Apple Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 25 Nisan 2023

Apple nedir? Apple hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var. Bu konuda sizlere Apple ile ilgili birçok şeyden bahsediyor olacağız.

Günümüzde birçok şirket bulunuyor. Teknoloji sektörüne adım atmış olan şirketler arasında Microsoft, Samsung, Nokia, Intel ve AMD gibi çeşitli firmalar var. Bu firmalardan birisi de Apple olarak açıklanabilir. Apple, özellikle tasarımlarıyla öne çıkıyor olsa da işin donanım ve yazılım kısmında da harika işler başarmaya gayret ediyor. Bu zamana kadar sunduğu pek çok şey ile kendini kanıtlayan firma Microsoft ve Google’ın rakipleri arasında.

Apple Nedir?

Apple, uluslararası alanda hizmet veren bir teknoloji şirketi. Logosuna ısırılmış bir elma bulunan firmanın genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alıyor. Şu anda kilit isimler arasında Tim Cook, Arthur D. Levinson, Jeff Williams ve Luca Maestri bulunmakta. 2021 yılı verilerine göre şirketin çalışan sayısı 154.000 olarak paylaşıldı. Bunun yanı sıra 2021 yılı geliri 365 milyar dolar olan Apple’ın net geliri 94 milyar dolar olarak yer aldı. Firmanın mal varlığı 351 milyar dolar olurken değeri 63 milyar dolar olarak açıklanıyor.

Apple nedir?” konusunda genel bir bilgi sunduk. Şimdi de Apple’ın logosundan bahsedelim. Apple’ın 1976 yılında kullandığı logoda Newton ve elma bulunuyor. Oldukça eski tarz bir görünüme sahip olan logoda dikkat çeken kısım Isaac Newton kitap okurken üstünde elma bulunması. Elmanın yanı sıra çevrede ağaç ve ova bulunuyor. İlk logo, logodan çok bir oyun kartını andırıyor. Sonraki logoda renkli bir elma karşımıza çıkıyor. 1977 yılında resmî olarak kullanılmaya başlayan bu logo 1998’de değiştirildi. Bu dönemde daha sade ve mavimsi bir logo tercih edildi. 2003 yılından sonra ise siyah renkli ısırılmış bir elma kullanıldı.

Apple Nedir

Apple Ürünleri

Apple nedir?” konusunda sizlere biraz da firmanın ürünlerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle firmanın hangi endüstrilerde yer aldığını açıklayalım. Şirket, genel olarak elektronik, yazılım ve donanım işiyle uğraşıyor. İnternet hizmetleri de sağlayan firmanın geliştirdiği bazı ürünler şu şekilde bulunuyor:

 • AirPods
 • Apple TV
 • Macintosh
 • iPod
 • iPhone
 • iPad
 • HomePod
 • Apple Watch
 • iMac
 • Mac Pro
 • Mac Studio
 • App Store
 • Apple Card
 • Apple Pay
 • Apple Music
 • Apple Books
 • Apple Fitness+
 • iTunes Store

Apple’ın bu zamana kadar geliştirdiği daha birçok ürün mevcut. Bu ürünlerden bazıları hakkında bilgi verelim. Örneğin iPhone, günümüzün en çok kullanılan Apple ürünleri arasında yer almış durumda. iPhone, mobil bir cihaz olup bu cihaz ile beraber akıllı telefon pazarında yer alıyor. Bir diğer ürün olan Mac ise masaüstü ve dizüstü bilgisayar serisi olarak açıklanabilir. Günümüzde Apple, M1 gibi işlemci modelleri ile kendi işlemcilerini kullanarak pazarda tutunuyor.

Bir diğer ürün olan App Store, Apple’ın kendi cihazları için geliştirmiş olduğu bir mağaza. Kullanıcılar, bu mağazadan yararlanarak kendi cihazına yazılım indirebiliyor ve bu yazılımı kullanabiliyor. Bu cihazlarla ilgili bir de şu bilgiyi vermek istiyoruz. iPhone, dışarıdan uygulama kurmayı desteklemeyen bir sisteme sahip. Yani kullanıcılar yalnızca App Store ile beraber yazılım kurabiliyor. Bazı yöntemlerle bu sorun aşılabiliyor fakat bu durum yeni güncellemelerle çözülüyor.

Apple Tarihi

Apple nedir?” konusunda Apple’ın nasıl buralara kadar geldiğini bilmek gerekiyor. Apple, 1976 yılında bir garajda kuruldu. Evet, o dönemde garajda kurulup büyüyen pek çok şirket mevcut. Örneğin Microsoft da garajda kurulan bir şirketti. Garajda kurulup günümüzde devasa bir hale gelen birçok firma var. Apple, garajda kurulmaya başladığında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne ile beraber ortak bir şekilde bu işin içerisinde yer aldı.

Aslına bakarsak Steve Jobs, Steve Wozniak’ı bu iş için ikna etmekte zorlanmıştı. Steve Jobs, genel olarak pazarlama konusunda etkili bir isimdi. Steve Wozniak ise teknik konularda başarılıydı. Bundan dolayı Jobs, Wozniak ile birlikte çalışmak istiyordu. Bunun için kendisini uzun bir süre ikna edemeyen Jobs, Wozniak’ı ikna etmek için bazı yöntemlere başvurdu.

Wozniak, aslına bakarsak para için değil eğlence için yaşıyordu. Yani onun için eğlenmek ve yeni şeyler denemek önemliydi. Günümüzde de Wozniak’ı incelediğimizde pek çok şirket kurduğunu ve farklı projelerle uğraştığını görüyoruz. Jobs, Wozniak’ı ikna etmek için kendi projeleri için daha fazla nakite sahip olacağını söyledi. Bu şekilde Wozniak, Apple’ın ortakları arasında bulunmaya başladı.

Apple nedir?” konusuna değinirken artık Apple’ın garajda nasıl geliştiğine dair hikayeye geçebiliriz. Apple, 1976 yılında kurulduktan sonra garajda ilk iş olarak yeni bir bilgisayar geliştirme yoluna girdi. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapan şirket, Apple I isminde bir bilgisayarın geliştirilmesi konusunda proje yaptı. Bir süre sonra bilgisayarı donanım ve yazılım olarak hazır hale getiren firma, Apple I ismindeki cihazı 666,66 dolar fiyat etiketiyle piyasaya sürdü. Günümüzde pahalı gibi dursa da o dönemde donanımların fiyatı günümüzdeki gibi popüler olmadığından dolayı yüksekti. Ayrıca o günün 666,66 doları günümüzde 3.175 dolar ediyor.

Apple Nedir

Üretilen Apple I cihazları, kısa süre sonra tükenmişti. Elde edilen bu başarı ile birlikte Apple çalışanları hemen Apple II için hazırlıklara başladı. 1977 yılında piyasaya sürülen Apple II de güzel bir başarı elde etmişti. Elde edilen başarıların ardından Apple artık daha büyük bir ofiste çalışmaya başladı. 80’li yıllara gelindiğinde bilgisayar tasarımları konusunda çağ atlayan şirket, yazılımlara da büyük bir ilgi gösteriyordu. Bu dönemde Apple Lisa, Macintosh ve Macintosh II gibi ürünlere yer verildi.

Apple nedir?” konusunda Apple’ın popülerliğine de değinmek gerekiyor. Apple, döneminde o kadar büyük bir ilgiye sahipti ki Apple lansmanı düzenlendiğinde pek çok hayranı adeta çıldırıyordu. Özellikle tasarım konusunda kendini aşan firma, 90’lı yıllara gelindiğinde artık daha da gelişmişti. Bu dönemde dikkat çeken olaylardan birisi Steve Jobs’un kovulması oldu. Jobs, şirkette vurdumduymaz davranıp çalışanlarla iyi geçinmiyordu. Bu durum sebebiyle Jobs’u kovma kararı alan Apple yönetimi, bu dönemden sonra ciddi bir gerileme yaşamaya başladı. Yaşanan gerileme sebebiyle tekrardan Jobs’u işe alan Apple yönetimi, Jobs’un yetki sahibi olmasına izin verdi.

Apple, 2000’li yıllarda artık daha farklı fikirler ile insanların karşısına çıkmak istiyordu. Jobs, yaptığı bir çalışmayla insanlar için taşınabilir akıllı bir cihaz geliştirme yolunda ilerlemeye başladı. Tasarımı ve özellikleri konusunda kafa yoran şirket, bir süre sonra iPhone ve iOS konusunda duyuru yaptı. iPhone, 2000’li yılların başından bu yana kullanılan bir cihaz.

Apple Pazar Payı

Apple nedir?” konusuna ek olarak Apple şirketinin pazar payı hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Apple, pek çok piyasada bulunduğu için birden fazla pazar payını incelemek gerekiyor. Mobil sektörde 2022 yılının Mart ayına göre Android %71,7 paya sahip iken iOS işletim sistemi %27,57 oran ile karşımıza çıkıyor. Telefon piyasasını incelediğimizde ise Apple %27 civarında pay alırken Samsung %28, Xiaomi %12 ve diğer markalar da daha düşük paya sahip. Masaüstü bilgisayar pazarını incelediğimizde ise Windows %75 ve Mac OS X %15 paya sahip.

Sonraki yazı: AMD Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.