Affiliate Marketing Nedir?

Dijital pazarlama günümüzde sıklıkla kullanılan pazarlama tekniklerinden birisidir. Bir ürün ya da hizmeti internet ortamında tanıtmayı anlatmaktadır. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha başarılı ve aynı zamanda da bütçe dostudur.  Dijital pazarlamanın da kendi içerisinde birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Bugünkü yazımızda da size Affiliate marketing kavramından bahsedeceğiz.

Affiliate marketing, online satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Bu satış ortaklığında bulunan kişiler ya da firmalar çeşitli sitelerde link ya da bannerlar aracılığı ile sarış ortaklığı aldığı siteyi tanıtarak kitlelere ulaştırmakta ve bu sayede de belirli ücretler kazanabilmektedir. Bunu basitçe şu şekilde anlatabiliriz: Size ait olmayan bir ürünün internette reklamını yapmak ve bunun karşılığında da komisyon almak.

Affiliate Marketing

NEDEN KULLANMALIYIZ?

Affiliate marketing, internetten para kazanmayı sağlayan en önemli yöntemlerden birisidir. Başka firmaya ya da markaya ait ürünlerin reklamının yapılması ile para kazanılır. Öte yandan bu sistem firma ve markaların da bütçesini zorlamayan önemli yöntemlerden birisidir. Peki avantaları nelerdir?

  • Reklam bütçeleri esnek bir biçimde düzenlenebilmektedir. Yani ödemeler en baştan yapılmaz, firma kazandıkça ödemeler yapılır. Bu da bütçeyi zorlamaz. Ve daha basit bir biçimde reklam vermeyi sağlar.
  • Komisyon ile ödeme yapıldığı için daha güvenilir bir tanıtım kaynağıdır. Para kazanmak isteyen kişiler bu yöntemi kullanarak iyi bir reklam yapabilmektedir.

NASIL YAPILIR?

Affiliate marketing için öncelikle gerekli olan alt yapıyı hazırlamak gerekmektedir. Peki bunun adımları nelerdir?

Blog açmak

Reklam için en uygun kanal bloglardır. Müşteri odaklı kurulan bloglar üzerinden Affiliate marketing yapılabilmektedir. Bu bloğun konseptini ise mutlaka “Müşteri gibi düşünmek” temeli üzerine kurmak gerekmektedir.

Sosyal medya kullanımı

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanalları Affiliate marketing için en uygun alanlardır. Burada yapılacak olan reklam hedef kitleye ulaştığı anda inanılmaz geri dönüşler verebilmektedir.

Reklam servisleri

Google Adwords gibi reklam servisleri de potansiyel müşterileri çekebilmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Bu belirli bir ücret karşılığında alınan bir hizmettir. Eğer kazancınız reklam giderlerinizi karşılayacak nitelikteyse Google Adwords’u gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

 

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu