Bölüm 1: Dropshipping Nedir?

Stoksuz E-ticaret Rehberi - Bölüm 1 : Stoksuz E-ticaret Rehberinin ilk bölümünde, dropshipping terimini, Dropshipping'in Avantajlarını, dezavantajlarını, droshipping sürecini ve bu işin senin için uygun olup olmadığını öğreneceğiz

Onlarca yıldır yeni bir iş kurmak maliyetli ve zor bir olaydı. Yeterli miktarda para bulmak, bir mağaza kiralamak ve insanları mağazaya çekmek gerekiyordu. Bugün bile geleneksel bir iş kurmak çok fazla para, zaman ve emek gerektirir. Bir iş kurma hayalin varsa, çabucak cesaretinin kırılması çok kolaydır.

Tahmini maliyetler, para kazanmaya başlamak ve diğer gereklilikler, işini asla kuramayacak gibi hissettirip başarılı olmana engel oluyor. Maalesef girişimciler arasında bir iş kurarken pes etme konusunda artan bir eğilim var, ancak stoksuz e-ticaret bir zamanlar imkânsız olduğunu düşündüğüm bir şeyi yeniden düşünmemi sağladı.

Stoksuz e-ticaret tüm imkânları girişimcilerin önüne seriyor. Bir girişimcinin gelir elde etmesi ve başarılı bir iş kurma hayallerini gerçekleştirmesi için hızlı ve erişilebilir bir imkân sunuyor. Bu nedenle, kendi işini kurmak gibi bir isteğin varsa, bu kılavuz tam sana göre.

Stoksuz E-ticaret Rehberinin İçeriğine Genel Bakış

dropshipping

Gelecek hakkında endişeli olmanın nasıl bir şey olduğunu biliyorum, asla başaramayacağını düşünüyor olabilirsin. Ama sana stoksuz e-ticaret işine başlamanın tamamen senin elinde olduğunu söylemek için buradayım. Bana göre stoksuz e-ticaret bugün bir iş kurmanın en iyi yollardan biridir.

Dropshipping aynı zamanda son derece esnek bir kariyer yoludur, bu nedenle iş olarak yapabilir veya tam zamanlı bir işte çalışırken ek gelir elde edebilirsin. Ancak, Stoksuz e-ticaret ile ilgili bilinmeyen bir sürü şey var.

İnternette bir sürü bilgi var, ancak neyin işe yarayıp neyin yaramadığını söylemek zordur. Bu yeterince büyük bir problem, ayrıca bu bilgilerin çoğunluğunun modası geçmiş durumdadır.

Bazen okuduğun bilgilerden şüphe duyabilirsin, tam doğruluğu ispatlanmamış bilgiler görebilirsin. İşi bilen dropshippingcilerden yapanlardan işe yarar tavsiyeler almak istersin, ancak bu tür bir tavsiye almak her zaman kolay değildir. Bu yüzden amacım güncel ve işe yarar bilgilerle dolu bir rehber yazmak.

Bölümler

Bu kılavuzu özellikle senin gibi ciddiyetle stoksuz E-ticaret yapmak isteyen, ancak nereden başlayacağını bilemeyen insanlar için hazırladım. Bir niş seçmekten dijital pazarlama strateji oluşturmaya kadar her şeyi ele aldım.

Resmi işler, web sitesi kurmak ve rakip analizi konusunda bilgiler bulacaksın. Son olarak, karşılaşabileceğin bazı problemleri de ele alacağım. Eğer stoksuz e-ticaret işine başlamanın tüm içeriğini ve sorunları bilmek istiyorsan, bu kılavuz tam sana göre.

Her şeyi adım adım anlatacağım ve sana ne yapacağını tam olarak göstereceğim. İşte bu rehberin bölümleri :

 1. Dropshipping Nedir?
 2. Dropshipping’e Nasıl Başlanır?
 3. Dropshipping Niş Seçimi
 4. Dropshipping Ürün Seçimi
 5. Amerikada Şirket Kurmak
 6. Satış Platformu Seçmek
 7. Markalaşma
 8. Tedarikçi Bulma ve Çalışma
 9. Pazarlama
 10. Dropshipping İşini Büyütmek

Dropshipping Nedir?

Daha derine inmeden önce, şu soruya bir cevabın olması önemlidir: Dropshipping nedir? Dropshipping, bir stoksuz e-ticaret perakende satış yöntemidir türüdür. Ürünler stoklanmadan satış yapılır, bir tedarikçiden (genellikle aliexpress.com‘dan) satın alıp direkt tüketiciye gönderilir. Bu çoğunlukla bir mağazanın yapacağı işlemleri içerir. Satıcının stok tutması, kargo yapması veya siparişleri paketlemesi gerekmez.

Bunun yerine, tedarikçi ürünün kendisiyle ilgilenir. Stoksuz e-ticaret, girişimciler için iyi bir iş modelidir, çünkü geleneksel bir iş modelinde olduğu kadar sermayeye gerek yoktur. Bir mağaza ya da depo açman, stok tutmana gerek yoktur.

Bir e-ticaret sitesi açar, ürün ve depoya sahip olan tedarikçilerden satın alırsın. Girişimcilerin sorumluğu çoğunlukla müşteri bulmak ve siparişleri işlemektir. Bu şekilde satılan ürünlerden kâr elde edilir.

 • Dropshipping’in Avantajı

Dropshipping’in Avantajı

Milyonlarca girişimci, dropshipping yapmak istiyor, çünkü başlamak için daha az iş ve para gerekiyor. Muhtemelen sende bu yüzden bu iş modeliyle ilgileniyorsun. Ve en iyi haber stoksuz e-ticaret sayesinde, dizüstü bilgisayar ile uzun vadede sürdürülebilir bir işletme kurabilirsin. Tabii ki, birçok zorluk ve avantaj var ve kendi stoksuz E-ticaret işine başlamadan önce bunları öğrenmen gerekiyor.

Dropshipping’e seni kısa yoldan zengin edecek bir iş olarak yaklaşmamalısın. Bunun yerine, stoksuz E-ticareti belirli bir ürün kategorisine odaklanıp, değer yaratan bir iş modeli olarak görmelisin. Bir stoksuz e-ticaret iş modeli olan dropshipping’in artılarını ve eksilerini anladığında, işini kurman çok daha kolay olacak.

Dropshippingin Avantajları şunlardır:

 • İş Bilgisi ve Tecrübe

Dropshipping’e başlamak kolaydır çünkü iş tecrübesine gerek yok, hatta daha önce hiç çalışmamış bile olabilirsin. Temel bilgileri öğrenmek için biraz zaman ayırırsan, hızlı bir şekilde başlayabilir ve geri kalanı ilerledikçe öğrenebilirsin.

 • Operasyon Maliyeti

Stoksuz e-ticaret nispeten kolaydır çünkü geneleksel bir iş modeline göre yaptığın daha az iş var. Sana yardımcı olacak araç gereçleri depolamak için bir depoya veya elamanlara ihtiyacın yok ya da stok ve nakliye konusunda endişelenmene gerek yok. Büyük bir ekip kurmak ve eleman almak zorunda değilsin. Ufak tefek işleri birine yaptırmak istemiyorsan, hemen hemen her şeyi kendin yapabilirsin.

 • Zaman ve Mekandan Bağımsız Çalışma

Dropshipping’in en büyük artılarından biri esnek bir iş modeli olmasıdır. Kendi işinin patronu olursun ve kendi kurallarını koyarsın. Bu, herkesin istediği kariyerdir, mağazanda her gün belli bir zaman harcamana gerek yok.

Evden ya da kafeden, bir dizüstü bilgisayar ile senin için en uygun zamanlarda çalışabilirsin. Bu, iş kurmak isteyen girişimciler için ideal yöndür.

 • Kolay Kurulum

Her şeyi hazırlamak için aylar harcamana gerek yok. her şeyi birkaç saat içinde halledebilir ve çalışmaya başlayabilirsin. Bütün bunlar bugün işe başlayabileceğin anlamına gelir. Ancak bazı temel bilgi ve doğru araçlar ve kaynaklar gerekir ve ben bu yüzden bu kılavuzu oluşturdum. Tamamladığında, stoksuz e-ticaret işini kurmak için ihtiyacın olan bilgilerle donatılacaksın.

 • Maliyetsiz Ölçekleme

Stoksuz E-ticaret işini büyütmek kolaydır, işin büyüdükçe iş modelinin değişmesi gerekmez. Büyüdükçe satış ve pazarlamaya daha fazla çalışma yapman gerekecek, ancak günlük işlerin aşağı yukarı aynı kalacak. Dropshipping‘in faydalarından biri, işini büyüttüğünde maliyetlerinin yükselmemesidir. Bu nedenle, oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam etmek kolaydır.

 • Düşük Sermaye

Dropshipping çok fazla sermaye talep etmiyor. Bir stoksuz e-ticaret işi kurmak çok az sermaye gerektirdiğinden, küçük bir sermayeyle bile başlayabilirsin. Dizüstü bilgisayarından işin tamamını kurabilirsin ve başka bir yatırım yapman gerekmez. İşletmen büyüdükçe, maliyetlerin oldukça düşük olacaktır, özellikle geleneksel işletme giderleriyle karşılaştırıldığında.

 • Esneklik

Dropshipping aynı zamanda sana esnek olup uygun kararlar vermen için sana çok fazla imkan sunar. İstediğin zaman yeni ürünleri kolayca sitene ekleyebilir ve stratejilerini anında değiştirebilirsin. Tatile gideceksen, uzaktayken çalıştırmak için her şeyi otomatikleştirebilirsin. Bir taahhütte bulunman gerekmediğinden, her şeyi çok az güçlükle yönetebilirsin.

Dediğim gibi, istersen her şeyi kendin yapabilirsin. Tedarikçiler bulduktan ve her şeyi ayarladıktan sonra, çoğunlukla yalnızca e-ticaret mağazandan sorumlusun.

Demek istediğimi anlıyorsun, olasılıklar sınırsızdır ve stoksuz e-ticaret yönetimi kolaydır.

 • Dropshipping Dezavantajları

Dropshipping Dezavantajları

 • Düşük Kâr Marjı

Stoksuz E-ticaretin dezavantajlarından biri, başlangıçta düşük kâr marjları beklemen gerektiğidir. Bu kâr etmeyeceğin anlamına gelmez, ancak bazı nişlerde ürün kâr marjının düşük olabileceğinin farkında olmalısın. Bu sorun, özellikle çok rekabetçi bir niş için satış yaparken sorun yaratır. Müşterilerin dikkatini çekmek için uğraşırken, istediğin karı elde etmeyi göze alamazsın.

Doğru nişi seçersen, daha büyük rekabet bulabilirsin. Daha düşük rekabete sahip nişlerde, daha iyi kar marjına sahip olacaksın. Bu nedenle dropshipping’de kar etmek için iyi bir satış miktarına ihtiyacın var.

 • Sipariş Takibi

Dropshipping sipariş takibi zorlaştırabilir. Stoksuz e-ticaret basit gibi görünüyor: Müşteri sipariş verir, sen tedarikçiye siparişleri iletirsin ve tedarikçin ürünü gönderir. Çoğunlukla sistem basit ancak, birden fazla tedarikçiden ürün tedarik ediyorsan, bazı sorunlarla karşılaşabilirsin. Tedarikçilerinin her biri, hem senin hem de müşterilerin için bir sorun oluşturan farklı bir nakliye seçeneği kullanabilir.

Maliyetler yükselebilir ve birden fazla ürünün nakliyesi sorun olabilir. Farklı tedarikçilerin işleme ve faturalandırma için de farklı yapıları olacaktır. Tedarikçilerin ile etkileşimi yönetmen gerektiğinden, bu zor olabilir.

 • Düşük Kontrol

Dropshipping’in dezavantajlarından biri, stoksuz e-ticaret işleminin belirli yönleri üzerinde fazla kontrolünün olmamasıdır. Stoksuz e-ticaret sana çok fazla kontrol sağlamaz. Ürün stoklama, sipariş verme ve nakliye söz konusu olduğunda işler tamamen senin elindedir. Her şeyi doğru yapmak ve sorunsuz çalışmak için tedarikçilerine güvenmek zorundasın.

Bu kontrol eksikliği bazı girişimcilere zarar verebilir, ancak bu genellikle bir sorun değildir. Bu sadece, bir şeyler ters gittiğinde, durumun yönetilmesi zor olabileceği anlamına gelir.

 • Tedarikçi Sorunları

Her şey yolunda giderse, o zaman iyi. Ancak tedarikçi problemleri olduğunda, çözüm üretmek zorundasın. Bu bazen müşteriyi elde tutma sorunlarına neden olabilir, ancak doğru hasar kontrolü ile sorunları azaltabilir ve müşteri kaybını mutlak minimumda tutabilirsin.

 • Müşteri Hizmetleri Sorunları

Stoksuz e-ticaret müşteri hizmetlerini daha zorlaştırıyor. Bu, siparişler ters gittiğinde veya tedarikçiler başarısız olduğunda ortaya çıkan başka bir sorundur. Çünkü sadece bir vitrin sensin, siparişleri çözmek zor olabilir. Daha önce de bahsettiğim gibi, çok fazla kontrole sahip değilsin ve bu durum müşterilerin destek tarafı söz konusu olduğunda zorluklar ortaya çıkarabilir.

 • İade Yönetimi

Dropshipping’in dezavantajlarından biri, müşterilerin şikâyet ettiğinde suçu üstlenmen gerektiğidir. Tedarikçilerinde sorun varsa, her şeyi doğru yapıyor olabilirsin ve hala sorunla karşılaşabilirsin.

 • Dropshipping Yapmalı mıyım?

Dropshipping Yapmalı mıyım?

Daha önce de belirtildiğim gibi, stoksuz e-ticaretin hem artıları ve eksileri var ve bu herkesin yapabileceği bir iş değil demektir, özellikle hızlıca zengin olmak isteyenler için geçerlidir. Dropshipping seni zengin etmeyecek, eğer bu şekilde yaklaşıyorsan, muhtemelen senin için iyi bir seçenek değildir. Ancak neredeyse herkes bir Stoksuz E-ticaret işi kurabilir.

Yine de, şu korkulardan birini yaşayabilirsin:

 • “Bir işe başlamak için yeterli zamanım olup olmadığını bilmiyorum.”
 • “Gündelik işimden kovulma riskini almak istemiyorum.”
 • “dropshipping için o kadar çok çalışmak istemiyorum, 9’dan 5’e kadar zaten çok çalışıyorum”

İyi haber, dropshipping’e istediğin kadar küçük başlayabilirsin. İşte iki ortak yaklaşım.

 • Ek gelir olarak Dropshipping

Dropshipping esnek ve çok fazla sermaye talep etmediği için ideal ek gelir olabilir. Birçok girişimci, sabit gelir sağlayan temel bir işi varken, yanına ek gelir olarak tercih ediyor. Girişimci olma hayallerini sürdürmek için günlük işini feda etmek zorunda değilsin.

Dropshipping için çok fazla zaman ve enerji harcamana gerek yok, bu da muhtemelen işini aksatmadan devam edebileceğin anlamına geliyor. Ek işin senin performansını düşüreceğinden endişelenmene gerek yok.

Her gün sadece birkaç saat çalışabilir ve yine de başarılı olabilirsin, ancak sınırlarını bilmek önemlidir. Günlük işinde düzenli olarak fazla mesai yaparsan ve önemli günlük sorumluluklar için zaman bulmakta zorlanıyorsan, dropshipping işine gerekli ilgiyi veremeyebilirsin. Dropshipping çok fazla bir şey gerektirmiyor, ancak bunun üzerine ciddi çalışmalar yapıp zaman ayırman gerekiyor.

Çoğu durumda, sadece biraz zaman yönetimi ve zamanlama gerektiriyor. Birçok dropshipping yapan girişimci, asıl ve yan işlerini kolayca yönetiyor. Geceleri 3 saat uyuman veya çalışmasını sağlamak için öğünleri atlaman gerekmez. Bir iş planı yapman ve buna bağlı kalman gerekir.

 • Tam Zamanlı İş Olarak Dropshipping

Dropshipping’in faydalarından biri esnekliğidir. İşini istediğin kadar büyük veya küçük yapabilirsin. Birçok dropshippinci ek iş olarak yapmayı tercih ediyor, ama aynı zamanda uygun bir kariyer yolu. Tam zamanlı bir dropshipping’ci olmak istiyorsan, bu da mümkündür.

Dropshipping ile işini büyütmek kolaydır, bu da maliyetlerini düşük tutarken işini oldukça hızlı bir şekilde büyütebileceğin anlamına gelir. Müşterilere ulaştıktan ve yeterli satış yaptıktan sonra artık ek işten ana iş modeline geçebilirsin. Hepsinden iyisi, bunu istediğin zaman yapabilirsin. Açıkçası, bu daha fazla emek gerektirecek, ancak kazanç buna değer.

Tecrübe edindiğinde, istikrarsız gelir konusunda endişelenmene gerek kalmayacak. İyi bir Stoksuz E-ticaret işletmesi saat gibi işler ve pasif gelir elde ediyormuş gibi hissedebilirsin. Çok fazla zaman almadığından, tam zamanlı bir dropshippingci olurken bir yandan ek iş bile yapabilirsin.

Belki şu an tam zamanlı bir dropshippinci olma düşüncesiyle hayal kuruyorsun, ancak senin durumunda olan girişimcilerden binlercesinin bugün bir başarı öyküsü var. Bu işten geçimini sağlamak için diploma veya milyonlarca sermaye gerekmez.

Dropshipping Süreci

Dropshipping Süreci

Ben dropshipping’in ne olduğunu kısaca gözden geçirdim, ama tam olarak nasıl çalıştığını bilmiyor olabilirsin. İşte tüm stoksuz E-ticaret işlemine adım adım genel bir bakış. İşlemlerin gerisinde ne olduğuna ve ayrıca müşterinin yaşadıklarına bakacağız.

Tedarik Zinciri

Bu kılavuzda, ‘tedarik zinciri’ terimini çok göreceksin. Bu, bir ürünün tedarikçiden müşteriye nasıl ulaştığını ifade ediyor. Bunu dropshipping’i anlamak için kullanacağız. Sen stoksuz E-ticaret yapan biri olarak bulmacanın sadece bir parçasısın. Başarılı bir stoksuz e-ticaret işleminde, senkronize olarak çalışan birden fazla iş vardır. Tedarik zinciri tam olarak şöyle çalışır:

Üretici, tedarikçi ve perakendeci koordinasyonu.

Tedarik zinciri 3 temel adıma ayrılabilir:

 • Üretici, ürünleri üretir ve tedarikçilere veya toptancılarına toplu olarak satar.

Diyelim ki A Üreticisi su şişeleri yapıyor. Şişeler üretim hattından çıktıktan sonra, satıcıya ve toptancılara toplu olarak satılır.

 • Tedarikçiler ve toptancılar ürünleri perakendecilere satarlar.

Bir perakendeci, belirli bir ürün tipi için bir tedarikçi arar. Perakendeci ve tedarikçi daha sonra birlikte çalışmak üzere bir anlaşmaya girerler.

Doğrudan ürün üreticilerinden satın alabileceğiniz gibi, tedarikçilerinden satın almak genellikle çok daha kolaydır. Çoğu üreticinin oldukça yüksek olabilen minimum satın alma gereksinimleri vardır ve ayrıca ürünleri saklamanız, stoklamanız ve göndermeniz gerekir.
 • Perakendeciler ürünleri tüketicilere satarlar.

Tedarikçiler ve toptancılar doğrudan halka satmazlar; Bu perakendecinin işidir. Perakendeci, ürün ile tüketici arasındaki son adımdır. Perakendeciler, tüketicilerin ürünleri satın aldığı çevrimiçi mağazalar sağlar. Ürün toptancı tarafından üzerine kar konulup satıldıktan sonra, satıcı da üzerine kar koyar ve satar.

Hepsi bu kadar, baştan sona tüm tedarik zinciri bu. Herhangi birine dropshipping yapan olarak bahsettiğimi fark etmiş olabilirsin. Çünkü ‘dropshipping’ belirli bir rol değil . Dropshipping sadece bir başkası için stoksuz ticaret eylemidir.

Üreticiler, tedarikçiler ve tüccarların tümü teknik olarak stoksuz e-ticaret yapabilir. Bu rehberde, stoksuz e-ticaret perakende ticaretine nasıl başlanacağını anlatacağım. Başka bir deyişle, toptancılardan müşteriye satmak için ürünler satın alan tüccar olmanızı göstereceğim. Bu, Amazon veya kendi web siteniz aracılığıyla satabileceğiniz anlamına gelebilir. Artık tedarik zincirinin neye benzediğini bildiğinize göre, müşteri için nasıl bir şey olduğunu düşünün.

Müşteri Deneyimi

Daha önce internetten yüzlerce kez ürün satın almışsındır, ancak muhtemelen bu deneyimi hiç düşünmedin. Bir müşteri olarak, bunu düşünmene gerek yoktur ,ancak bir satıcı olarak kesinlikle yapmalısın.

Perakendeciler bir perakendeciden sipariş vermeyi düşünerek ideal müşteri deneyimi hakkında çok şey öğrenebilirler. Bu açık görünebilir, ancak müşteri deneyiminde herhangi bir sorun olursa, bir satıcı olarak senin için sorun yaratabilir.

Müşterilerinin ne beklediğini bilmek önemlidir. Örnek için, ABC su filtreleri adında bir işletme olduğunu, abcsufiltreleri.com adında bir web sitesi olduğunu varsayalım.

Müşterinin bakış sipariş verme süreci:

 • Müşteri sipariş verir.

Müşteri, abcsufiltreleri.com‘a bir su filtresi siparişi verir.

 • Ardından satın alma ile ilgili bir onay e-postası alır.

Müşteri bir iki gün sonra siparişlerinin gönderildiğine dair ve kargo takip bilgilerini içeren bir bildirim alır, böylece Müşteri paketinin yoldayken tam olarak nerede olduğunu bilir.

 • Müşteri su filtrelerini alır.

İnternetten bir şey satın aldığında her zaman aynı işlemler yaşanır. Bu basit görünüyor, ancak bu deneyimin iki önemli yönü var:

 1. Müşterinin tek yapması gereken ürünü sipariş etmek ve parasını ödemek. Sipariş onayı e-postası ve kargo takip bilgileri gibi diğer şeyler onlara hemen gelir ve bu müşteriyi ikinci noktaya getirir: rahatlık. Satın alma deneyimi her yönden son derece uygundur. İnternetten bir şey satın alma işlemi yalnızca birkaç dakika sürer ve müşteriler herhangi bir perakendecinin sitesine istedikleri zaman göz atabilirler. Her şey yolunda giderse, müşteri hiç kimseyle etkileşimde bulunmak zorunda kalmaz. Bir ürün elde etmek için istenen sonuç için asgari çaba sarf edilir. Hiçbir sorun çıkarmayan, karışıklık yaratmayan bir süreç. Bu, insanların internet ortamında ilk etapta satın almasının büyük bir nedenidir, bu nedenle mağazan müşterilerinize aynı rahatlığı sağlamak zorundadır.
 2. Müşteri asla perakendeci dışındaki diğer tarafların dahil olduğunu fark etmemelidir. Bunu düşün, internetten bir şey satın aldığında, “abcsufiltreleri.com’dan bir su filtresi aldım.” diye düşünüyorsun. Perakendecinin ürünü nereden aldığını veya siparişini kimin göndereceğini düşünmüyorsun. İşlemi sorunsuz hale getirmek için müşteri, ürünlerinin yaşadığı tüm evrelerin farkında olmamalıdır. Aldıkları paketin üzerinde marka adın olmalı, böylece müşteri siparişi senin gönderdiğini düşünecek.

Bu, stoksuz e-ticaret işleminin ideal olarak müşterinin bakış açısından bakması gerektiğidir. Şimdi diğer tarafta olanları anlayalım.

Dropshippingciler için Tedarik Süreci:

Müşterinin gördüğü şey bu, ancak perde arkasındaki durum nasil yürüyor?

Sürece genel bir bakış:

 • Müşteri, abcsufiltreleri.com’dan bir su filtresi siparişi verir.
 • Müşterinin ödemesi ile e-posta onayı alır. Bu genellikle onayı hem alıcıya hem de satıcıya gönderen otomatik yazılımla mümkün olur.
 • ABC su filtreleri, siparişi tedarikçiye gönderir, tedarikçideki bir satış temsilcisi siparişi alır ve işler.
 • Perakendeci daha sonra satın alım için ücretlendirilecektir.
 • Bu örnekte, diyelim ki satıcı 30,95 TL’ye sattı ve tedarikçi her bir su filtresi için 28 TL tahsil ediyor. Perakendeci bu tutarı öder, aradaki fark perakendecinin kazanacağı kardır. Benim örneğimde perakendeci 2 TL’lık bir kar elde eder.
 • Tedarikçi siparişi paketler ve gönderir. Her ne kadar ürünü toptancı gönderse de, paket, fatura ismi ve paketleme fişinde abc su filtreleri ismi görünecektir.
 • Toptancı daha sonra satıcıya bir fatura ve kargo bilgisi gönderir.Perakendeci, kargo bilgilerini müşteriye gönderir. Bu, perakendecinin sipariş sürecindeki rolünü sonlandırır.
 • Müşteri paketi alır ve su filtresinden memnun kalır.

Tedarik zinciri eylemi budur. Perakendeci, toptancı ve üreticinin hepsinin nasıl kusursuz bir şekilde birlikte çalışması gerektiğini görebilirsin. Doğru yapıldığında, katılan herkes için asgari işle sonuçlanan sorunsuz bir işlemdir.

Vurgulamak istediğim bir nokta, perakendecinin, yalnızca iki adımdan sorumlu olduğudur: tedarikçiye sipariş gönderme ve tüketiciye kargo bilgileri. Bazen, müşteri desteği gibi diğer şeylerden de sorumlu olman gerekir, ancak her şey yolunda giderse, bu iki adım yapmanız gereken tek şeydir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler dropshipping yapabilir?

Evden çalışan ebeveynler, üniversite öğrencileri, ofis çalışanları ve hatta emekliler bile dropshipping yapabilirler.

Dropshipping ile zengin olabilir miyim?

Dropshipping seni bir gecede milyoner yapmaz, ancak büyütebileceğin bir gelir akışı sağlayabilir, doğru stratejilerle, günlük işine elveda diyebilirsin.

Finansal özgürlük bir yalan mı?

Finansal özgürlüğüne kavuşmak mümkün ve bunu kanıtlamış sayısız girişimci var.

Reşit olmayan biri dropshipping yapabilir mi?

Kaç yaşında olduğun, nerede yaşadığın veya ne derece bilgisayar bilgisine sahip olduğun önemli değildir.

Dropshipping'e başlamak için ne gerekiyor?

Başlaması inanılmaz derecede kolay ve sadece bir bilgisayar, biraz para gerekiyor. Daha detaylı olarak bu yazı dizisinde nelerin gerektiğini anlatacağım.

Sonraki bölüm

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı