Akıllı Işıklandırma Nedir? Avantajları Neler? 2023

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 20 Mayıs 2023

Nesnelerin internetiyle hayatımıza giren teknolojilerden bir tanesi olan akıllı ışıklandırma hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

İnsanoğlu var olduğu günden beri değişmeyen bazı ihtiyaçları var. Aydınlatma ya da diğer adıyla ışıklandırma da bu ihtiyaçlardan bir tanesi. Dünyanın şekli ve hareketi sebebiyle insanlar günün belirli bir kısmını güneş ışınlarından yoksun bir şekilde geçirdiğinden karanlıkta kalmakta. Bu saatlerde hayata devam edilebilmesi için de ortamın aydınlatılması gerekiyor.

Tarih boyunca bu ihtiyacı karşılamak için çok sayıda icat ortaya çıktı. Kandilden muma, gaz lambasından ampule kadar birçok farklı aydınlatma aracı tercih edildi. Teknolojide yaşanan gelişmeler her geçen gün bize dikkat çekici ürünler sunarken son olarak akıllı ışıklandırma ile karşımıza çıkıyor. Artık ışıklandırma sistemlerimiz de akıllı hale geldi.

Akıllı Işıklandırma Nedir?

O kadar çok nesnede isminin başına “akıllı” tabiri gelmeye başladı ki artık insanlar takip etmekte zorlanıyor. Ancak nesnelerin interneti olarak isimlendirilen kavram çerçevesinde bu gelişmelerin olması son derece doğal. Artık yalnızca bilgisayarlar ya da akıllı telefonlar internete bağlanmıyor. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürünün internete bağlanma şansı var. Bu durum ürünleri çok daha fonksiyonel bir hale getirdi.

Işıklandırma ihtiyacımızı karşılayan ampuller de artık internete bağlanabilen bir yapıya ulaştı. Bu da bizi akıllı ışıklandırma olarak isimlendirilen sisteme yönlendiriyor. Ampullerin kullanımında tercih edilen düzeneğin tamamı artık internet ile kontrol edilebilmekte. İnternete bağlanabilen ve uzaktan kontrol edilebilen ışıklandırma sistemleri kısaca bu isimle anılıyor.

Akıllı Işıklandırmanın Kullanım Alanları Neler?

Akıllı ürünlerin sayısı arttıkça bu ürünlere karşı ilgimiz azalmaya başladı. Artık “akıllı” kelimesi ile başlayan yeni nesil ürünleri gördüğümüzde gereksiz olduğunu düşünüyoruz. Akıllı çöp kovaları, akıllı bilekler ya da akıllı bavullar derken birçok ürün karşımıza geliyor. Akıllı ışıklandırma için de benzer bir düşünce içerisine girebilirler. Ancak diğer akıllı ürünlerde olduğu gibi bu sisteme geçiş yaptığınızda da size ne kadar büyük avantajlar sunduğunu fark edeceksiniz.

Akıllı aydınlatma sistemlerinin sunduğu avantajları çok öncesinden fark eden ve kullanmaya başlayan kişiler bulunuyor. Konutlarda bu sistemin kullanımı kısa sürede yaygınlaştı. Bunun yanı sıra işyerleri için de bu sistemi tercih etmek muhteşem avantajlar sunuyor. Birçok belediye sokak lambalarının kontrolü için bu akıllı sistemlere yönelmiş durumda. Kısaca ışıklandırmanın tercih edildiği her yerde bu sistemin de kullanıldığını söylemek mümkün.

Akıllı Işıklandırma Nedir? Avantajları Neler? 2

Akıllı Işıklandırma Nedir? Avantajları Neler? 2

Akıllı Işıklandırma Hangi Avantajları Sunuyor?

Işıklandırma sistemlerinizin bütün ihtiyaçlarınızı karşıladığını ve akıllı ışıklandırma sistemlerine ihtiyaç duymadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak size birçok avantaj sunan bu sistemi kullanmaya başladığınız anda ne kadar da gerekli olduğunu fark edeceksiniz. Artık standart ışıklandırma sistemleri sizin için yetersiz gelmeye başlayacak ve her yerdeki ışıklandırmayı bu sisteme çevirmek için çabalayacaksınız. Bu da sistemin size sunduğu çok sayıdaki avantajdan kaynaklanıyor.

Sınırsız Renk Seçeneği

Hiç de pahalı olmayan fiyatlarla karşınıza çıkan akıllı ışıklandırma sistemlerinin ilk avantajı sınırsız renk seçeneği. Kullanacağınız tek bir ampul ile birlikte sınırsız renk seçeneğine sahip olacaksınız. Sarı ya da beyaz ışıktan birini seçip sürekli o ışığın altında zaman geçirmenize gerek yok. O anlık ruh halinize ya da gerçekleştirdiğiniz aktivitelere göre bir renk seçip odanızı o renkte ışıklandırabilirsiniz.

Tüm Işıklandırmaları Telefon Üzerinden Yönetme

Akıllı sistemler yeni bir teknoloji olduğundan insanlar kullanım öncesinde çeşitli çekincelere sahip oluyorlar. Özellikle yaşı ilerleyen kişiler bu sistemleri kullanamayacaklarını düşünüyorlar. Ancak akıllı ışıklandırma sistemleri akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilebilen, kullanımı çok kolay olan sistemler. Telefonunuza indireceğiniz uygulama ile tüm ışık kaynaklarınızı kontrol etmeye başlayacaksınız.

Evde Yokken Işıklandırma Kontrolü

Sistemin ortaya çıkış fikirlerinden bir tanesi evde olmadan da evdeki aydınlatma sistemlerini kontrol etmek. Yeni çıkan güvenlik sistemleri ile birlikte hırsızlık olaylarında ciddi düşüşler yaşanıyor olsa da tam olarak bu olayların sonlandığını söylemek çok zor. Evlerimizde yer alan eşyalarımız çok yüksek değerlere sahip olmaya başladığından ekstra koruma etmenlerine sahip olmaya başlamak gerekiyor.

Tercih edilecek olan akıllı ışıklandırma sistemi akıllı telefonlar sayesinde uzaktan kontrol edilebilmekte. Uzun süreli bir tatile çıkıyorsanız evinizi kendi başına bırakacaksanız ışıklandırma sisteminizi uzaktan kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde uzaktan ışıkları açarak evde olduğunuz düşüncesini yaymanız mümkün olacak.

Ekonomik Kazanımlar

Farklı alanlarda gönül rahatlığıyla kullanılabilen akıllı ışıklandırma sistemlerinin sunduğu bir diğer avantaj ise maliyet düşüşü. Sistem sayesinde elde edeceğiniz ekonomik kazanımlar oldukça fazla. Sistem harekete ya da sese karşı duyarları bir hale getirilebiliyor. Işıklandırmaya ihtiyaç duyulmadığı anda sistem ışığı otomatik olarak kapatabilir. Bunun yanı sıra evden çıkarken açık unuttuğunuz tüm ışıkları uzaktan kapatabildiğiniz için daha düşük fatura ücretleri ödemiş olacaksınız.

Düşük Enerji Kullanımı

Daha düşük seviyede enerji kullanımının söz konusu olması çok önemli. Dünyamızın kaynakları hızla tükenmeye başlarken insanlar artık elektrik enerjisini daha düşük seviyede kullanabilecekleri sistemlere yöneliyorlar. Işığın şiddetini azaltabileceğiniz ya da açık kalan ampulleri kapatabileceğiniz bu düzen sayesinde dünyamız için de önemli bir adım atmış olacaksınız.

Akıllı Işıklandırma

Akıllı Işıklandırma Nasıl Çalışır?

Evlerimizde hali hazırda kurulu olan aydınlatma sistemlerinin çok basit bir çalışma prensibi bulunuyor. Duvarlarımızda yer alan anahtarlar ile birlikte ampulleri açıp kapayarak sistemi kontrol ediyoruz. Akıllı ışıklandırma olarak isimlendirilen sistemleri kullanımı biraz farklı olsa da temelde benzer yapılar içeriyor.

Akıllı aydınlatma sistemlerinde ampullerin kendisini internete bağlanmamakta. Ampuller köprü olarak isimlendirilen cihazlara bağlanıyorlar. İnterneti kullanan kısım bu bağlantı köprüleri oluyor. Duvarlara bir anahtar gibi asılabilen bir bağlantı köprüleri internete bağlanmakta ve etrafta yer alan ampullere bağlantı köprüsü oluşturmakta. Telefonlar da bu köprülerle bağlantı kuruyorlar.

Kullanım alanı neresi olursa olsun bağlantı köprüleri satın alınarak istenen kısımlara monte ediliyor. Sistem içerisinde elektriğe duyulan ihtiyaç devam ettiği için yine anahtarların bulunduğu kısımlarda köprülerin kullanımı doğru olacaktır. Köprüler doğru bir biçimde kurulduktan sonra telefonlara akıllı ışıklandırma için uygulamalar indiriliyor ve artık sistem kullanılabilir bir hale geliyor.

Köprüler internete bağlı olarak, ampuller de köprülere bağlı olarak çalışmakta. Uygulamaya girdiğinizde evinizde yer alan tüm köprüleri görebiliyorsunuz. Her bir köprüye ayrı emirler gönderme şansına sahipsiniz. Herhangi bir köprü için renk değişimler yapabilir ya da standart ayarlarında değişikliklere gidebilirsiniz. Artık ışıklandırma sisteminizin kumandası akıllı telefonunuz oluyor.

Akıllı Işıklandırma Kurulum Maliyeti Nedir?

Tabi ki size sunulan teknolojik ve avantajlı sistemlerin belirli bir maliyeti var. Eğer akıllı ışıklandırma sistemlerini kullanmaya başlamak isterseniz size sunulan başlangıç paketlerini tercih edebilirsiniz. Her bir oda için bir köprü ve ampule ihtiyaç duyacaksınız. Ampul sayısını kullandığınız avizenin türüne göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

2022 senesindeki fiyatlara göre konuşursak üçlü bir başlangıç paketi için 1500-2000 TL arasında ödeme yapmanız gerekli olacak. Bu şekilde üç odanızı akıllı aydınlatma sistemlerine adapte edebilirsiniz. Fiyatı standart ampullere göre oldukça pahalı olan ampullerin bozulması çok kolay değil. Bu sebeple de sıklıkla yeni ampul almak zorunda kalmayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Üstelik günden güne size ekonomik tasarruf sunacağından bir süre sonra maliyetini de çıkarmış olacak.

Sonraki yazı: Instagram Nedir? 2023 Meta Güncellemeli!

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.