Akıllı Telefon Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 8 Mayıs 2023

Akıllı telefon hakkında bilinmesi gereken pek çok şey mevcut. Bu yazımızda telefonlardan söz edip tarihe değiniyor olacağız.

Günlük hayatımızda artık pek çok alanda telefon kullanıyoruz. Telefon kullanımı yaparken yalnızca arama işlevini değil, aynı zamanda telefonun diğer fonksiyonlarından da yararlanıyoruz. Telefonlar, günümüzün en önemli aygıtları arasına girmiş durumda. 2000’li yıllardan sonra hızla gelişen mobil cihazlar, gelecekte de gelişmeye devam edecek ve daha iyi performans sunmaya devam edecek. Telefonların tarihine baktığımızda yaklaşık 150 yıllık serüveninin olduğu gözüküyor.

Akıllı Telefon Hakkında Bilgi

Telefon, ilk geliştirildiğinde insanlarla iletişim kurmayı sağlayan bir donanım olarak tanımlanıyordu. Günümüzde bu konuda bir tanım yapmak gerekirse telefon, iletişim kurmaktan öte pek çok işi kolaylaştıran bir aygıt olarak tanımlanabilir. Yani telefon, birden fazla iş yapabilen bir aygıt haline dönüştü. İlk telefonlar insanların birbirleriyle uzaktan konuşmasına olanak tanıyordu. Telefonlar zamanla daha fazla özellik kazandı ve daha çok işe yaramaya başladı.

Akıllı telefon, taşınabilir bir şekilde bulunan cep telefonu olarak tanımlanabilir. Bu telefonlar işletim sistemiyle birlikte birçok özelliği sunabiliyor. Örneğin bu telefonlarla oyun oynanabiliyor, iş hayatına adım atılabiliyor, uygulama geliştirilebiliyor, video düzenlenebiliyor, not alınabiliyor, fotoğraf çekilebiliyor veya bu gibi daha pek çok aktivite gerçekleştirilebiliyor. Telefonlar hayata kattığı kolaylık sayesinde günlük hayatımızın bir parçası haline geldi.

En Çok Kullanılan Markalar

Akıllı telefon dendiğinde akla gelen markalardan birisi Samsung oluyor. Samsung, yıllardır b işin içerisinde olmakla birlikte halen rekabetini korumayı sürdürüyor. Bir diğer marka olarak bizlerin karşısına Huawei çıkıyor. Huawei, son dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri ile arasındaki sorun sebebiyle gerilese de halen hatırı sayılır bir kullanım oranı mevcut. Bir diğer telefon markası olarak sizlere Honor markasını gösterebiliriz. Bu marka da son dönemlerde öne çıkan markalar arasında kendini göstermeyi başardı.

Akıllı Telefon

Daha pek çok telefon markası var fakat hepsini açıklamak uzun sürer. Popüler olan diğer telefon markaları arasında şu markalar bulunuyor:

  • Apple
  • Xiaomi
  • Oppo
  • VIVO
  • Motorola
  • LG
  • Lenovo

En Çok Kullanılan İşletim Sistemleri

Popüler telefon markalarının yanı sıra bu telefonlarda kullanılan işletim sistemlerine de değinmek gerekiyor. En çok kullanılan mobil işletim sistemi Android olarak yer alıyor. Android, ilk olarak 2008 yılında ilk sürümü ile kullanıcıları karşıladı. Son olarak Android 12 sürümü ile karşımıza çıkan işletim sistemi, her yeni sürümde kullanıcıların hayatını kolaylaştıran yeniliklerle buluşuyor. Açık kaynaklı bir şekilde işletim sistemine uygulama geliştirmek mümkün olurken telefon üreticileri, işletim sistemi üzerinde güncellemeler yaparak yazılımı geliştirdikten sonra piyasaya sunabiliyor.

Android’in en büyük rakibi olan iOS işletim sistemi, Apple’ın geliştirmiş olduğu bir işletim sistemi olmakta. İlk olarak 2007 yılında piyasaya sürülen bu işletim sistemi, C ve C++ programlama dili ile geliştirilirken bununla beraber bu işletim sistemi kapalı kaynak koda sahip. iOS işletim sistemini kullanmak için Apple ürünlerinden yararlanmak gerekiyor. Yani Apple, kendi ürünlerinde bu işletim sistemine yer veriyor. Buna rağmen pazarda önemli bir paya sahip.

Bunun yanı sıra akıllı telefon piyasasında daha pek çok mobil işletim sistemi mevcut olsa da günümüzde en çok bu iki mobil işletim sistemi öne çıkıyor. Diğer işletim sistemleri arasında Linux tabanlı işletim sistemi, Nokia’nın geliştirmiş olduğu Symbian işletim sistemi, Blackberry OS ve Windows Phone gibi çeşitli yazılımlar bulunuyor. Dediğimiz gibi en çok Android ve iOS kullanılıyor.

İlk Telefonun Geliştirilmesi

Telefonlar ilk olarak 1800’lü yılların sonuna doğru insanlığın karşısına çıkmaya başladı. Bilindiği üzere ilk telefonun geliştirilmesi Alexander Graham Bell’e dayanıyor olsa da arka planda kalan bir diğer isim Charles Sumner Tainter de bu konuda bazı desteklere sahip. Bu ikili, yaptıkları testler sayesinde telefonun günümüze kadar gelmesini sağladı. İlk telefon geliştirilirken Graham Bell, pek çok zorluk ile karşılaştı. Bunlardan birisi maddi destek idi. Buna rağmen gerekli desteği bulan Graham Bell, bu alana vakit ayırıp çeşitli denemeler yaptı. Bu konuda yoğun bir çaba gösteren Graham Bell, sonunda bu konuda somut bir adım atarak gerçek bir telefon yapma girişimine başladı.

Akıllı telefon konusunda ilk telefon hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Nihayet ilk telefonun gerçek testi için gün gelmişti. Tarihler 15 Şubat 1880’i gösteriyordu. Bu tarihte Alexander Graham Bell, Charles Sumner Tainter ile birlikte bir çalışma yürüterek binanın karşısında bulunan bir yere telefon hattı kurar. Tainter, Graham Bell’e telefondan seslenerek “Bay Bell, beni duyuyor iseniz lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın.” der. Bir süre sonra Bell, pencerenin önüne gelir ve şapkasını sallar. Bu, tarihin ilk başarılı telefon konuşması olarak kayıtlara geçer.

Telefonların Yaygınlaşması

İlk telefonun geliştirilmesinin ardından artık telefon hatları yaygınlaşma göstermeye başladı. İlk telefon hattının sisteminden bahsetmek gerekirse ilk telefon, telgraf benzeri bir yapıya sahipti. Tek hat üzerinde tek aktif konuşma yapılabiliyordu. 1800’lü yılların sonlarında telefonun keşfi ile birlikte bu teknoloji bir anda pek çok yerde kullanılmaya başlandı. Önce bazı noktalara hat çekilerek kullanılan telefon, ardından daha çok ülkeye yayılım gösterdi. Telefonlarla ilgili yapılan önemli gelişmelerden birisi operatör olmadan bir kullanıcının diğer kullanıcıya bağlanması oldu. 1891 yılında bu sistem geliştirildi. 1892 yılında ise Chicago ve New York arasına döşenen hat sayesinde ilk uzun telefon hattı kurulmuş oldu.

Akıllardaki soru akıllı telefon öncesinde Türkiye’ye telefonun ne zaman geldiği olmakta. Telefon, ilk olarak 20. yüzyılın başında Osmanlı Devleti’nde karşımıza çıkıyor. Tarih 1908 yılını gösterdiğinde telefon ülkemize girmişti. 1911 yılında ise Kadıköy ve Beyoğlu santrali kurularak telefon santrali halkın kullanımına açılmış oldu. 1926 yılında Atatürk’ün de verdiği emir ile Ankara’da otomatik telefon santrali kurulurken bu santraller kısa sürede her ile yayılmaya başladı. 1970’lerden sonra ise PTT, yaptığı çalışma ile beraber telefonların daha çok yayılmasını sağladı.

Akıllı Telefon

Akıllı Telefonların Ortaya Çıkışı

Yıllar ilerledikçe artık telefonların yerini akıllı telefonlar almaya başlamıştı. Akıllı telefonlar ortaya çıkmadan önce kablosuz telefonlar bizleri karşıladı. 20. yüzyılın ilerleyen dönemlerinde müşterilerle buluşan cihazlar, önceleri büyük ve antenli olsa da bir süre sonra daha küçük ve daha kompakt bir hale büründü. 2000’li yıllara doğru telefonlar el boyutuna gelmişti. O dönemde henüz renkli olmayan cihazların ekranları çizgi ve noktalardan oluşuyordu.

Akıllı telefon teknolojisi ise ilk olarak 90’larda ortaya çıktı. Bu konuda öncülük eden telefon olan IBM Simon, büyük ve günümüz akıllı telefonlarına göre oldukça ilkel bir görünümdeydi. 2000’li yıllardan sonra Apple’ın atmış olduğu adım ile akıllı telefonlar yaygınlaşırken Google da Android işletim sistemini geliştirerek mobil cihazların akıllı hale gelmesine katkı sağladı.

Mobil cihazlar arasında Google ve Apple’ın yanı sıra Nokia ve Microsoft gibi firmalar da kendi işletim sistemleriyle cihazlar geliştiriyordu. Microsoft, bir süre sonra Nokia’yı satın alarak Windows Phone işletim sistemini bu marka ile yayınlamaya başladı. Günümüzü incelediğimizde ise Google ve Apple, akıllı cihazlar için işletim sistemleri konusunda öne çıkıyor.

Sonraki yazı: Sistem Geri Yükleme Nedir? Nasıl Yapılır?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.