Antivirüs Programı Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 29 Nisan 2023

İnsanlar antivirüs programlarını sıklıkla kullanıyor olsa da tam anlamıyla antivirüs programı nedir ya da nasıl kullanılır sorusuna cevap veremiyor. Biz de sizler için antivirüs programlarına dair merak edilen tüm soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Gelişen bilgisayar teknolojisi ve internet olanakları ile birlikte bu elektronik cihazlar hayatımızın en önemli parçaları haline geldi. Birçoğumuz günümüzün büyük bir kısmını bilgisayarlarda ya da telefon, tablet gibi mobil cihazlarda geçiriyoruz.

Her gün zaman ayırdığımız bu cihazların güvenli bir şekilde kullanılması çok önemli. Hem cihazımızı hem de içerisinde yer alan bilgileri elimizden gelen en iyi şekilde korumamız gerekiyor. Antivirüs programları tam olarak bu aşamada devreye girmekte.

Bilgisayarlar ya da mobil cihazlarda virüs girişini engelleme, virüsleri temizleme ve cihazı koruma görevlerini üstlenen programlar antivirüs programı olarak isimlendiriliyor. Bu programlar olmadan cihazları kullanmaya devam etmek son derece büyük bir risk.

Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

Antivirüs programlarını kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek için bu programların sizlere sunduğu faydaları incelemeniz şart. Neden bu programları kullanmanız gerektiğini ya da kullanım sonucunda nasıl olumlu etkiler ortaya çıkacağını bilmeniz gerekiyor.

Antivirüs programlarının kullanıcılarına sunduğu faydalar oldukça fazla olsa da sizin için en önemlilerini bir araya getirdik.

Virüs Girişini Engellemesi

Virüsler bilgisayarlar için her zaman önemli bir tehdit. İnternet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte artık virüsler çok daha kolay bir şekilde yayılabiliyor.

Virüslerin adeta kol gezdiği internet ortamında virüslerden korunmak son derece önemli. Antivirüs programı virüsleri cihazınıza giriş aşamasında tespit edebilen bir yazılım. Böylece virüslerin sizlere vereceği zarar direkt olarak engellenmiş oluyor.

Virüslerin Kısa Süre İçerisinde Tespit Edilmesi

Antivirüs programlarını kullanmayan kişiler virüslerin cihaza girdiğini fark edemezler. Virüsler çeşitli uygulamalar ya da web siteleri aracılığıyla bilgisayara girer ve kısa sürede zarar vermeye başlar.

Bilgisayarlarda beklenmedik sorunların ortaya çıkması virüslerin mesaiye başladığını göstermektedir. Bu aşamada antivirüs programları yüklenirse mevcut virüslerin tespit edilmesi mümkündür.

Antivirüs Programı

Virüslerin Başarıyla Silinmesi

Bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsleri taramalar ile tespit ettikten sonra silme aşamasına geçmeniz gerekir. Virüsler genel yapıları gereği elle silinmesi çok mümkün olmayan yazılımlardır.

Virüslü dosyanın silinmesi bazı durumlarda yardımcı olabilir. Ancak dosyalar zarar görmeden virüsler silinmek isteniyorsa antivirüs programı kullanmak şart olacaktır.

Cihaz ve Kişisel Bilgileri Koruması

Cihazlara virüs girişinin engellenmesi ya da cihazlara giren virüslerin silinmesi ile birlikte cihazlar ortaya çıkabilecek olan sorunlara karşı korunmuş olacaktır.

Son dönemde maliyetleri oldukça yüksek seviyelere çıkan bilgisayar ya da mobil cihazların daha uzun ömürlü olması kullanıcılar için son derece önemlidir. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan kişisel bilgilerde en iyi şekilde korunacaktır.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları Hangisi?

Sizlere sunduğu faydalar sebebiyle antivirüs programlarını kullanmaya karar verdiyseniz artık hangi programı kullanacağınızı belirleyebilirsiniz.

Her sene piyasaya yeni antivirüs programları sürülüyor. Çok uzun süredir bu hizmeti veren ve her sene yeni bir sürümü ile karşımıza çıkan antivirüs programları da bulunmakta.

Programların sunduğu imkânları, kullanım kolaylığını ve sizin beklentilerinizi ne oranda karşıladığını analiz ederek kararlarınızı verebilirsiniz.

Antivirüs programları ile içli dışlı olmadığınızı düşünerek daha kolay araştırma yapıp karar vermeniz için sizlere yeni senenin en iyi ücretsiz antivirüs programlarını listeliyoruz.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre yeni dönemdeki en iyi 8 ücretsiz antivirüs programı listesi;

 • Kaspersky Free Antivirüs
 • Bit Defender Antivirüs
 • Avast Free Antivirüs
 • Microsoft Windows Defender
 • AVG Antivirüs Free
 • Avira Free Antivirüs
 • Panda Free Antivirüs
 • Malwarebytes Anti-Malware

şeklinde oluşturuluyor.

En İyi Ücretli Antivirüs Programları Hangisi?

Antivirüs programları genellikle ücretli ve ücretsiz kullanım seçenekleri ile karşımıza çıkmakta. Bazı programlar yalnızca ücretli ya da yalnızca ücretsiz olarak da hizmet veriyor.

Kullanıcılar uygulamadan talep ettikleri hizmetlere ve koruma altına aldıkları dosyaların değerine göre kararlarını verebilirler. Sizler de her zaman ücretli antivirüs programı ile daha yüksek bir korumanın söz konusu olduğunu bilmelisiniz.

Profesyonel bir korunma ihtiyacınız varsa ücretli antivirüs programları tam size göre. Ancak doğru ürünlere yönelmeniz ve paranızın boşa gitmesini engellemeniz gerekiyor.

Uygulamaların sizlerden çok büyük ücretler talep etmeyeceğini de bilmeniz gerekli. Bu sebeple evde kullanılan cihazlarda dahi birazdan listeleyeceğimiz ücretli antivirüs programlarını kullanabilirsiniz.

Antivirüs Programı

Yapılan araştırmalara göre son dönemin en iyi 8 ücretli antivirüs programı listesi;

 • Norton Antivirüs
 • Bit Defender Antivirüs
 • İntego Antivirüs
 • Avira Antivirüs
 • Panda Antivirüs
 • Total AV Antivirüs
 • McAfee Antivirüs
 • Avast Antivirüs

olarak sıralanmakta.

Antivirüs Programı Nasıl Yüklenir?

Antivirüs programları arasından hangisini kullanacağınıza karar verdiyseniz artık yükleme işlemini yapmaya hazırsınız demektir. Yükleme işlemlerinin son derece basit bir şekilde yapıldığını söylememiz gerekiyor.

Fakat antivirüs programı yüklemek için uygun site arayışı içerisindeyken cihazınıza virüs bulaştıracak olan sitelere de giriş yapabilirsiniz. Bu aşamada dikkatli olmanızda fayda var.

İlk olarak hangi antivirüs programını tercih edecekseniz o programın resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Programın resmi sitesi üzerinden yükleme dosyasını indirmeniz mümkün olacaktır.

Site içerisinde yer alan yönlendirmeleri takip ederek yükleme dosyasını indirebilir ve ardından yükleme işlemlerine başlayabilirsiniz.

Mobil cihazlara bir antivirüs programı yükleyecekseniz işletim sisteminize göre App Store ya da Google Play Store üzerinden uygulamayı indirmeniz ve yüklemeniz gerekiyor.

Yükleme işlemleri yalnızca birkaç dakika sürecektir. Sonrasında rahatlıkla uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Antivirüs Programı Nasıl Kullanılır?

Başarılı bir şekilde indirilen ve yüklenen antivirüs programlarının kullanımı oldukça basittir. Program çalıştırıldığında sizlerden ücretli ya da ücretsiz sürümden bir tanesini seçmenizi ister.

Bu aşamada ücretsiz seçeneğini tercih edebilir ya da satın alma işlemi sonrasında size verilen kod ile ücretli sürümü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Programı ilk çalıştırdığınız anda antivirüs programı tarama yapmayı isteyecektir. Programlar ilk olarak tüm cihazınızı tarayarak işe başlar.

Tarama işlemleri bilgisayarınızdaki dosya sayısı ve bilgisayarınızın sahip olduğu teknik yapıya göre farklı süreler alabilmektedir. Bu sürecin tamamlanmasını sabırlı bir şekilde beklemeniz gerekiyor.

Kısa süre içerisinde tamamlanan tarama işlemlerinin sonunda cihazınızda bulunan virüslerin sayısı net bir şekilde karşınıza olacaktır. Virüslerin türünü ya da hangi dosyalara bulaştığını görme şansınız da oluyor.

Bu aşamada silme işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Tercih edilen antivirüs programı tek bir tuşla tüm virüsleri silmenize imkân tanıyacaktır.

Virüsleri başarılı bir şekilde temizledikten sonra antivirüs programının sürekli olarak çalışmaya devam etmesi gerekir. Program arka planda pasif olarak çalışır. Sürekli olarak karşınıza çıkarak sizi rahatsız etmeyecektir.

Mobil cihazlarda çok fazla şarj tüketimine de sebep olmaz. Arkada sürekli olarak açık olan program herhangi bir virüs tehdidi algıladığı anda alarm verecek ve sizi yeni bir virüs saldırısından koruyacaktır.

Sizlere ücretsiz olarak ya da çok uygun fiyatlarla sunulan bu fırsatları değerlendirmezseniz cihazlarınız sıklıkla bozulabilir. Böyle bir durumda format işlemi ile birlikte cihazın onarılması tek çare olacaktır.

Bu da içerisinde yer alan verilerinizin yok olması anlamına gelir. Buna ek olarak kişisel bilgilerinizin çalınması da ve kötüye kullanımı da söz konusu olacaktır.

Sonraki yazı: ARM İşlemci Nedir? ARM İşlemciler Nerelerde Kullanılır?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.