Apple Watch Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 5 Mayıs 2023

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan son zamanların en trend akıllı saati olarak bilinen Apple Watch hakkında sizlere detaylı bir yazı hazırladık.

Dünyada 2000 yılına girildiğinde adına milenyum çağı adı verilmişti. Öncesinde ise milenyum çağında uçan arabalar üretileceği, evlerde robot makinelerin yer alacağı, insansız uçakların ve insansız araç kullanımı sağlayan teknolojilerin olacağı konuşuluyordu. Fakat bunların hepsinin sadece söylentiden ibaret olduğu ve her birinin birer hayal ürünü olduğu konuşuluyordu. İnternet iletişimin artması ile birlikte teknoloji hızla ilerlemeye başladı ve günümüzde milenyum çağında bahsedilen birçok hayal ürünü gerçek olmaya başladı.

Bu gelişimlerden payını alan sektörlerden birisi de kol saati cephesi oldu. 7 den 70 e her yaştan insan bildiğiniz gibi saat kullanımı alışkanlığı bulunmaktadır. Eskiden ceplerde taşınan analog saatlerin yerini zamanla kol saatleri almıştır. Ancak günümüzde kol saatleri inanılmaz teknolojiler ile bezenmeye başlandı. Akıllı cep telefonlarının keşfedilmesinin hemen ardından paralel bir şekilde akıllı kol saatleri de ortaya çıkmaya başladı.

Akıllı kol saatlerinizi bluetooth yoluyla akıllı cep telefonlarına bağlantı kurarak kullanabileceğinizi unutmayın. Akıllı kol saati teknolojisinde büyük bir aşama kaydeden ve sektörün öncü firmalarından birisi olan Apple geliştirmiş olduğu üstün özellikli akıllı kol saatlerine Apple Watch adını verdi. Belirli zaman aralıkları ile piyasaya sürdüğü Apple akıllı kol saatlerinin her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Yeni bir sürüm ortaya çıktıkça yenilenen bir ve eklenen birçok özellik olduğunu fark edeceksiniz.

Apple akıllı cep telefonu kullanıcıları bu konuda oldukça şanslılar. Apple Watch nedir nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız öncelikle bir Apple marka akıllı bir cep telefonu sahibi olmalısınız. Bluetooth yolu ile Apple akıllı cep telefonunuza bağlantı kurduğunuz akıllı kol saatiniz ile yapabileceğiniz birçok özellik bulunmaktadır. Şimdi gelin hep birlikte kolumuzda bulunan hem şık hem modern hem de son teknoloji akıllı saatler ile neler yapabileceğimize.

Apple Watch Ne İşe Yarar?

Çocukken izlediğimiz birçok çizgi filmde, bilim kurgu filmlerinde ve kendi aramızda oynadığımız çocukluk oyunlarında hep bir kol saatimize entegre edilmiş bir telsiz ya da cep telefonu olduğunu hayal ederdik. Kol saatleri ile iletişim kuran bir çocukluk hayallerimiz bulunuyordu. 2000 yılı ile başlayan teknolojik gelişmeler kurmuş olduğumuz bu hayali kısa sürede gerçekleştirmemizi sağladı. Apple firması geliştirdiği bu teknolojik ürün ile birlikte hayalimiz olan kol saatine cep telefonunu entegre etti.

Apple Watch

Kolumuzda taşıdığınız akıllı saat ile birlikte artık cep telefonu gibi arama yapabilir ve mesaj yollayabilirsiniz. Günümüzde birçok teknoloji firması artık akıllı saat üretmeye başladı ve her birinin ayrı özellikleri bulunuyor. Kimi akıllı kol saatleri sadece arama cevaplama ve arama yapabilme imkânı sağlar iken kimi markaların akıllı kol saatleri ise arama cevaplama dışında mesaj gönderme gelen mesajı okuyabilme ve daha birçok özellikleri bulunmaktadır.

Apple firması da geliştirmiş olduğu Apple Watch akıllı kol saatleri içinde birçok özellik barındırmaktadır. Bu akıllı saat sadece dijital bir saat olmanın dışında sağlık ve fitness konusunda size bilgilendirmeler yapabiliyor. Kolunuza takılı olduğu zaman içerisinde yaptığınız her aktiviteyi, yürüyüş adım sayılarınızı ve yaptığınız her hareketten yaktığınız toplam kaloriyi hesaplıyor, nabız atışınızı ve tansiyon bilgilerinizi de hesaplayarak size bilgi veriyor. İsterseniz bu bilgileri sosyal medya platformlarında paylaşabilme imkânını da sizlere sunuyor.

Apple Watch her serisinde birçok yenilik içeriyor. 50 metre derinliklere kadar su geçirmez bir cama sahip olan bu akıllı saatlerde çift çekirdekli işlemci bulunmaktadır. Apple tarafından kişisel giyilebilir cihaz teknolojisi ürünü olarak tanıtılan bu akıllı saatlerde bulunan harita uygulaması ile birlikte yön ve yol bulma konusunda rahatlık yaşayacaksınız.

Üretim amacı olarak kurucuları tarafından insanların günlük işlerini kolaylaştırmak ve kişisel bilgilerine kolaylıkla ulaşacaklarını, dünya ile iletişime geçmek için yeni bir yöntem olduğunu belirtilmektedir. İnsanların hayatına yeni bir renk getiren akıllı saatler içinde Apple akıllı saatleri adından hayli söz ettireceğe benziyor.

Apple Watch Özellikleri Nelerdir?

Eğer bir Apple akıllı cep telefonu sahibiyseniz zaten bir farkınız vardır. Bir iphone cep telefonunuz var ise gerçekten diğer insanlara göre çok şanslısınız. Teknoloji devi Apple firması ürettiği tüm ürünlerin birbiri ile iletişim halinde olmasını sağlıyor. Başka marka bir akıllı kol saatinizi iphone cep telefonunuza bağlantı kuramayacağınızı unutmayın.

Apple Watch sahibi olmak istiyorsanız öncelikle mutlaka bir iphone 5 plus üstü akıllı cep telefonuna da sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde akıllı kol saatinizi cep telefonunuz ile bağlantı kuramazsınız sadece bir dijital saat olarak ürünü kullanmak durumda kalabilirsiniz.

Dijital Crown özellikli bir yazılım içinde barındıran bu akıllı saatlerde Force Touch özellikli dokunmak ve bastırmak arasında farkı çok açık ortaya koyan bir ekrana sahiptirler. İçinde bulunan bir diğer özellik ise Taptic Engine adı verilen zamanı geldiğinde sizi titreşim ile uyaran sistemdir. Kurmuş olduğunuz herhangi bir alarm durumunda saati geldiği an bileğinizde titreşim duymanızı sağlayan bu sistem birçok akıllı saatte bulunmamaktadır.

Apple Watch

Apple Watch Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Düşünebiliyor musunuz bileğinizde takılı bir akıllı cep telefondan birçok işlemlerinizi hızlı ve kısa sürede yapabildiğinizi. Gerçekten muhteşem bir tecrübe ve kolaylık olduğu kesin. Kullanıcılar tarafından on üzerinden on puan verilen ve çok yüksek olumlu yorum alan Apple Watch akıllı saati kullanmanın birçok avantajı olduğu bilinmektedir. Gelin hep birlikte avantajlarını anlatalım.

  • Akıllı saatiniz ile İphone akıllı cep telefonunuza gelen aramaları cevaplayabilir siz de arama yapabilirsiniz.
  • Gelen mesajlara okuyabilir, cevaplayabilir, oto mesaj gönderebilirsiniz.
  • Gerekli ayarları yaptığınız durumda size gelen mailleri okuyabilir yine aynı şekilde mail gönderimi yapabilirsiniz.
  • Harita uygulaması ile navigasyon kullanımı sağlayabilirsiniz.
  • Yaptığınız her adımı sayar, günlük yaptığınız her harekete karşılık yaktığınız kalorileri hesaplar.
  • Günlük, haftalık ve aylık yaktığınız kalori raporları alabilir ve analiz yapabilirsiniz.
  • Uyarı ve alarm sistemi sayesinde titreşimli uyarılar alabilirsiniz.
  • Instagram uygulamasından fotoğraf çekebilirsiniz.
  • Sosyal medya platformlarını inceleyebilirsiniz. Daha sayamadığımız birçok avantajı bulunan Apple Watch kullanmanın bir ayrıcalık olduğunu unutmayın ve sizde bu ayrıcalıklara sahip olmak istiyorsanız en yakın sürede bu ürünü satın almalısınız.

Apple Watch Şarj Süresi Ne Kadar? Pil Ömrü Ne Kadar?

En modern giyilebilir cihaz olan Apple Watch içeriğinde birçok uygulama ve özellik barındırmaktadır. Satın almak isteyen ve kullanmak isteyen tüm kişilerin en çok merak ettiği konu da şarj süresi ne kadar olacağı yönündedir. Günlük kullanımda şarjı yeterli olacak mı yoksa sürekli şarja takmak mı gerekli olacak bu soruların cevaplarını merak etmektedirler.

Apple yetkileri tarafından açıklanan şarj süresi şuan için rutin kullanımlar için 18 saat olduğu yönündedir. Ürünü ne kadar kullanırsanız kullanın bu şarj süresinden daha kısa sürede şarjı bitmeyeceği açıklandı. Fakat aralıksız kullanımda şarjı 5 saat yeteceği açıklandı. Siz yinede her gece yatmadan önce Apple Watch akıllı saatinizi şarja takmayı unutmayın.

Sonraki yazı: Stok Kodu Nedir? E- ticaret Firmaları İçin Önemi Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.