Bölüm 2: Dropshipping’e Nasıl Başlanır ?

Stoksuz E-ticaret Rehberi - Bölüm 2: Bu bölümde, dropshipping'e başlamak, doğru niş, doğru ürünler, doğru tedarikçi ve iş planı hakkında konuşacağız

Buraya kadar okuduysan, muhtemelen dropshipping’e başlamakta kararlısın. Bu işin potansiyel zorluklarını ve iyi yanlarını gördün. Stoksuz e-ticaret rehberinin bu bölümünde dropshipping’e nasıl başlanır sorusunu cevaplayacağım. Dropshipping’e başlamak için neye ihtiyacın olduğunu anlatacağım. Stoksuz E-ticaret tamamen internetten yürüdüğünden çok fazla para ve zaman harcaman gerekmiyor, ancak iyi planlama yapman ve ileriyi düşünmen gerekiyor.

Başarılı bir dropshipping şirketi kurmak için gerekenler hakkında bazı yanlış anlamalar vardır. Pek çok kişi sana sadece bir toptancı bulmanı, siteyi hazırlamanı ve satmaya başlamanı söyleyecektir. Bu, dropshipping’e nasıl başlanır sorusuna bir cevab olarak yeterli değil. Bu yaklaşımı benimseyen kişiler çoğu zaman zarar ederler.

Basitçe söylemek gerekirse, dropshipping’e başlamanın doğru ve yanlış yolları vardır. Hızlı para kazanmaya çalışıyorsan, zarar edersin. Bu yüzden farklı bir bakış açısını, dropshipping yapanların belirli bir niş içinde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılaması gerektiği fikrini savunuyorum.

Dropshipping’e Nasıl Başlanır ?

Bölüm 2: Dropshipping'e Nasıl Başlanır?

Başlamak için yeni konseptleri öğrenmen ve zihniyetini geliştirmen için gerekiyor. Doğal olarak belirli araçlara ve kaynaklara ihtiyacın var. İşini nasıl kurmak istediğini ve hangi hedeflere ulaşmak istediğini belirlemek için düşünmen gerekiyor.

Bunu akılda tutarak, başarılı bir Stoksuz E-ticaret için olmazsa olmazların üzerinden gidelim. Bunları bölümlere ayıracağım, ama şu anda büyük resme bakalım.

Değer

Bölüm 2: Dropshipping’e Nasıl Başlanır ?

Tedarikçi aramaya başlamadan önce (ve hatta bir niş seçmeden önce), değere odaklanman gerekir. Bu, rehberin Dropshipping’e nasıl başlanır bölümü boyunca düzenli olarak bahsedeceğim çok önemli bir ilke. Açıkçası, birçok stoksuz E-ticaret yapan girişimci, işletme değerini umursamıyor.

Dropshipping biraz kötü bir üne kavuşmuştur, çünkü birçok dropshipping şirketi sadece rakiplerden daha ucuza ürünler sunarak satış yapmaya çalışıyor. Tüm bunlar insanları bunun aldatıcı bir uygulama olduğuna inanmaya itmiştir, ancak bu gerçek değil.

Dropshipping gerçek bir işten farklı değildir. dropshipping’e nasıl başlanır sorusunu soruyorsan, söyleyelim; herhangi bir işe nasıl bir ciddiyetle ve disiplinle yaklaşıyorsan, dropshipping’e aynı şekilde yaklaşmak gerekiyor. Ne yazık ki, birçok dropshipper bunu göz ardı ediyor ve sağlam bir temel oluşturmak için zaman ayırmıyorlar. Değer hakkında düşünmek başarılı bir dropshipping işine başlamak için yardımcı olacaktır.

Rakiplerinden öne çıkmana yardımcı olacak ve daha da önemlisi, stoksuz E-ticaret veya başka herhangi bir işin en önemli yönüne odaklanacaksın.

Değere odaklanmanın en iyi yolu, başlangıçtan itibaren stoksuz E-ticaret işini bunun üzerine kurmaktır. Yaptığın her şey, bir şekilde hedef kitlene değer katmalı. Değer senin bir numaralı önceliğin ise, tüketicilerin dikkatini çekme olasılığın çok daha fazla olacak ve işin sadece hızlı bir para kazanmak isteyen diğer dropshipping’cilerden çok daha uzun sürecek.

Dropshipping’e nasıl başlanır sorusundan önce kendine sorman gereken bazı önemli sorular var.

Kendine sorman gereken bazı önemli sorular:

 • Kime yardım etmeye çalışıyorsun?
 • Ne tür insanlara ulaşmak istiyorsun ve ne istiyorlar?
 • Hangi nişe değer katarsın?
 • Nişin de ki müşteriler ne tür ürünler istiyor?
 • Müşterilerini nasıl ilk sıraya koyabilirsin?

Kısacası, değer sağlamanın en iyi yolu potansiyel müşterileri dinlemek, ne istediklerini bulmak ve daha sonra onlara bunları vermektir. İşin, müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sunmaktır.

Değer ile önceliğe sahip olmak, dropshipping için somut avantajlara sahiptir. Bu tutuma sahip olmak sana bu konularda yardımcı olacaktır:

 • Müşterileri edinmek ve elde tutmak
 • Sadık bir müşteri tabanı büyütmek
 • Rakiplerin arasından sıyrılmak
 • İşini farklı ve güvenilir yapmak

Bu rehberin dropshipping’e nasıl başlanır bölümü boyunca, değer katma konusunda tutarlı bir tema göreceksin.

Devam ederken bu hedefin görüşünü kaybetmemen önemlidir. Bir iş kurma acelesine kapılmak kolaydır, ancak her zaman önce değeri korumayı unutmamalısın.

Doğru Niş

Dropshipping’e Nasıl Başlanır ?

Neden bu kadar çok dropshipping şirketinin başarısız olduğunu merak ettin mi? Bazen dropshippingciler hemen batıyor gibi görünebilir ve ilk başta cesaret kırıcı olabilir. Ancak tonlarca dropshipping’cinin yaptığı genel hatalar var. Bu hatalardan biri yanlış dropshipping nişini seçmektir. Bu doğru, stoksuz E-ticaret yapanların başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri yanlış niş seçmeleridir.

Bunun neden olduğunu anlamak için, bazı genel dropshipping nişlerini düşünelim:

 • Telefon aksesuarları
 • Giyim
 • Güzellik / kozmetik ürünleri
 • Kitabın
 • Eğlence (örneğin, filmler, müzik vb.)

Muhtemelen bu tür eşyalardan en az birini sunan binlerce farklı dropshipping sitesi gördün.

Sorun ne? Bu nişlerin hepsi son derece yüksek bir rekabete sahip. Telefon kılıfları satan satıcıları düşün; telefon kılıfını internetten satın almak istiyorsan, binlerce hatta milyonlarca işletme arasından seçim yapabilirsin.

Amazon, GittiGidiyor.com ve hepsiburada.com gibi yerlerde, alınacak çok fazla telefon kılıfı var. Telefon kılıfları satmak istiyorsan, yıllardır bunu yapan mağazalar ile rekabet etmek zorunda kalacaksın. Deli gibi reklam vererek ve insanların seni bulmasını umarak, senden satın almalarını beklemen gerekecek.

Daha da önemlisi, bunun gibi bir nişe gerçek değer katmak zordur. Düşündüğünde, genellikle rakiplerinin sattığı ürünleri seçiyorsun. Bu, değer katmak için tamamen farklı bir yaklaşım izlemen gerektiği anlamına gelir.

Seçtiğin niş değeri için büyük bir belirleyici faktördür, daha az popüler olan bir niş seçersen, o aşamaya girip ihtiyacı doldurman için iyi bir olasılık var. Ama çok kalabalık bir niş seçersen, kendini rakiplerinden ayırman neredeyse imkansız olacak.

Elbette, doğru nişin seçilmesi bir işletme için önemli bir karardır, ancak birçok stoksuz E-ticaret şirketi bunu tamamen göz ardı etmiş gibi görünüyor. Dropshipping yapan girişimciler, sadece çok satan bir trend seçip satış yapabileceklerini varsayıyor.

Bir niş seçerken, dikkate alınması gereken çok şey var. Bu yüzden, Bölüm 3’de bir dropshipping nişini seçmene yardımcı olacak bir yazı yazdım.

Doğru Ürünler

Doğru Ürünler

Bir nişi seçtikten sonra, bir sonraki adıma geçmenin ve mağazanın sunacağı ürün çeşitlerini düşünmenin zamanı geldi. Bu, popüler görünen dropshipping ürünlerini seçmek kadar basit değil, ürünlerin hakkında seçici olman gerekir.

Başarılı bir stoksuz E-ticaret işi kurmak için ürünlerini dikkatlice seçmeli ve seçimlerini hedef kitlenin ne istediği ve ihtiyaç duyduğu şeylere dayandırmalısın. Yine, değer hakkında düşünmelisin, en çok satan ürünlere bakmak başlangıç ​​yapmak için iyi bir yer olsa da ürün seçimi bundan ibaret değildir.

Sunduğun ürünlerin müşteri tabanının için önemli bir değere sahip olduğundan emin olmalısın. Birçok popüler dropshipping ürünü yalnızca bir süre popülerdir, kalıcı değeri olan ürünleri seçersen zamana dayanabilecek ürünleri sunabilirsin.

Aynı zamanda, ürün trendlerini analiz edebilir ve bunları kendi yararına kullanabilirsin. Bazı ürünler son birkaç ay içinde artmışsa, muhtemelen çok iyi satıyorlar. Bu kılavuzun ilerleyen kısımlarında, trendleri nasıl analiz edeceğini ve hangi ürünlerin senin için iyi olacağını bulmanın yollarını göstereceğim.

Ürünleri göndermeye başladığında, sunduğun ürünleri hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre değiştirmeye karar verebilirsin. Yine de, güçlü bir başlangıç ​​yapmayı ve senin için iyi olacak bir ürün grubu oluşturmayı hedefliyoruz.

Son olarak, ürün seçiminin sürekli devam eden bir süreç olduğunu unutmamalısın. Seçtiğin niş için trendlerden haberdar olman ve ürünlerini buna göre ayarlaman gerekir. Bu yüzden ürün araştırması için özel stratejiler paylaşıyorum.

Amacın, satış, genel performans ve mağazanı optimize etmek için bu stratejileri düzenli olarak kullanmaktır.

Doğru Tedarikçi

doğru tedarikçi

Tahmin edebileceğin gibi, tedarikçileri ve toptancıları bulmak mutlak bir zorunluluktur. Ürünlerini doğrudan tedarikçilerden alacağın için , açık bir şekilde büyük bir sicile ve sağlam bir iletişim içinde olan şirketlerle çalışmak istersin.

Sürecin bu bölümüne ciddi zaman ayırman ve dikkate alman gerekecek. Gördüğün ilk toptancıyı seçmek istemezsin ve ayrıca bir Google aramasında bulabileceğin en popüler tedarikçilere göz atmak istemezsin.

Seçenekleri ölçmen, fiyatları karşılaştırman ve ihtiyacın olan dropshipping ürünlerine erişimin olduğundan emin olman gerekir. Toptancılar ile iletişim kurarken ve onlarla anlaşmalar yaparken takip etmen gereken belirli protokoller de vardır.

Bir bölüm tamamen tedarikçileri bulmana yardımcı olmaya adanmıştır, endişelenmene gerek yok. İşletmen için doğru tedarikçileri seçmekle ilgili bilmen gereken her şeyi ele alacağım.

İş Planı

İş Planı

İhtiyacın olan son bir şey var: bir iş planı. İş planı ile işin için bir vizyon ve bu vizyonun gerçekleşmesi için atılabilir adımlar anlamına gelir. Yapacağın her küçük şeyi planlamana gerek yok, ancak yeni işine nasıl yaklaşacağın konusunda bir fikrin olmalı. Büyük resmi ve ardından küçük detayları anlamak gerekiyor. Asla çok ayrıntılı olmaktan asla zarar gelmez.

Dikkate alınması gereken bazı alanlar:

 • Satış 
 • Nişin için belli bir açıyla hareket etmek
 • Dijital pazarlama stratejileri
 • E-ticaret sitesini optimize etmek

Bu, zor sorular sormak için iyi bir zamandır, böylece kendini onlar için hazırlayabilirsin. Örneğin, 6 ay yada 1 yıl sonra hiçbir yere varamazsan ne olacak? Bu tür şeyler hakkında düşünmek hoş gelmeyebilir, ancak bunu yapmak seni mutlak bir başarısızlıktan kurtarabilir.

Kendine sormak isteyebileceğin başka bir soru da, “İdeal olarak, işimin gelecek X yıllarında nereye gitmesini istiyorum?” Ne istediğini tam olarak biliyorsan, gerçekleşmesi yönünde adımlar atabilirsin. Ne kadar spesifik olursan o kadar iyi. Bir iş planı hazırlamana veya işin ideal yörüngesini izleyen bir akış şeması hazırlamana yardımcı olabilir.

Başlarken

Aslında şimdiye kadar, verdiğim cevaplarda somut olarak hiçbir şey yapamadık. Hoş olmadığını biliyorum, ama her başarılı iş böyle başlar. Zihin yapısı, işin kendisine başlamandan daha önemlidir. Ama şimdi, öğrendiğin ve geliştirdiğin bilgi ve stratejileri kullanmaya başlayacaksın.

Şimdiye dek öğrendiğimiz şeyler:

 • İlgilendiğin nişler
 • Satmak istediğin ürün çeşitleri
 • Mağazanın geleceği için planın

Dropshipping’e nasıl başlanır sorusunu cevapladığımıza göre artık işini ciddi bir şekilde kurmaya başlayabilirsin. Artık bunları anladığına göre, mağazan için bir niş seçmeye bakalım.

Önceki Bölüm

Bölüm 1 :Dropshipping Nedir?

Sonraki bölüm

 • Bölüm 3: Dropshipping Niş Seçimi

Sıkça Sorulan Sorular

Dropshipping'i öğrenmek zor mu?

Bunların hepsi karmaşık görünüyor, ancak bir kez nasıl işlediğini öğrendiğinde, yapan herkes için basit bir süreç. Dropshipping yararlarından biri ilerledikçe nasıl dropship yapacağını öğrenebileceğindir.

Daha önce hiç çalışmadım ve ticaret yapmadım, yine de bu işi yapabilir miyim?

Bir dropshipping mağazası açmak için herhangi bir iş deneyimine ihtiyacın yok. İş tecrüben varsa kesinlikle yardımcı olur, ancak şart değildir.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı