Access Point Nedir? Ne İşe Yarar?

Oğuzhan KARAHAN Avatar Oğuzhan KARAHAN 4 Mayıs 2023

Kablolu internet ağını kablosuz internet ağına çevirmek için kullanılan Access Point cihazları hakkında bu yazımızda sizler için önemli bilgiler vereceğiz.

Dijitalleşme çağı olarak bilinen bu dönemde inanılmaz teknolojik gelişmelerin yaşandığı bilinen bir gerçektir. Teknoloji hızla gelişirken bununla birlikte kişilerin yaşam tarzları, alışkanlıkları, günlük rutin işlemleri gibi birçok işlerde yenilik ve değişiklikler yaşanmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesinde en büyük pay tabiî ki internet iletişimin artış göstermesidir.

Mobil ağ ve kablosuz ağ teknolojisinin hızla yayılması ile birlikte artık gelişmiş ülkelerde neredeyse her yerden internet erişimi sağlanabilmektedir. İnternete her alanda ulaşabilmemizi sağlayan bazı teknolojik ürünler bulunuyor. Bu akıllı cihazlar sayesinde interneti bir noktadan başka bir noktaya rahatlıkla taşıyabilir duruma geliyoruz. Mevcut kablolu internet ağınızı kablosuz internet ağına çevirmek ya da mevcutta bulunan kablosuz internet ağınızın sinyal gücünü artırmak ve kullanım alanını daha geniş çevreye yaymak için kullanılan cihazlara Access Point adı verilmektedir.

Türkçe kelime anlamı erişim noktası olarak bilinen bu teknolojiyi günümüzde birçok insan kullanmaktadır. 2000’li yıllar ile kullanımı artan internetin artık günümüzde kablosuz ağlar ile tüm yaşam alanlarında kullanılabilir hale geldiği bilinmektedir. Kablosuz ağ teknolojisinin artmasında en büyük pay sahibi kablosuz modemler ve Access Point cihazlarıdır.

Erişim noktası adı da verilen bu cihazlar modemler ile aynı yapıda değildirler. Kablosuz modemlerin yaymış olduğu ağ sinyalini alarak aynı sinyali yaymak için kullanılırlar. Ayrıca kablolu bir modeminiz var ise bunu erişim noktası cihazınıza bağlayarak gerekli yapılandırma ayarlarını yapmanız halinde yine bir kablosuz bağlantı ağı elde edebilirsiniz.

Access Point Nasıl Bağlanır?

Okul, fabrika, alışveriş merkezleri, kafeteryalar, site bahçeleri, plajlar, tren istasyonları gibi daha birçok noktada kalabalık kullanıcı kapasitesi ve geniş internet ağı bulunan noktalarda herkesin internet kullanabilmesini sağlamak için bu teknolojiden çokça faydalanılmaktadır. Mevcut internet bağlantı modeminizden aldığınız sinyali bu akıllı cihazlara ulaştırarak var olan internet ağınızı istediğiniz kadar geniş bir alana taşıyabilirsiniz.

Öncelikle mevcut internet bağlantı ağınızı geniş alanlara yaymak istiyorsanız yapılandırma ayarlarını düzgün bir biçimde yapmanız gerekiyor. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz bilgi teknolojileri ya da sistem uzmanlarından destek alabilirsiniz. Cihazlarınıza bağlantı ayarları yaparken mutlaka güvenlik anahtarları oluşturmalısınız. Sizin istemediğin hiç kimsenin internet ağınıza dâhil olmasını engellemek için bu önemli bir ayardır.

Access Point

Yapılandırma ayarlarını yapmak aslında çok da zor değil. Biraz bilgisayar bilgisi olan herkes tarafından yapılabilir. Ayrıca bu cihazların hem internet üzerinde videolu yapılanma örnekleri hem de cihaz kutusunda kullanım kılavuzunda nasıl ayarlama yapacağınız bulunmaktadır. Biz basit olarak bu konuda yapmanız gereken adımları size örnekle açıklayalım.

Access Point cihazınızı yapılandırma ayarlaması yapmak için öncelikle mevcut internet ağınızı sağlayan modem ya da swichlerden ağ kablosunu cihazına takmanız gerekiyor. Ardından cihazınıza elektrik verecek olan adaptörünü takmanız gerekiyor. Ağ bağlantısını sağladığınız anda cihazının da internet ağınıza dâhil olur fakat mevcut sinyali yaymanızı sağlamaz. Bunun için bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Bilgisayarınızdan web tarayıcıya erişim noktası cihazınızın almış olduğu ip adresini girerek cihazın ara yüzüne bağlantı kurmanız gerekiyor.

Genellikle bu tarz cihazların alacağı ip adresi kullanım kılavuzunda ya da cihazın altında etiketlenerek bilgilendirilmiştir. Bu adrese girdiğiniz anda cihazın ara yüzüne ulaşmış olursunuz. Buradan yapmanız gereken cihazının internet ağında görünecek adını değiştirebilir, güvenlik anahtarı oluşturabilir, bağlantı engeli oluşturmak istediğiniz Mac adreslerini kaydedebilirsiniz. Wirelles yani kablosuz ağ özelliğini ve DHCP özelliğini aktif seçerek kaydedip cihazını yeniden başlatabilirsiniz.

Ve artık cihazınız mevcut ağ bağlantılarınıza dâhil oldu artık internet bağlantı kablosunu çıkartarak dilediğiniz bir noktaya cihazınızı yerleştirebilirsiniz. Yapılandırma ayarlarını tamamladığınız Access Point cihazları artık mevcut internet ağınızı daha geniş alanlara taşımaya yardımcı olacaklardır.

Access Point Kullanımının Avantajları Nelerdir?

İnternet kullanıcılarının Google arama motorlarında sıkça araştırdığı konulardan bazıları da evimizde kablosuz ağ her odada çekmiyor ya da iki katlı evde yaşıyoruz kablosuz ağ bağlantı sorunu yaşıyoruz gibi buna benzer ağ bağlantı sorunları yaşandığı yolundadır.

Eğer bulunduğunuz yaşam alanlarında bu eviniz olabilir iş yeriniz olabilir ya da okulunuz olabilir kablosuz ağ bağlantı sorunu yaşıyor ya da sinyal gücü çok düşük geliyor gibi durumlar yaşıyorsanız bu konuda size yardımcı olacak bir teknoloji mevcut. Kablosuz ağ bağlantınızda sinyal kaybı ya da mevcut kablosuz ağınızın ulaşmadığı noktalarınız var ise hemen bir Access Point cihazı satın almak sizi bu sorundan kurtaracaktır.

Birçok kişi bu cihazların sağladığı avantajlardan dolayı mutlu olduklarını dile getirmektedir. Zaten günümüzde artık evlerde birçok nesnelerin interneti teknoloji kullanılıyor ve birçok cihaz için kablosuz ağ ortamı oluşturmak gerekiyor. Bu nedenle mevcut kablosuz internet ağınızın sinyal gücünü artırmak ve daha geniş bir alanda internet ulaşımı sağlamak istiyorsanız mutlaka bu teknolojiyi kullanmalısınız.

Ayrıca evinizde ya da işyerinizde kablosuz bir ağ bağlantısı sağlayacak olan modemlerden bulunmuyor ve mevcut internete kablolu halde çıkmanız gerekiyor ise Access Point cihazları bu konuda da çok fazla yardımcı oluyor. Kablolu internet bağlantınızı erişim noktası cihazınıza bağladığınız an bulunduğuz ortamı kablosuz internet ağına çevirebilirsiniz. Böylelikle birden fazla kullanıcının internete bağlanabilmesini sağlayabilirsiniz.

Sinyal Tekrarlayıcı ( Repeater ) Nedir?

Evinizde ya da iş yerinizde bulunan mevcut kablosuz ağ sinyalini alıp aynı sinyali başka alanlara taşımaya yarayan cihazlara verilen isime repeater yani sinyal tekrarlayıcı denir. Sinyal tekrarlayıcıların Dhcp özellikleri yoktur yani ip dağıtmazlar. Ayrıca bu cihazlar kablolu ağ sisteminden kablosuz ağ sistemine geçmenizi de sağlarlar. Fakat cihaza internet bağlantısını getirebilmeniz için bir Ethernet kablosu takmanız gerekiyor.

Access Point

Sinyal tekrarlayıcı olarak bilinen repeaterler wi fi olarak bilinen kablosuz ağ bağlantılarını belirlediğiniz bir başka noktaya taşınmasını sağlarlar. Elinizde bir tek portlu kablolu modem bulunuyor ve akıllı cep telefonları ile birlikte notebooklar ile kablosuz ağ kullanmak istiyorsanız bu cihazlara fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır. Tek portlu kablolu modem ile bir kullanıcı internete bağlanma şansı elde ederken Access Point ya da repeater kullanmanız halinde istediğiniz kadar kullanıcı kablosuz olarak internete bağlanma şansı elde edecektir.

Access Point ile Access Router Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birçok teknoloji meraklısı kişiler bu iki cihazın aynı işi yaptığını düşünmektedirler. Aslına bakarsanız benzer özellikleri bulunsa da bu cihazların görevleri birbirinden farklılıklar gösterir. Türkçe anlamı yönlendirici olan Routerlerin görevi var olan bir internet ağını başka bilgisayarlarla paylaşılmasını sağlamak için kullanılır. Ağınıza dâhil olan bilgisayarların internete çıkmasını sağlar. Routerlerin Dhcp özelliği bulunur yani ağınıza dâhil olan bilgisayar ya da akıllı cep telefonlarının internet çıkışı yapabilmelerine yardımcı olur.

Access Point içinde aynı görevi gördüğü düşünülmekte fakat bu teknolojik cihazlar var olan internet ağınızdaki sinyalin daha güçlenmesini sağlarlar. Örnek ile açıklamak gerekirsek komşuda olan kablosuz ağı evinizde her alanda kullanmak istiyorsanız kablosuz bağlantı yolu ile Access Point kullanmanız gerekir. Fakat router kullanacak iseniz komşunuzdan evinize kadar önce bir ağ kablosu çekmeniz gerekiyor.

Sonraki yazı: Opensea Nedir? Opensea’de NFT Nasıl Satılır?

0 Yorum

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.