Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir ?

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç ​​Rehberi

Türkçede anlamı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, ‘Search Engine Optimization’ kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Buradaki ‘optimizasyon’ kelimesi türkçeye tamamen çevirilememekle birlikte ‘iyileştirme’ veya ‘düzenleme’ anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu, bir web sitesinin Google’ın arama sonuç sayfasındaki sıralamasını düzenleme ve iyileştirme işlemidir. SEO, her zaman söz konusu web siteyi arama motorlarının sonuç sayfalarında ilk sıralara ulaştırmak değil, aynı zamanda web sitesine gelen ziyaretçilerin sayısını ve kalitesini artırmak için  de yapılır. Bir web siteniz varsa ve daha fazla trafik almak istiyorsanız, SEO, pazarlama faliyetlerinizin bir parçası olmalıdır.

Burada, SEO’nun çalışma mantığını ve 618Media’da SEO’ya nasıl yaklaştığımızı açıklayacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu Neden Önemli?

Arama motorları büyük bir trafik kaynağıdır.

İşte platformlara göre toplam trafik kaynaklarının bir tablosu:

PLATFORMLARA-GÖRE-TRAFİK-KAYNAKLARI
Arama Motoru Optimizasyonu

Gördüğünüz gibi internet’deki tüm trafiğin neredeyse % 60’ı Google’ın arama motoru sonuçlarından gelir. Diğer popüler arama motorlarını (Bing, Yahoo, YouTube) trafik kaynaklarınıda eklersek, internetteki trafiğin % 70,6’sının arama motorlarından geldiğini bilgisine ulaşıyoruz.Yani arama motorları bir web sitesinin en çok trafik çekeceği alandır.

Trafik kaynaklari
Trafik kaynaklari

SEO’nun önemini bir örnekle gösterelim…

Telefon aksesuarları sattığınız bir web sitenizin olduğunu varsayalım. Google’a göre, her ay 80.000 kişi “kulaklık” kelimesini arıyor. Google’daki aramalarda ilk sonucun tüm tıklamaların yaklaşık % 20’sini aldığını göz önünde bulundurarak, en üste çıkarsanız, her ay web sitenize gelen 16.000 ziyaretçi olur. Şimdi şuna bakalım: Bu ziyaretçilerinden ne kazanacaksınız ? İnternetten sattığınız kulaklığın fiyatının 75 tl olduğunu ve internette ortalama dönüşüm oranının %2 olduğunu varsayarsak, 16.000 ziyaretçi ile ayda yaklaşık 24.000  türk lirası ciro yapacaksınız anlamına gelir. Ve bu sadece kulaklık anahtar kelimesi için geçerli. Siteniz SEO dostu ise, o zaman uzun kuyruklu anahtar kelimelerden binlerce ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrıca gayrimenkul veya vasıta gibi diğer sektörlerde, arama motoru trafiğinin değeri önemli ölçüde yüksektir.

Organik Trafik ve Ücretli Trafik 

Arama motoru sonuç sayfaları iki ayrı bölüme ayrılmıştır: Organik Trafik ve Ücretli Trafik

Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Organik Trafik

Organik arama sonuçları, Google’daki arama ağı reklamlarının hemen altında görünen sonuçlardır. Arama motorları tarafından kullanıcının yaptığı aramayla ilgili en alâkalı, güvenilir ve otoriter web sitelerinden oluşur. Arama motorlarında, organik olarak üst sıralarda yer almak için ücret ödemenin bir yolu yoktur.

Ücretli Trafik

Ücretli trafik sonuçları, Arama motoru sonuç sayfalarının en üst kısmını oluşturur ve organik trafikten tamamen bağımsızdır. Ücretli trafik sonuçları bölümünde reklam verenler, belirli bir anahtar kelimeye yada hedef kitleye arama ağı reklamları ile ulaşır. Tıklama Başına Maliyetlendirme (TBM) ile tıklama başına ödeyecekleri teklif sınırını belirler ve reklamlarını gösterirler.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar arama motorunda anahtar kelime ile arama yaptığında, aynı anahtar kelimeleri içerebilecek yüzbinlerce içerik vardır ve algoritma en iyi sonucu bulmak üzerine programlanmıştır. Örneğin Google’ın algoritması, internetteki web sitelerini tarar ve bilgileri bulur, dizine ekler. Peki Google en iyi sonucu nasıl belirler? Aslında iş daha kullanıcı arama yapmadan başlar. Google, algoritmasını gizli tutar ancak, sahip olduğu patentlere ve açıklamalarına bakarak, web sitelerini nasıl sıraladığını biliyoruz. Google, arama sonuçlarını sayfaların alaka düzeyine ve otoritesine bakarak kullanıcının sorgusuna göre sıralar.

Alâkalı Düzeyi

Google, kulaklık satın almak isteyen bir kullanıcıya, yemek siparişi vermeye yarayan bir web sitesini göstermek istemez. Bu nedenle, anahtar kelimenizle en alâkalı sayfaları bulmaya çalışır. Ancak, Google sıralamasını yalnızca en alâkalı sayfalar üzerine düzenlemez. Çünkü her anahtar kelime için binlerce hatta milyonlarca alâkalı sayfa vardır. Örneğin, “Çikolatalı kurabiye tarifleri” yazdığınızda Google’da yaklaşık 9 milyon sonuç bulunur.Google sonuçları

Bu yüzden sonuçları en iyi şekilde sıralamak için, algoritmalarının başka unsurları da var.

Otoriter Siteler

Otorite, Google’ın bir web sitesindeki içeriğin doğru ve güvenilir olup olmadığını belirleme yöntemidir. Google, bir web sitesinin otoriter olup olmadığını, web sitesine veya sayfaya verilen backlink sayısına bakarak belirler. Ancak burada dikkat etmeniz gereken son derece önemli bir nokta var. Binlerce backlink elde etmek veya satın almak, eğer backlink veren sitenin otoritesi düşükse, sektörünüzle alâkalı bir web sitesi değilse, sitenize pek bir etkisi olmaz. Google backlinklerin sayısı kadar niteliğine de önem verir.

Kullanıcı Deneyimi

Bir web sitesi, en alâkalı içeriği sunabilir ve otoriter olabilir, Ancak kötü bir kullanıcı deneyimi sunuyorsa, Google, ilgili web sitesini arama sonuçlarının en üstüne yerleştirmek istemeyecektir. Google, her yüksek kaliteli içeriğin, kullanışlı içerik anlamına gelmediğini belirtiyor.

Arama Motoru Optimizasyonu
Arama Motoru Optimizasyonu

Google’ın Arama Konusundaki Yaklaşımı

Google, yıllar içinde trendler ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle, kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için algoritmalarında çeşitli değişiklikler yapmıştır. Ancak Google’ın arama motorundaki misyonu kurulduğu 1998 yılından beri hiç değişmedi. Google’ın bu güne kadar yaptığı bütün algoritma değişikliklerinde tek bir esas vardır; bu da yararlı ve alâkalı içerikleri ön plana çıkarmaktır. Siz algoritmayı ezberlemeye çalışmak yerine, Google’ın misyonunu anlarsanız, bu 100 yıl sonra bile işinize yarayacaktır. ;)

Google’ın arama sonuç sayfalarına başlangıcından beri yön veren üç temel değer vardır;

 • Kullanıcıya odaklanmak.

 • Güvenli web sitesi.

 • Yararlı içerikleri ön plana çıkarmak.

Arama Motoru Optimizasyonunun Amacı Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonun amacını anlamak için bu etkenlere bakalım:

 • Trafik miktarı: Web sitenize trafik çekmek, mağazanızdan içeri giren müşteri ile aynı anlama gelir. Zira her bir ziyaretçi ürün veya hizmetiniz için birer potansiyel müşteridir. Bu SEO’nun amaçladığı aksiyonlardan biridir.
 • Trafik kalitesi: Websitenize gelen trafik kadar, trafiğin kaliteside önemlidir. Trafik miktari , ancak gerçekten kullanıcının aradığı şeyleri verebiliyorsanız size fayda sağlar. Bunun için SEO, arama motorlarının size en uygun ziyaretçileri getirmesi için yardımcı olur.

Arama Motoru Optimizasyonu Türleri

Sayfa içi Arama Motoru Optimizasyonu

Sayfa içi SEO, organik sıralamayı artırmak için bir web sitesi içinde düzenleme ve iyileştirme faliyetlerini kapsar. Bu, web sitenizin kodlama yapısı, site hızınız, web sitenizin yapısı, web sitenizdeki içeriğin kalitesi gibi çalışmaları içerir.Bu faliyetleri yürütmek için yüksek düzeyde uzmanlık ve beceri gerekir, ancak öğrenebilirsiniz.

Bu çalışmalardan bazıları şunlardır:

 • Anahtar Kelime Araştırması: Potansiyel müşterilerin, hizmet veya ürünleri bulmak için kullandıkları anahtar kelime türlerini ve sıklığını analiz etmek. Arama niyetlerini ve amaçlarını anlama.
 • Teknik Denetim: Web sitesinin taranabilmesini ve dizine eklenebildiğinden, doğru coğrafyayı hedeflendiğinden ve kullanıcı deneyimi engellerinden uzak olduğundan emin olmak.
 • Sayfa İçi Optimizasyon: Önemli alanların düzenlenmesi ve ilgili anahtar kelimelerin hedef alınmasına yardımcı olmak için web sitesi yapısının, dahili navigasyonun, sayfa içi içeriğinin iyileştirilmesi.
 • Kullanıcı Deneyimi: Kullanımı basit, hızlı ve en iyi deneyimi sağlamak ve kullanıcıya içeriğin fayda sağlaması.

Site Dışı Arama Motoru Optimizasyonu

Site dışı SEO, organik sıralamayı artırmak için bir web sitesi dışından düzenleme ve iyileştirme faliyetlerini kapsar. Sayfa dışı SEO‘da rekabet zorluğu, sektörünüzle ilgilidir. Bazı sektörlerde, diğer sektörlere göre sıralama kazanmak zordur.

Bu çalışmalardan bazıları şunlardır:

 • İçerik Pazarlama: İçerik pazarlaması, bir içeriğin görsellerini, kurgusunu, yazımını ilgi çekici ve faydalı bi şekilde hazırlama faliyetlerini içerir. Saygın web siteleri iyi içeriklere backlink verir. Bu yüzden iyi içerik oluşturmak, otoriter web sitelerinden backlink almanıza yardımcı olacaktır.
 • Dijital Halkla İlişkiler: Halkla İlişkiler, diğer web sitelerinin sizin hakkınızda yazılar yazması ve web sitesinize backlink vermesine neden olur. Bu, haber, bir blog için misafir yazarlık, araştırma yayınlama, röportaj, alıntı, ürün yerleştirme ve daha fazlası olabilir.
 • Sosyal Yardım ve Promosyon: Bu, marka bilinirliği kazanmak, otoriter web sitesinden backlink kazanmak için haber siteleri, bloggerlar, influencerlar veya web sitesi yöneticileri ile ortaklık kurmayı içerir.

Bütünleşik Arama Motoru Optimizasyonu

 618Media’da bütünleşik SEO dediğimiz şeyi uyguluyoruz… Bütünleşik SEO, arama motorunun sıralama kurallarının hiç birinin göz ardı edilmeden, eksiksiz olarak dikkate alınması anlamına gelir, bazı SEO faktörleri, diğer faktörlere göre daha önemli olsa da, her zaman yaklaşımınız SEO faktörlerini bir bütün olarak değerlendirmek olmalıdır. Tek bir SEO faktörü arama motoru sıralamalarında etkili olmaz, örneğin bir sayfanın içeriği kalitesiz ise, mükemmel bir HTML başlığına sahip olmak işe yaramaz.  Web sitenizin kalıcı olarak arama sonuçları sayfasında üst sıralarında yer alması için, sitenizin her alanına odaklanan, kapsamlı, yenilikçi bir SEO stratejisi oluşturmalısınız. Teknik alt yapı, Kullanıcı deneyimi(UX), web sitenizdeki içerik, sitenize verilen backlinkler, site mimarisi, yani baştan sona herşey son derece kaliteli olmalıdır.

Google’da iyi bir sıralamaya sahip olduğunuzda, bu her zaman en üst sırada kalacağınız anlamına gelmez. Google, algoritmasını sürekli olarak günceller. Güncellemeleri takip etmeniz ve buna göre çalışmalar yapmanız sitenizin uzun süre üst sıralarda yer almasına sebep olur. Sıralamanızı kaybetmemek için sürekli olarak sitenizi geliştirmelisiniz. İşte bu bütünleşik SEO yaklaşımıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu Öğrenmek İçin Kaynaklar

İnternette SEO hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacak pek çok faydalı kaynak var. Google’ın arama motoru optimizasyonu hakkında düşüncelerini kendi sitesinden okumak isterseniz, SEO Başlangıç Kılavuzu sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı