2020 Yılında Bizi Bekleyen Dijital Dünya

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda sahip olduğu alanın giderek büyümesi de pazarlama gibi çeşitli alanlarda değişikliğe gitmemize neden oldu. Ticaretin online ortamlar ve sosyal medyadan yürüdüğü, Youtube’da ders videolarının yayınlandığı dergilerin PDF olarak okunduğu günümüz çağında dijitalliğin önemini göz ardı etmek mümkün değil. Her yıl yaşanan dijital gelişmeleri takip edemiyor, her seferinde şaşkınlıkla tepki veriyoruz. Peki, 2020 yılında dijital dünyada bizi neler bekliyor? Gelin inceleyelim…

Nirvana’da Olan Sosyal Medya Kullanımı Daha da Artacak

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça fazla. Küçük çocukların dahi kendilerine ait bir sosyal medya hesapları mutlaka var. Durum böyleyken 2020 yılının dijital dünyasında sosyal medya kullanımlarının daha da artacağını ön görmek çokta zor değildir. 2018 yılı verilerine göre her gün 1 milyon yeni kişinin sosyal medyaya katıldığını gördük. Nitekim bu rakam 2020 yılında daha da fazla olacak.

E-Ticarette Sosyal Medyanın Önemi Artacak

Hali hazırda sosyal medyadan ticaret yapılabiliyor. Ancak burada kastettiğimiz aslında ticaretten ziyade kişilerin beğendikleri bir ürün hakkında firma ile iletişime geçerken kullandığı kanallar. Günümüzde kişiler sosyal medya üzerinden satış yapan firmalar ile sosyal medyadan iletişime geçiyor fakat farklı bir siteden satış yapan firmalar ile sosyal medyadan iletişime çok nadir geçiliyor. Ancak firmaların sosyal medya cevap ağını geliştirmesi ile birlikte soru sormak için sosyal medya kanalının kullanımı da artacaktır.

Video Platformlarına Talep Artacak

Günümüzde youtuber adını verdiğimiz kişilerin çoğalması video platformlarına olan talebin artacağının bir göstergesi aslında. Youtube, tiktok, scorp, vine gibi video platformlarında kişiler uzunca vakit geçiriyor. Tabi talebin artması ile beraber bu kanalların kalitesinin de artacağı ön görülmektedir. Günümüzde internet kullanıcılarının %56’sı Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Scorp gibi uygulamalarda video içerikler üretiyor. Yani kullanıcılar sosyal medyayı sadece fotoğraf paylaşmak için kullanmıyor. Yoğun bir şekilde video içeriklerin üretilmesi video platformlarına olan talebi de artırıyor. Gelişmekte olan bu pazarın mobil kullanıcılar için daha da önemli hale geleceğini ön görmek mümkün.

Makineleşmenin Önemi Artacak

Birkaç yıldır yapay zeka ve robotlar ile ilgili pek çok çalışma yapılıyor. Yurt dışında üretilen robotlar, akıllı cihazlarımızda kullandığımız yapay zekânın vücut bulmuş hali aslında. Devletler ise yapay zekanın toplumu nasıl etkileyeceği ve nasıl yer edineceği ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Bu yapay zekaların kullandığımız telefonlardaki ve bilgisayarlardaki bilgilere nasıl eriştiğini ve kullandığını artık biliyoruz. Yapılan araştırmalar 2020 yılında yapay zekaların pazarlamacılar tarafından çok daha fazla kullanılacağını gösteriyor. İşletmeler ve markalar tüketicilerini etkileyebilmek için daha fazla yapay zekayı kullanacağa benziyor.

Mobilin Etkisi Giderek Artacak

Yapılan araştırmalar tüketicilerin satın alma eylemini genellikle mobil cihazlar üzerinden yaptığını söylüyor. Bilgisayarlardan çok daha fazla kullanılan mobil cihazlar kişilerin alışveriş deneyimleri için kullandıklarını ve önem verdikleri bir cihaz. Tüketiciler araştırmalarını mobil cihazlardan yapıyor, sorularını mobil cihazlardan soruyor ve siparişlerini mobil cihazlar üzerinden oluşturuyor. Bu durumda mobil cihazlar için yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarını artıyor. 2020 yılında mobil cihazlar daha da fazla kullanılmaya başlayacak. Tüketiciler artık mobil cihazlar üzerinden her işlemini yapabildiği için mobil cihaz kullanımı hızla artacak.

Bu yazımızda 2020 yılında bizi bekleyen dijital gelişmelere yer vermeye çalıştık. Özetlemek gerekirse şuan kullandığımız her dijital kanal 2020 yılında daha da büyük öneme sahip olacak ve kullanım oranları büyük bir hızla artacak.

Oğuzhan Bilişik

618Media.com CEO'su, Dijital Pazarlama Uzmanı ve SEO tutkunu, her gün partnerlerin web siteleri yükselsin diye çalışmakta :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu