AdBlock Nedir?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 25 Nisan 2023

İnternet deneyimi sırasında saç baş yoldurtan reklamlardan kurtulmak için kullanılan adblock nedir ve hangi avantajları sunar konusunda sizin için muhteşem bir rehber hazırladık.

Reklamlar internet dünyası için en önemli unsurlardan bir tanesi. Hem web tarayıcılarında hem de mobil uygulamalarda sürekli olarak karşımıza reklamlar çıkıyor.

İnternetin devamlılığı ve gelişimi için bu reklamlar önemli olsa da kullanıcılar için sitelerin ve uygulamaların çok daha zorlu hale geldiği yadsınamaz bir gerçek.

Reklamlar doğru kullanıldığında internet kullanıcılarını rahatsız etmeyebiliyor. Bunun yanı sıra aradıkları ürünü bulmalarında kullanıcılara yardımcı da olabilmekte.

Fakat reklamların sayısının artması ve çeşitli güvenlik sorunlarının ortaya çıkması insanların artık bu reklamlardan kurtulmak istemesine sebep oluyor.

Adblock olarak isimlendirilen uygulamalar da bu aşamada devreye girmekte.

Reklam kelimesi İngilizceye “advertisement” olarak çevrilmekte. Ancak oldukça uzun bir kelime olduğundan kısaca “ad” olarak kullanılıyor. Adblock kelimesi de bu kısaltmadan gelmekte.

Adblock nedir sorusunun cevabını en basit haliyle almak istiyorsanız reklam engelleme ya da bloklama tabirlerini sizlere sunmamız yeterli olacaktır. Sitelerde reklamların karşınıza çıkmasını engelleyen yazılımlar bu isimle anılıyor.

Adblock Ne İşe Yarar?

Sadık bir internet kullanıcısı olarak adblock nedir sorusunun yanıtını almış olmanız bu yazılımları hemen kullanmaya başlamanızı sağlamayabilir.

İnternetteki diğer uygulamalar ve yazılımlarda olduğu gibi adblock için de araştırmanızı yapmanız ve uygun olduğunu düşündüğünüz takdirde kullanmaya başlamanız gerekiyor.

Araştırmanıza adblock uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenerek başlayabilirsiniz.

Reklamsız İnternet Deneyimi

İsminden de net bir şekilde anlaşılabildiği gibi bu uygulamalar internet deneyimimiz sırasında karşımıza reklamların çıkmasını engelliyor. Tamamen reklamsız bir internet deneyimi elde etmek sizi son derece mutlu edebilir.

Dilediğiniz siteye giriş yapıp bu siteyi reklamsız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Aldığınız keyfin çok daha üst düzeyde olacağını söyleyebiliriz.

Düzenli Web Sitesi Tasarımları

Web sitelerini kullanırken zorluk yaşamamak son derece önemli. Siteler tasarlanırken tam anlamıyla kullanıcı dostu bir site olması hedefleniyor. Ancak site tasarımları ne kadar kusursuz bir şekilde yapılıyor olsa da eklenen reklamlarla birlikte düzen tamamen bozulabiliyor.

Eğer adblock kullanırsanız çok daha düzenli ve kolay kullanılabilen bir web sitesi elde edeceksiniz.

AdBlock Nedir

Daha Hızlı Web Sitesi Kullanımı

İnsanlar adblock nedir sorusunu sorarken web sitelerini çok daha hızlı bir şekilde kullanmaya başlayacaklarını bilmiyorlar. Reklamların ortadan kalkması web sitesindeki sayfaların çok daha hızlı ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çok daha kısa sürede web sitesindeki işlerinizi sonlandırabileceksiniz. Böylece gün içerisinde daha fazla işlemi yapmanız mümkün hale gelir.

Güvenilir Olmayan Sitelerden Uzak Durma

İnternet kullanıcılarının adblock nedir sorusunu sormasının ana sebeplerinden bir tanesi cihazlarına buluşan virüsler oluyor. Reklamlar kullanıcıları tamamen güvensiz web sitelerine aktarabilir.

Bu sayede cihazlara virüs bulaşması ve kişisel verilerin çalınması söz konusu olacaktır. Eğer adblock kullanılırsa kötü amaçlı reklamlar da engelleneceğinden cihazlar çok daha güvenli bir hale gelecektir.

Adblock Nasıl Kurulur?

Yazımızda adblock nedir ve neden kullanılması gerekli gibi soruların yanıtını aldıktan sonra kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Eğer bu uygulamaları kullanmaya karar verdiyseniz kurulum aşaması hakkında hiçbir endişeniz olmasın. Çünkü kurulum işlemleri son derece basit bir şekilde yapılabiliyor.

İlk olarak hangi tarayıcıyı kullandığınız önem arz etmekte. Son dönemin en popüler tarayıcıları olan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera oldukça kullanışlı adblock eklentileri içeriyor. Eklentileri tarayıcınıza eklediğiniz anda reklamlar artık karşınıza çıkmamaya başlayacak.

Adblock kurulum işlemleri için ilk olarak tarayıcının eklenti mağazasına giriş yapmanız gerekli. Eklenti mağazasının arama kısmına adblock yazdığınızda karşınıza çok sayıda uygulama çıkacaktır. Aynı adblock nedir konusunu araştırdığınız gibi karşınıza çıkan bu uygulamaları da araştırmanız gerekiyor.

Güvenli bir eklentiyi tarayıcınıza eklediğinizden emin olmalısınız. Direkt olarak en çok indirilen adblock uygulamasını tercih etmek sizi yanıltabilir.

Mobil cihazlarda ise işlemler biraz daha farklı ilerler. Mobil cihazlarda App Store ya Google Play Store üzerinden adblock uygulamalarının indirilmesi gerekli. İndirme ve yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra hemen kullanım aşamasına geçebilirsiniz.

Adblock Nasıl Kullanılır?

Yükleme işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra kullanım süreci başlar. Kullanım aşaması da en az yükleme kadar kolaydır. Tarayıcılara eklentiler yüklendiği anda adres çubuğunun sağ tarafında bir buton belirir.

Bu kısım adblock uygulamasına tek tuşla ulaşmanızı sağlayan butondur.

Yükleme işlemleri sonrasında adblock eklentisi otomatik olarak aktif olur. Yüklemenin ardından hiçbir işlem yapmanıza gerek olmadan sitelerdeki reklamlar engellenmeye başlayacaktır. İstediğiniz siteye girerek denemelerinizi yapabilirsiniz.

Adblock kullanıcısı olmaya karar veren kişiler adblock nedir sorusunun yanıtını ararken ayarları konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Ayarlarını doğru yönetmek, uygulamadan maksimum verimi almayı sağlar.

Ayarlar kısmından belli sitelerin engelin dışında bırakılması mümkün olacaktır. Belirli bir süre sonra uygulamanın otomatik olarak kapatılması da tercih edilebilir.

Adblock Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Reklamlar siteler için çok büyük önem taşıyor. Reklamlardan tatmin edici gelirler elde eden web siteleri bu reklamların kullanıcıların karşısına çıkmasını engelleyen uygulamalara karşı sitelerini korumak istiyorlar.

Özellikle tıklanmaya göre ücret kazanan reklamlarda bu uygulamanın engellenmesi çok daha önemli bir hale geliyor.

Sitelerden bazılarına girdiğiniz anda karşınıza büyük bir uyarı gelir. Uyarıda adblock uygulamasını devre dışı bırakmadan siteyi kullanmaya devam edemeyeceğiniz yazar.

Böyle bir durumda farklı bir siteye geçiş yapabilir ya da adblock uygulamasını devre dışı bırakabilirsiniz.

Yazımızda yer alan adblock nedir ve nasıl yüklenir kısmını takip ettikten sonra gerçekleştirdiğiniz yükleme işlemlerinin arından adres çubuğunun hemen yan kısmına uygulamanın logusu gelecektir.

Bu logoya tek bir defa farenin sol tuşuyla tıkladığınızda uygulama menüsü karşınıza çıkar. Buradan adblock uygulamasını devre dışı bırakmanız için eklenen tuşa basmanız yeteri olacaktır.

AdBlock Nedir

Devre dışı bırakmak istediğinizde uygulama, bu işlemin yalnızca bu siteyi mi kapladığını, belirli bir süre için mi devre dışı bırakmak istediğinizi ya da sürekli olarak kapalı kalmasını mı istediğinizi sizlere soracaktır. Tercihinizi yaparak uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Adblock Youtube Reklamlarını Engelliyor mu?

Web sitelerindeki reklamlar genellikle sitenin kenarlarında yer almakta. Reklamlar kullanım alanlarına çok fazla girmiyor. Bu da kullanıcıların reklamlardan çok fazla rahatsız olmamasını sağlamakta. Ancak iş video izlemeye geldiğinde reklamların en büyük sorunu ortaya çıkıyor.

Kullanıcılar videoyu izlemek için reklamı izlemek zorunda kalıyorlar. Birçok kişi de sırf bu videolardaki reklamları izlememek adına adblock nedir sorusunun yanıtını aramaya başlıyor.

Youtube çok uzun süredir dünyada en çok tercih edilen video izleme platformu. Bunu da üyelerine sunduğu reklam gelirlerine borçlu.

Reklam gelirlerini gördükten sonra videolarını Youtube platformuna yüklemeyi tercih eden kişiler muhteşem bir havuzun ortaya çıkmasını sağladı. Artık insanlar Youtube üzerinden aradıkları her videoyu bulabiliyorlar.

Youtube reklam gelirlerini en iyi düzeye tutmak için belirli bir sayıda izlenen videoların başına ve belirli kısımlarına reklamlar eklemekte. Kullanılacak olan adblock bu video reklamlarını da engelleyebilir.

Tercih edilecek olan tüm adblock uygulamaları Youtube videolarına etki etmeyebilir. Uygulamanın özelliklerine göre tercihinizi yapmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra yalnızca Youtube reklamlarını engelleyen adblock uygulamaları da bulunmakta. Umarız adblock nedir konusu sizlere faydalı bir içerik olmuştur.

Sonraki yazı: Antivirüs Programı Nedir?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.