E-Ticaret

Bölüm 3: Dropshipping Niş Pazar Seçimi

Stoksuz E-ticaret Rehberi - Bölüm 3: Bu bölümde, dropshipping'e başlarken niş pazar seçimi hakkında detaylı bilgiler sunacağım

Dropshipping ile internetten satış yapmak için kararını verdin, artık ilk yapman gereken niş pazar seçimidir. Dropshipping işinde başarılı olmanı sağlamanın en iyi yolu, hangi niş pazarın senin için en uygun olduğunu dikkatlice düşünmektir.

Bir niş üzerine iş kurmak göründüğünden biraz daha karmaşık olabilir. Temel formül, kârlı olan ve yüksek rekabet düzeyine sahip olmayan bir niş pazar seçmen gerektiğidir.

Doğru araştırma bunu yapmana yardımcı olacaktır, ancak biraz zaman alacaktır. Dropshipping için aklında bir niş pazar varsa, bu nişi perakendeci perspektifinden analiz etmen ve gerçekte o niş içinde ne kadar başarılı olacağını düşünmen gerekir.

Öte yandan, aklında bir niş pazar fikri yoksa sorun değil, çünkü en iyi niş pazar araştırmasından seçenekleri daraltmaya kadar her adımı ele alacağım. Dropshipping için niş pazar bulmanın ve bir kaç saat içinde mağazayı kurmanın iyi olduğunu biliyorum.

Aslında, çok sayıda dropshipping’cinin yaptığı budur, hangi niş ürünlerin satıldığını görür ve hemen satmaya başlarlar. Ancak, bu iyi bir yöntem değildir, bir süre başarı elde edebilirsin ama bu çok üzün sürmeyecektir.

İyi bir niş seçmeyen hemen hemen her girişimciye bu olur, çünkü bunun gibi bir iş modeli sürdürebilir değildir. Benim amacım sürdürülebilir bir dropshipping işi kurmana yardımcı olmak.

Eğer dropshipping’i sürekli bir gelir akışına dönüştürmek istiyorsan, niş pazar için iyi düşünmen gerekir. Niş pazar seçimi, dropshipping için alacağın en önemli kararlarından biridir.

Niş Pazar Seçimi İçin Kendine Sorman Gereken Sorular:

Bölüm 3: Dropshipping Niş Pazar Seçimi sayfa içi

 • Hangi ürünleri sunuyorsun?
 • Ne kadar satıyorsun?
 • Hangi tedarikçilerle çalışıyorsun?
 • Hangi pazarlama stratejilerini kullanıyorsun?
 • İşin sonuçta ne kadar başarılı olacak?

Bunlar hafife almayacak kadar önemli sorulardır. Dropshipping yapanlar sık sık seçtikleri niş pazarın yanlış olduğunu fark eder ve en başa geri dönmeleri gerekir. Bu, büyük zaman, para ve diğer önemli kaynakların kaybına sebep olabilir.

Bir niş pazar seçerken ne kadar çok düşünürsen işinin alt yapısı o kadar güçlü olacaktır. Başladıktan birkaç ay sonra kendinden şüphe etmeyeceksin. Ve bu bölümün konusu bu: Dropshipping için en iyi niş pazarı bulmana yardımcı olmaktır.

Dropshipping için başarının sırrının doğru soruyu sormaktan geçtiğini bilmelisin. Daha fazla uzatmadan, bir niş pazar seçerken kendine sorman gereken en önemli sorulara bakalım.

Dropshipping İçin Niş Pazar Değerlendirmesi

dropshipping nis ürün

Bir niş seçmek kafa karıştırıcı olabilir çünkü dropshipping için milyonlarca niş pazar var ve hangilerinin uygun olduğunu bilmek çok zor. En büyük sorun, niş pazarların birçoğu doğrudan rekabet etmek için uygun değiller.

Önemli bir soru: Acemi biri olarak dropshipping için kârlı bir niş nasıl seçilir?

Bunu düşündüğünde her niş pazar doymuş gibi görünebilir, ancak bu doğru değil. Hâlâ ihtiyaç duyulan ürünleri satabileceğin niş pazarlar var. Bazı nişlerde yoğun rekabet varken, bazı nişler e-ticaret sitende satış yapmak için uygundur.

Ancak, en uygun niş fikirlerini nereden aramaya başlayacağını bilmek zor olabilir. Nereye bakmak gerektiğini, nasıl arama yapmak gerektiğini ve iyi niş bulmak için hangi kriterleri göz önünde bulundurman gerektiğini bilmek, yeni başlayanlar için biraz zordur.

Zor olmasının bir nedeni var: niş değerlendirmesi gerçekten kendine has bir uzmanlık alanıdır. Aylarını en iyi nişi seçmek için harcayabilirsin, ama bu dropshipping işi için tam olarak uygun değil. Neyse ki, kısa süre içinde iyi bir niş seçmek için kullanabileceğin taktikler var ve bunları bu yazıda öğreneceksin. :)

Temel olarak, aşağıdakilere dayanarak bir nişin uygun olup olmadığını belirlemelisin:

 • Rekabet seviyesi
 • Talep yoğunluğu
 • Uzun vadeli popülerlik

En iyi dropshipping nişi, düşük ve orta rekabet, yüksek talep sahip olanlardır. Aynı zamanda her zaman ürün popüler kalmalı. Elbette böyle bir niş yok, bu yüzden bu kriterleri nasıl dengeleyeceğini bulmak zorundasın.

Senin için doğru niş başka bir girişimci için doğru olmayabilir, bu nedenle senin için hangi unsurların önemli olduğu konusunda eleştirel düşünmen gerekir. İşte bir niş ürün ve pazar aramaya başlamak için kullanabileceğin iki adımlı basit bir işlem.

Niş ürünler diğerlerinden daha iyi olduğu fikri etrafında döner. Bu nişleri bulduktan sonra, daha da daraltmana yardımcı olacak başka sorular sorabilirsin.

Adım 1: Trend ya da düşük rekabet niş için arama yapın.

Dropshipping Niş Pazar

Trend ‘dropshipping niş pazar’ veya ‘düşük rekabet niş pazar’ için basit bir Google araması yaparak başlayabilirsin. Aramanı çok daraltman gerekecek, ancak bu temel bir başlangıç. Şimdilik sadece küçük adımlar atıyoruz ve çeşitli dropshipping niş fikirleri hakkında büyük bir resime odaklanıyoruz.

Trend nişleri ararken, şu anda popüler olan veya önümüzdeki aylarda popüler olacağı tahmin edilen niş ürünlerin listesini bulacaksın. Bunların çok fazla potansiyeli var, ancak rekabetçi olabilirler. Düşük rekabetçi nişlerde tanım gereği fazla rakip yoktur, ancak bu aynı zamanda düşük kazanç anlamına gelir.

Çok düşük rekabet seviyesine sahip nişler genellikle daha küçük kitlelere hitap eder ve bu da işin için daha küçük bir müşteri tabanına dönüşecektir. Ek olarak, bazı nişler dropshipping için uygun olmayacaktır, bu nedenle ürün tabanlı nişlere baktığından emin olmalısın.

Nişlere baktığında, birkaç önemli kriteri karşıladıklarından emin olmak zorundasın. Bunu daha sonra yapabilirdin, ancak sonuçları erken filtrelemenin en iyi yol olduğunu düşünüyorum. İşte sorman gereken bazı sorular:

Niş Pazarının Ürün Çeşitliliği Var mı?

Öncelikle düşündüğün nişin, kendisiyle ilişkili çok miktarda ürünü olduğundan emin olunması önemlidir. Bazı nişlerin ürün çeşitliliği yoktur, örneğin kripto para gibi dijital ürünle alakalı nişler düşük fiziksel ürün çeşitliliği nedeniyle dropshipping için uygun değildir.

Daha fazla araştırma yaptığında, belli nişlerin daha fazla ürün çeşitliliği olduğunu göreceksin. Örneğin, kıyafetler dropshipping için iyidir çünkü daha fazla ürün çeşitliliği sunar. Her şeyi satmak istemeyebilirsin, ancak çok çeşitli nişe sahip olmasın. Bu yüzden birçok ürünü olan bir niş, dropshipping için mükemmeldir.

Sana büyüme ve genişleme için bir imkan verir. Bu zor olabilir çünkü çok miktarda ürün çeşitliliği ile birlikte genellikle yüksek düzeyde rekabet vardır. Ancak, en popüler nişlerin haricinde, rekabetçi olmayan ancak çok çeşitli ürüne sahip bazı nişler bulabilirsin.

Ürünlerin hem senin hem de müşterilerin için kolayca erişilebilir olduğundan emin olmalısın. Örneğin, özel üretim yada el yapımı ürünler genellikle dropship için daha zordur ve sana iyi kâr marjları vermezler. Genel bir kural olarak, niş içindeki geniş bir gruba hitap eden bir ürün, dropship için iyi bir üründür.

Bu Niş Pazar Ne Kadar Popüler?

İdeal olarak, çok popüler olmayan bir nişin peşindesin. Bir dropshipping işini sürdürebilmek için yeterli ilgi ve ürün talebine sahip bir niş seçmek gerekir. Niş araştırması yaparken, bir nişin popüler olduğunu bilirsen, bu nişe girmenin zor olacağı konusunda hazırlıklı olursun.

Yeni bir dropshipping’ci olarak, rekabet zorluğuyla karşı karşıya kalacaksın. Ve daha büyük nişler daha çekici görünse de daha düşük bir rekabete sahip niş çok daha kolaydır. Bu bölümdeki niş değerlendirme adımları, çok boş olmayan veya kalabalık olmayan iyi bir niş bulmana yardımcı olacaktır.

Ve diğer bölümlerde, ürünleri araştırırken seçtiğin nişin ne kadar popüler olduğu konusunda daha ayrıntılı bir fikir edinebilirsin.

Bu Niş Sadece Bir Trend mi?

Her yıl, birkaç ay içinde, bazen haftalar boyunca gelen ve giden pek çok trend vardır. İşletmeler, bu trendlerden yararlanmak için yeni pazarlara açılır, ancak trendler öldüğünde, işletmeler de ölür. Aynı zamanda, yeni bir trend bir sonraki büyük niş haline gelebilir.

Bu ve buna benzer yazılar için e-posta bültenimize kayıt olabilirsin.

Son zamanlarda, dronlar, stres çarkı ve sanal gerçeklik donanımları gibi niş ürünler, aylar içerisinde oldukça popüler hale geldi ve bu nişlerdeki dropshippingciler bundan büyük bir pay aldı. Bununla birlikte, her zaman yeni nişe girme riskli olabilir, bu nedenle bir süredir etrafta olan bir nişi seçmek genellikle daha güvenlidir.

Nispeten yeni olan bir niş bulursan, onu takip etmek iyi bir fikir olmayabilir, ancak bunu durum bazında değerlendirmek zorundasın. Genel bir kural olarak, oturmuş ve topluluklara hitap eden nişleri tercih etmelisin.

Bu Niş Pazar Hakkında Tutkulu muyum?

Bunun garip bir soru gibi göründüğünü biliyorum çünkü genellikle tutku iyi bir şeydir. Ancak bu durumda, çok fazla tutku aslında dropshipping kariyerine zarar verebilir. Diyelim ki ömür boyu lav lambalarına karşı bir ilgin var. Bu iyi bir tutku, ama satışa dönüşmeyebilir.

Lav lambalarına bir dropshipping kariyeri kuramazsın çünkü çok iyi bir niş değil. Dünyadaki bütün lav lambalarına karşı ilgin olabilir, ancak onları sihirli bir şekilde sürdürülebilir bir işe dönüştüremezsin. Ayrıca, tutku bir işletme için gelen sert gerçeklere karşı sık sık körleştirir.

Belki de belirli niş ürünler iyi satılmamaktadır, ancak yine de satmak istersin çünkü beğenirsin ve iyi olacağına inanırsın. Çok fazla tutkuya sahip olmak iyi gibi görünse de, genellikle seçtiğin niş ürünlerde tarafsızlığa sahip olmak idealdir.

Bu, dropshipping için en sevdiğin nişi seçemeyeceğin anlamına gelmez. Nişini objektif olarak değerlendirebilirsen ve iyi bir seçim gibi görünüyorsa, o zaman sorun yok. Dışarıdan görüş almak bu karara çok yardımcı olur. Bir niş hakkında fikirlerinden geri adım atmak ve girişimci bir mercekle bakmak gerekir.

Gerçekleri ve rakamları temel alarak iş kararları vermek zorunda kalacaksın ve bunu duygusal veya kişisel olarak yatırıma girmeden kolayca yapabilmelisin.

Bu Nişe Değer Katabilir miyim?

Bu, sadece birkaç dropshipper’ın sorduğu başka bir soru. Çoğu insan bir iş kurarken, değer katmak hakkında bilgi sahibi değildir. Temel olarak mevcut bir mağazanın birebir kopyası olan bir mağaza açıyorsan, yeni veya farklı bir şey yapmazsın. Kendini rakiplerinden ayırt etmek için çok az imkanın var.

Ancak en büyük problem, bu şekilde dropshipping yapmaya başlayan bazı girişimcilerin değer sağlamak istemedikleridir. Bunlar, dropshipping işlemini hızlıca zengin olmayı sağlayan aracı olarak gören kişilerdir. Müşteriler bunu görebiliyorlar ve aynı zamanda genel olarak bir müşteri tabanına sahip olmaları zayıf bir ihtimal.

Bir işletmenin ciddi olarak değer sağlamaya mı çalıştığını mı yoksa sadece hızlı bir para kazanmaya mı çalıştığını söylemek kolaydır. İnsanların kendilerine değer veren işletmeleri destekleme olasılığı daha yüksektir. Müşterilerini ilk sıraya koyarak ve değeri vurgulayarak, işletmenin büyümesi için en iyi koşulları yaratıyor olacaksın.

Değere odaklanmıyorsan, satış yapmakta zorlanacaksın. Bu yüzden burada kendine dürüst olmalısın. Gerçekten düşündüğün niş pazara değer katabilir misin? Aralarından seçim yapabilecekleri bir sürü perakendeci olan müşterilere farklı bir şey önerebilir misin?

Bunu değerlendirmenin en iyi yollarından biri, zaten nişte olan perakendecilere bakmaktır ve ikinci adımın konusu budur. İlginç bir açıdan bakamayacağını veya farklı bir şey yapamayacağını düşünüyorsan, nişi yeniden düşünün. Senin için işe yaramayacak bir niş seçmek yerine, baştan farklı bir niş seçmelisin.

Adım 2: Mevcut satıcıları araştırın.

dropshipping niş pazar rakip analizi

Daha sonra, niş içinde kurulmuş olan perakendecileri araştırmaya biraz zaman ayırmalısın. Şimdilik, basit Google aramaları yeterli olacaktır. Kimin ne sattığını görmek için çeşitli kombinasyonlar ve ürün anahtar kelimeleri kullanmalı ve büyük satıcıların kim olduğuna dikkat etmelisin.

Bundan en iyi şekilde yararlanmak için, bu adımda gerçekten analitik bir yaklaşım göstermelisin. Bulduğun perakendecilerin listesini tutmanı ve onların adı, web sitesi ve sosyal medya hesapları gibi ayrıntıları kaydetmeni öneririm. Sadece en popüler mağazalara değil, büyük ve küçük işletmelere bakmalısın.

Popüler hale gelen ve farklı bir şeyler yapan daha küçük perakendeciler olabilir ve bu mağazaları analiz etmek, nişindeki büyük isimleri analiz etmek kadar önemlidir. Ve gördüklerin hakkında kapsamlı notlar almalısın. Genellikle önemli olan küçük ve ayrıntıları incelemek bazı perakendecilerin stratejilerinin neden bu kadar başarılı olduğunu anlamana yardımcı olabilir.

Ne yaptıklarını anladığında, onu parçalara ayırabilir ve bilgiyi kendin için kullanabilirsin. 5-10 perakendecinin bir listesini yaptıktan sonra, her bir mağazanın çevrimiçi varlığına da bakmak için bu fırsatı kullanmalısın. Bu noktada kapsamlı bir araştırma yapmanız gerekmez.

Stratejileri hakkında kaba bir fikir edinmek için her bir satıcının sitesine ve sosyal medya hesaplarına bir göz atabilirsin. Ne tür içerik yayınladıklarını, müşterileri nasıl etkilediklerini ve ürünlerinden nasıl bahsettiklerine bir göz gezdir. Çok fazla perakendeci bulamazsan, bu iyi veya kötü bir işaret olabilir.

Düşük rekabet mükemmel, ancak yine de niş ürünlerini satmak için büyük bir kitleye ihtiyacın var. Bu, herhangi bir perakendeciyi zar zor bulursanız, nişe adanmış sayfalara ve çevrimiçi topluluklara bakman gerektiği anlamına gelir. Çok sayıda aktivite iyidir, fakat düşük aktivite bu nişin muhtemelen kötü bir seçim olduğu anlamına gelir.

Bu niş fiziksel ürünlere büyük bir ihtiyaç olmadığı anlamına da gelebilir. Bu adımın seçtiğin nişi belirlemesi gerekmez, ancak sana neyle uğraştığınla ilgili bir fikir vermelidir. Nişin ne kadar popüler olduğu ve müşterilerine ne kadar değer verebileceğin konusunda sana ipucu verecektir.

Yine, bu adımda çok fazla zaman harcamaktan korkmamalısın. İşin bittiğinde, zaten bu nişlerde bulunan perakendecilerin detayları ile birlikte, dropshipping için pratik bir niş listesine sahip olmalısın.

Çok Doymuş mu Yoksa Hiç Doymamış mı Niş Seçmek Gerekiyor?

Mükemmel niş , düşük rekabete sahip ancak geniş bir kitleye sahip olandır. Gerçek dünyada, bu nadiren olur. Tipik bir niş, makul sayıda perakendeci ve çok büyük ya da çok küçük olmayan bir kitleyle orta derecede doygundur. Peki ya çok doymuş veya hiç doymamış bir niş seçme arasında sıkışmışsan? Bu zor bir karar.

Muhtemelen bu iki farklı seçenek arasında seçim yapmak zorunda kalmayacağına dikkat etmek önemlidir. Çoğu zaman, çok doymamış nişler bulacaksın. Eğer bunlar senin için tek seçenek ise silbaştan diğer dropshipping niş fikirlerini dikkate almalısın. Çok fazla rekabete sahip bir niş içinde kârlı olmak zor, ama çok fazla ilgi çekmeyen bir niş içinde kârlı olmak da zor.

Dediğim gibi, bu çok sık olmaz ama düşünmek önemlidir çünkü zihniyetini kalibre eder. Doğru nişi seçme konusunda kaybedeceğin kadar kâr elde etmeye odaklanmamalısın. Devasa bir dropshipping nişine girmek iyi bir fikir gibi görünüyor, ancak gerçekte binlerce rakibin olduğunda, niş ürünleri satmakta büyük zorluk çekebilirsin.

Niş Pazar Sürdürülebilir mi?

Bu, dropshipping yapmayı düşündüğün herhangi bir niş hakkında sorman gereken başka bir önemli soru. İster ek gelir ister tam zamanlı olarak bu işi yapıyor ol, bir nişin senin için ne kadar sürdürülebilir olacağını düşünmen gerekir.

Nişin sadece birkaç ay içinde patlayacak birşey olmadığını belirlemiş olsan bile, geleceği düşünmen gerekir. Uzun vadeli düşünmek başarı ve başarısızlık arasındaki fark anlamına gelebilir. Çok sayıda niş ürünü dropshipping için ideal görünüyor, ancak bu nişlerin bir yıl sonra nerede olacağını düşündüğünde, bu kadar umut verici olmayabileceklerinin farkına varmaya başlıyorsun.

Telefon örneklerine geri dönelim. Telefon kılıfı nişi aşırı derecede doymuşken, her zaman telefon kılıflarına ihtiyaç duyulacaktır. İnsanlar telefonlarından vazgeçmiyor ve telefonları olan insanların sayısı azalmıyor. En önemlisi, insanlar her zaman telefonlarını kişiselleştirmek ve dekore etmek isteyeceklerdir. Böylece, bu sürdürülebilir bir niş.

Şimdi çok özel bir açıda başka bir niş ürün daha alalım: Birleşik Devletler için güneş tutulması ile ilgili ürünler. Tamamen güneş tutulması olduğunda, insanlar bu fenomenle ilgili her türlü teçhizatı satın alıyor. Bunun için bir dropshipping işi kurmak akıllıca olurdu gibi görünüyor.

Ancak bunun birlikte, ABD’de toplam güneş tutulmaları çok sık gerçekleşmez. Bu nedenle, bu ürünleri satan bir mağaza yalnızca güneş tutulma yılları boyunca iş yapabilir. Çoğu yıl, sıfır satış yapacağına göre, bu niş ürünler uzun vadeli bir dropshipping işi için kötü bir seçimdir.

Yani uzun vadede dropshipping yapmak istiyorsan, trend sonunda sona eren niş ürünlerden kaçınmalısın.

Sürdürülebilirlik hakkında düşünürken, nişin ömrünün ne olduğunu kendine sormalısın. Bu nişin bundan bir yıl sonra popüler olduğunu görüyor musun? Peki ya beş yıl? Uzmanlar ne düşünüyor?

Bu, kırılması zor bir somun olabilir ve bazen risk söz konusu olabilir, çünkü verilen herhangi bir nişin geleceğini tahmin etmek imkansızdır. Bundan sonra, tüm paranızı bir ay veya bir yıldan fazla sürecek bir hapishaneye dökmeyeceğinizden emin olun.

Seçilen Nişi Değerlendirme

dropshipping niş pazar değerlendirme

Şimdi, hangi nişin seçileceğini ve seçme stratejilerinin hepsini biliyorsun, ancak belki de hepsinin nasıl bir araya geldiği konusunda biraz kafan karıştı. Öyleyse tüm bunları bir örneğe bakarak uygulamaya koyalım.

Diyelim ki ilk dropshipping mağazanı kurmaya çalıştığını ve yeni işletmeler için olgunlaşmış bazı nişler için internette arama yaptığını varsayalım.

4 nişten oluşan bir listen var:

 • Seyahat ürünleri
 • Özel Tişörtler
 • Kodlama
 • Stres çarkları

Bu listeyi yalnızca bir son seçimle sınırlamak için yukarıdaki 2 adımda listelenen soruları sorabilirsin. İşte nasıl göründüğü.

Soru 1: Bu ürün bazlı bir niş midir?

İlk adım, fiziksel ürünlere büyük bir ihtiyaç duymayan nişleri filtrelemektir. Ancak bunu bir kez yaptıktan sonra bile, kalan nişlerde fiziksel ürünlerin ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek gerekir.

Hemen, kodlama için ‘hayır’ cevap verebilirsin. Kodlamanın kendisiyle ilişkili birkaç fiziksel ürünü var, ancak çoğunlukla dijital tabanlı bir niş. Böylece listenden kaldırabilirsin.

Diğer üç niş, hepsiyle ilişkili özel fiziksel ürünlere sahiptir, bu nedenle bu soru için bir ‘evet’ alırlar.

Şimdi bu sorunun 2. bölümü. Tam olarak her nişin ürünler için ne kadar büyük bir ihtiyacı var? Her üçünün de oldukça büyük ihtiyaçları olduğunu iddia edebilirsin, dolayısıyla şimdilik hepsini düşünmeye devam edebilirsin.

Soru 2: Niş ne kadar popüler?

Sonra, her nişin popülaritesini inceleme zamanı geldi. Buradaki cevapların listendeki nişleri ortadan kaldırmayacaktır. Bunun yerine, bu adım sana uğraştığın şey hakkında bir fikir vermek içindir.

Bu sorunun, sorunu niş ürünlerin zaman zaman popülaritesinde dalgalanma göstermesidir, bu nedenle hızlı ve zor cevaplar yoktur. Bu, kendin için cevaplaman gereken bir soru. Her niş üzerinde araştırma yapmak, mevcut ve gelecekteki popülerliğini doğru bir şekilde analiz etmenin en iyi yoludur.

Ancak tartışma uğruna, özel tişörtlerin, stres çarklarının ve seyahat ürünlerinin orta derecede popülerken çok popüler olduğunu söyleyeceğim. Yine, bu terimler özneldir ve bunları sadece bu örnek için kullanıyorum. Gerçek uygulamada, karşılaştırmak için daha spesifik verilere sahip olmak gerekiyor.

Bu, seyahatle ilgili niş ürünleri satma şansının en yüksek olduğu anlamına gelir, ancak diğer ikisini de tamamen ortadan kaldırmaz. Basitçe, bu nişlerin (özel tişörtler ve stres çarkları) girilemeyecek kadar büyük olabileceğinin bir işaretidir . Hiçbir şey imkansız değildir; bazı nişler dropshipping için diğerlerine göre daha kolaydır.

Soru 3: Bu niş gelip geçici bir hevesin sonucu mu oluştu?

Bu kolay bir soru. Stres çarkları için hızlı bir şekilde ‘evet’ cevabını alabilirsin. Bu niş ürünler kesinlikle geleceğe taşınmayacak bir hevesin parçası.

Öte yandan, özel tişörtler ve seyahat ürünleri gelip geçici bir heves değildir, bu yüzden kalabilirler.

Soru 4: Bu nişe değer katabilir miyim?

Bu soru genellikle bir nişi yok edip etmeme konusunda karar verir. Hayallerini uzaklaştırmalı ve kendine karşı dürüst olmalısın. Ciddiye almayı düşündüğün herhangi bir yeri seç ve yeni bir internet mağazası ile tonlarca değer ekleyip ekleyemeyeceğini kendini sormalısın. Diğer tüccarların doldurmadığı bir ihtiyacı doldurabilecek misin? Potansiyel müşterilere yeni veya farklı bir şey önerebilecek misin? Rakiplerinin satmadığı niş ürünler sunacak mısın?

Bu cevaplanması zor bir soru, ancak bu örnekte, kalan iki niş (özel tişörtler ve seyahat ürünleri) pazarda doygunluk açısından oldukça farklı. Hiç şüphesiz seyahat ürünleri mağazalarından çok daha fazla özel T-shirt mağazası var.

Ayrıca çok doygun olduğu zaman bir nişe değer katmak zordur ve bunun özel Tişörtlerde böyle olduğunu görebilirsin. Hayal edebileceğin her türden özel tişörtü alabilirsin, böylece eşsiz bir şey sunamazsın. Ancak, mükemmel tasarım seçenekleriyle rakiplerinn yapamayacağı bir şeyi çok iyi bir şekilde sunman mümkündür.

Bu sorunun cevaplanması biraz zaman alabilir ve bu kurs için de geçerli. Ayrıca daha doygun nişlere değer katma kabiliyetin hakkında eleştirel ve dürüstçe düşünmen gerekir. Genel olarak, bu örnekte, seyahat ürünleri en iyi seçenek olacaktır.

Soru 5: Niş Pazar sürdürülebilir mi?

Fakat bekle, henüz bitmedi. Bir adım kaldı: nişin sürdürülebilir olduğundan emin olmalısın.

Geriye sadece bir niş kaldı: seyahat ürünleri. Seyahatle ilgili niş ürünler kesinlikle insanların her zaman ihtiyaç duyacağı bir şeydir ve insanlar yakın zamanda hiçbir zaman seyahat etmeyi bırakmayacaklardır, böylece nişin sürdürülebilir olduğunu güvenle söyleyebilirsin.

ÖZET

Bu bölümü bitirmeden önce, niş seçim süreci hakkında birkaç söz söylemek istiyorum.

Umarım bu örnek süreç, bu stratejileri kendin nasıl uygulayacağını görmene yardımcı olmuştur. Bir niş seçmek her zaman bu kadar kolay olmayacak, bu yüzden biraz araştırma yapmaya hazır olmalısın. Bazı niş ürünlerin sürdürülemez veya çok popüler olup olmadığını söylemek zor olabilir. İnan bana, bu adımda bir dünya uğraşsan bile, gelecekte karşılığını alacağını söyleyebilirim.

Bu işlemi kullanırken, dikkatli olmalısın. Listeni daha önce bir nişe göre daraltsan bile, bu soruların geri kalanını sorman gerekir. İyi bir dropshipping nişi her zaman bu testi geçecektir. Tabii ki, seçtiğin nişlerin hiçbiri senin için işe yaramaz olabilir. Yutulması zor bir hap olabilir, çünkü tekrar baştan başlamak zorunda kalabilirsin, ancak yanlış niş seçimi yapmaktan çok daha iyidir.

Son olarak, bu adımı tekrar gözden geçirmen gerekebileceğini unutma. Bir sonraki bölümde, kendi başına başka bir karmaşık sorun olan niş ürünlerin nasıl seçileceği tartışacağız. İdeal nişin çok kalabalık bir ürün manzarasına sahip olduğunu veya uzun süredir karlı olmadığını görebilirsin.

Bu tür durumlarda niş seçim sürecini tekrar tekrar geçirmek isteyebilirsin. Bu zor bir iş gibi görünebilir, ancak iyi bir ürün yelpazesine sahip, kârlı, sürdürülebilir bir niş bulana kadar uğraşmak zorundasın.

Tebrikler. Yolculuğun en zor adımlarından birini tamamladın. :) Artık bir dropshipping nişin var. Şimdi ne olacak?

Şimdi, satacağın ürünleri seçmen gerekiyor. Bunu yapmadan önce, nişine gerçekten aşina olmak için biraz zaman ayırmanı öneriyorum.

Dropshipping nişleri hakkında bir çok şeyi zaten biliyorsan bu makale bildiklerini pekiştirmek ve bilmediklerini tamamlamak için harika olacaktır!

Eğer bilmiyorsan, niş seçimi 7-14 gün arasında sürebilir. Nişindeki perakendecilere, sattıkları ürünlere, insanların verdiği yorumlara ve insanların ürünleri kullanma şekillerine bir göz atın. Nişine mümkün olduğunca çok perspektiften bakmaya çalış.

Tüm bunları tamamladıktan sonra, senin için en iyi nişi seçebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Dropshipping için ürünleri nereden tedarik edebilirim?

Genellikle dropshipping için ürünleri Aliexpress gibi platformlardan tedarik edebilirsin.

Türkiye de dropshipping yapabilir miyim?

Evet, türkiyede N11, Gittigidiyor üzerinden yada kendi Shopify gibi wordpress site alt yapıları ile kurduğun e-ticaret sitenden dropshipping yapabilirsin.

Türkiye de dropshipping tedarikçilerini nasıl bulabilirim?

Gooogle’da Türk dropshipping firmaları araması ile dropshipping bayiliği alabileceğin firmaları bulabilirsin.

Önceki Bölümler

Sonraki Bölüm


Bölüm 2: Dropshipping'e Nasıl Başlanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririm.

Bu yazı yardımcı oldu mu?
EvetHayır
Photo of Oğuzhan Bilişik

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı