yüzden onları online olarak değil gerçek hayatta satın almak daha uygundur. Bu, kolayca temin edilebilecek herhangi bir ürünü satamayacağın anlamına gelmez, ancak kesinlikle yalnızca bu ürünlere güvenmemen gerekir.

Ürün Talebi

dropshipping ürün talebi

Bir ürün için yeterli talep bulunmuyorsa, bu bir işaret olabilir. Talep, ekonominin temel bir kuralıdır, ancak dropshipping ürünleri söz konusu olduğunda daha da önemlidir. Temel olarak, dropshipping için talep, diğer internetten satış yöntemlerinden daha önemlidir.

Bir niş pazarda, daha az talep gören dropshipping ürünleriyle çalışmak için daha fazla alan var. Filmlerdeki karakterlerin aksiyon figürlerini düşünün. Bu inanılmaz derecede niş bir pazardır ve geniş bir şemada talep seviyesi düşüktür, ancak fiyatlar bu talebi dengelemektedir. Eğer dropshipping ile ilgilenmeyen bir hobi veya koleksiyoncu isen, bu bir sorun değildir.

Bununla birlikte, sürdürülebilir bir işletme istiyorsan, en iyi dropshipping ürünleri, orta ila yüksek talep arasında olan ürünlerdir. Satış aksiyon figürleri, iyi ödeme yapabilmesine rağmen faturaları tutarlı bir şekilde ödemeyecektir. Sürekli talep seviyesine sahip eşyalar istemelisin.

Daha sonra bu bölümde, çeşitli araçları ve kaynakları kullanarak talebi nasıl ölçeceğini göstereceğim. Mağazan için ürün bulma zamanı geldiğinde, bu önemli becerileri bilmen gerekir.

Rekabet

dropshipping ürün rekabet analizi

İnternetten ürün satmak istiyorsan, tıpkı seninki gibi diğer mağazalardan uzak durman gerekir. Rakiplerini incelemek ve zayıf yönlerinin nerede olduğunu keşfetmek zorundasın. Amaç, yapmadıkları şeyleri yaparak temel olarak onları bir araya getirmektir. Rekabetini araştırmak, nişinin ürün manzarasının nasıl göründüğünü ve nasıl girebileceğini anlamanın büyük bir parçasıdır.

Ben ders derken demek istiyorum. Rakiplerinizin ne sattıkları, kendilerini nasıl pazarladıkları, web sitelerinin nasıl göründükleri ve çok daha fazlası hakkında derinlemesine bir analizden bahsediyorum. Pazarlama ve ürün araştırması gibi, rakip analizi de devam etmektedir. Rakipleriniz stratejilerini değiştirip farklı dropshipping ürünleri sunduğundan, bu eylemlerin trendlerdeki değişiklikleri gösterebileceği için dikkatinizi çekmek istersiniz.

Tüm bunlar çevrimiçi ürün satmanın temellerini oluşturur. Bu bölümde daha da derinleşeceğim çünkü dropshipping satışınızı çok hedefli bir şekilde gerçekleştirmenizi gerektiriyor.

Talep Edilen Ürünleri Bulmak

Daha önce de belirttiğim gibi, talep büyük dropshipping için büyük bir olaydır. Aslında, talep dropshippingin bu kadar kârlı olmasının büyük bir nedenidir.

Düşük talepli ürün satmak bir çıkmazdır, bu nedenle önemli bir talep seviyesine sahip ürünler bulmanı sağlamak gerekir. Ama bunu nasıl yapabilirsin?

Online araçları kullanarak ve niş alanındaki perakendecileri araştırarak talebi değerlendirebilirsin. Bu yöntemlerin her ikisi de, siten için en iyi dropshipping ürünlerini bulmak için paha biçilmezdir ve bunları aşağı indirdikten sonra her zaman bu teknikleri kullanabileceksin.

Öncelikle, ürün bulmak için en iyi online araçlardan bazılarını gözden geçirelim.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Nişin için en iyi dropshipping ürünlerini bulmak söz konusu olduğunda, anahtar kelime araştırması yapmak mükemmel bir yöntemdir. Anahtar kelimeler, hangi ürünlerin arandığını ortaya çıkarır. Bu ürünlerin satılıp satılmadığını her zaman söyleyemesen de, genellikle yüksek arama hacmi bir ürünün iyi performans gösterdiği anlamına gelir.

Şimdi anahtar kelime araştırması hakkında hiçbir şey bilmiyor olabilirsin ancak sorun yok. Bir profesyonel gibi aramaya başlamak için önceden bilgiye ihtiyacın yok. Burada göstereceğim araç ve teknikler işini görecek.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile başlayacağım.

Anahtar Kelime Planlayıcı’nın dünyadaki en çok kullanılan anahtar kelime araçlarından biri olmasının bir nedeni var. Belki de internetteki en erişilebilir anahtar kelime kaynağıdır. Ayrıca, anahtar kelime planlayıcı kullanmak için aktif bir reklam kampanyan olması gerekmesine rağmen ücretsizdir.

Dezavantajları? Veriler oldukça genel ve çok kapsamlı değil. Elde ettiğin sonuçları diğer araçlardan elde edilen sonuçlar ile desteklemek gerekiyor (bu yüzden burada birçok araçtan bahsediyorum). Bununla birlikte, Anahtar Kelime Planlayıcı mükemmel bir başlangıç ​​ve kesinlikle düzenli kullanman gereken bir araç.

Öncelikle https://ads.google.com adresine git ve doğru hesaba giriş yaptığınızdan emin ol.

Ardından, etkin bir reklam kampanyan olduğundan emin ol. Bunu AdWords gösterge tablonda görebileceksin. Sayfanın bu bölümünde bir kampanya (veya birden fazla kampanya) görünmelidir:

google anahtar kelime planyacisi dropshipping ürün

Burada listelenen hiçbir kampanya göremiyorsanız, ‘+ reklam grubları ‘ düğmesine basarak ve sonraki birkaç sayfayı doldurarak bir tane oluşturman gerekir.

Bir kampanya hazırladıktan sonra, ekranın en üstündeki menüye git. ‘Araçlar’ı ve ardından’ Anahtar Kelime Planlayıcı’yı tıklayın.

google anahtar kelime planyacisi dropshipping ürün bulma

Bu ekranı görmelisiniz:

google anahtar kelime planlayicisi dropshipping ürün niş bulma

Anahtar Kelimeleri Araştırmanın Basit Yolu

Arama hacmine veya ne kadar belirli terimlerin arandığına hızlıca göz atmak istiyorsan, ‘Arama hacmi verilerini ve trendlerini al’ seçeneğini tıkla.

Anahtar Kelimeleri Araştırmanın Basit Yolu

Ardından, aramak istediğiniz arama terimlerini gir. Çok fazla anahtar kelimen varsa, bir CSV, TSV veya metin dosyası yükleyebilirsin; anahtar kelime aracı senin için ağır yükleri kaldıracaktır.

anahtar kelimeleri arastirma dropshipping ürün

Ayrıca belirli yerleri hedefleyebilir, Google’ın arama ortaklarını dahil etmeyi seçebilir ve bir tarih aralığı belirleyebilirsin. (‘Negatif anahtar kelimeler’ olarak adlandırılan son seçeneğe gelince, daha sonra bu bölümde inceleyeceğim.)

anahtar kelimeleri arastirma dropshipping ürün bulma

Ayarları değiştirmeyi tamamladığında, “Arama seviyesini al”ı tıkla.

İşte örnek sonucumuz:

arama hacmi dropshipping anahtar kelimeleri

Alışık değilsen bu karmaşık görünebilir, işte bu sayfayı nasıl okuman gerektiği.

Sadece alttaki tabloya odaklanalım.

arama hacmi dropshipping ürün anahtar kelimeleri

Aradığın anahtar kelimeler ‘Anahtar kelime (alaka düzeyine göre)’ kategorisinin en sol tarafındadır.

Ort. aylık aramalar, o anahtar kelimenin aylık arama hacmini görüntüler. Sağ tarafta, Rekabet kategorisi, her bir anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğu konusunda sana bir fikir verir. Bu iki kategori, her anahtar kelimenin büyük bir resmini gösterebilmen için birlikte çalışır.

Bu örnekte, ‘su şişesi’ aylık olarak 100.000 ila 1.000.000 arasında bir arama hacmine sahipken, hem ‘yalıtımlı su şişesi’ hem de ‘akıllı su şişesi’ 10.000 ila 100.000 aralığındadır.

Şimdi, bunlar, hangi dropshipping ürünlerinin arandığını bulmaya çalışırken sorun yaratabilecek dev aralıklar. Ayda 10.000 arama alan bir ürün ile on kat alan başka bir ürün arasında büyük fark var.

Bu yüzden bu basit yol. Bu sana, belirli dropshipping ürünlerinin ne kadar popüler olduğu konusunda kabaca bir fikir verebilir, ancak en belirgin bilgiyi elde etmek için, Google’ın aracını kullanarak anahtar kelimelere detaylı bakma yöntemini kullanmak gerekiyor.

Anahtar Kelimeleri Araştırmanın Detaylı Yöntemi

Detaylı yöntem, basit yöntemle aynı şekilde başlar. AdWords ana sayfanıza git. Araçlar’a ve ardından Anahtar Kelime Planlayıcı’ya tıkla.

Ardından, ‘Tahmin almak için bir anahtar kelime listesi gir veya yükle’ seçeneğini belirle.

dropshipping ürün bulma keyword planner

Bu sonraki adım neredeyse basit yöntemle aynı: anahtar kelimelerini gir ve istediğin alanları değiştir. Gerekirse burada dilleri de seçebilirsin.

İşin bittiğinde, ‘Tahminleri al’ seçeneğini tıkla.

Bu yöntem için bir teklif girmen gerekir. Zaten basit yolu kullandıysan, önerilen tekliflerden birini burada kullanabilirsin.

dropshipping ürün bulma anahtar kelime

Sonra, grafiğin hemen üstünde bulunan Anahtar Kelime sekmesini tıkla.

dropshipping ürün bulma anahtar kelime planlayıcı

Aşağı doğru kaydırdığında, şuna benzeyen bir grafik göreceksiniz:

keyword planner ile dropshipping ürün

Burada arama terimleri hakkında daha ayrıntılı bilgi göreceksiniz.

Terimlerin kaç tıklama aldığını, tıklama oranlarını (TO), ortalama tıklama başına maliyetini (TBM) ve daha fazlasını görebilirsin.

Bu, araştırmakta olduğun anahtar kelimeler hakkında sana daha ayrıntılı bilgi veren paha biçilmez bir bilgidir. Ayrıca teklif miktarı, tarih aralığı ve konumlar dahil olmak üzere tüm parametreleri ayarlayabilirsin.

Bunun çok gibi göründüğünü biliyorum, ancak tüm prosedür düşündüğünden çok daha kolay. Zamanla, birkaç dakika içinde tonlarca anahtar kelime aramasını bulabilirsin. Bu, SEO için aylarca çalışmak zorunda kalmadan ayrıntılı anahtar kelime sonuçları elde etmek için harika bir yöntemdir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Planlayıcı’nın başka bir kullanışlı kullanımı, uzun kuyruk anahtar kelimeler üretmektir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, genellikle bir sitenin arama hacminin çoğunu oluşturan anahtar kelimelerdeki özgün varyasyonlardır.

Örneğin, ‘su şişesi’ odak kelimen ise, bazı uzun kuyruklar ‘kamp için en iyi su şişesi’ ve ‘yeniden kullanılabilir su şişeleri’ olabilir. Hedef anahtar kelime ile yakından ilişkili (ve genellikle de dahil). Çoğu insan arama yapmak için uzun kuyrukları kullanacaktır.

Uzun kuyrukları bulmak, mağazanız için hit olabilecek diğer olası dropshipping ürünlerini bulmana yardımcı olur. İşte bunu Anahtar Kelime Planlayıcı kullanarak nasıl yapabileceğin.

AdWords’te, Araçlar> Anahtar Kelime Planlayıcı’ya git. ‘Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler ara’ seçeneğini seç.

Anahtar Kelime Planlayıcı

Sonraki sayfada, ‘Ürününüz veya hizmetiniz’ yazan kutuya bir odak anahtar sözcüğü girin. Formların geri kalanını da doldur.

Anahtar Kelime Planlayıcı dropshipping ürün bulma teknikleri

Sağ alt köşedeki “Aramanızı özelleştirin” bölümüne özellikle dikkat etmeni öneririm.

Anahtar Kelime Planlayıcı dropshipping ürün bulma taktikleri

Her şeyi doldurmayı tamamladığında, ‘Fikir al’ düğmesini tıkla.

Bir sonraki sayfada biraz aşağı kaydırdığınızda, şuna benzeyen bir grafik göreceksin:

Anahtar Kelime Planlayıcı dropshipping ürün bulma fikir al

Bunların tümü, girdiğin odak anahtar kelimesine göre Google’ın bulduğu anahtar kelimelerdir. Ortalama aylık arama hacmini, rekabet düzeyini ve önerilen teklifi görebilirsin.

Daha da iyisi, bu anahtar kelimeleri alıp yukarıda belirtilen detaylı yöntem ile çalıştırabilirsin. Bu, çeşitli ürünlerin ne kadar popüler olduğunu analiz etmeni sağlar.

Son bir ipucu: Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanmak için sahte bir kampanya oluşturduysan, tekrar girip kaldırdığından emin ol.

Sonuçta, Google Anahtar Kelime Planlayıcı, doğru şekilde kullanırsan potansiyel dropshipping ürünlerini bulmak için oldukça zorlu bir araçtır. Hangi ürünlerin başarılı olduğunu, hangilerinin popülerliğini azalttığını anlamaya başlamak için kullanabileceğin bazı temel figürlerle seni destekler.

Google Trends

Trendler, ürünleri seçmek için çok yardımcı olabilecek başka bir ücretsiz Google aracıdır. Özellikle, Anahtar Kelime Planlayıcı ile bulduğun ürün fikirlerini almak ve bunları daha ayrıntılı bir şekilde analiz etmek için kullanışlıdır.

https://trends.google.com adresine git ve arama kutusuna bir arama terimi gir. Aradığında, bir açılır menüde birkaç seçenek göreceksin. ‘Arama terimi’ seçerek başlayabilirsin.

Bir sonraki sayfa, arama terimine göre sana sonuçlar verecektir. Burada alınacak çok şey var, o yüzden en kullanışlı unsurları gözden geçirelim.

İlk önce, Zaman içinde gösterilen ilgi adlı bir grafik göreceksin.

Google Trendler ile dropshipping ürün bulma

Bu, belirtebileceğin bir süre zarfında arama hacminin kullanışlı bir görüntüsüdür. Konumu, tarih aralığını, kategoriyi ve arama türünü de değiştirebilirsin.

Bu grafik, ürünlerinin mevsimsel olup olmadığını anlamana yardımcı olabilir. Pek çok ürün, yılın belli bir döneminde popülerliğini arttırmakta ve düşündüğün ürünlerden bunu önceden bilmek isteyeceksin.

Bu grafikteki yükselişe bakalım:

Google Trendler ile dropshipping ürün bulma yöntemleri

Bu, çoğu insanın Eylül ve Ekim aylarında elma ezmesi aldığı anlamına gelir. Yılın geri kalanında, elma ezmesi alımları sabit bir oranda kalıyor. Bu kesinlikle mevsimlik bir üründür.

Bu sayfada, Bölgeye göre İlgi alanını görebilirsin. Bu, siparişlerinin büyük kısmını nereden alabileceğini anlamak için faydalıdır ve bu, uluslararası nakliyeyi ne sıklıkta kullanman gerektiğine dair bir ipucu bile verebilir.

Sayfanın alt kısmında, İlgili konular ve ilgili sorgular adı verilen iki bölüm göreceksin. Burada dropshipping ürünleri için daha da fazla fikir edinebilirsin. Bu bölümler temel olarak sana bakabileceğin uzun kuyruklu konular ve arama terimleri sunar. (Ayrıca SEO ve pazarlama için de faydalıdırlar.)

Son olarak, Karşılaştırma özelliğini baştan aşağı gözden kaçırmamalısın. Bu, iki veya daha fazla arama terimini karşılaştırmana olanak sağlar. Detaylı analiz için son derece uygun.

Google Trendler ile dropshipping ürün bulma taktikleri

Genel olarak, Trendler sana farklı bir bakış açısı sunar. Karşılaştırma özellikleri dikkat çekici olsa da, bu ücretsiz araçla ilgili sevilecek çok şey var.

SEMrush

SEO için daha fazla veri istityorsan, SEMrush‘a bir bakmanı öneririm. Neredeyse her profesyonel SEO’cunun bir noktada veya başka bir alanda kullandığı, çok daha kapsamlı bir anahtar kelime aracıdır. Sana anahtar kelimeler hakkında inanılmaz derecede özel bilgiler verebilir, böylece Anahtar Kelime Planlayıcı’dan anahtar kelimeleri alıp tüm ayrıntıları görmek için SEMrush’a girebilirsin.

Uyarı: Günde sadece 10 arama yapabilirsin. Ayrıca her kategori için sadece 10 sonuç alabilirsin. Detaylı bir analiz yapmak istiyorsan bu sınırlayıcı olabilir.

SEMrush’ı gücü ve kullanışlılığı için hâlâ öneriyorum. Ücretli bir plan, yazılımdan en iyi şekilde yararlanmana yardımcı olacaktır, ancak gerçekçi olarak, ücretsiz plan yeni başlayanlar için yeterli derecede çalışacaktır. Cebinde fazladan paran yoksa, başlamak için ücretsiz plan iyidir.

SEMrush.com’a git ve sayfanın ortasında ana arama çubuğuna bir anahtar kelime gir, ardından ‘Şimdi başlat’ tıkla.

semrush ile dropshipping ürün bulma taktikleri

Şuna benzeyen bir analiz sayfası göreceksin:

semrush ile dropshipping ürün bulma

Burada dört önemli başlık görebilirsin: Organik Arama, Ücretli Arama, TBM Dağıtımı ve Trend.

Organik Arama, organik olarak gerçekleşen aramalar için arama hacmini (yani, o anahtar kelimenin aylık aramalarını) gösterir. Bu, şirketin bu aramaları yapmak için para harcamaması anlamına geliyor. Bu kategori anahtardır, çünkü anahtar kelimeyi herhangi bir reklamın veya kampanyanın etkisi olmadan doğal olarak kaç kişinin kullandığını yansıtır.

Ücretli Arama, anahtar kelime için sana ortalama TBM (tıklama başı maliyet) sağlayacağı için de önemlidir. Bu tutar, birisinin reklamını tıklaması için ortalama olarak ne kadar ödeme yapacağını gösterir. Bu kesin bir rakam değil, ama ne kadar harcama yapmak istediğine dair bir fikir verecektir.

TBM Dağıtımının ne olduğunu merak ediyor musun? TBM dağıtımı, farklı PPC platformlarında belirli bir anahtar kelime için teklif vermenin ne kadar pahalı olduğunu gösterir. Bir çubuğa tıklamak sana daha fazla veri verecektir.

Son olarak, Trend bölümü bu anahtar kelime için rekabet düzeyini temsil eder. 1 puan, en yüksek rekabet seviyesidir, 0 ise neredeyse hiç rekabet olmadığı anlamına gelir. Trend bölümünün yalnızca ücretli aramayı analiz ettiğini, ancak SEMrush’in organik aramayı da yansıtabileceğini söylediğini unutmayın.

Bu sayfada aşağı doğru kaydırdığında, Öbek Eşlemeli Anahtar Kelimeler ve İlgili Anahtar Kelimeler etiketli iki bölümden oluşan başka bir bölüm göreceksin.

semrush dropshipping ürün bulma

Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelimeler, hedef anahtar kelimeni bunlarda içerir. Gördüğün gibi, ilk girdiğim örnek hedef anahtar kelime ‘seyahat suyu şişeleri’ ve İfade Eşleme Anahtar Kelimeleri ‘en iyi seyahat suyu şişesi’ ve ‘seyahat için filtre suyu şişesi’ içeriyor.

İlgili Anahtar Kelimeler bölümü, sana hedef anahtar kelimene benzeyen ancak mutlaka dahil etmeyeceğin anahtar kelimeleri gösterir. Bunlardan bazıları, ‘seyahat için en iyi su şişeleri’ gibi yakın olabilir.

Bu bölümlerin her ikisi de uzun kuyruk anahtar kelime fikirleri oluşturmak için mükemmeldir, hacmi ve TBM’yi de görebilirsin. Güzel bir bonus olarak, SERP başlığının altındaki küçük mavi simgelere tıklarsan, o anahtar kelime için bir Google araması açarsın. Bu sana arama sayfasının belirli bir anahtar kelime için nasıl göründüğünün güzel bir görüntüsünü verir.

Biraz daha kaydırırsan, Organik Arama Sonuçları başlıklı başka bir gerçekten yararlı bölüm göreceksin.

semrush dropshipping ürün bulma stratejileri

Bu gerçekten kullanışlıdır, çünkü sana bu anahtar kelime için en iyi 100 organik sonucu gösterir. Daha önce de söylediğim gibi organik trafik, bir ürüne olan müşterinin ilgisini yansıttığı için bakmak için çok önemlidir. Bu bölüm, Google arama sayfalarında gördüğün tüm ödemeli reklam yerleşimlerini filtreleyecek, böylece yalnızca en iyi organik sonuçları göreceksin.

SEMrush analitik sayfasının, özellikle bir dropshipping bağlamında özellikle yararlı olan bir bölümü daha var. Organik Arama Sonuçları bölümünün sağına bakarsan, reklamlarla ilgili bir sürü veri görürsün:

dropshipping ürün semrush

Organik Arama Sonuçları yalnızca ücretli olmayan aramalara odaklanırken, bu bölüm ücretli aramalara bakar.

Reklam metinleri, en çok aranan bazı arama reklamları için sana birkaç reklam metni örneği gösterecektir. Burada doğrudan Google sayfasından alınan dört reklamı görebilir ve hangi reklam metnini kullandıklarını kolayca görebilirsin.

Bu, rekabette bilgi sahibi olmak için iyi ve tümüyle rekabet analizi için uygun olmasa da, sana hızlı bir genel bakış sağlayan kullanışlı bir referans noktasıdır. Ayrıca, kendi ürünlerin için bir reklam metni için bazı fikirler verebilir.

Hemen altında, birkaç ürün için resimli reklamlar gösteren Ürün reklam metinleri kategorisini görebilirsin. Bu bölüm basit gözüküyor ve bundan çok şey alabileceğin görülmüyor olabilir, ancak ilerde bunun ne kadar değerli olabileceğini göstereceğim.

İlk önce ürünün başlığını görebilirsin. İlk bakışta, bu sade görünüyor, ama daha detaylı baktığında rakiplerinin SEO analizi için başka bir resim keşfedeceksin. Bunun nedeni, her ürün başlığının SEO için optimize edilmiş olması ve genellikle bu alanda iyi performans gösteren anahtar kelimeler içermesi.

Bu durumda, bu ürünlerin her ikisinin de ‘daraltılabilir’ kelimesini içerdiğine dikkat etmelisin. Bu, ‘katlanabilir seyahat suyu şişesi’ ve diğer çeşitlerin iyi çalıştığını göstermektedir. Su şişeleri satıyorsan, mağazanda katlanabilir şişeler sunmayı ve bu anahtar kelimeleri kullanarak bakmak isteyebilirsin. Böylece sadece bir anahtar kelime fikri değil, aynı zamanda bir ürün fikri elde edersin.

İkincisi, bu reklam snippet’leri fiyatı ve bunları satan siteyi gösterir. Bu, başka bir küçük rekabet analizi şeklidir. Bazı rakiplerinin kim olduğunu ve ürünlerini nasıl fiyatlandırdıklarını görebilirsin. Yine, bu bilgiler size sadece kaba bir rehber sağlayacaktır, ancak SEMrush kullanırken her zaman dikkat etmen gereken uygun bir görüntüdür.

Bu sayfadaki son bölüm Reklam Geçmişi kategorisidir.

semrush dropshipping ürün niş bulma

Bu, web sitelerinin anahtar kelimeler için ne kadar etkin teklif verdiğini gösterir. Bir çubuğa tıklarsan, hangi sitelerin teklif verdiği ve ne kadar teklif verdikleri hakkında daha fazla bilgi görürsün.

Google Trends’ten edindiğin bilgileri tamamlamak için Reklam Geçmişi grafiğini kullanmanı öneririm. SEMrush, Google Trends’ten farklı veritabanları kullanır ve çok çeşitli farklı kaynaklardan veri almak her zaman yararlıdır.

SEMrush sonuçları sayfasını sindirmeyi öğrenmek ilk başta biraz korkutucu olabilir, bu yüzden yardıma ihtiyacın olursa, bu sayfayı SEMrush Bilgi Tabanından almanı öneririm. Buna ek olarak, hiçbir zaman birkaç Bilgi Bankası makalesi vardır.

Rakiplerin Siteleri

Rakiplerini analiz etmeden önce, ürün trendleri hakkında daha fazla bilgi almak için rakip sitelerini kullanabilirsin. Muhtemelen şimdiye kadar tahmin etmişsindir, ancak bu tekniğe en iyi sonuçları veren hedefe yönelik bir yaklaşım vardır.

Potansiyel dropshipping ürünleri listeni kullanışlı hale getirmelisin. Birkaç (7-10) adet perakendecinin sitesini ziyaret edip en iyi ürünlerine bakabilirsin. Genellikle, mağaza sayfasında, ürünleri en çok satan ürünlerin ilk gösterileceği şekilde sıralamana olanak tanıyan bir açılır kutu olacaktır.

semrush dropshipping ürün niş bulma teknikleri

Bu, ürün sayfasını, en çok satan ürünlerin ilk listeleneceği şekilde yeniden düzenleyecektir. Başka bir deyişle, mutlak en çok satan ilk sonuç olacaktır.

Bu şekilde sıralamanın sana tüm zamanların en çok satan ürünlerini göstereceğini unutma. Sana geçen ay veya yılda en çok satan ürünleri göstermeyecek. Ürünleri aramanın en yararlı yolu değil, ama yine de faydalı.

Ayrıca bazı mağazaların ürünleri vurguladığını veya ‘en çok satan’ olarak işaretlendiğini görebilirsin.

semrush dropshipping ürün niş bulma yöntemleri

Bunlar aynı zamanda bir listeye dikkat edilmesi ve kaydedilmesi gereken ürünlerdir. Bu, genellikle ürünlerin şu anda trendde olduğu ve zaman içinde değişebilecekleri anlamına gelir. Bunu hatırlamak güzel, çünkü en çok satanlar kategorisinde yer alan belirli bir ürünü fark edersen, ürünün sürekli iyi satıldığı anlamına gelebilir.

Bu verileri mümkün olduğunca fazla mağazadan topla ve kolay erişim için hepsini bir elektronik tabloda düzenle. Her çevrimiçi araçtan elde ettiğin tüm anahtar kelimeler ve veriler için ayrı e-tablolar (veya en azından ayrı kategoriler) kullanmanı öneririm. Bu şekilde, her bir araçtan verileri sürekli olarak derleyebilir ve kolay başvuru için ayrı tutabilirsin.

Bu, bu bölümün anahtar kelime araştırma bölümünü tamamlayacak. Şimdi size rakiplerini nasıl analiz edeceğini göstereceğim böylece neye karşı olduğunuzu bileceksin.

SEO’ya aşina değilsen, bazı temel kavramları ve terimleri öğrenmek için biraz zaman harcaman gerekir, ancak herkesin öğrenmesi kolaydır.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Bazı dropshipping ürünlerini seçtikten sonra, rakiplerinizi kapsamalısın. Bu iki yönlü bir amaca hizmet eder:

1) En iyi rakiplerini belirlemeni sağlar, bu da onlar yerine nasıl satış yapabileceğinizi düşünmeye başlayabileceğin anlamına gelir.

2) Sana hangi ürünlerin en çok satan olduğunu pratik bir şekilde gösterir.

Çok fazla anahtar kelime almak harika, ancak rekabeti arttırmak gerekli. Nişinde yeni olduğundan, rakiplerinden çok şey öğreneceksin ve ayrıca pazarlama ve SEO gibi alanlardaki tekniklerinden bazılarını analiz edip uygulayabilirsin.

Neyse ki, Google’dan daha azını kullanarak rekabetçi bir analizi kolayca yapabilirsin. Bunun nedeni, Google’ın sıralamasının, farklı perakendecilerin popülerliğinin ne kadar fazla olduğunun göstergesidir. Bir site ne kadar yükselirse, SERP’de o kadar güçlüdür, bu yüzden yüksek SERP pozisyonlarına sahip perakendeciler genellikle nişlerinde liderdir.

Google bu şekilde ayarlandığından, yalnızca bir ürün adını arayarak ve hangi perakendecilerin geldiğini görerek rekabetinden yüzey görünümü alabilirsin. Bu sana kesin istatistikler vermez, bu nedenle gerçek verileri elde etmek için bazı ek araçlar kullanman gerekir.

Moz Açık Site Gezgini

Moz, SEO’daki en büyük isimlerden biridir ve Site Gezgini aracı mevcut en iyi ücretsiz SEO araçlarından biridir. Bu, bir web sitesi hakkında sana tonlarca bilgi veren bir bağlantı analiz aracıdır. Web sitesinin ne kadar popüler olduğunu, ne kadar trafik aldığını ve ne kadar geri bağlantı olduğunu görebilirsin. (Bu geri bağlantıların nereden geldiğiyle ilgili ayrıntılı bilgi bile alabilirsin) Rakiplerinin ne kadar etkili olduğunu anlamak benzersizdir.

Site Gezgini sunduğu her şeyden tam olarak yararlanmak için, önce birkaç terim ve kavramı anlaman gerekir. Bunu iyi bir şekilde anlamak için eğitimli bir SEO uzmanı olmak zorunda değilsin, bu yüzden fazla tecrüben yoksa endişelenme.

Ana kavramlar: Etki Alanı Otoritesi, Sayfa Otoritesi ve bağlantı yapısıdır. Tüm bunların ne olduğunu göstermenin en iyi yolu onları çalışırken görmek.

İlk önce https://moz.com/link-explorer adresine git ve sayfanın ortasındaki arama çubuğuna bir URL gir ve ‘Ara’ düğmesini tıkla.

Şuna benzeyen bir sonuç sayfası göreceksin:

moz site gezgini dropshipping ürün yöntemleri

Başlamak için, sadece Authority başlıklı kategoriye bak.

moz site gezgini dropshipping ürün taktikleri

Burada üç önemli ölçüm var: Alanı adı otoritesi, Sayfa otoritesi ve Spam Puanı.

Domain Authority (DA), Moz’un bir site alan adının arama motorlarında ne kadar iyi olduğunu gösterecek şekilde geliştirdiği bir ölçüdür. 100 mümkün olan en iyi DA puanıdır.

Temel olarak, bir sitenin DA puanı ne kadar yüksekse, bir sitenin iyi sıralama olasılığı o kadar yüksektir. Sitende 90’lık bir DA varsa, genellikle 1. sayfada yer almayı bekleyebilirsin. Öte yandan, sitende 25’lık bir DA varsa, muhtemelen çok iyi bir şekilde sıralanmaz.

DA bir sitenin genel etkisini göz önüne almak için en iyisidir. Yüksek DA, sitenin ana sayfasına ve diğer sayfalarının çoğuna yüksek miktarda trafik alması anlamına gelir. Bu nedenle yüksek DA puanına sahip siteler genellikle en iyi rakiplerin olacaktır.

DA’nın bir sitenin nasıl sıralanacağı konusundaki son kelime olmadığını unutmamalısın, bu sadece bir kriter. Ayrıca SERP’lerin 1. sayfasında sıralanmak için yüksek bir DA’ya ihtiyacın yoktur. Belirli sayfalar, ait oldukları DA sıralamasından daha iyi sıralanabilir; bu da beni bir sonraki metriğe getirir…

Sayfa Otoritesi (PA), münferit sayfaların sıralama gücünü analiz etmesi dışında, Alan Otoritesi ile neredeyse aynıdır. Bu, sitendeki (veya rakiplerinin sitelerinde) belirli sayfaların ne kadar iyi sıralanacağını tahmin etmeni sağlar.

PA, belirli bir ürün sayfasının etkisini anlamak için kullanışlıdır. Belirli bir URL’ye girdiğinde, o sayfanın ne kadar güçlü olduğunu görmek için PA puanına bakmak istersin.

En çok satan ürün sayfalarının PA puanlarını kontrol etmek ve bunları sitenin genel DA’sı ile karşılaştırmak iyidir. Her ikisi de yüksekse, bu sitenin çok fazla trafik aldığı ve muhtemelen çok şey sattığı anlamına gelir. PA yüksek, ancak DA düşükse, site fazla trafik almaz ancak bazı öğeleri diğerlerinden daha fazla satıyordur.

Son olarak, Spam Puanı bir sitenin yasal olduğundan emin olmak için kontrol eder. Moz, bir sitenin ne zaman spam amaçlı kurulduğunu ve bu sinyalin geldiği yeri söyleyebilir.

Şimdiye kadar her şeyi özetlemek için: Yüksek DA ve PA puanları iyidir, düşük spam ise idealdir. Birlikte, bu üç ölçüm sana bir sitenin ne kadar iyi sıralanacağına dair bir fikir verecektir.

Şimdi Sayfa Bağlantı Metrikleri adlı bölüme geçelim.

moz site gezgini dropshipping ürün bulma

Sayfa Bağlantı Metrikleri

Keşfedilen bölüm Site veya sayfa son 60 gün içinde olmuştur ne kadar popüler gösterebilir. Burada yüksek bir rakam görürsen, sitenin son birkaç ay içinde çok fazla backlink kazandığı anlamına gelir.

Yerleşik Linkler bölümü daha değerlidir, sana kaç tane kök alanı ve toplam bağlantı olduğunu gösterir.

Kök etki alanlarının sayısı, siteye kaç tane benzersiz etki alanı bağladığını gösterirken, toplam bağlantılarda yalnızca kök etki alanlarını değil tüm bağlantıları da bulabilirsiniz. Bu nedenle, fakewebsite.com sitenize iki kez bağlanırsa, bir kök etki alanı ve iki toplam bağlantı olarak sayılır (çünkü birden çok kez bağlantı yapan aynı etki alanıdır).

Çok sayıda kök etki alanına sahip bir site genellikle birkaç terim için çok iyi bir şekilde sıralanır. Bu genellikle ikisinin daha önemli ölçüsüdür. Neden? Çünkü Google, çok sayıda farklı kök alanı olan siteleri tercih ediyor ve daha az kök alanı bağlantısı olan sitelere göre daha üst sıralara yerleştiriyor.

Bununla birlikte, toplam bağlantı sayısı, bir sitenin ne kadar etkili olduğunu ölçmeye de yardımcı olabilir, çünkü yüksek sayıda toplam bağlantı, sitenin aynı sitelerden birden fazla bağlantı aldığı anlamına gelir. Bu sayı aynı zamanda sitenin toplam erişimini ve etkisini de yansıtmaktadır.

En altta, belirli gelen bağlantıları (yani, belirli bir siteye veya sayfaya işaret eden bağlantılar) görebilirsin. Ayrıca yararlı olabilecek belirli bağlantı türlerini görmek istemen durumunda sonuçları filtreleyebilirsin.

moz site gezgini dropshipping ürün arama

Rakiplerinle kimin bağlantı kurduğunu öğrenmek isteyebileceğin birkaç neden var.

İlk olarak, hangi sitelerden geri bağlantı alabileceğini gösterir. Belki dropshipping ürünleri içeren veya perakendecilerle bağlantı kurmak için ortaklık programları kullanan bazı siteler bulacaksınız. Daha sonra, kendi SEO stratejini oluştururken bu bilgilerin olması güzel.

İkinci olarak, her backlink’in güvenilirliğini ve kalitesini kişisel olarak kontrol edebilirsin. Örneğin, bir site tonlarca bağlantı alabilir ancak hepsi spam sitelerden gelebilir. Öte yandan, popüler siteler birbirine bağlanıyorsa, araştırmakta olduğun rakibe dikkat etmek gerekir.

Bu sayfada bir not daha var: Bağlantı Metriklerini Karşılaştır seçeneği. Bu, sol taraftaki menüde bulunur:

moz dropshipping ürün arama teknikleri

Bu özellik birden fazla siteyi karşılaştırmana ve ölçümlerinin nasıl toplandığını görmene olanak tanır. Rekabet analizi için bu bir altın madenidir. Siteni doğrudan rakiplerine karşı değerlendirebilir veya birden çok rakibi birbiriyle karşılaştırabilirsin.

Basitçe ‘URL Ekle’yi tıklayıp, adresi girip; listelenen tüm önemli ölçümleri içeren düzenli bir tablo elde edebilirsin.

moz dropshipping ürün arama

Bu özelliği gözden kaçırmamalısın. Bu, rakipleri karşılaştırmak ve sitemin nasıl çalıştığını görmek için favorilerimden biri. Sonuç olarak, site gezgini mükemmel bir kaynaktır ve hızlı bir şekilde günlük iş rutinin bir parçası olur.

PageRank Denetleyicisi

PageRank (PR), Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde) sayfaları sıralamak için kullandığı bir algoritmadır. PR birçok sıralama sinyalinden biri olmasına rağmen, sıralama gücünün iyi bir göstergesidir.

PR’ın Google’ın kullandığı metrik olması dışında DA’ya benzer. Bazı SEO uzmanları bunun daha önemli olduğunu savunuyor çünkü doğrudan Google’dan geliyor.

PR, 1 ile 10 arasında puan alıyor ve 10’u en yüksek puan alıyor ve son derece yüksek bir site olduğunu gösteriyor. Çoğu sitenin PR değeri 1-4’tür ve yeni bir siteyi ölçeğin en üstüne çıkarmak biraz zaman alabilir.

PR, gizemli bir ölçüm olabilir çünkü Google artık puanları halka açık hale getirmiyor. Bununla birlikte, bu Google sıralama ölçütünün önemli bir parçası çünkü Google metriği kullanıyor ve bunu yapmaya devam edecek ve bunu değiştirmek için hiçbir planı yok.

Sitenizin nasıl çalıştığını görmek için CheckPageRank.net gibi siteleri kullanabilirsin. Bu üçüncü taraf siteler için mutlaka % 100 doğru olmayacaktır, bu yüzden sitelerin nasıl sıralandığına dair bütünsel bir bakış açısı elde etmek için PR puanlarını Moz metrikleriyle uyumlu şekilde kullanmanı öneririm.

Dropshipping ürünlerini seçmek için 3 adım

Bu bölümde bir çok konunun üzerinden geçtim ve başa çıkacak çok şey olması seni korkutabilir.

Kolaylaştırmak için, mağazan için en iyi dropshipping ürünlerini bulmana yardımcı olacak her şeyi 3 aşamalı bir süreçte yoğunlaştırdım. Elbette yukarıdaki ayrıntılı talimatlara atıf yapmak isteyeceksin. Zaman geçtikçe, bu süreci tekrarladığında, bu ikinci nitelik olacaktır.

Adım 1: Nişindeki tüm ürünleri araştırın.

Öncelikle, nişine geniş ölçekli bir göz atmak istemelisin. Hangi dropshipping ürünlerinin kategorilerini buluyorsun? Hangi özel ürünler satılıyor? Bunun senin için anlamı nedir (yani, bu araştırmaya dayanarak hangi ürünleri sunabilirsin)?

Çeşitli ürünlerin nasıl performans gösterdiğini görmek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Google trends ve SEMrush gibi araçlar kullanın. Bu verilerin tümünü bir elektronik tabloya kaydedin. Tüm verilerinin organize edildiğinden emin olmak için kullandığın her anahtar kelime aracı için ayrı elektronik tablolar bulundurmanı öneririm.

Henüz sadece bu adımda belirli perakendecilere bakmak için endişelenme. Ziyaret ettiğin perakendecilerin dropshipping ürünler olup olmadığını belirlemen bile gerekmez. Bu adım, niş içinde satılan tüm farklı ürünlere bir göz atmak içindir.

Bazı anahtar kelimeler topladıktan ve ürün fikirlerini indirdikten sonra, 2. Adım için hazırsın.

Adım 2: Perakendecilerin en çok satan ürünleri ile bulduğunu ürünleri karşılaştır.

Şimdi nişindeki perakendecilere daha yakından bakmanın tam zamanı. Amaç, hangi ürünlerin popüler olduğunu ve hangilerinin yükselişte olduğunu bulmaktır.

Bu, Moz site gezgini ve PageRank denetleyicisi gibi araçları kullanarak rekabetçi bir analiz yapman gerektiği zamandır. Verileri site gezgini ve PageRank araçlarından derlemek için bu adım için ayrı bir elektronik tablo gerekiyor.

İstersen, en büyük rakibine yakından bakabilir ve 1. adımdaki ürün verilerine çapraz referans verebilirsin. Bu, hangi ürünlerin iyi sattığını (ve dolayısıyla hangi ürünleri satmak isteyebileceğini) doğrulamana yardımcı olabilir.

Mağazan için en iyi dropshipping ürünlerini bulmak hala bitmedi, bir adım daha kaldı.

Adım 3: Ürünlerin bir ihtiyacı doldurduğundan emin ol.

Bu, dropshippingcilerin atladığı adımdır. En çok satan ürünleri belirlerler ve sitelerinde listelerler. Belki bu senin bile ilk yaptığın şey oldu. Bununla birlikte, sadece satan dropshipping ürünlerinde de satış yapan birçok sorun vardır. En çok satan ürün her zaman insanların en çok ihtiyaç duyduğu ürün değildir, ancak açıkçası raflardan çabuk giden ürünleri istersin. Bu unsurları nasıl dengeleyeceksin?

İnternetten ticaret satmak istiyorsan, hedef kitlene sunduğun her ürüne ihtiyaç duyduğundan emin olmak önemlidir. İnsanların ihtiyaç duyduğu ürünleri dropshipping yapıyorsan bu ürünler satar, bu neredeyse garantili. Ancak, iyi satış geçmişine sahip ürünler sunarsan, bu ürünlerin senin için de aynı şeyi yapacağının garantisi yoktur.

Bu yüzden tüketici ihtiyacını dikkate alarak başlamalısın. İnsanların belirli bir ürüne ihtiyacı olduğundan nasıl emin olabilirsin? Ne dediklerine bir göz atmalısın. Herhangi bir ürün için ne kadar konuşmanın gerçekleştiğini görmek için web sitelerini, grupları, forumları, sosyal medya sayfalarını ve diğer kanalları ziyaret et.

Ürünü olumlu bir şekilde tartışan insanları görmek gerekir. İyi incelemeler ve ürünle ilgili sorular iyi işaretlerdir. Ürünün (veya ürünün türünün) çevresinde bir topluluk bulabilirsen, bu daha da iyidir. Söz konusu ürün, insanların belirli bir şeyi yapmalarına yardımcı olmalıdır. Bir ürünle ilgili tartışma eksikliği (veya olumsuz tartışma) varsa, biraz daha araştırma yapman gerekebilir. Bir ürünün çevresinde tam bir vızıltı olmaması, onu sunma konusunda iki kez düşünmen gerektiği anlamına gelir.

Çoğu zaman, bir ürünün bir ihtiyacı doldurup doldurmadığını anlamak oldukça kolay olacaktır. İşte sana iyi bir test – Ürünün yararını tek bir cümleyle belirtmeye çalışın.

İşte bazı örnekler:

“Bu akıllı termostat, evinizin sıcaklığını doğrudan telefonunuzdan kontrol etmenize yardımcı olacak.”
“Bu kupa içeceğinizi daha uzun süre sıcak tutacaktır.”
“Bu sandalye sırt ağrısını azaltacak ve sizi rahat ettirecek.”

Bu adımda stres atmayın. Ürün için reklam metni yazmana gerek yoktur. Sadece bir ürünün ne yaptığını ve müşterilerine nasıl yardımcı olduğunu anlamak istersin. Ürünün faydasını bir cümleyle özetleyemezsen, bu sorunlu olabilir. Yararlı, değerli ürünlerin çoğunluğunun tarif edilmesi kolaydır ve değerlerinin anlaşılması kolaydır. Ve bir ürünün değerini görebilirsen, kesinlikle müşterilerin olacaktır.

Ürün Seçimi için Son Düşünceler

Şimdi iyi dropshipping ürünlerinin (ve bunu yedekleyecek verilerin) bir listesine sahip olacaksınız. Ayrıca, bu ürünlerin neden değerli olduğunu ve müşterilerin için hangi özel değeri sunduğunu da anlamalısın. Henüz ürün tedarikini düşünme, bunu daha sonra bu rehberde ele alacağım.

Eğer sorun yaşıyorsan, adımlardan bir kez daha geriye git ve daha hedefli bir yaklaşım izlemeye çalış. Daha spesifik ürün fikirleri veya anahtar kelimeler aramayı düşün veya araştırmaya daha fazla perakendeci bularak rekabet analizinin kapsamını genişlet.

Bu bölümde açıklanan beceriler, her gün kullandığım becerilerdir ve herhangi bir dropshippingci için inanılmaz derecede faydalıdır. Özellikle çeşitli online araçları tanımana teşvik etmek istiyorum. Keyword Planner ve Moz site gezgini gibi araçların tüm küçük özelliklerini bilmek gerçekten dropshipping mağazanı bir üst seviyeye taşıyabilir.

Unutma ki ürün seçimi devam eden bir süreçtir. Bu, ürün talebini ve rekabeti son ölçtüğünde olmayacak. Yeni dropshipping ürünleri ortaya çıkar ve insanlar bunları satın almaya başlarsa, bu ürünleri satmayı düşünmek isteyeceğin açıktır. Ürün araştırması yapmak için her ay biraz zaman ayırmak iyi bir fikirdir. Birçok deneyimli dropshipping tüccarı, parmağını pazarın nabzında tutmak için iki haftada bir veya hatta haftada bir ürün araştırması yapıyor.

Şimdiye kadar çok şey öğrendin. Bu noktada, iyi bir işin bütün kazanımlarına sahipsin. Araştırmanı yaptın, bir niş ve ürün seçtin. Büyük bir yük işi bitti, o zamana kadar başardığın her şey için kendine bir kahve ısmarla. :)

Tedarikçi avına çıkmadan ve ürünlerini tedarik etmeden önce bazı önemli adımlar atmanız gerekecek. 5. Bölüm sana işinizi resmileştirme ile ilgili hayati kavramları öğretecek.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı