Affiliate Marketing: Nedir ve Nasıl Yapılır?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 27 Nisan 2023

Affiliate marketing ile pasif gelir.

Hayalimiz bu değil mi?

Uyurken para kazanmak…

Bu makalemizde insanların% 99’unun Affiliate marketing nedir ve nasıl yapılır sorularının cevabını vereceğiz, %99 diyoruz çünkü kendi yönteminizi oluşturabilirsiniz, affiliate marketing sınırsızdır!

Affiliate marketing’in arkasındaki fikir, başkalarının ürünlerini, genellikle affiliate marketing ağları aracılığıyla pazarlamanız ve insanların yaptığınız pazarlama faaliyetlerini görüp bu ürünleri satın almalarıyla komisyon kazanmanıza dayanır.

Affiliate pazarlama gelir paylaşımına dayanır ve çift yönlüdür, yani hem satışlarınızı arttırabilir, hemde başkalarının satışlarına destek olup para kazanabilirsiniz.

Bir ürününüz varsa ve daha fazla satmak istiyorsanız, takipçileriniz ile bir affiliate marketing ortaklığı kurabilir, bu ağa üye olup satış yapanlara belirli oranlarda komisyon ödeyebilirsiniz.

Eğer ürününüz yoksa ve para kazanmak istiyorsanız, o zaman satacağını düşündüğünüz bir ürünü tanıtıp affiliate marketing üzerinden kazanç elde edebilirsiniz.

Önceki makalelerimde biraz bundan bahsettim, ama bugün affilite marketing’in gerçekte ne olduğu, zorluklarını ve nasıl başlanacağı konusunda daha derine dalmak istiyorum.

Öyleyse affiliate marketing rehberine dalalım. Hazır mısınız ?

Affliate Marketing Nedir?

Tanımlar

Afilliate Marketing ‘in en iyi tanımı Pat Flynn’in Akıllı Pasif Gelir’ adılı kitabında yapmakta:

Affiliate Marketing, diğer kişilerin (veya şirketin) ürünlerini tanıtarak komisyon kazanma sürecidir. Beğendiğiniz bir ürün bulup başkalarına tanıtır ve yaptığınız her satış için kârdan bir parça kazanırsınız. Pat Flynn: Akıllı Pasif Gelir

3 Affiliate Marketing Modeli

Ancak, Vikipedi affiliate marketing için 4 farklı model üzerinde durur: Üretici, Satıcı, Yayıncı ve Müşteri.

Genelde Türkiye’de 4 yerine 3 model hakkında daha fazla bilgi bulabiliyorsunuz, bize kalırsa onlarda profesyonel bir bakış açısı taşımıyor.

İkinci bölümde 4 modelin hepsini açıklayacağım, ancak, affiliate pazarlamaya gelince, bir ortaklık denkleminin 2 tarafı vardır: ürün yaratıcısı ve satış ortağı.

Bu nedenle, girişimciler affiliate pazarlamayı, ürün oluşturma ve ürün pazarlamayı 2 farklı bölüme ve sürece yaymak gibi düşünülebilir, burada her bir taraf katkısına göre gelirden pay alır.

Aktif olarak affiliate marketing yaptığınızı tanımlayan şey satış yapmanız yada satılacak ürün bulan kişi olmanız demek değildir.

Hem üretici hem de pazarlamacı olabilirsiniz ve satış ortaklığı fikrinden (Affiliate) faydalanabilirsiniz.

Şimdi başarılı bir affiliate marketing sisteminin tüm bölümlerine bakalım.

Üretici: 

Üretici, marka sahibi, perakendeci veya tedarikçi olarak bilinir. Ürünlerini kendi üreten satıcı modeli budur. Beyaz eşya üreten ve pazarlayan Arçelik buna güzel bir örnektir.

Yalnız girişimcilerden startuplara ve Fortune 500 şirketlerine kadar, affiliate marketing programındaki üretici modeimiz budur.

Bazen aktif olarak dahil olması bile gerekmez. Sadece satmak için bir ürüne sahip olmak zorundadırlar.

 Satıcı:

Bu model bazen yayıncı olarak da bilinir. İştiraklerden, şahıslara ve büyük şirketlere kadar ölçeklenebilir.

Bir affiliate pazarlama şirketi veya bir birey, her ay birkaç yüz dolar komisyon ya da on milyonlarca dolar para kazanabilir.

Satıcı, bir veya birden fazla affiliate ürününü kendi takipçi topluluğuna yada tanımadığı insanlara fiziksel pazarlama veya internet reklamları ile tanıtır.

Potansiyel müşterileri üreticinin ürününün değerli olduğu konusunda ikna etmeye çalışır, kimi zaman ürünlerin avantajlarına ve nasıl kullanmaları gerektiğine değinir, eğer başarılır olur ise ürünleri satmaya başlar.

Website Setup Örneği

WebsiteSetup.org buna güzel bir örnektir.

Kullanıcılara website kurmayı öğreten ve öğrendiklerini uygulamaya yardımcı olan bu site, kişiyi websitesi kurmaya ikna edip affiliate anlaşması bulunan hosting firmalarından hosting barındırma hizmeti almaya yönlendirir.

Satın alma gerçekleşir ise websitesetup.org para kazanır.

Müşteri:

Müşteri veya tüketici, affiliate marketing sisteminin en önemli parçası, tüm teorilerimizin üstünde durduğu nokta…

Satış olmadan, dağıtılacak komisyon ve paylaşılacak gelir yoktur.

Affliate marketer, sosyal medya, dijital reklamlar veya bir blogda içerikler oluşturup, arama motorları aracılığı ile içeriklerine trafik getirecek ve uygun gördüğü herhangi bir kanal ile tüketiciye anlaşmalı olduğu affiliate ürünlerini pazarlamaya çalışacaktır.

Tüketicinin affiliate marketingin zincirinin bir parçası olduğunu bilmesi satıcıya bağlıdır.

Bazıları affiliate linklerinde, ürünlerin ulaşım kanallarında affiliate hakkında tüketicilerini bilgilendirmeyi tercih eder ve eğer yaptıkları katkı sağlıyorsa bu konuda destek görebilirler.

Lakin bazı affiliate marketerlerin siyah şapka ürün satma yöntemleri vardır, bu söz konusu olduğunda tüketici affiliate marketing zincirinde olduğunu genelde bilmemektedir.

Üreticiler affiliate marketerlerin satışlarını ve komisyonlarını takip etmek için satış sistemlerini normalden farklı çalıştırmazlar, her şey son kullanıcıya olması gerektiği gibi görünür.

Üretici ise bunu arka planda küçük kod parçacıkları ile takip eder ve satış ardından belirli standartlarda komisyon anlaşmaya göre affiliate marketere ödenir.

Affiliate marketing’de ödenen komisyon genelde ürün fiyatına zaten eklendiği için, tüketici sizin aracılığınız ile aldığı ürüne daha fazla ücret ödemeyecektir.

Not: Hatta affiliate anlaşmanızın olduğu ürünlerde indirimli ürünler seçerek veya indirim kuponları dağıtarak kullanıcıların normalden daha ucuza sizin sayenizde ürün satın almasını sağlayabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Yayıncı:

Çok az kişi affiliate marketing işinde yayıncılık konusunu dikkate alır. Biz, bir affiliate pazarlama kılavuzunun yayıncılığı içermesi gerektiğine inanıyoruz.

Çünkü çoğu durumda yayıncı, affiliate marketer ve müşteri arasında bir aracı olarak çalışır.

Birinin oluşturduğu çevrimiçi bir kursu teknik olarak tanıtabilmenize ve kurs sahibi ile doğrudan bir gelir payı anlaşması yapmanıza rağmen, ClickBank veya Commission Junction gibi bir ağın ödemeleri almanısına izin verebilirsiniz.

Bu ürün ve yaptığınız iş konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu gösterirken güvenilirliğinizi arttırır.

Yukarda gösterdiğim iki örnek bu gibi bir konuda hem satıcı hem tüketiciyi koruma konusunda büyük otorite elde etmişlerdir, bu müşteriye güven verecektir.

Bazen, affiliate marketerler ürünü tanıtabilmek için bir affiliate marketing ağından geçmek zorunda kalabilirler.

Örneğin, üretici affiliate marketing ağını yalnızca büyük siteler aracılığı ile yönetiyor olabilir, sizde anlaşma yapmak için o sitelere kayıt olmak zorunda kalırsınız.

Bu gibi pazarlama ağlarına üye olmak işinize yarayabilir.

Bağlı üreticiniz dışında yüzlerce hatta binlerce diğer üretici ile orada karşılaşabilir, onların komisyon oranlarını görebilir ve onları da satma imkanı yakalayabilirsiniz.

Clickbank gibi platformlarda %100den fazla komisyon veren üreticiler bulabilirsiniz.

Kurduğunuz bir internet sitesi aracılığı ile veya sosyal medya topluluğunuza uygun ürünleri bulabilir ve satabilirsiniz. 618Media topluluğu bu konuda online bir kurs yayınlamak için planlar yapmaktadır.

ClickBank Örnek Görüntü

ClickBank Örneği

Araçlar, kitaplar, oyuncaklar ve ev eşyaları gibi tüketici ürünlerini tanıtmak için en büyük affiliate ağlarından birisi de Amazon’dur. Amazon Associates affiliate programı, platformlarında satılan herhangi bir öğeyi çeşitli araçlarla tanıtmanıza da olanak sağlar.

SEO, bu iş içinde mükemmel bir dijital pazarlama aracı olabilir, web sitenizde yayınladığınız makaleler SEO aracılığı ile organik trafik alabilir ve satışlardan komisyon kazanabilirsiniz.

Amazon Affiliates

Amazon affiliate programına herkes kaydolabilir ve ardından Amazon ürünleri için kendi özel bağlantısını oluşturabilir. Birisi bağlantınıza tıklar ve ürünü satın alırsa, komisyon kazanırsınız.

Temel terimler netleştirildiğine göre, affiliate marketing işinizi kurmaya en iyi nasıl başlayabileceğinize dair genel bir bakış edelim.

Affiliate marketing yapmanın bir diğer yolu da bir web sitesine sahip olmaktır, eğer web sitesi için bir adım atmak istiyorsan seni web tasarım sayfamıza göz atmaya davet ediyorum.

Affilite Marketing’e Genel Bakış

Söylediğimiz gibi, temelde affiliate marketing denkleminin iki tarafı vardır. Tabi ki bunları örneklendirirken Clickbank gibi dev bir affiliate marketing ağı kurmayacağınız varsayılarak anlatılmıştır. 🙂

Bir üretici olabilir ve başkalarının, yaptıkları satışlardan komisyon almalarını sağlamak için ürününüzü tanıtmasına izin verebilirsiniz.

Veya para kazanmak için, üreticilerin ürünlerini komisyon oranlarına göre seçebilir ve affiliate marketer olabilirsiniz.

Çoğu kişi affiliate marketing’e satıcı olarak başlar bu adım oldukça etkili ve en önemli adımdır, ama affiliate marketingden anlamlı bir gelir elde etmek için yeterli trafik oluşturmak hızlı veya kolay olmayacaktır.

Affiliate marketing biraz zahmetli ve gerekli trafiği sağlayana kadar sınırları zorlamanız gereken bir satış pazarlama yöntemi olabilir, ama kendi sisteminizi oluşturduktan sonra milyonlarca TL yi hiç bir şey yapmadan kazanmanızı sağlayabilir.

Gelecekte affiliate marketing’e başlamak için örnek satış teknikleri içeren bi makale daha yazacağız, o zamana kadar sorularınızı sormaktan lütfen çekinmeyin ve kendi oluşturduğunuz satış tekniklerini yorumlarda bizimle paylaşın!

Sonraki yazı: Youtube SEO Nasıl yapılır? 5 Adımda Youtube SEO

4 Yorum
 1. Osman Deliömer dedi ki:

  Affiliate marketing olayına büyük bir bakış atılmış, tebrikler

 2. Adsense ile SEO dedi ki:

  amazon affiliate yapıyordum, herkese bu yazıyı tavsiye ederim

  birde soru sormak istiyorum.

  affiliate için instagram yada google reklamları önerir misiniz?

  • Oğuzhan Bilişik dedi ki:

   Merhabalar, SEO’yu kesinlikle öneririm. Google reklamlarını ise maliyetiniz kurtarıyorsa deneyebilirsiniz. 🙂

   yorumunuz için teşekkürler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.